سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
ازسوی نماینده اراک انجام شد؛

تشریح مهمترین مصوبات برنامه ششم توسعه

سرویس دیگر رسانه‌ها
‌نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ششم توسعه، توسعه محور است.
چهارشنبه 29 دی 1395 ساعت 10:01
تشریح مهمترین مصوبات برنامه ششم توسعه ‌نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ششم توسعه، توسعه محور است. http://cdn.icana.ir/d/019/201608101854950766.jpg تشریح,مهمترین,مصوبات,برنامه,ششم,توسعه Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سیدمهدی مقدسی با بیان این‌که «برنامه ششم توسعه 144 ماده داشته و به مسایل مختلف نگاه عمیقی دارد» اظهار کرد: برنامه ششم نرخ رشد 8 درصدی را مورد تاکید قرار داده و در حوزه‌های مختلف تصمیمات خوبی گرفته است.

وی با بیان این‌که «براساس این برنامه باید درخصوص روستاها مطالعات آمایش سرزمین شکل بگیرد» افزود: بدون انجام اینگونه مطالعات نمی‌توان تخصیص اعتبار بهینه در حوزه پروژه‌های روستایی انجام داد.

مقدسی همچنین به مصوبات این برنامه در حوزه اقتصاد روستا، ایجاد بنگاه‌های روستایی و ایجاد اشتغال در روستا که در حال حاضر به عنوان یکی از مشکلات روستاییان مطرح است، اشاره کرد و گفت: مصوبات خوبی در خصوص تقویت کشاورزی در قالب این برنامه شکل گرفته است، این برنامه همچنین در خصوص محیط زیست نیز از مصوبات بسیار خوبی برخوردار است.

وی با بیان این‌که «تاکنون سهم اعتبارات استانی 13 درصد از اعتبارات عمرانی کشور بوده است» افزود: براساس این برنامه این میزان به 30 درصد افزایش یافت و این افزایش به منزله افزایش اختیارات مسئولان استانی، شوراهای برنامه‌ریزی استان‌ها و کمیته‌های برنامه‌ریزی شهرستان است، یقینا اگر اختیارات را به استان‌ها بدهیم، تصمیم‌گیری‌های بهتری صورت خواهد گرفت.

وی در ادامه به مصوبات برنامه ششم در خصوص بازنشستگان اشاره کرد و با بیان این‌که «برای محاسبه بازنشستگی دو سال آخر به تصویب رسید» افزود: مقرر شد که حقوق بازنشستگان به 90 درصد حقوق شاغلان در همان رتبه و رده برسد و فاصله جدی بین حقوق بازنشستگان و شاغلان هم رده رفع شود.

مقدسی مصوبات مجلس در قالب برنامه ششم توسعه در حوزه‌های پرداخت بدهی‌های تامین اجتماعی توسط دولت و پیش‌بینی ساز و کاری در این خصوص و حوزه صنعت و شهرک‌های صنعتی و اختصاص بخش قابل توجهی از یارانه‌ها جهت تقویت صنعت را مصوباتی بسیار خوب و تاثیرگذار عنوان کرد.

وی با بیان این‌که «در حوزه بهداشت و درمان نیز مقرر شد که روند موجود ادامه پیدا کرده و طرح تحول سلامت اصلاح شود» اظهار کرد: حمایت از سلامت عمومی و بهداشت مورد تاکید برنامه ششم توسعه است.

مقدسی گفت: تصویب استفاده از نیروها و شرکت‌های بومی و پیمانکاران بومی در مناقصات و استخدام از دیگر مصوبات مهم و خوب برنامه توسعه بود.

وی با بیان این‌که «در این برنامه به اقتصاد دریامحور و حمل و نقل ریلی توجه بسیاری شده است» افزود: در دنیا یکی از زیرساخت‌های بسیار مهم حمل و نقل ریلی است، بر این اساس اعتبارات ویژه‌ای در این خصوص اختصاص داده شد تا بهبود در این حوزه ایجاد شود و به سرعت بیشتری در امر حمل و نقل ریلی دست یابیم.

مقدسی اظهار کرد: دولت در بخش حمل و نقل ریلی درون شهری نیز مکلف شده دو هزار واگن تامین کند که حدود سالی 400 دستگاه واگن خواهد بود و تحقق این امر می‌تواند تحرک و جهش خوبی در راستای تقویت ناوگان حمل و نقل درون شهری بویژه در کلانشهرها ایجاد کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به جز بحث برنامه ششم و بودجه سنواتی با توجه به اینکه یکی از معضلات روستاها اشتغال است و کمبود شغل زمینه‌ساز مهاجرت از روستا به شهر و کاهش جمعیت روستاها شده، با هماهنگی صورت گرفته پیشنهاد شد 1.5 میلیارد دلار برای توسعه اشتغال روستایی از منابع صندوق توسعه ملی تخصیص پیدا کند که لایحه مربوط به آن از طرف دولت به مجلس ارائه شده و در کمیسیون‌های تخصصی در حال بررسی است.

مقدسی اختصاص این مبلغ را بسیار ارزشمند دانست و اظهار کرد: اگر این مهم به مرحله اجرا درآید تحول ارزشمندی در حوزه تقویت کشاورزی، صنایع دستی و کارگاه‌های کوچک روستایی انجام می‌گیرد.

وی اظهار کرد: موضوع کلی این است که تا جایی که امکان داشت سعی شد منابع مصوبات مجلس که در راستای لایحه برنامه ششم و پیشنهادات کمیسیون تلفیق بود پیش‌بینی شود، ولی در مجموع سعی شد در این خصوص براساس منطق پیش برویم.

مقدسی با بیان این‌که «در برنامه چهارم و پنجم انحراف از اجرای برنامه زیاد است» افزود: بیش از 10 سال از وقتی که برای تحقق چشم‌انداز توسعه داشتیم گذشته و در خوش‌بینانه‌ترین حالت به 25 درصد تحقق اهداف هم نرسیده‌ایم، در واقع براساس آخرین اخبار فقط 23 تا 24 درصد اهداف تاکنون محقق شده است در حالی که باید تا امروز به تحقق 50 درصدی اهداف دست می‌یافتیم و دلیل این وضعیت اقدامات دولت‌های نهم و دهم است.

وی افزود: با توجه به این مهم مقرر شده است که دولت و مجمع تشخیص در قالب نشستی علل انحراف از برنامه را شناسایی کنند.

مقدسی به دولت توصیه کرد که پس از تایید برنامه ششم توسط شورای نگهبان و ابلاغ برنامه ششم، تغییراتی در بودجه سنواتی بدهند و بودجه سنواتی متناسب با احکام برنامه و مواد 144 گانه برنامه ششم توسعه بسته شود و سعی کنند انحرافی در اجرای برنامه رخ ندهد چراکه انحراف از برنامه آثار مخربی خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «انتظار می‌رفت لایحه برنامه ششم غنی باشد اما اینگونه نبود» افزود: خوشبختانه با تعامل دولت و مجلس این مشکل رفع و در نهایت برنامه تصویب شد.

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000