هدر اصلی
1388/02/29 15:41:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

اصلاح الگوی مصرف عزم ملی می‌طلبد

**نامگذاری سال ۱۳۸۸ به نام اصلاح الگوی مصرف با توجه به مسایل رخ داده در خصوص انرژی در سطح داخلی و بین المللی اقدام بسیار بجا، مناسب و حائز اهمیتی است.

با توجه به اینکه کشور از نقطه نظر انرژی، آب و وضعیت اعتباراتی که برای یارانه‌ها در نظر گرفته شده  به وضعیت بحرانی رسیده‌،  لازم بود که برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده می‌شد که خوشبختانه با تصمیم مقام معظم رهبری مبنی بر نامگذاری سال 1388 به نام اصلاح الگوی مصرف نگرانی در خصوص این موضوع  هم رفع شد.

متاسفانه باید اذعان داشت مصرف انرژی و سوخت در کشور ما به حدی افزایش یافته که اگر این روند همچنان تداوم یابد‌، حداکثر تا دهه آینده نفتی برای صادرات به دیگر کشورها نخواهیم داشت.

بررسی ها موید این موضوع است که سرانه مصرف انرژی در جمهوری اسلامی ایران بیش از کشور هندوستان  و کشور چین است. این مصرف بیش از حد و لجام گسیخته همگی حکایت از این دارد که ارزش منابع انرژی در کشور هنوز برای مردم مشخص و شفاف نشده است. علاوه بر این موارد ما می‌ینیم در حالی که ایران از لحاظ وضعیت بارندگی جز مناطق گرم و خشک می‌اشد و مدام در دوره‌ای مختلف اسیر خشکسالی می‌ود اما راندمان آب در این کشور حدود 20 در صد است حال آنکه راندمان بارندگی در کشورهای توسعه یافته حدود 60 در صد است.

مجموعه این مسایل موجب شده تا تداوم این روند کشور را با  وضعیت بحرانی از لحاظ انرژی دچار کند؛ بنابراین باید اقداماتی دراین خصوص انجام می شد ازجمله جا انداختن مساله الگوی مصرف به عنوان یک ضرورت و ایجاد عزم ملی در این خصوص در سراسر کشور.

البته باید دقت داشت لازمه اصلاح الگوی مصرف عزم ملی است که در این بین  فرمایش مقام معظم رهبری چراغ راه ملت و مسئولین نظام از جمله مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه در خصوص اصلاح الگوی مصرف به شمار می‌آید.

برای اصلاح الگوی مصرف نمایندگان مردم در خانه ملت در قالب  تبصره 13 قانون بودجه سال 1388 دولت را مکلف کردند تا سال  1390 در خصوص قیمت بنزین  ترتیباتی را اتخاذ کند  که یارانه  نپردازد  در عین حال تسهیلات حمل و نقل را برای مردم فراهم کند.

یکی از راه‌هایی که می‌توان در خصوص الگوی مصرف مد نظر داشت هدفمند کردن یارانه‌ها‌ست  منتهی با اتکا به تمامی جوانب و نکات ریز و درشت تا تبعات این اثر را کاهش دهد.

البته اگر لایحه هدفمند شدن یارانه‌ها به صورت دقیق و کارشناسی شده به مجلس شورای اسلامی  ارائه می‌شد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دادند. اما چون طرح هدفمند کردن یارانه‌ها مطالعه شده نبود در نتیجه این طرح به تصویب نرسید.

فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف ما را هدایت می‌کند تا در خصوص مصرف تصمیم منطقی اتخاذ کنیم تا ما را به هدفمان رهمنون کند.

علی عباسپور تهرانی فرد

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet