هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانه ملت در یکسالگی برجام گزارش می دهد؛

زشت و زیباهای توافق هسته ای/ بدعهدی آمریکا در سال جدید جدی گرفته شود

سرویس سیاسی
اجرای برجام یکساله شد و نمایندگان ضمن اشاره به دستاوردهای مثبت این توافق هسته ای تاکید داشتند که باید در مقابل بدعهدی آمریکایی ها در سال آینده جدیت بیشتری داشته باشیم.
یکشنبه 26 دی 1395 ساعت 09:10
زشت و زیباهای توافق هسته ای/ بدعهدی آمریکا در سال جدید جدی گرفته شود اجرای برجام یکساله شد و نمایندگان ضمن اشاره به دستاوردهای مثبت این توافق هسته ای تاکید داشتند که باید در مقابل بدعهدی آمریکایی ها در سال آینده جدیت بیشتری داشته باشیم. http://cdn.icana.ir/d/019/201701105792260025.jpg زشت,و,زیباهای,توافق,هسته,ای/,بدعهدی,آمریکا,در,سال,جدید,جدی,گرفته,شود Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ سال گذشته در چنین روزی توافق هسته ای که در نهایت مجر به بسته شدن پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده بود، از سوی ایران اجرایی شد. در طول یکسال گذشته فراز و فرود های متعددی در جریان اجرای برجام اتفاق افتاد اما همه جهان دیدند که ایران همان کشوری که به عنوان تهدید جهانی معرفی شده بود، صادقانه و مسئولانه به تک تک تعهدات خود پایبند بود و تمام گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی بر صداقت جمهوری اسلامی در فعالیت هسته ای صحه گذاشت. اما از سوی دیگر همواره شاهد بدعهدی و سنگ اندازی از سوی طرف مقابل به ویژه آمریکا در عمل به تعهداتش بوده ایم.

فارغ از بدعهدی های آمریکا که در یکسال گذشته بارها برجام را تا مرز لغو آن برد باید گفت که این سند هسته ای بین المللی دستاوردهای متعددی از جمله خرید نفتکش، هواپیما و پیشرفت در حوزه بیمه ای داشت. با این حال در زمینه رفع تحریم ها آن طور که باید و شاید نقش ایفا نکرد و تعاملات بین بانکی با تاخیر و با مشقت انجام گرفت.با این حال نباید موج حضور تاجران اروپایی در ایران را بعد از برجام نادیده گرفت.

در سالگرد برجام نمایندگان مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت زشت و زیباهای برجام را بر شمردند و تاکید داشتند باید در مقابل بدعهدی های متعدد آمریکایی ها در سال آینده اقدامات متقابل و متناظر داشته باشیم.

 

کولیوند:برجام ایران را به اهدافی که تعریف کرده بود نرساند/ آمریکایی ها 50 درصد برجام را اجرایی کردند

محمدجواد کولیوند در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد اجرایی شدن توافق هسته ای اظهار داشت: برجام توافق هسته ای جمهوری اسلامی، بازه زمانی 10 ساله دارد که می تواند تا 15 سال تمدید شود، بنابراین برجام در قالب برنامه تعریف می شود که ملزوماتی برای آن دیده شد.

نماینده مردم کرج و اشتهارد در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در باید و نباید های برجام، بخشی که به ایران مربوط می شد 100 درصد اجرایی شد اما بخشی که باید از سوی کشورهای گروه 1+5 اجرایی می شد، با کم و کاست هایی عملیاتی شد.

وی گفت: بخش های نفت و انرژی از سوی غرب اجرا شد اما در حوزه بانک ها آمریکا به ایران نارو زد، همچنین در خصوص  لغو تمدید تحریم های گذشته از جمله قانون ایسا با بدعهدی آمریکایی ها مواجه شدیم و خلف وعده کرد. در کنگره نیز 99 نفر از دموکرات ها و جمهوری خواه ها تمدید این قانون را امضا کردند که حاکی از مخالف با برجام در پشت صحنه است.

محمدجواد کولیوند 3406757/3/2016 3:54:38 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607105408628441_Thum.jpgمحمدجواد کولیوند
محمدجواد کولیوند

 

این نماینده افزود: خلف وعده های آمریکا باید برای کشورهای دیگر 1+5 باید درس عبرت شود و بدانند اگر می خواهند برای اقدامات دیگر با آمریکا همراه و هم مسیر شوند متوجه باشند که واشنگتن غیرقابل اعتماد است.

کولیوند تاکید کرد: ایران باید در زمینه برنامه های صنعت هسته ای از جمله غنی سازی، آب سنگین و اورانیوم بر اساس چارچوب های تعریف شده در برجام اقدام متقابل داشته باشد برجام به دلیل بدعهدی آمریکایی ها، ما را به اهدافمان نرساند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: از 100 به برجام نمره 50 می دهم چرا که 50 درصد به نفع ایران تمام شد اما در نیمی دیگر آن از جمله مسائل مالی با خلف وعده ها و ناروهای آمریکا مواجه بودیم.

 

نجفی خوشرودی: برجام فضای ایران هراسی را از بین برد/توافق هسته ای عامل تحکیم صلح و امنیت در جهان شد

علی نجفی خوشرودی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد اجرایی شدن برجام در 26 دی ماه اظهار داشت: برجام توافق بین المللی بین ایران و کشورهای 1+5 بود که دستاوردهای خوبی برای ایران به همراه داشت و فضای ایران هراسی را در جهان شکست.

نماینده مردم بابل در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: برجام فضای جدیدی از همکاری اقتصادی و تجاری فراهم کرد و به همه جهانیان اثبات شد که جمهوری اسلامی اهل منطق و گفت و گو است در عین حال فرصت هایی برای حفظ و توسعه صنعت هسته ای ایران به وجود آورد.

نجفی خوشرودی در بازدید از غرفه خانه ملت 34067511/8/2016 3:09:50 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611101021572290_Thum.jpgنجفی خوشرودی در بازدید از غرفه خانه ملت زهرا سعیدی در بازدید از غرفه خانه ملت احمد علیرضا بیگی در بازدید از غرفه خانه ملت عاشوری قلعه رودخانی در بازدید از غرفه خانه ملت
 نجفی خوشرودی در بازدید از غرفه خانه ملت

 

وی گفت: در عین حال هزینه هرگونه نقض توافق هسته ای به ویژه ای برای طرف آمریکایی بالا برد و در رابطه با قانون ایسا و تمدید تحریم ها همه دنیا متوجه شد که بخش انرژی پیش بینی شده در قانون داماتو به راحتی قابل نقض نیست.

نجفی خشرودی نیز بیان کرد: ایران هم تاکید کرد درصورتی که به واسطه تمدید این قانون برجام نقض شود ایران اقدام متقابل خواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین در یکسال گذشته اجرای توافق هسته ای برجام تاثیر مثبتی بر تحکیم صلح و امنیت بین المللی داشت.

 

پورمختار: برجام تنها 5 درصد دستاورد داشت/ هدف اصلی برجام رفع تحریم ها بود

محمدعلی پورمختار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد اجرایی شدن برجام اظهارداشت: در برجام ایران تعهد حداکثری داد و براساس گزارش های سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات پایبند بودیم.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: این رفتار در مقابل تعهدات طرف مقابل از جمله رفع تحریم ها تعریف شده بود، وقتی بررسی می کنیم متوجه می شویم تعهدات غربی ها تنها در بخش های جزیی و ریز عملی شده نه در بخش های مهم و اصلی.

وی گفت: اروپایی ها با هدف درآمدزایی برای خود و چرخش اقتصادی کشورهای خود وارد فضای تجارت با ایران شدند بنابراین آنها در فضایی که نفعشان باشد ورود می کنند و به تعهدات تعریف شده در برجام عمل خواهند کرد.

این نماینده افزود: فعالیت های اقتصادی و تجاری، هدف اصلی ما از برجام نبود، رفع تحریم ها به این معنا که بتوانیم در حوزه بانکی پول منتقل کنیم هدف اصلی ایران از امضای برجام بود. متاسفانه تا کنون هم امکان جابجایی پول در شبکه بانکی بین المللی رخ نمی دهد.

محمد علی پورمختار 3406756/25/2016 11:58:52 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109890747512_Thum.jpgمحمد علی پورمختار
محمد علی پورمختار

 

پورمختار تاکید کرد: حتی در زمینه برگشت پول های فروش نفت هم مشکل داریم و آمریکا اجازه نمی دهد پول های ایران به کشور برگردد.

وی بیان کرد: روابط بین المللی ایران نیز به نوعی تحت تاثیر برجام قرار نگرفته است و همچنان شاهد سختگیری های زیادی هستیم، آمریکا با قوانینی که تصویب کرد از جمله اعمال تحریم برای افرادی که به ایران سفر کنند یا تمدید از قانون ایسا مقابل برجام ایستاد.

پورمختار گفت: در برجام عملا دستآوردهای مورد نظر محقق نشده است و حداکثر 5 درصد از اجرای برجام دستاورد داشتیم آن هم در حوزه نفتکش ها، بیمه و مسائل جزیی بود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امیدواریم وزارت خارجه و دولت با جدیت بیشتر دنبال کند و  آمریکایی ها را متعهد به اجرای درست برجام و تعهداتشان کنند.

 

فلاحتی: وزارت امور خارجه بدون توجه به حواشی واکاوی جدی از برجام را ارائه دهد

فرهاد فلاحتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سالگرد اجرایی شدن برجام اظهار داشت: در سالگرد اجرای برجام از طرف ایران، امیدواریم مسئولان دولتی گزارش مستند و قوی به ملت ارائه دهند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: ملت از کارهایی که ایران در زمینه برجام انجام داده مطلع هستند، از بسته شدن و پلمپ شدن برخی سایت ها تا بتن ریزی در قلب راکتور اراک از هر کسی سوال کنید، می داند.

وی گفت: اما از طرف مقابل بی اطلاع هستیم و می خواهیم بدانیم چه تعهداتی بر دوش طرف مقابل بوده که باید انجام می شد انتظار داریم بدون نگرش سیاسی و پرداختن به حواشی، به عنوان مصلحت ملی و نظام واکاوی جدی در برجام داشته باشیم.

این نماینده بیان کرد: اگر چه در سالگرد اجرایی شدن برجام هستیم، اوباما در روزهای آخر ریاست جمهوری اش وضعیت اضطرار ملی در مقابل ایران را یکسال دیگر تمدید می کند، این پالس بسیار منفی در نگرش دیپلماسی است.

فلاحتی با اشاره به نقض برجام هایی که از سوی طرف مقابل شکل گرفته است، اظهار داشت: بنابراین قضاوت در خصوص برجام باید بر عهده دستگاه دیپلماسی کشور قرار گیرد و جمع بندی کند و به مردم ارائه شود تا خط و ربط ایران در سال پیش روی مشخص شود.

فرهاد فلاحتی 3406757/9/2016 1:22:28 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607103427500753_Thum.jpgفرهاد فلاحتی
فرهاد فلاحتی

 

وی تاکید کرد: در برجام موضوع محرمانه نداریم از تربیون های طرف مقابل تمام جزییات با آب و تاب ارائه می شود بنابراین باید به افکار عمومی جواب داد که برجام در یکسال گذشته چه سرنوشتی داسته است.

این نماینده عنوان کرد در سالگرد اجرایی شدن برجام از سوی ایران که همواره تعهد به قوانین لازم است باید از ذات خویشتن داری بیرون بیایم و با روحیه انقلابی میزان نقض برجام را روشن کنیم و دولت بیان کند در مقابل این بدعهدی های چه برنامه داشته و دارد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در ابتدای اجرایی شدن برجام مسائلی ترسیم و عنوان شد که برجام در فضای اقتصادی و رفع تحریم ها امضا شده است اما در هیچ فاکتوری از این سند بین المللی هیچ نقطه مثبتی نمی بینیم.

 

فرهنگی: بدعهدی غرب شیرینی برجام را به کام ایران تلخ کرد/نباید به توافق هسته‌ای سیاه و سفید نگاه کرد

محمدحسین فرهنگی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در آستانه سالگرد اجرایی شدن توافق هسته ای اظهار داشت:برجام تفاهم اجتناب ناپذیری بود که باید به این سمت و سو قدم بر می داشتیم و به همین دلیل نمی توان به برجام نگاهی سیاه و سفید داشت.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: از ابتدا برجام توافق تلخی برای ایران بود و از نظر پیش بینی هم شده بود که آمریکا بدعهدی خواهد داشت.

محمدحسین فرهنگی 3406757/4/2016 11:56:33 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607109714961917_Thum.jpgمحمدحسین فرهنگی
محمدحسین فرهنگی

 

وی گفت: حال که یکسال از اجرای برجام می گذرد، دور از انصاف است که بخش های مثبت این توافق را نادیده گرفت هر چند که اشکالاتی نیز دارد.

این نماینده اظهار داشت: البته برای جمع بندی نهایی در زمینه تاثیرات برجام بر فضا و شرایط کشور زود است چرا که آثار مثبت و منفی داشته و همچنان برای اجرایی شدن آن زمان باقی است که برای ارزیابی کلی باید تا اتمام بازه زمانی برجام صبر کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اگر بخواهم از 20 به برجام نمره بدهم، تصور می کنم عدد 10 تا به امروز نمره معقولی باشد  به این معنا که برجام نه رد می شود نه قبول بلکه باید منتظر نتیجه نهایی و اتمام بازه زمانی آن بود.

 

سلیمی: بخشی از توافق برجام اجرایی نشده است/ ادامه بدعهدی ها یعنی ورود به فاز اقدام عملی

اصغر سلیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در آستانه سالگرد اجرایی شدن توافق هسته ای اظهار داشت: برجام توافقی بود که وجهه بین المللی پیدا کرده است با وجود اینکه مشکل تنها بین ایران و آمریکا بود اما به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسید.

نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: برای رسیدن به توافقنامه بین المللی برجام، مسئولان وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی تلاش بسیاری کردند ایران در مقابل شش تیم قوی از کشورهای قدرتمند دنیا قرار گرفت تا توافق حاصل شد.

وی گفت: اما قرار بود مشکلات ایران در بخش بانکی حل شود که تا کنون این مسئله برطرف نشده است، طرف غربی به خصوص آمریکا بسیاری از تعهدات خود را زیر پا گذاشته نمونه بارز آن تمدید تحریم های ایسا بود که براساس توافقات صورت گرفته نباید تمدید می شد و انتظار می رفت مقامات آمریکایی تمدید آن را وتو کنند.

اصغر سلیمی 3406756/6/2016 1:05:05 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100286199663_Thum.jpgاصغر سلیمی
اصغر سلیمی

 

این نماینده مجلس بیان کرد: با این حال بسیاری از قطعنامه هایی که علیه ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل تصویب شده بود به واسطه برجام لغو شد و شاهد حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران بودیم.

سلیمی تاکید داشت: در زمینه خرید ایرباس نیز توافق های موفقیت آمیزی داشتیم در شرایطی چنین توافقاتی صورت گرفت  که ایران حتی مجاز به خرید لوازم یدکی هواپیمایی را نداشت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجوداینکه بخش هایی از برجام عملی شده اما توقع ما این است که تمامی تعهدات اجرایی شود و در صورتی که طرف مقابل بیش از این در مقابل تعهداتش بی مسئولیت باشد باید اقدام متقابل داشته باشیم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط