هدر اصلی
1388/02/26 12:55:00
سرویس کمیسیون ها
توسط سخنگوی کمیسیون ویژه تشریح شد:

اخرین اصلاحات لایحه هدفمند کردن یارانه ها

**کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه در گفتگو با خبرنگار خانه ملت به تشریح اخرین اصلاحات لایحه هدفمند کردن یارانه پرداخت .

وی گفت :‌در ماده یک لایحه دولت مکلف شد،قیمت فروش داخلی بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات متناسب با قیمت فوب خلیج فارس و شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای تعیین شود که حداکثر تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قیمت حامل‌های یادشده کمتر از نود درصد قیمت‌های فوب خلیج فارس با لحاظ کیفیت حامل‌ها و با احتساب هزینه‌های مترتب (شامل حمل و نقل، توزیع و مالیات و عوارض قانونی) نباشد.

دلخوش گفت: در تبصره یک ماده فوق  یمت فروش نفت خام به پالایشگاه‌های داخلی حداقل نود پنج درصد قیمت فوب خلیج فارس تعیین شد و قیمت فرآورده‌ها متناسب با آن تعیین می‌شود. 

مخبر کمیسیون ویژه تصریح کرد :‌در اخرین اصلاحات مقرر شد میانگین قیمت فروش داخل گاز طبیعی به گونه‌ای تعیین شود که حداکثر تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، معادل حداقل هفتا و پنج درصد متوسط قیمت گاز طبیعی صادراتی شود.

وی گفت :‌ همچنین میانگین فروش داخلی برق به گونه‌ای تعیین شود که حداکثر تا پایان برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران معادل قیمت تمام شده آن باشد.

دلخوش گفت :‌ در لایحه مذکور  که از سوی اعضای کمیسیون اصلاح شد که  میانگین قیمت آب برای مصارف مختلف با توجه به کیفیت و نحوه استحصال آن در کشور به گونه‌ای تعیین شود که تا برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی - اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حداقل معادل قیمت تمام شده آن باشد. 

وی افزود:همچنین دولت مکلف شد قیمت تمام شده آب در هر یک از حوزه‌های آبریز براساس ارزش اقتصادی آن و با در نظر گرفتن هزینه‌های تامین،‌ انتقال و توزیع با رعایت راندمان تعیین نماید محاسبه می‌شود. 

وی گفت :‌ برای مدیریت منابع آب به علت تفاوت قیمت‌ تمام شده آب در کشور از طریق تعیین و اخذ مالیات و عوارض، اخذ مابه التفاوت و یا پرداخت یارانه از طریق صندوق موضوع ماده 9 اقدام کند.

سخنگوی کمیسیون ویژ اظهار داشت: اعمال قیمت ترجیحی و پلکانی برای مصارف مختلف آب مجاز خواهد بود.

وی افزود: هزینه تمام شده دفع فاضلاب براساس جمع جبری هزینه‌های ایجاد و نگهداری شبکه، ارزش ذاتی فاضلاب تحویلی و کمک‌های دولت در بودجه سنواتی (مربوط به سیاست‌های تشویقی) تعیین می‌گردد.

دلخوش در مورد ماده 4 لایحه هدفمند کردن یارانه ها گفت :‌ دولت مجاز است حداکثر ظرف سه سال، قیمت سایر کالاها و خدمات اساسی و همگانی غیر حاکمیتی را معادل حداقل قیمت تمام شده تعیین کند.

وی ماده 5 لایحه مذکور را چنین تشریح کرد :‌ دولت مجاز است حداکثر تا شصت درصد خالص وجوه حاصل از اجرای این قانون را در قالب بندهای زیر هزینه نماید: کمک مستقیم و در قالب پرداخت نقدی و یا غیرنقدی یا واگذاری سهام از جمله سهام قابل عرضه در بورس بر حسب اختیار به خانوارهای جامعه هدف. 

دلخوش در مورد قیمت تمام شده برق گفت :‌مجموع هزینه‌های تبدیل انرژی، انتقال و توزیع و هزینه سوخت با راندمان حداقل سی و هشت درصد نیروگاه‌های کشور و رعایت استانداردها محاسبه می‌شود و هر ساله حداقل یک درصد به راندمان نیروگاه‌های کشور افزوده شود به طوری که تا پنج سال از زمان اجرای این قانون به راندمان چهل و پنج درصد برسد.

وی افزود: دولت مکلف است با تشکیل کارگروهی مرکب از کارشناسان دولتی و غیر دولتی نسبت به رتبه‌بندی تولیدکنندگان و توزیع کنندگان برق از نظر راندمان اقدام نموده و سیاست‌های تشویقی و حمایتی مناسب را اتخاذ نمایند.

نماینده صومعه سرا گفت:در تبصره 3- در خصوص قیمت‌های برق و گاز طبیعی، دولت مجاز است در موارد خاص قیمت‌های ترجیحی را اعمال کند، و در تبصره 4-  هم برای تعیین قیمت حامل‌های انرژی براساس قیمت فوب خلیج فارس قیمت ارز منظور شده در بودجه سالانه است.

وی با اشاره به تبصره 5 این لایحه قیمت‌های سال اول اجرای این قانون مطابق جدول زیر خواهد بود.

دلخوش گفت: در ماده 2- دولت مجاز است برای مدیریت آثار نوسان قیمت حامل‌های انرژی بر اقتصاد ملی قیمت این حامل‌ها را در صورتی که تا 25 درصد فوب خلیج فارس نوسان نماید بدون تغییر قیمت برای مصرف کننده از طریق اخذ مابه التفاوت و با پرداخت یارانه اقدام نماید و مبالغ مذکور را در حساب تنظیم بازار حامل‌های انرژی در بودجه سنواتی منظور نماید. در صورتی که نوسان قیمت‌ها بیش از 25 درصد شود، در قیمت تجدیدنظر خواهد نمود. 

وی افزود:در ماده 3- دولت مجاز است، با رعایت موارد زیر قیمت آب و کارمزد جمع آوری و دفع فاضلاب را تعیین کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet