هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

رئیس مجلس: نمایشگاه کتاب برازندگی آن را دارد که آن را جشنواره دانایان خطاب کنیم

سرویس سیاسی
** رییس مجلس در مراسم اختتامیه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با تقدیر از اصحاب قلم و دست‌ اندرکاران این برنامه فرهنگی گفت: این نمایشگاه برازندگی آن را دارد که آن را جشنواره دانایان خطاب کنیم.
شنبه 26 اردیبهشت 1388 ساعت 17:00

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" افزود: برپایی نمایشگاه انتشارات کتاب یک سنت حسنه است که در کشور ما بوجود آمده و براساس گزارش ارائه شده، سال گذشته 22 نمایشگاه استانی برگزار شد که هر کدام از این نمایشگاه‌ها یک واقعه بزرگ فرهنگی برای مردم محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه ما باید قدردان دوستانی باشیم که کمک می‌کنند این وقایع فرهنگی و ارزشمند در ایران اسلامی رخ دهد گفت:‌ ایران کشوری با سابقه تمدنی مبتنی بر فرهنگ است که اگر قدری تسامح بکار ببریم باید بگوئیم ما صاحب فرهنگ هستیم.

لاریجانی خاطر نشان کرد :  از سنگ نوشته‌ها ی قبل از اسلام برمی‌آید که ساختار سیاسی و اجتماعی کشور ما در آن زمان مبتنی بر فرهنگ اداره جامعه با فکر توحیدی بوده است و ساختار دولت و نظامات سیاسی و اجتماعی از "فرهنگ" به عنوان یک "رکن "نام ‌برده و ستایش می‌کردند .

وی اظهار داشت: بعد از اسلام این رویکرد اوج گرفت و بسیاری از زمینه‌هایی که ما امروز به عنوان میراث آن تمدن استفاده می‌کنیم حکایتگر این است که ایران دروازه‌های خود را برای افکار بزرگ بازنگه داشته است و جوهره عقلانی آن را در پیکره فرهنگ ساخته اند.

رییس مجلس با بیان اینکه ایرانیان و مسلمانان رویکرد مثبتی به فرهنگ دیگران مخصوصاً یونانیان داشتند اما هرگز اقتباسی عمل نکردند افزود: اگر آثار بزرگان را بررسی و مقایسه کنیم می‌بینیم "بخش‌های عقلانی تفکر یونانی" را برگزیدند و آن را در "ساختار تفکر اسلامی "بازسازی کردند.

وی گفت: ایرانیان پس از اسلام با رویکرد مثبت به فرهنگ‌های دیگر توجه کردند و عناصر عقلانی آن را برگزیدند (متدولوژی را انتخاب کردند ) و خود به ساختن موضوعات و پرورش آن و دردامن  تفکر اسلامی پرداختند.

لاریجانی با بیان اینکه  این خصوصیت را در انقلاب اسلامی هم شاهد بودیم گفت:نظر شهید مطهری این بود که اگر شاخصه انقلاب ایران را برشمریم باید بگویم جوهره فرهنگی داشت.

وی خاطر نشان کرد: همین طور پیام امام راحل و روشهایی که در انقلاب بکار گرفته شد همه از  همین سبغه فرهنگی برخوردار بود .

رئیس مجلس با اشاره به نامه مبتکرانه امام راحل به گورباچف رییس جمهور سابق روسیه گفت: این نامه ادبیات سیاسی متعارف دنیا را نداشت و از ساختار فکر اسلامی سخن می‌گوید یعنی یک نگاه جدید را برای تفکر سیاسی بیان کردند. خصوصیت یک تمدن فرهنگی همین است که سازوکارهای سیاسی و اجتماعی از جوهره فرهنگی برخوردار باشد .

لاریجانی ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد هستیم  که این خصوصیت را به نیکی در نمی‌یابند حال به هر زمانی به سنخی راجع به این موضوع سخن می‌گویند . گاه راجع به ایران می‌گویند که ایران موازنه‌ قدرت را در منطقه به هم زده است و یا ایران نقش زیادی در منطقه پیدا کرده است . این  رویکرد بازی متعارف سیاسی است که بر پایه قدرت سیاسی معادلات را تعریف می‌کنند.

رییس مجلس تصریح کرد: گاه برای ایجاد هراس تصنعی می‌گویند ایران به دنبال احیای امپراطوری‌های گذشته است در ماجرای غزه و فلسطین این سخن را به کرات شنیدیم که مسئله غزه و فلسطین یک موضوع عربی است چرا ایرانیان در آن دخالت می‌کنند بعد می‌گویند که فکر ایرانیان در تعاملات سیاسی که ریشه در یک فرهنگ بنیادی دارد رانمی‌شناسند .

وی افزود: ایران یک تمدن کهنی است که حامل فکر است در فلسفه، کلام، تفسیر، و مسائل فقهی و مسائل سیاسی و اجتماعی ،این خصوصیت فرهنگی را کاملاً باید برجسته کرد  که البته گاهی هم زبانی در این زمینه وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: ایران به دنبال امپراطوری نیست اگرایران از غزه و فلسطین دفاع می‌کند یک رویکرد فرهنگی و دینی در آن نهفته است  و نه این معادلات قدرت متعارفی که امروزه متاسفانه از دنیای غرب به دنیای شرق تسری پیدا کرده است .

وی گفت: جمهوری اسلامی مبنای استقرار سیاسی را در زیربنای فرهنگی جستجو می‌کند.همان طور که ارزش آدمی در استقلال فکری آن است منزلت مدینه حاصل از ارزشی که در استقلال سیاسی آن معنا پیدا می‌کند.لذا از نظر ایران تفکر سیاسی ایرانیان طبقه‌بندی کشورها به" فرو دست"و "فرا دست" مبنای عقلانی ندارد.

رئیس مجلس تاکید کرد: ما همیشه گفته‌ایم کشورهای اسلامی، عربی و غیرعربی مورد احترام جمهوری اسلامی هستند، اما ممکن است ما در مواضع و رفتارها با برخی کشورهای اسلامی اختلاف داشته باشیم، اما این اختلافات در اجزاست. ما با نگاه فرهنگی به مسائل اصلی و فرعی می‌نگریم. صهیونیست‌ها در موضوع غزه به نوعی جنگ نرم روی آورده‌اند، اما عقلای عرب باید گول فضای غفلت را نخورده و در دام آنان نیفتند.

لاریجانی با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی وقت خود را صرف مجادلات تصنعی و خرد منطقه‌ای نمی‌کند گفت: ایرانیان از خود نگاه متفاوتی در عرصه‌ی سیاسی و اجتماعی نشان داده‌اند. آیا زندگی در مسابقه‌ی قدرت، امنیت است یا در پناه عزت فرهنگی .

وی افزود:در نگاه اول، رفتارها و واکنش‌هایی را در منطقه در دوره‌ بوش شاهد بودیم. موضوع غزه و فلسطین و موضوع هسته‌یی ایران منبعث از چنین نگاهی بود، ولی جمهوری اسلامی مدل حیات سیاسی مبتنی بر عزت فرهنگی را معرفی می‌کند و بر اساس این نگاه است که سایر کشورها نیز باید مدل سیاسی خود را تعریف کنند.

نماینده قم گفت:قدرت‌های خرد منطقه‌ای برای ایستادن روی پایشان به قدرت‌های بزرگ متکی می‌شوند غافل از این‌که این قدرت‌ها منافع آنها را دنبال نمی‌کنند، قدرت‌های خرد برای جلب نظر قدرت‌های بزرگ مجبور می‌شوند استقلال سیاسی خود را به معرض فروش بگذارند.

لاریجانی با اشاره به گزارش‌های رئیس نمایشگاه بین المللی کتاب و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص نگرانی برخی ناشران گفت: توانمندسازی جامعه‌ فرهنگی بر دوش ناشران و اصحاب قلم است، آسایش روانی اصحاب قلم موجب خلق افکار جدید می‌شود، بنابراین باید به تامین اجتماعی، نیازهای معیشتی و سایر نیازهای آنان توجه جدی شود.

وی گفت: باید به مشکلات بخش فرهنگ را برای کشوری که می‌خواهد مسائل فرهنگی را ترویج کند توجه کرد. نیازهای فکری اهل قلم باید تامین شود، این موضوع یک اصل است. انجمن قلم، اهل قلم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید لایحه‌ای را تهیه کرده و به مجلس بفرستند تا بتوانیم آسایش روانی نویسندگان را به صورت قانونی دنبال کنیم.

لاریجانی در مورد  نشر با بیان اینکه اهتمام ما باید تقویت جنبه‌ اقتصادی از طریق شکوفایی نشر باشد گفت: معضل کاغذ یارانه‌ای در گذشته و پرداخت یارانه به صاحبان قلم در شرایط فعلی هردو مفاسد و معایبی در پی داشته است، باید کاری کرد که عموم مردم در این فرآیند دیده شوند.

وی خاطر نشان کرد:دسترسی مردم به کتاب به دلیل افزایش نسبی قیمت نسبت به گذشته سخت‌تر شده است، پرداخت یارانه خرید یک راه حل است. ، خرید کتاب به‌ویژه کتاب گران برای طبقه‌ گسترده‌ای از دانشجویان مشکل‌زا است.

رئیس مجلس اظهار داشت:یافتن راه حل از سوی اتحادیه ناشران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق لایحه و تصویب آن در مجلس انجام شدنی است. هزینه کردن برای بخش فرهنگ برای کشوری که در حدود 90 هزار میلیارد تومان بودجه‌ جاری‌ و عمرانی‌اش است، هزینه‌بر نیست.

لاریجانی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکلات بخش فرهنگ و کتاب را بهتر ببیند خاطرنشان کرد: قطعا دولت و مجلس نیز به این بخش به صورت فرعی نخواهند نگریست، به‌ویژه آن‌ که در آستانه‌ تدوین قانون پنجم توسعه قرار داریم.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000