خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1388/02/23 21:04:00
سرویس سیاسی

رییس مجلس: ایران تنها کشوری بود که جلوی یکجانبه گرایی آمریکا ایستاد

**رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استراتژی یکجانبه گرایی امروز فریاد می زند که به پایان خط رسیده است،گفت:تنها کشوری که جلوی این یکجانبه گرایی آمریکا ایستاد، ایران است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، "علی لاریجانی" عصر امروز چهارشنبه در ادامه سفر خود به عمان در جمع کارکنان سفارت ایران و خانواده های آنان با بیان اینکه پشتوانه فرهنگی و تاریخی ایران به ایرانیان عزت نفس می دهد، اظهارداشت: کشوری که سابقه تاریخی نداشته باشد از این ظرفیت بزرگ بی نصیب است.
وی در خصوص مذاکرات خود با مقامات عمانی یادآور شد: این مباحث بیشتر در خصوص مسائل اقتصادی فی مابین و چگونگی سهم تجارت دو کشور بود.
لاریجانی با بیان اینکه نگاه بسیاری از دولتها نسبت به ایران نگاه سرافرازانه ای است ،تصریح کرد:تهران وحدت کشورهای اسلامی و عربی را پیگیری می کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: امروز در بسیاری از کشورها مخصوصا کشورهای غربی ممکن است ایراداتی نسبت به تاکتیک های ما بگیرند اما اینکه کشوری از استقلال خود با مبانی معقول دفاع کند را قبول دارند.
وی افزود: آنها می دانند کشوری که روی پای خود ایستاده و زیر بار فشارهای مختلف نمی رود، ایران است.
لاریجانی اظهار داشت:امروز وضع به طور کلی با گذشته تغییر کرده است،ایران اسلامی پیشرو در پیگیری اهداف اسلامی در منطقه است و این حالت سرافرازی را برای ملت ایران فراهم می کند، ایران در بسیاری از مسائل با مبانی فکری خود تصمیم گیری می کند و از جایی دستور نمی گیرد، همانگونه که امروز نمایندگان با رای مردم انتخاب می شوند و مجلس جایگاه مستقلی در کشور دارد و این دستاورد بزرگی برای ملت ایران است.
رئیس مجلس ادامه داد: جمهوری اسلامی جایگاه کاملا دموکراتیکی در منطقه دارد و مسئله مهم تر این است که ایران جهش های بسیار مطلوبی در زمینه فناوریهای علمی داشته است و براین اساس ظرفیت فکری جامعه ما افزایش یافته است .
وی تاکید کرد:جمهوری اسلامی در توانمند سازی ملت در بعد علمی و تکنیکی گامهای برجسته ای برداشته است.
لاریجانی به بهانه جویی برخی کشورها به خصوص کشورهای غربی در ارتباط با فعالیت هسته ای ایران اشاره کرد و یادآور شد: آنها می دانند که ایران دنبال بمب هسته ای نیست علت این خرده گیریها این است که از اول قرار نبود ایران در این تراز قرار گیرد اما امروز شاهد هستند کشوری که فکر بلند اسلامی را دنبال کرده ، به لحاظ علمی و فناوری جهشهای مطلوب پیدا کرده است.
رئیس مجلس با بیان اینکه ایران با این پتانسیل معادلات منطقه را به هم زده است، اظهار داشت: بحث ایران بحث جغرافیا و زیر سیطره کشیدن کشورهای دیگر نیست ، ایران به دنبال آزادگی همه ملتهاست.
وی افزود: ایران به دنبال این نیست که کشورها را زیر چتر خود قرار دهد، مسئله ایران این است که کشوهای منطقه خود صلابت و قدرت تصمیم گیری برای خود را دارند و نیازی به دخالت دیگران نیست.
لاریجانی گفت: شرارت های آمریکا برای منطقه نتایجی جز تخریب و به هم ریختگی مسائل منطقه نداشته است، این استراتژی امروز فریاد می زند که من به پایان خط رسیده ام و تنها کشوری که جلوی این یکجانبه گرایی آمریکا ایستاد، ایران است.
رئیس مجلس تاکید کرد: استراتژی نظامی گری آمریکا به بن بست رسیده و به همین دلیل جمهوری اسلامی یک عنصر تاثیرگذار در معادلات منطقه ای است، البته برخی کشورها ممکن است اغراض سیاسی داشته باشند اما ما وارد این دالان مناقشات نمی شویم.
لاریجانی گفت: ما در مورد کشورهای عربی و اسلامی هم بین مسائل اصلی و فرعی تفاوت قائل هستیم و ممکن است در برخی امور روی مبنای مستقل خود تصمیم گیری کنیم، از جمله اینکه ما حمایت از حماس و لبنان را پنهان نمی کنیم ،ما نمی خواهیم دوران سیاسی روزهای گذشته را زنده کنیم، اما بی جهت نباید به کشوری که روی مبانی اسلامی و انسانی از انسانهای مظلوم دفاع کرده است خرده گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص بستر سازی برای فعالیتهای اقتصادی ایرانیان تصریح کرد: امروز این نگاه در دولت و مجلس وجود داردکه بستر فعالیتهای اقتصادی را برای ایرانیان فراهم کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet