خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1388/02/26 11:56:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از "سیدجلال یحیی‌زاده" عضو کمیسیون فرهنگی

اصلاح الگوی مصرف در عمل محقق می‌شود نه در سخن

**به نظر می رسد موضوعی که این روزها در خصوص اصلاح الگوی مصرف مطرح شده به نوعی برداشت ابهام دار از این بحث (اصلاح الگوی مصرف) است.

آنچه  مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری سال  1388 عنوان فرموده‌اند باید به عنوان یک حرکت بسیار مهم‌،  بزرگ و مستمرتلقی و در نظر گرفته شود نه اینکه چنین اندیشیده شود که اصلاح الگوی مصرف تنها مربوط به سال 1388 است. موضوع اصلاح الگوی مصرف باید تا سالها همچنان ادامه یابد منتهی سال 1388  باید به عنوان سال آغازین اصلاح الگوی مصرف باید در نظر گرفته شود؛ در عین حال با سرعت هم ادامه یابد.

اصلاح الگوی مصرف باید در عمل به نحو احسن به اجرا درآید نه اینکه تنها با شعار، سخنرانی و موضع کلامی  مطرح شود. به نظر می‌رسد ادامه این روند (بسنده کردن به برگزاری کنفرانس و همایش) موجب می‌شود تا ما به اهداف خود در خصوص اصلاح الگوی مصرف دست نیابیم. به طور حتم لازم است مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه  در کوتاه‌ترین زمان ممکن از همین الان به شدت برای بعضی از صرفه‌جویی‌ها در دستگاه‌های خود برنامه و جهت گیری داشته باشند. پس از آن است که در یک فضایی که مردم با عمل مسئولان، به این مهم اعتقادی راسخ می‌یابند که بحث الگوی مصرف در جامعه باید اجرایی شود.

متعاقب آن اصلاح قوانین، وضع قوانین و آیین‌نامه‌های مناسب برای نهادینه شدن و اجرای این موضوع مهم در سطح کشور پیاده می‌شود. به نظر می‌آید که ما، در ارتباط با سفرهای خارجی‌، اجلاس‌ها و همایش‌های داخل، بعضی برنامه‌ها و فعالیت‌هایی که برگزارمی‌کنیم باید به سرعت و شدت دنبال صرفه‌جویی باشیم. آمارها نشان دهنده این است که بیش از 300 اجلاس، سمپوزیوم و همایش در طول سال برگزار می‌شود. این اجلاس‌ها بیش از 200 میلیارد تومان هزینه در بردارد. اگر همایش‌های غیر ضروری حذف شود به طور قطع  صرفه‌جویی بسیار بزرگی در بیت المال و هزینه‌ها صورت می‌گیرد.

قوه مجریه الان نباید به دنبال صرفه‌جویی از طرف مردم باشد؛ دستگاه دولتی و صنایعی که موجب شدند در کشور ما مصرف سوخت اتومبیل‌ها 3 برابر خارج باشد باید هرچه سریع‌تر در تکنولوژی‌ها تغییر روش صورت دهند تا مردم ما با استفاده از خودروی داخل به اجبار دچار افزایش مصرف سوخت نشوند. در عین حال باید توجه داشت که تکنولوژی‌های خودرو در ایران مربوط به 40 سال پیش است و به طور اصولی باید اصلاح شود. چرا باید اتومبیل داخلی ما در 100 کیلومتر 11 لیتر مصرف کند اما خودروهای ساخت خارج 4 یا 5 لیتر در 100 کیلومتر مصرف کنند.

در مورد آب، آمارها حاکی از این است که نزدیک به 30 درصد آب مصرفی به خاطر فرسوده بودن شبکه‌های قدیمی هدر می‌رود. در مورد برق، بیش از 25 درصد. اگر در این مورد وزارت نیرو دنبال احیا و بهینه کردن  شبکه‌های فرسوده باشد یکی از بزرگترین موارد صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد. مجلس به نظر می‌آید یک قانون جامع در ارتباط با پرهیز از هدرروی و الگوی مصرف وضع کند تا کمکی به دستگاه‌ها و کل کشور باشد.

سید جلال یحیی زاده عضو کمیسیون فرهنگی

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet