عاشورای حسینی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در کمیسیون تلفیق انجام شد

گزارش عملکرد معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به نمایندگان مجلس

سرویس فرهنگی
**معاون علمی و فناوری رئیس جمهور امروز سه‌شنبه جهت ارائه گزارش عملکرد این معاونت در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حاضر شد.
سه‌شنبه 5 خرداد 1388 ساعت 15:33

به گزارش خبرنگار خانه ملت، واعظ زاده با حضور در جلسه‌ای که با حضور تعدادی از نمایندگان در محل کمیسیون تلفیق برگزار شده بود، گفت: این معاونت با هدف هماهنگی، هم افزایی و جلوگیری از موازی کاری و ناهماهنگی در امر تحقیقات و پژوهش‌های کشور از سال 86 شکل گرفت.

وی افزود: این معاونت به دستور احمدی نژاد تشکیل شد تا یک سامانه علمی و فناوری و نوآوری ایجاد کرده و کاری کند تا علم، فناوری و تولید ثروت در یک مجموعه منظم و مدون قرار گیرد.

واعظ زاده ادامه داد: هدف ما این بود که علم تبدیل به فناوری، فناوری به کالا و خدمات ملموس در کشور تبدیل شود.

وی با بیان اینکه یک درصد درآمد عملیاتی شرکتها و موسسات دولتی به امر تحقیق و پژوهش اختصاص یافته است، افزود: با ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نحوه جمع‌آوری و تخصیص این بودجه و تحقق آن منظم‌تر شد به نحوی که تاکنون 2100 طرح تحقیقاتی نسبتا بزرگی از چندین ده میلیون تا چند میلیارد تومان در حال اجرا می‌باشد.

واعظ زاده خاطرنشان کرد: همزمان با انعقاد این طرح‌های تحقیقاتی سامانه اطلاع رسانی این طرح‌ها نیز طراحی شد و از همه آنها اطلاعات اختصاصی منتشر می‌شود.

وی اظهار داشت: همچنین طرحی در دست اقدام داریم تا با استفاده از این اطلاعات بر این نوع طرح‌ها نظارت نیز داشته باشیم و نحوه عملکرد مالی و خروجی آنها بررسی شود.

وی گفت: در این معاونت علم و فنون بروز و تخصصی تحت عنوان 8 فناوری راهبردی جمع آوری شده است به عنوان مثال رشته‌ها و تحقیقات در زیرمجموعه فناوری‌هایی نظیر هوافضا، انر‍ژی‌های نو، زیست فناوری و میکرو الکترونیکی تجمیع شده تا موازی کاری نشود و دستگاه‌های مرتبط با آن در یک کمیسیون خاص تجربیات و تخصص‌های خود را ارائه دهند.

همچنین در این جلسه حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان خواستار نظارت بیشتر بر امر ثبت اختراعات شد و گفت: ثبت اختراعات در سال‌های اخیر آن چنان ساده شده که گمان می‌رود کار کارشناسی درباره آنها انجام نمی‌شود و تعجب نمی‌کنیم وقتی یک فرد به یکباره 10 اختراع را ثبت می‌کند.

موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد نیز ضمن خواستار شدن توجه ویژه و بیشتر به بنیاد نخبگان در استان‌ها بخصوص مناطق کمتر توسعه یافته اظهار داشت: متاسفانه بنیاد نخبگان که زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است در استان‌ها خوب جانیفتاده و مسئولان محلی کمتر همکاری می‌کنند.

شهرزاد نماینده اصفهان نیز گفت: خیلی از کارهای تحقیقاتی مورد نیاز مردم نیست لذا می‌خواهم تحقیقات محققان کشور در جهت رفع معضلات و مشکلات مردم جهت دهی شود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000