سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عضو کمیسیون صنایع مجلس بیان داشت:

سایه سنگین نفت بر سر صادرات غیر نفتی

سرویس دیگر رسانه‌ها
محمدرضا منصوری گفت: شاید یکی از دلایلی که صنایع غیر نفتی مان تحت شعاع قرار گرفت، وجود نفت و مدیریتی که درست انجام نشد، بود. در حال حاضر کالاهای غیر نفتی مان مانند فرش، صنایع دستی و خشکبار که می توانستند در اقتصادمان موثر باشند، درحال از بین رفتن هستند.
چهارشنبه 29 دی 1395 ساعت 14:12
سایه سنگین نفت بر سر صادرات غیر نفتی محمدرضا منصوری گفت: شاید یکی از دلایلی که صنایع غیر نفتی مان تحت شعاع قرار گرفت، وجود نفت و مدیریتی که درست انجام نشد، بود. در حال حاضر کالاهای غیر نفتی مان مانند فرش، صنایع دستی و خشکبار که می توانستند در اقتصادمان موثر باشند، درحال از بین رفتن هستند. http://cdn.icana.ir/d/019/201608106352884411.jpg سایه,سنگین,نفت,بر,سر,صادرات,غیر,نفتی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع رشد صادرات غیر نفتی؛ بایدها و نبایدها و با حضور دکتر محمد رضا منصوری عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اصل 90 روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

محمد رضا منصوری نماینده مجلس در ابتدا با اشاره به اینکه صادرات شامل دو بخش نفتی و غیر نفتی می شود، گفت: در گذشته های دور، چیزی به نام نفت نداشتیم و اقتصاد ایران سال های سال بر اساس صادرات غیر نفتی می چرخید و البته به همین دلیل و همچنین عدم استفاده از نفت، اقتصاد وضعیت مناسبی نداشت.

وی افزود: با آمدن نفت وضعیت اقتصاد تغییر کرد به ویژه از دهه 40 به بعد که قیمت نفت افزایش پیدا کرد. شاید یکی از دلایلی که صنایع غیر نفتی مان تحت شعاع قرار گرفت، وجود نفت و مدیریتی که درست انجام نشد، بود. در حال حاضر کالاهای غیر نفتی مان مانند فرش، صنایع دستی و خشکبار که می توانستند در اقتصادمان موثر باشند، درحال از بین رفتن هستند. 

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه نباید به نفت امید داشته باشیم، بیان داشت: بالاخره روزی نفت به اتمام می رسد و اگر نفت تمام شود، آن زمان مردمی که به نحوه فعلی عادت کرده اند، تحت تاثیر آن شرایط دچار بحران می شوند و اقتصاد ایران نیز به چالش جدی کشیده می شود.

وی تاکید کرد: باید از همین الان برای آینده برنامه ریزی شود و این واکاوی صورت بگیرد که چرا در صنایع غیر نفتی موفق نیستیم. البته در بیان دلایل این مسئله ممکن است مباحثی مانند پایانه های صادراتی، مالیات و امثال اینها مطرح شود. اگر نتوانستیم در زمینه صادرات غیر نفتی موفق شویم، مسئله توانمندی است که توسط رهبر معظم انقلاب نیز اشاره شد.

عضو کمیسیون اصل 90 به رشد و توسعه فناوری اشاره داشت و بیان داشت: با این وجود نتوانستیم آموزش های مناسبی ارائه دهیم تا افرادی به جامعه عرضه شود که بتوانند در دنیا ایجاد رقابت کنند. به عنوان مثال در گذشته آموزش ها از همان کودکی آغاز می شد زیرا پدر در کودکی کار را به پسرش آموزش می داد و فرزند تا 13 سالگی به آن کار عالم می شد ولی آموزش امروزمان متعلق به 50 سال قبل است و تا زمانی که این آموزش و پرورش وجود داشته باشد، به هیچ عنوان نمی توانیم انتظار داشته باشیم در صادرات غیر نفتی موفق باشیم.

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000