روز مجلس
1388/03/05 15:33:00
سرویس فرهنگی
در کمیسیون تلفیق انجام شد

گزارش عملکرد معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به نمایندگان مجلس

**معاون علمی و فناوری رئیس جمهور امروز سه‌شنبه جهت ارائه گزارش عملکرد این معاونت در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی حاضر شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، واعظ زاده با حضور در جلسه‌ای که با حضور تعدادی از نمایندگان در محل کمیسیون تلفیق برگزار شده بود، گفت: این معاونت با هدف هماهنگی، هم افزایی و جلوگیری از موازی کاری و ناهماهنگی در امر تحقیقات و پژوهش‌های کشور از سال 86 شکل گرفت.

وی افزود: این معاونت به دستور احمدی نژاد تشکیل شد تا یک سامانه علمی و فناوری و نوآوری ایجاد کرده و کاری کند تا علم، فناوری و تولید ثروت در یک مجموعه منظم و مدون قرار گیرد.

واعظ زاده ادامه داد: هدف ما این بود که علم تبدیل به فناوری، فناوری به کالا و خدمات ملموس در کشور تبدیل شود.

وی با بیان اینکه یک درصد درآمد عملیاتی شرکتها و موسسات دولتی به امر تحقیق و پژوهش اختصاص یافته است، افزود: با ایجاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نحوه جمع‌آوری و تخصیص این بودجه و تحقق آن منظم‌تر شد به نحوی که تاکنون 2100 طرح تحقیقاتی نسبتا بزرگی از چندین ده میلیون تا چند میلیارد تومان در حال اجرا می‌باشد.

واعظ زاده خاطرنشان کرد: همزمان با انعقاد این طرح‌های تحقیقاتی سامانه اطلاع رسانی این طرح‌ها نیز طراحی شد و از همه آنها اطلاعات اختصاصی منتشر می‌شود.

وی اظهار داشت: همچنین طرحی در دست اقدام داریم تا با استفاده از این اطلاعات بر این نوع طرح‌ها نظارت نیز داشته باشیم و نحوه عملکرد مالی و خروجی آنها بررسی شود.

وی گفت: در این معاونت علم و فنون بروز و تخصصی تحت عنوان 8 فناوری راهبردی جمع آوری شده است به عنوان مثال رشته‌ها و تحقیقات در زیرمجموعه فناوری‌هایی نظیر هوافضا، انر‍ژی‌های نو، زیست فناوری و میکرو الکترونیکی تجمیع شده تا موازی کاری نشود و دستگاه‌های مرتبط با آن در یک کمیسیون خاص تجربیات و تخصص‌های خود را ارائه دهند.

همچنین در این جلسه حمیدرضا فولادگر نماینده اصفهان خواستار نظارت بیشتر بر امر ثبت اختراعات شد و گفت: ثبت اختراعات در سال‌های اخیر آن چنان ساده شده که گمان می‌رود کار کارشناسی درباره آنها انجام نمی‌شود و تعجب نمی‌کنیم وقتی یک فرد به یکباره 10 اختراع را ثبت می‌کند.

موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد نیز ضمن خواستار شدن توجه ویژه و بیشتر به بنیاد نخبگان در استان‌ها بخصوص مناطق کمتر توسعه یافته اظهار داشت: متاسفانه بنیاد نخبگان که زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است در استان‌ها خوب جانیفتاده و مسئولان محلی کمتر همکاری می‌کنند.

شهرزاد نماینده اصفهان نیز گفت: خیلی از کارهای تحقیقاتی مورد نیاز مردم نیست لذا می‌خواهم تحقیقات محققان کشور در جهت رفع معضلات و مشکلات مردم جهت دهی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet