هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رحیمی جهان آبادی مطرح کرد:

تشریح و تفکیک سه طیف اصلی درگیر در مساله سوریه/ تاثیر نزدیکی ترامپ به روس ها در همکاری آمریکا برای حل بحران سوریه

سرویس سیاسی
نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید در مذاکرات آستانه حضور داشته باشند تا مشکلات سوریه حل شود.
جمعه 1 بهمن 1395 ساعت 11:46
تشریح و تفکیک سه طیف اصلی درگیر در مساله سوریه/ تاثیر نزدیکی ترامپ به روس ها در همکاری آمریکا برای حل بحران سوریه نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: همه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید در مذاکرات آستانه حضور داشته باشند تا مشکلات سوریه حل شود. http://cdn.icana.ir/d/019/201607109222943098.jpg تشریح,و,تفکیک,سه,طیف,اصلی,درگیر,در,مساله,سوریه/,تاثیر,نزدیکی,ترامپ,به,روس,ها,در,همکاری,آمریکا,برای,حل,بحران,سوریه Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات آستانه پیرامون سوریه، اظهار داشت: هنوز کشورهای حاضر در مذاکرات آستانه در خصوص سوریه، به طور کامل مشخص نیستند ولی بازیگران فرامنطقه‌ای این موضوع آمریکا و روسیه هستند و بازیگران اصلی منطقه‌ای نیز ایران، عربستان و ترکیه هستند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تصور من این است که همه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید حضور داشته باشند تا مشکلات سوریه حل شود.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پشتیبان ارتش آزاد و برخی گروه های دیگر، ترکیه است و ایران نیز از محور مقاومت و نظام سیاسی حاکم در سوریه حمایت می کند، ادامه داد: از طرف دیگر نیروهای سلفی و داعش، بخش عمده‌ای از تامین مالی، تجهیزاتی و اطلاعاتی آن ها توسط عربستان انجام می شود و آمریکا و روسیه نیز صحنه گردانان فرامنطقه ای این ماجرا هستند.

رحیمی جهان آبادی متذکر شد: برای حل این موضوع باید 3 طیف را مورد توجه قرار داد، طیف اول ارتش آزاد و نیروهای نزدیک به اخوان المسلمین است که ترکیه و قطر از آن ها حمایت لجستیکی می‌کنند.

وی افزود: طیف دیگر طیف‌های سلفی و رادیکال هستند که شامل داعش، جبهه النصره و احرار الشام هستند که تحت حمایت عربستان هستند، اما نظام سیاسی سوریه و محور مقاومت تحت حمایت ایران هستند، طبیعتا اگر نمایندگان همه این طیف‌ها به جز داعش و بعضی گروه‌های سلفی در مذاکرات حضور داشته باشند، می توان این مشکلات را حل کرد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: امکان دارد ایران سیاست خود را این گونه پایه ریزی کند که نقش روسیه و آمریکا را کمرنگ کند، البته فکر می کنم امکان پذیر نباشد و نمی توان به این روش بتوان مذاکرات را به نتیجه رساند.

رحیمی جهان آبادی اظهار داشت: تیم ترامپ به روسیه نزدیک است و این موضوع سبب می شود که توافق کردن در سوریه امکان پذیر باشد، دستگاه دیپلماسی ما باید تلاش کند که نزیکی روابط ترامپ و پوتین منجر به کنار گذاشتن ایران نشود، زیرا ترامپ با تاثیرگذاری ایران و عربستان در سوریه موافق نیست و بیشتر به دنبال تاثیرگذاری ترکیه است، طبیعتا در این موضوع  پذیرفته نیست که قوانین این موضوع را آمریکا، روسیه و ترکیه تعیین کنند.

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط