خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1386/07/18 07:54:00
سرویس بین الملل
حداد در مصاحبه مطبوعاتی با خبرنگاران در ژنو:

ایران همواره از عراق امن و یکپارچه و با ثبات حمایت می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در آخرین روز اقامت خود در ژنو بعداز ظهر روز سه شنبه در مصاحبه ای مطبوعاتی به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

غلامعلی حدادعادل ابتدا در پاسخ به پرسش خبرگزاری فرانسه (AFT) درباره برنامه هسته ای ایران و موضع اخیر مقامات فرانسه گفت: ایران همواره با استفاده نظامی ازانرژی هسته ای مخالف بوده است و رهبر و مقامات جمهوری اسلامی ایران به این موضوع تاکید داشته اند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است و نظامی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: آنچه مهم است این است که آژانس بین المللی انرژی اتمی چندین باربه صراحت اعلام کرده است هیچ انحرافی در فعالیت هسته ای ایران مشاهده نشده است .

وی افزود: ایران عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی است وبازرسان این سازمان ودوربین های ان صلح امیز بودن فعالیت هسته ای ایران را تائید کرده اند.

حداد عادل یادآور شد: امریکایی ها ادعا می کنند فعالیت هسته ای ایران تهدیدی برای صلح بین المللی است ،درحالی که ما معتقدیم عملکرد امریکا است که دنیا را تهدید می کند ، چون امریکا اعتبار سازمان هایی چون سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی هسته ای را از بین می برد و این تهدیدی برای صلح جهانی است .

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: فرانسوی ها در دو سه هفته اخیر اظهارات متفاوت و گاه متناقضی داشته اند و ما به فرانسه هم می گوییم فعالیت هسته ای ایران صلح آمیز است و ما دانش هسته ای را حق مسلم خود می دانیم و از ان صرف نظر نمی کنیم .

وی یادآور شد: مذاکرات میان ایران و اژانس بین الملل انرژی هسته ای برای رفع ابهامات باقی مانده ادامه دارد،اما به نظر می رسد یکی از مهم ترین ابهاماتی که سال گذشته در موضوع پلوتونیوم وجود داشت،هم اکنون بطور کامل حل شده است و اعتقاد داریم اگر آژانس تحت فشار قدرتهای زورگو قرار نگیرد مذاکره بهترین راه برای حل موضوع هسته ای ایران است .

حداد عادل همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری کویت درباره نیروگاه بوشهر و جزایر سه گانه ایرانی درخلیج فارس گفت: ایران نگرانی کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره راه اندازی نیروگاه بوشهر را تائید نمی کند زیرا این نیروگاه با نظارت بازرسان آژانس و بر اساس بالاترین استاندارد جهانی ساخته شده است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد .

رئیس مجلس شورای اسلامی جزایر سه گانه را جزو لاینفک ایران دانست و یادآور شد:بارها اعلام کرده ایم اگر امارات در این باره مشکلی یا ابهامی دارد با رعایت حقوق متقابل آماده مذاکره برای سوء‌ت فاهمات هستیم .

حداد عادل درپاسخ به پرسش همین خبرنگار درباره روابط ایران و کویت ، موضوع فلسطین و اینده عراق و تقسیم آن نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط دوستانه و خوبی با همه کشورهای حاشیه خلیج فارس بویژه کویت دارد .

وی با اشاره به سفر چند ماه پیش خود به کویت تاکید کرد: مشکلی در روابط ایران و کویت و جود ندارد و علایق دیرینه ای میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس وجود دارد .

رئیس مجلس شورای اسلامی تنها راه حل مشکل فلسطین را مراجعه به آرای عمومی در این سرزمین دانست و تصریح کرد: این راه حل هم منطقی و هم بر اساس عرف بین المللی است .

حداد عادل یادآور شد:سازمان ملل متحد چنین روشی را پیشتر در برخی نقاط جهان انجام داده است اما در این موضوع کشورهایی که دم از دمکراسی می زنند با برگزاری رفراندوم در فلسطین مخالفت می کنند .

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به شدت با تقسیم عراق مخالف است و ان را محکوم می کند .

حداد عادل افزود: شگفت‌آور است که امریکا به نام آزادی و دمکراسی به عراق لشکر کشی می کند و کنگره امریکا طرح تقسیم عراق را مطرح می کند .

وی افزود: ایران و بحرین در نشست دیروز اتحادیه بین المجالس کوشیدند با ارائه پیشنهادی در کمیته موضوع اضطراری ، موضوع عراق و لزوم حل مشکلات آن را مطرح کنند ولی این پیشنهاد رای لازم را بدست نیاورد و بجای آن موضوع میانمار به تصویب رسید، در حالی که ایران معتقد است موضوع عراق با آن همه قربانی و آوارگی و مشکلات مردم این کشور در مقایسه با موضوع میانمار از اهمیت بیشتری برخوردار بود .

رئیس مجلس شورای اسلامی پیش بینی آینده عراق را مشکل و وابسته به رفتار امریکا دانست و تصریح کرد: علت اصلی ناامنی در عراق حضور امریکایی ها است .

حداد عادل افزود: ادامه حضور امریکایی ها در عراق بعد از روی کار آمدن دولت قانونی و برخاسته از رای مردم در این کشور ، این تردید را در میان مردم عراق بیشتر کرده است که امریکا برای منافع خود و تسلط بر منابع و نفت عراق به این کشور حمله کرده است نه برای آنچه آزادی و دمکراسی نامیده است .

وی تاکید کرد:امریکا بجای فرافکنی و متهم کردن دیگران به دخالت درامور عراق ، بهتر است از تضعیف دولت نوری المالکی دست بردارد و آن را تقویت کند و بداند ایران همواره از عراق امن و یکپارچه و باثبات حمایت می کند .

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار اسوشیتدپرس درباره سخنرانی دیروز آقای احمدی نژاد در دانشگاه تهران و اعتراض شماری از دانشجویان به وی گفت:این اعتراض ها نشان دهنده وجود دمکراسی و آزادی درایران است و با وجود محبوبیت رئیس جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور، مخالفان وی می توانند نظر خود را بیان کنند .

حداد عادل یادآور شد: نمونه این اتفاق سال پیش در دانشگاه صنعتی امیرکبیر روی داد، ولی اقای احمدی نژاد رفتار مخالفان را تحمل کرد،بنابراین با مقایسه موضوع با دیگر کشورها می توان به وجود آزادی در ایران پی برد .

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه یومیوری ژاپن درباره تجاوزه ماه گذشته هواپیماهای اسرائیلی به سوریه و نگرانی برخی کشورها از برنامه هسته ای ایران گفت: برخلاف برخی ادعاها که تجاوز اسرائیل به خاک سوریه را پیامی برای ایران می دانند، ما ان را چنین ارزیابی نمی کنیم زیرا اسرائیل در موقعیتی نیست که خیال حمله به ایران را در سر بپروراند .

وی نگرانی چند کشور غربی از فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران را بی معنا خواند و تاکید کرد: رفتار و اظهارات امریکا و کشورهایی که از سیاست های امریکا پیروی می کنند سیاسی است نه حقوقی .

حداد عادل افزود: مخالفت امریکا با انقلاب اسلامی ایران چیز جدیدی نیست و سال ها است که ادامه دارد. در حقیقت انها با اراده ملت بزرگ ایران مخالفت می کنند .

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از تحریم استقبال نمی کند اما از حق مسلم خود نیز نخواهد گذشت و مجلس که از مردم مشروعیت می گیرد،دولت را به ادامه فعالیت صلح امیز هسته ای ملزم کرده است .

حداد عادل هشدار داد اگر جمهوری اسلامی ایران به این نتیجه برسد که از طریق همکاری با آژانس به جایی نمی رسد در این همکاری تجدید نظر می کند .

حداد عادل در پاسخ به پرسش خبرنگار رویترز که پرسید چگونه در همکاری با آژانس تجدید نظر می کنید افزود: همکاری مجلس با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تصویب پیوستن ایران به پروتکل الحاقی ، بستگی به این دارد که از همکاری کنونی چه حاصل شود و اگر همکاری ایران با آژانس به نتیجه برسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیوستن به پروتکل الحاقی را بررسی می کنند .

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet