هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

آغاز ساخت یادمان شهیدان گمنام در مجلس

سرویس سیاسی
**به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس، ساخت طرح یادمان شهیدان گمنام در مجلس شورای اسلامی آغاز شد.
سه‌شنبه 5 خرداد 1388 ساعت 08:21

به گزارش خبرنگار خانه ملت، صبح روز دوشنبه پس از مراسم پر فیض زیارت عاشورا که به مناسبت سالروز فتح خرمشهر و روز مقاومت با حضور "علی لاریجانی" رئیس مجلس، "محمدحسن ابوترابی فرد" نایب رئیس اول و جمعی از نمایندگان مجلس در محل یادمان شهدای گمنام مجلس برگزار شد، محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی کلنگ ساخت طرح یادمان شهیدان گمنام را به زمین زد.

طرح یادمان شهیدان گمنام مجلس از فرم  درخت سرو الهام گرفته که در فرهنگ ایران اسلامی به معنی آزادگی، ایستادگی و جاودانگی است.

حرکت و جهت فرم سرو به صورتی است که تداعی سرفرود آوردن و احترام می‌باشد بدین معنی که سرو با تمامی راست قامتی در برابر مقام رفیع شهید گمنام سر را بر خاک نهاده و همچنین مانند آغوش آن را در بر گرفته است.

مجموعه سایت و پله‌ها از دوائر هفتگانه تشکیل شده که تاکیدی بر جایگاه مقدس آن تربت است. فرم پله‌ها به گونه‌ای است که بازدید کنندگان را به سمت مرکز هدایت و در عین حال ریتم حرکت افراد را کم کم آهسته می‌کند و در پله آخر به صورت انفرادی بر سکوی مزار دعوت می‌نماید.

در حاشیه این مراسم، "علی افراشته" رییس سازمان اداری مجلس شورای اسلامی  در خصوص چگونگی طراحی نماد یادمان شهدای گمنام در مجلس به خبرنگار خانه ملت گفت: برای انتخاب طرح این نماد، آن را به مسابقه گذاشتیم.

وی افزود: برای این منظور هنرمندانی که توانایی انجام این کار را داشتند شناسایی کردیم و از انجمن مفاخر و مجسمه‌سازان خواستیم اسامی این افراد را به ما معرفی کنند و برای علاقمندان فرصتی تعیین کردیم تا طرح‌های خود را ارائه کنند.

افراشته اظهار داشت: همچنین ما یک هیات ژوری از اساتید بنام معماری از جمله دکتر اعتصام، دکتر عمید مسعودی، دکتر هاشمی نژاد و فرزاد دلیری تشکیل دادیم تا طرح‌های ارائه شده را مورد بررسی قرار دهند و طرح برتر را برگزینند.

رییس سازمان اداری مجلس با بیان اینکه در مجموع 27 طرح ارائه شد گفت: پس از بررسی مجموع جهات، طرح برنده اعلام گردید.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000