اربعین حسینی
1395/06/23 09:32:00
سرویس فرهنگی

صعود کارکنان مجلس به قله 3220 متری پَرسون

تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون واقع در منطقه لواسانات صعود کرد.
صعود کارکنان مجلس به قله 3220 متری پَرسون تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون واقع در منطقه لواسانات صعود کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201609107033051499.jpg صعود,کارکنان,مجلس,به,قله,3220,متری,پَرسون Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی طی برنامه یک روزه که روز دوشنبه 22 شهریور 1395 به مناسبت عید سعید قربان برگزار شد، موفق شد به قله 3220 متری پَرسون واقع در منطقه لواسانات صعود کند.

 در این صعود جمعی از کارکنان بخش‌های مختلف مجلس شورای اسلامی، کتابخانه و خبرگزاری خانه ملت با هماهنگی و برنامه‌ریزی قبلی اسماعیل حیدری (مدیر اداره تربیت بدنی مجلس) و به مربیگری سعید حاجی‌بگلو، سومین برنامه ورزشی کوهنوردی خود را در ساعت 5:30 صبح از جلوی درب شمالی مجلس شورای اسلامی با خودروهای شخصی همکاران به سمت جاده لواسان برای صعود به قله پرسون آغاز کردند.

 گزارش صعود:

از روستای افجه تا دشت هویج، جاده‌ای وجود دارد که فقط ماشین‌های دو دیفرانسیل، قادر به عبور از آن هستند. ورودی دشت هویج را با سنگ های بزرگ بسته‌اند تا مانع ورود ماشین به دشت شوند.

برای رسیدن به دشت هویج، باید از لواسان بزرگ به سمت روستای افجه حرکت کرد و از انتهای روستا حدود 6 کیلومتر پیاده تا رسیدن به این دشت، مسیر مشخصی با شیب ملایم را لازم است طی کرد.

برای صعود به قله پرسون از مسیر جنوب شرقی، لازم است درست در آستانه گلوگاهی که ورودی دشت هویج است، به سمت شرق (راست) بالا بروید. مسیر شرقی، کوهنوردان را به یالی هدایت می‌کند که صعود آن را کمی سخت و دشوار می‌نماید، زیرا این مسیر، شیب بسیار تندی داشته و سنگلاخ است، البته طول این بخش از مسیر چندان زیاد نیست و طی زمانی حدود نیم ساعتی می‌توان آن را پیمود.

  گروه کوهنوردی در ساعت 8:30 به دشت هویج که دشتی بسیار زیبا بود، رسید. دشتی که در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستای افجه قرار گرفته است. این دشت وسیع دارای یک چشمه آب آشامیدنی و تعدادی درخت در انتهای خود است. و با توجه به وسعت و مسطح بودن آن، محل بسیار مناسبی برای شب‌مانی کوهنوردانی که قصد صعود به ارتفاعات اطراف را دارند، است. در آنجا به صرف صبحانه پرداختیم، سپس به سوی قله حرکت کردیم.

در این بخش از مسیر که بین قله فرعی و قله اصلی (پرسون) واقع شده یکی از زیباترین نماهای قله دماوند دیده می‌شود.

بعد از عبور از مسیر سنگلاخی وسط رودخانه بدون آب به جهت شمال، راه پاکوبی، ما را با پیچ و خم‌های زیاد به طرف قلۀ پرسون رهنمون می‌کند. این مسیری بوده که ناصرالدین شاه قاجار برای شکار به طرف "دشت لار" می‌رفته است. بعد از حدود 2 ساعت به گردنه" افجه بشم"‌رسیدیم. از اینجا اگر مسیر را به سمت شمال ادامه می‌دادیم، با یک شیب تند به طرف پایین به ابتدای دشت لار می‌رسیدیم. سمت چپ به طرف یال قله "ریزان" و سمت راست به طرف قله "پرسون" می‌رود.

مسیر، شیب چندانی نداشت و با کوه‌پیمایی ساده مسیر را به سمت قله ادامه دادیم .در بین راه با مناظر زیبایی که با آواز پرندگان شنیده می‌شد، مواجه شدیم. پس از آن در کنار یکی از چشمه های فصلی، برای استراحت و نوشیدن آب توقف چند دقیقه‌ای کردیم و به استراحت و نوشیدن آب پرداختیم.

مسیر قله پرسون از جناح شرقی دشت از کنار دره ای به سمت بالا اوج می‌گیرد و راه پاکوب به صورت زیگزاگ‌های بلند ادامه دارد. در مسیر بالاتر چشمه، آبی ندیدیم مگر آبی که از دره های فرعی جاری بود. چند توقف کوتاه به صورت ایستاده داشتیم و مسیر را آهسته و پیوسته تا زین اسبی زیر قله که مناظر آن سوی کوه را می‌توانستیم ببینیم، ادامه دادیم و بعد از توقف بسیار کوتاه به شوق فتح قله، ادامه مسیر دادیم و حدود ساعت 12 پا بر قلۀ پرسون نهادیم.

پس از فتح قله، به استراحت و گرفتن عکس‌های یادگاری مشغول شدیم. گرفتن چند عکس با پس زمینه قله دماوند، و بعد از استراحتی مختصر به لذت بردن از مناظر زیبای اطراف و عکاسی مشغول شدیم.

در شمال غرب قلۀ پرسون، قلل ساکا و ریزان و در شمال شرق قلۀ دماوند در محاصرۀ ابرهای سفید پنبه‌ای نمایان بودند. پس از استراحت کوتاه به سمت زین اسبی و سپس دشت هویج بازگشتیم و تا ساعت 15:30 بعد از ظهر برای استراحت و صرف ناهار، چای و اقامه نماز در این دشت زیبای تاریخی اطراق کردیم سپس قسمت پایانی مسیر را پیودیم و تقریبا در ساعت 17 به نقطه آغازین رسیدیم، و راهی تهران شدیم.

 اسامی همنوردان همکار:

خانم‌ها: زهرا سخائی، مریم ابوفاضلی، نسرین تارویردی‌زاده

آقایان: سعید حاجی‌بگلو، مجید دبیریان، مجید دریاباری، ساسان رفیعی، کامین روح‌پور، محمد حسین‌زاده، غلامرضا جلالیان، محسن عسگری، رضا قمرزاده، وحید میری، میثم پناهی.

 کوه پَرسون:

«پرسون» نام اصیل دخترانه ایرانی است که به معنای «برهون هاله» یا «خرمن ماه» است. قله «پرسون» به ارتفاع ۳۲۲۰ متر از سطح آب‌های آزاد، یکی از قله‌های رشته کوه البرز است که در بخش مرکزی آن واقع شده و از ارتفاعات منطقه لواسانات در شمال شرق تهران است. این قله در کنار دو قله آتشکوه و ریزان، مجموعه ارتفاعات روستای افجه در منطقه لواسانات را تشکیل می‌دهند، که مسیر صعود همگی این قله‌ها دشت گرچال (دشت هویج) است. قبل از رسیدن به قله از گردنه «افجه بشم» که یک مسیر تاریخیِ گذر اهالی افجه به دشت لار است، باید عبور کرد.

 بر روی خط‌الرأس کوه‌های لواسانات، قله‌ای است کم ‌ارتفاع، که یال‌های غربی و جنوبی آن به منطقه لواسانات، روستاهای افجه و برگ ‌جهان، و یال‌‌های شمالی آن به دشت هویج، شمال روستای افجه و یال شرقی (بسیار کوتاه) آن به خط‌الرأس اصلی البرز (بین قلل ریزان و سیاه ‌غارها) ختم می‌شود.

پرسون از سمت شرق به قله «سر سیاه غار» به ارتفاع ۳۴۵۰ می‌رسد و نمای زیبایی از دشت لار و قله دماوند از همین سمت جلوه‌گری می‌کند. این قله از سمت غرب مشرف به دشت هویج و قله ساکا و آتشکوه است و از سمت شمال به قله ریزان می‌رسد. برای رسیدن به قله پرسون ابتدا باید از دشت تاریخی و زیبای «دشت هویج» عبور کنیم.

 دشت هویج:

دشت هویج که به شکل مربع و کاملاً مسطح است، در انتهای جاده خاکی مذکور واقع شده و از مراتع معروف شمال تهران به شمار می‌رود، دشتی با وسعت زیاد و کاملاً سبز که همه ساله در اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستان، گردشگران و کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند. دشت هویج که رسیدن به آن از افجه حدود یک ساعت زمان نیاز دارد، مبدا صعود به قلل گوناگون در منطقه لواسانات است.

دشت هویج که به زبان محلی آن را «گُرچال» یا «گِهچال» (در اصل: گیاه چال) می‌نامند، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری روستای افجه است که در ارتفاع 2570 متری از سطح دریا و در شمال شرق روستای افجه واقع است.

نام قدیمی آن گرچال (جایگاه آتش) بوده است. وجه تسمیه این دشت با گُرچال از ترکیب دو نام گُر + چال گرفته شده‌است. گُر و یا آگِر در گویش ایرانیان باستان به معنای آتش است که امروزه هم واژه گُر گرفتن به معنی "شعله‌ور شدن آتش" در زبان پارسی به کار می‌رود و چال نیز به معنای جایگاه بوده‌است و این دشت را در گذشته گرچال به معنای «جایگاه آتش» یا «آتشدان» می‌نامیده‌اند. گمان بر این است که علت این نامگذاری، گرمتر بودن این دشت نسبت به قله‌های پیرامون دشت است.

علت نامگذاری دشت هویج به گفته بومیان منطقه، به این دلیل بوده که در گذشته‌های دورتر در این دشت، هویج کشت می‌کرده‌اند، ولی در حال حاضر، خبری از هویج نیست. هم اکنون نیز دهقانان افجه به کشت محصولات مختلف کشاورزی در آن مبادرت می‌ورزند و وجود باغ‌های گیلاس نیز در آن مشهود است.

 گذرگاه شاهان: گفته می‌شود این دشت، در زمان شاهان صفوی، شکارگاهی پررونق بوده و با طی مسیری به دریاچه و دشت لار می‌رسیده است. آثار کاروان‌سراهای صفوی در طول مسیر در انتهای دره در کنار دیواره صخره‌ای قابل مشاهده است. در ضلع شمالی دشت، گردنه «افجه بشم» قرار دارد که راهی مالرو در آن موجود است. این راه، افجه و دشت هویج را به دشت لار لواسانات و دیگر ارتفاعات البرز مرکزی مرتبط می‌سازد. روایت است که ناصرالدین شاه و دیگر شاهان قاجار از این گردنه برای رفت و آمد با کالسکه به دشت لار و سایر ییلاق‌های آن نواحی استفاده می‌کرده‌اند. به این مسیر مالرو که در برخی جاها حالت سنگفرش دارد، راه شاه عباسی نیز می‌گویند. قدمت این دشت حاصلخیز به بیش از هزار سال می‌رسد، به طوری که فردوسی نیز در شاهنامه خود به دشت «گرچال» اشاره نموده است:

به دشتی که گرچال باشد به نام                                                      بیامد ز پی مردم نیک نام

کمربسته کوههای سترگ                                                  به آبشخورش کبک و میش است و گرگ

 مجموعه قللی که مشرف به دشت هویج است؛ از سمت جنوب به شمال قله پرسون با ارتفاع 3200 متر، ریزان با ارتفاع 3650 متر، آتشکوه با ارتفاع 3850 متر، قله «ساکا» با ارتفاع 3375 متر و مهرچال با ارتفاع 3920 متر. این قله‌ها به صورت نعل اسبی دشت گرچال (معروف به دشت هویج) را احاطه کرده‌اند. مجموعه این قلل، دو دشت مسطح را در بین خود جا داده‌اند: اولی که مساحت بیشتری دارد، با ارتفاع 2550 متر به نام دشت هویج که نام قدیمی آن گرچال (جایگاه آتش) بوده است و در حال حاضر توسط شورای روستای افجه جهت کشت و کار به افراد اجاره داده می‌شود و بیشتر کاشت یونجه صورت می‌گیرد، و دشت دوم که حدود 100 تا 150 متر بلندتر و به سمت شمالی است، دشت سواسون یا سواستان بوده که مبدا صعود قله «آتش کوه» است و آبشار بلندی به نام چرند در آن وجود دارد.

پوشش گیاهی و جانوری: منطقه پوشیده ازگونه‌های گیاهی زیبا و مراتع سرسبز است. بیش از 90% آن پوشش گیاهی دارد، اگرچه بر خلاف انتظار بعضی افراد، هویج در کارنیست، اما تمام دشت را چمن و سبزی‌های خودرو مثل تره، آویشن و والک پوشانده است. و در ارتفاعات، چای گیاهی و نوعی گل زعفران سفید رنگ و گیاه گیلدیک و .... به چشم می‌خورد. صدای پرندگان ازقبیل کبک، شاهین و عقاب در ارتفاعات شنیده می‌شود. گرگ و روباه و گله‌های گراز و آهوی حفاظت شده نیز در این دشت تا ارتفاعات مشاهده می‌شود.

صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:26 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609102731912471_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609106972494343_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:29 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609100476854233_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:29 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609100391328894_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609100431389783_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609107214722965_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون 3406759/17/2016 4:17:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609107061000956_Thum.jpgصعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون
صعود تیم کوهنوردی مجلس شورای اسلامی به قله پرسون


/

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet