هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دیناروند در گفت وگو با خانه ملت:

کمتر از 5 درصد قاچاق دارو داریم/ میزان قاچاق تجهیزات پزشکی 15 درصد است

سرویس اجتماعی
رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه به طور تخمینی میزان قاچاق تجهیزات پزشکی 15 درصد است، گفت: طبق ارزیابی‌های به عمل آمده میزان قاچاق در حوزه دارو نیز کمتر از 5 درصد است.
دوشنبه 24 آبان 1395 ساعت 09:18
کمتر از 5 درصد قاچاق دارو داریم/ میزان قاچاق تجهیزات پزشکی 15 درصد است رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه به طور تخمینی میزان قاچاق تجهیزات پزشکی 15 درصد است، گفت: طبق ارزیابی‌های به عمل آمده میزان قاچاق در حوزه دارو نیز کمتر از 5 درصد است. http://cdn.icana.ir/d/019/201611100642294090.jpg کمتر,از,5,درصد,قاچاق,دارو,داریم/,میزان,قاچاق,تجهیزات,پزشکی,15,درصد,است Icana

رسول دیناروند در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه در حال حاضر 60 درصد از تجهیزات پزشکی وارداتی است، گفت: میزان تجهیزات پزشکی تولید داخل 40 درصد است البته میزان قاچاق درحوزه تجهیزات پزشکی به طور واقعی مشخص نیست اما به طور تخمینی میزان قاچاق تجهیزات و لوازم پزشکی به میزان 15 درصد است.

رییس سازمان غذا و دارو درپاسخ به این پرسش که آیا همه فراورده‌های قاچاق تقلبی هستند، افزود: ممکن است به این شکل نباشد اما احتمال تقلبی بودن آن بسیار زیاد است، البته درخصوص دارو سهم بازار از تولیدات داخل به میزان 70 درصد بوده و 30 درصد وارداتی است.

وی تاکید کرد: طبق ارزیابی‌های به عمل آمده میزان قاچاق در حوزه دارو کمتر از 5 درصد بوده و در حال حاضر واردات دارو به کشور حدود یک میلیارد دلار است، البته ورود قاچاق همه اقلام به طور طبیعی از مرزهای گسترده امکان پذیر است؛ به طوری که از بازارچه های مرزی، مناطق آزاد و حتی گمرک امکان ورود کالای قاچاق وجود دارد.

دیناروند با بیان اینکه در مقطعی دوره تحریم دارو و تجهیزات پزشکی درکشور وجود داشت،گفت: متاسفانه درآن زمان مسیرهای غیرقانونی برای ورود دارو درجهت رفع نیازهای مردم ایجاد شد، بنابراین با شکل گیری بازاررسمی کشور و جدیت درمبارزه با قاچاق به طورحتم سهم قاچاق دردارو و تجهیزات پزشکی کاهش پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات حکومتی باید با قاچاق برخورد جدی کند، افزود: وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا ودارو با سازمان تعزیرات حکومتی درموضوع مبارزه با قاچاق به شدت همکاری دارد، بنابراین براساس آمارهای موجود اعلامی از سوی سازمان غذا و دارو، گمرک و میزان تخصیص ارز بانک مرکزی واردات دارو درسال گذشته حدود یک میلیارد دلار است؛ البته این واردات نسبت به سال 92 ، 350 میلیون دلار کاهش پیداکرده است.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قانون مبارزه با قاچاق مصوب سال 92 قانون کاملی است، تصریح کرد: آیین نامه های این قانون در دولت نهایی و ابلاغ شده و این قانون نواقص کمتری نسبت به قوانین گذشته دارد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر