هدر اصلی
1388/03/05 12:39:00
سرویس صحن

نماینده شازند خواستار پیگیری تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی شد

**نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در قالب تذکری آیین‌نامه‌ای خواستار پیگیری نتایج تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور از سوی هیات رییسه شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمود احمدی بیغش" گفت: از سخنان و مواضع رئیس مجلس در موضوع انتخابات ریاست جمهوری و توصیه‌های ایشان به نامزدهای دهمین دوره ریاست جمهوری برای اتخاذ رویکردی صحیح در ورود به عرصه انتخابات تشکر می‌کنم.

وی افزود: اما به رغم توصیه‌های امام (ره)، مقام معظم رهبری و همه مراجع عظام و شخصیت‌ها فهیم و با خلوص این کشور برخی نامزدها در نطق‌ها سخنانی مغایر با قوانین اساسی می‌زنند.

"سیدمحمدحسن ابوترابی فرد" که ریاست جلسه علنی امروز را برعهده داشت در واکنش به تذکر وی گفت: این چه تذکری است؟ چرا باید به عنوان تذکر وارد مباحث دیگری شوید. حداکثر اگر تذکر شما نقد باشد می‌توانید در نطق 5 دقیقه‌ای صحبت کنید. اولا من و آقای باهنر نگاهمان این است که این تذکرات باید مربوط به دستور کار و وظایف هیات رئیسه باشد. خارج از این موضوع جای تذکر وجود ندارد.

ابوترابی ادامه داد: حال اگر همکاران در مورد قوا و وزرا و دستگاه‌های مختلف تذکر دارند و گمان می‌کنند وظایفی مغفول واقع شده است ما هم در پاسخ به آنها می‌گوییم که در هیات رئیسه پیگیری شود اما خواهش می‌کنم که تذکرات را وارد این حوزه نکنید و اگر بحث مهمی بود که لازم دانستید در مجلس متذکر شوید در نطق 10، 5 و 7 دقیقه‌ای می‌توانید صحبت کنید.

احمدی نیز گفت: براساس وظیفه‌ای که نماینده براساس قانون اساسی دارد در همه حوزه‌های کشور حق اظهار نظر دارد.

ابوترابی نیز به وی پاسخ داد: براساس قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس می‌توانید در صورت لزوم از وقت 5 یا 7 دقیقه‌ای نطق استفاده کنید.

احمدی در تذکر دیگری با استناد به ماده 23 گفت: ما نمی‌دانیم این شان نماینده و مجلس چگونه باید حفظ شود. مگر نه اینکه تذکر به دستگاه‌ها حق نماینده در راستای انجام وظایف قانونی است.

وی افزود: وقتی به وزارتخانه‌ای تذکر می‌دهیم بعد از گذشت 10 الی 20 روز هیچ خبری نیست. نه اینکه آنها توجه نمی‌کنند اما بعضا متاسفانه معاونین وزرا جواب سلام را هم نمی‌دهند. چه کسی باید دفاع کند؟ مگر ما برای مسایل شخصی خود تذکر می‌دهیم بلکه برای منافع مردم تذکر می‌دهیم.

احمدی خاطرنشان کرد: از هیات رئیسه می‌خواهیم پیگیری کنند که این تذکرات به کجا می‌روند.

ابوترابی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به وی گفت: وزرای کابینه الزام قانونی به پاسخ‌گویی به تذکرات کتبی را ندارند.

وی افزود: نظر این است که اگر تذکری داده می‌شود بررسی شود. اگر تذکر وارد و قابل انجام است، انجام شود. اگر احیانا تذکر را وارد نمی‌دانند مستدل منعکس کنند همکاران ما اقناع خواهند شد. یا اگر تذکر را وارد می‌دانند و ظرفیت‌های لازم را برای انجام آن ندارند. آن را منعکس کنند.

ابوترابی ادامه داد: لذا ما هم این مطالبه را داریم و امیدواریم بطور جدی پیگیر باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet