هدر اصلی
1388/02/26 12:39:00
سرویس کمیسیون ها

دستور جلسه هفتگی کمیسیون های تخصصی

**دستور کارجلسات هفتگی کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی در هفته جاری اعلام شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،بر اساس این گزارش درکمیسیون آموزش و تحقیقات با دعوت از وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری سؤالات جلال محمودزاده نماینده مهاباد، میرتاج‌الدینی ، فرهنگی ، شکور اکبرنژاد و رضا رحمانی نمایندگان تبریز،اسکو و آذرشهر بررسی می شود.

همچنین با حضور وزیر آموزش و پرورش سؤالات سیدنجیب‌حسینی نماینده کلاله و مینودشت، فلاحت‌پیشه و امین شعبانی (مشترک) در این کمیسیون بررسی می شود.

این کمیسیون سپس ادامه بررسی طرح الزام وزارت آموزش و پرورش به تدوین برنامه احیاء تقویت و سیاستگذاری مراکز تربیت معلم و طرح یک فوریتی قانونمندکردن به کارگیری عناوین علمی(الحاق یک ماده به فصل هشتم قانون مجازات اسلامی) در دستور کار دارد.

درکارگروه تحقیقات قرآنی وضعیت قرآنی و دینی وزارت آموزش و پرورش و در کارگروه آموزش و پرورش عملکرد معاونت پرورشی وزارت آموزش و پرورش و نیز در کارگروه آموزش عالی وضعیت بازنشستگی اعضاء هیأت علمی دانشگاهها و همچنین در کارگروه تحقیقات و فناوری لایحه شرکتهای دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری‌ها بررسی خواهد شد.

کمیسیون اجتماعی هم گزارش مکتوب کمیسیون و تبیین استراتژی آتی، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست، گزارش عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی توسط ریاست سازمان جناب آقای مصطفوی، گزارش عملکرد هشت اتحادیه ملی و سراسری تولیدات محصولات کشاورزی و طرح موانع و مشکلات موجود، طرح تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی بررسی می کند.

همچنین با حضور وزیر تعاون سؤالات مشترک هادی مقدسی نماینده بروجرد، مجید نصیرپور نماینده سراب در این کمیسیون بررسی می شود.

درادامه با حضور وزیر کار و امور اجتماعی سؤالات قوامی نماینده اسفراین، ثروتی نماینده بجنورد، جاجرم، مانه و سملقان، کامران نماینده محترم اصفهان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در کارگروه موارد خاص این کمیسیون نیزادامه رسیدگی طرح ناظر بر تأسیس و فعالیت سازمانهای مردم‌نهاد (غیردولتی) و در کارگروه اشتغال و روابط کار بررسی مسائل و مشکلات کارگران شرکت سیمین نوع اصفهان با حضور مسؤولین اجرائی ذی‌ربط در دستور کار می باشد.

کمیسیون اقتصادی هم لایحه ایجاد یک منطقه آزادتجاری- صنعتی و 23 منطقه ویژه اقتصادی (اعاده شده از شورای نگهبان) ، طرح اصلاح تبصره(1) ماده(6) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران  و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی را بررسی می کند.

اعضای این کمیسیون همچنین از سامانه خریدآرد گندم و دست‌آوردهای حوزه نان شرکت بازرگانی دولتی ایران بازدید خواهد کرد.

در این کمیسیون با دعوت از وزیر بازرگانی سؤالات عبداللهی نماینده ماه نشان، برنابلداچی نماینده بروجن وعلی بنائی نماینده قم بررسی می شود.

درکارگروه تجاری بررسی لایحه اساسنامه هیأت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات در دستور کار می باشد.

درکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی چند طرح اعاده شده از شورای نگهبان در مورد اصلاح ماده واحده قانون برقراری حقوق وظیفه یا مستمری بازماندگان آن دسته از مهاجران و کسانی که به مناطق جنگی مراجعت نموده و به علت برخورد با موادمنفجره معلول یا فوت می‌شوند مصوب1372 و نیزطرح اصلاح ماده(20مکرر)، آئین‌نامه مالی شهرداریها،لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مرکز آموزش و تحقیقات اقتصادی، اجتماعی و آماری کشورهای اسلامی طرح الزام دولت به تجدید نظر در روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای حامی تروریسم با حضور نماینده آن شورا و همچنین ادامه بررسی طرح یک فوریتی اصلاح موادی از قانون خدمت وظیفه عمومی مصوب 1363در دستور کار می باشد.

دراین کمیسیون در ادامه با دعوت از وزیر کشور سؤالات بائوج لاهوتی نماینده لنگرود، حسینعلی شهریاری نماینده محترم زاهدان(دومورد)،سوال مشترک؛میرتاج‌الدینی نماینده تبریز،اسکو و آذرشهر، بنایی وآشتیانی نمایندگان قم،امیرطاهرخانی نماینده تاکستان (دومورد)،سؤال مشترک قمری نماینده ایلام، مهران،شیروان و چرداول، پولادی نماینده دهلران و آبدانان و دره‌شهر،عزتی نماینده دهلران،آبادانان ودره شهر، عیسی جعفری نماینده بهار و کبودرآهنگ،علیخانی نماینده قزوین، آبیک و البرز بررسی خواهد شد.

در کارگروه روابط خارجی هم لایحه یک شوری موافقتنامه استرداد مجرمان بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند، لایحه یک شوری موافقتنامه معاضدت حقوقی دوجانبه در امور کیفری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری هند و در کارگروه امنیت داخلی و شوراها بررسی آخرین اخبار و تحولات داخلی کشورو در کارگروه دفاعی آخرین اخبار و تحولات کشور بررسی می شود.

درکمیسیون انرژی بررسی گزارشی از فعالیتهای عمرانی و صنعتی و طرحهای در دست اجراء در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی توسط قرارگاه خاتم‌الانبیاء (صلی‌الله علیه و آله) در دستور کار می باشد.

اعضای این کمیسیون در این هفته از تأسیسات نفتی جزیره خارک و نیروگاه اتمی بوشهربازدید می کنند.

همچنین در این کمیسیون با دعوت از وزیر نیرو سؤالات فریدون حسنوند نماینده اندیمشک (سه مورد)بررسی می شود.

در ادامه با حضور وزیر نفت سؤال محمدکریم عابدی نماینده فردوس و طبس بررسی می شود.

درکمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات ادامه بررسی لایحه الحاق یک تبصره به ماده(177) تنفیذی قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موضوع ماده(129) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، گزارش قوامی رئیس کارگروه اصلاح الگوی مصرف از آخرین اقدامات این کارگروه در دستور کار می باشد.

از رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور نیزدر این کمیسیون جهت ارائه گزارش روند اجراء قانون بودجه سال 1388 کل کشور و بحث و تبادل نظر پیرامون ضوابط اجرائی و تصویب‌نامه مربوط به بند(60) این قانون دعوت شده است همچنین اعضای این کمیسیون از اطاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بازدید و با مسؤولین جلسه مشترک خواهد داشت.

درکارگروه اجتماعی هم طرح اصلاح تبصره(1) ماده(6) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44)‌قانون اساسی بررسی می شود.

درکمیسیون بهداشت و درمان بحث و تبادل نظر و ارائه گزارش پیرامون شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و نیز مشکلات آموزشی رشته‌های مختلف آزمایشگاهی در دستور می باشد.

درکمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی نیز جلسه کارگروه جهت بررسی و اتخاذ تصمیم در خصوص کلیات ساختار تشکیلاتی مجلس شورای اسلامی تشکیل خواهد شد.

درکمیسیون شوراها و امور داخلی کشورانتخاب اعضاء کارگروههای تخصصی و نیزانتخاب و معرفی یک نفر از اعضاء کمیسیون جهت عضویت در کمیسیون اصل نود وطرح تشکیل ستاد و دبیرخانه دائمی تحقق اهداف نامگذاری سالانه در دستور کار می باشد.

همچنین با دعوت از وزیرکشور سؤالات یونس اسدی نماینده مشگین شهر، قدرت‌الله علیخانی نماینده قزوین، آبیک و البرز،عبداللهی نماینده محترم ماه‌نشان، انگوران و ایجرود،هادی قوامی نماینده محترم اسفراین  به نمایندگی از تعداد 28 نفر از نمایندگان محترم بررسی خواهد شد.

این کمیسیون همچنین از رئیس شورای عالی استانها (جناب آقای مهندس چمران) دعوت کرده است.

در کمیسیون صنایع و معادن بررسی عملکرد و برنامه‌های جهاددانشگاهی کشور،جلسه کارگروههای تخصصی چهارگانه و نیز بازدید از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران را در دستور دارد.

وزیر صنایع و معادن نیز جهت پاسخگوی به سؤالات نجف‌نژاد نماینده بابلسر و فریدونکنار،رنجبرزاده نماینده اسدآباد،دلخوش نماینده صومعه سرا و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت پاسخگویی به سؤالات بهمن اخوان نماینده محترم تفرش و آشتیان(4 مورد)،اقبال محمدی نماینده محترم مریوان (3 مورد) در این کمیسیون حاضر خواهند شد.

اعضای این کمیسیون در ادامه از واحدهای تولیدی و صنعتی استان مازندران بازدید می کنند.

در کمیسیون عمران هم طرح اصلاح قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، اصلاح موادی از قانون تأسیس شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور، مشکلات مربوط به قیر مورد نیاز پروژه‌های عمرانی با حضور مسؤولین سوآپ مواد نفتی کشور و مسؤولان ذی‌ربط، طرح تأسیس شرکت‌های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی و نیزگزارش معاونین توسعه مدیریت ومنابع و سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص پروژه‌های بیمارستانی تعداد تخت موجود، تعدادتخت مورد نیاز و ... را بررسی می شود.

همچنین این کمیسیون گزارش مرکز تحقیقات قوانین و مقررات ایران و بازدید از مترو کرج (حرکت از مجلس ساعت 30/8) را نیز در برنامه خود دارد.

وزیر راه و ترابری نیز جهت پاسخگویی به سؤالات سقایی نماینده نی‌ریز و استهبان، اکبریان نماینده کرج ،جدگال نماینده چابهار،جعفری نماینده بهار و کبودرآهنگ (2 مورد)،دهقانی نماینده ایرانشهر(2 مورد)،محمودزاده نماینده مهاباد ،حیدری نماینده سقز و بانه،محمدیاری نماینده طوالش و رضوانشهر،فرهنگی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر، فریدون حسنوند نماینده اندیمشک  به این کمیسیون خواهند رفت.

در کارگروه مسکن و شهرسازی بررسی گزارش عملکرد دستگاههای اجرائی مرتبط با کمیسیون، بررسی اصلاح الگوی مصرف،بررسی عملکرد دستگاههای اجرائی در خصوص اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی و همچنین درکارگروه عمران شهری و روستایی بررسی اصلاح الگوی مصرف با حضور وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و نیرو در دستور می باشد.

در کمیسیون فرهنگی هم بررسی لایحه رسیدگی به جرائم اطفال و نوجوانان ، گزارش فرهنگی نایب رئیس محترم کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در خصوص فرایند تدوین برنامه پنجم توسعه در فصل فرهنگ و هنر، گزارش نمایندگان ناظر از طرف کمیسیون در شوراها و مجامع ،جلسه مشترک رئیس محترم سازمان صدا و سیما و مسؤولین آن با کمیسیون و بازدید از سازمان(محل تشکیل جلسه سازمان صدا و سیما) در دستور کار می باشد.

در کارگروه رسانه و هنر هم لایحه الحاق یک تبصره به ماده(1) اصلاحی قانون مطبوعات مصوب 1379 (اعاده شده از شورای محترم نگهبان) و درکارگروه زنان، خانواده، تربیت‌بدنی و جوانان لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و درکارگروه فرهنگ و گردشگری نیز با حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سوال قاضی پور نماینده ارومیه سیدنجیب حسینی نماینده مینودشت و کلاله و درکارگروه ارشاد و تبلیغات اسلامی گزارش مسؤولین محترم سازمان تبلیغات اسلامی در خصوص عملکرد بودجه سال 1387 در بخش سازمان مذکور مورد برسی قرار خواهند گرفت.

در کمیسیون قضائی و حقوقی هم لایحه الحاق یک تبصره به ماده (10) قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب1379 (اعاده شده از شورای محترم نگهبان) ، لایحه جرائم رایانه‌ای (اعاده شده از شورای محترم نگهبان) ، بررسی لایحه مجازات اسلامی (مبحث قصاص)،ادامه بررسی شور دوم لایحه مجازات اسلامی (مبحث قصاص) (اصلی)، بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل‌ونقل و عبور و مرور وسایل نقلیه (اصلی) بررسی می شود.

درکارگروه تخصصی حقوق عمومی و بین‌الملل هم بررسی شور دوم لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرائم مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه (اصلی)،درکارگروه تخصصی حقوق خصوصی بررسی شور دوم لایحه حمایت خانواده (اصلی)،درکارگروه تخصصی حقوق جزا بررسی شور دوم لایحه آئین دادرسی کیفری (اصلی) و درکارگروه تخصصی بررسی موضوعات مربوط به مبارزه با قاچاق بررسی لایحه مبارزه با قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان‌سلاح و مهمات غیرمجاز در دستور می باشد.

در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی نیز ادامه رسیدگی به طرح افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و بازدید از فعالیتهای سازمان هواشناسی کل کشوردر دستور می باشد.

همچنین وزیرجهادکشاورزی جهت پاسخگویی به سؤالات سؤال مشترک 4 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی  (قره‌خانی نماینده محترم علی‌آباد کتول به نمایندگی از طرف سؤال کنندگان در جلسه کمیسیون حضور خواهند یافت.)، قاضی‌پور نماینده ارومیه ، محمدقیوم دهقانی نماینده ایرانشهر،اسداللهی نماینده تربت حیدریه ، سجادیان نماینده خواف و رشتخوار،غلامحسین مسعودی نماینده اهر و هریس،محمد مهدی شهریاری نماینده بجنورد وسؤال مشترک : محمودزاده نماینده مهاباد، ذاکر نماینده ارومیه به این کمیسیون می آید.

در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی هم رسیدگی به مصوبه جلسه 16/1/1388 کمیسیون،جلسه با ریاست محترم دیوان محاسبات کشور،جلسه با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دستور می باشد.

در کارگروه فرهنگی، رفاهی و اجتماعی جلسه کارگروه فرهنگی - اجتماعی برای ‌رسیدگی به شکایات واصله، در کارگروه اقتصادی، فنی و عمرانی جلسه کارگروه اقتصادی و عمرانی برای رسیدگی به شکایات واصله، در کارگروه سیاسی و نظامی جلسه کارگروه سیاسی و نظامی برای رسیدگی به شکایات واصله، در دستور کار می باشد.

در کارگروه قضائی و حقوقی کارگروه قضائی و حقوقی برای رسیدگی به شکایات واصله،جلسه دارد.

در کارگروه امورویژه جلسه کارگروه امور ویژه برای رسیدگی به شکایات واصله نیز بررسی می شود.

در کمیسیون ویژه هم بررسی طرح تحول اقتصادی دولت ادامه بررسی مواد (4) ، (5)  ،(6) و (7) لایحه یک‌فوریتی هدفمند کردن یارانه‌ها در دستور می باشد.

در کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت هم لایحه تجارت رسیدگی می شود.

در کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجراء اصل 44 قانون اساسی نیز ارائه گزارش عملکرد اجراء قانون سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی توسط وزیراموراقتصادی و دارایی و نیز ریاست محترم سازمان خصوصی‌سازی و همچنین بررسی عملکرد اجراء قانون سیاستهای‌کلی اصل 44 قانون اساسی دستگاههای ذی‌ربط در دستور کار قرار دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet