سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
آقاپورعلیشاهی:

گاهی نظارت بر کسب و کار مانع ایجاد شغل می شود/ 72 امضا برای راه اندازی یک واحد تولیدی کوچک!

سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه سخت گیری های اداری و بروکراسی باعث عدم بهبود فضای کسب و کار در کشور شده است.
چهارشنبه 29 دی 1395 ساعت 15:31
گاهی نظارت بر کسب و کار مانع ایجاد شغل می شود/ 72 امضا برای راه اندازی یک واحد تولیدی کوچک! عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه سخت گیری های اداری و بروکراسی باعث عدم بهبود فضای کسب و کار در کشور شده است. http://cdn.icana.ir/d/019/201606103299693126.jpg گاهی,نظارت,بر,کسب,و,کار,مانع,ایجاد,شغل,می,شود/,72,امضا,برای,راه,اندازی,یک,واحد,تولیدی,کوچک! Icana

معصومه آقاپور علیشاهی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موانع بهبود کسب و کار در کشور گفت: در کشور ما برای شخصی که می خواهد یک واحد تولیدی کوچک راه اندازی کند، باید حداقل 54 و حداکثر72 نامه مکاتبه شود که حداقل 254 روز کاری طول می کشد، تا این نامه نگاری ها انجام شود.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه هیچ کدام از مدیران استانی و ادارات در این بروکراسی مقصر نیستند، افزود: متاسفانه در سیستم اداری همه این کارها را انجام می دهند که بر کسب و کار نظارت کنند، اما دیگر فکر نمی کنند که این نظارت باید بعد از راه اندازی باشد و نه پیش از آن چرا که در این صورت همین سخت گیری ها به حدی می رسد، که مانع ایجاد کسب و کار می شود.

وی ادامه داد: از طریق اینترنت می توان در یک کشور آفریقایی از این طرف دنیا پشت سیستم نشست و طی 24 ساعت 6 شرکت ثبت کرد، که بنده این کار را انجام داده  و بعد از مدتی بدون اینکه مانعی برایم ایجاد شود، آن را کنسل کردم.

 وی ادامه داد: در  ایران در کنار استعلام های اداری علاوه بر ضوابط قانونی، عوامل انسانی در استنباط از ضوابط، مدیریت سلیقه ای خود را اعمال می کنند، که همین سبب ایجاد ناهماهنگی و ناهمگونی می شود.

برای تولید ارزش افزوده راهی جز فعال کردن بنگاه های کوچک داریم

آقاپور علیشاهی تاکید کرد: برای تولید ارزش افزوده هیچ راهی جز فعال کردن بنگاه های کوچک و متوسط نداریم و باید از خام فروشی و فروش مواد اولیه دست برداریم و تنها کاری که می تواند با کمترین هزینه و بیشترین خروجی به اقتصاد کشور کمک کند، بنگاههای کوچک و متوسط هستند.

وی با ذکر مثالی افزود: قسمت چاپ و تکثیر در ایران، توسط بنگاههای کوچک و متوسط اداره می شود  اما 10 سال پیش دستگاه های کپی بسیار قدیمی و تکنولوژی آن بسیار ضعیف بود به طوری که نمی شد از یک کاغذ رنگی را درست و حسابی کپی گرفت اما در حال حاضر کافی است از داخل منزل با اینترنت یک  بنر3*2 سفارش داده و کمتر از یک روز آن را تحویل بگیرد و این اتفاق به آسانی می فتد، در حالی که دولت برای تغییر تکنولولوژی چاپ و تکثیر هیچ هزینه ای نکرده و خود واحدها با پتانسیل و درآمد این تغییرات را بدون اینکه هزینه ای برای دولت داشته باشد،مرحله به مرحله انجام داده اند که این کار را آلمان نیز برای خودروی خود انجام می دهد اما سئوال اینجاست آیا صنعت خودروسازی ما توانسته از سال 48 خط تولید خود را تغییر دهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شرکت های بزرگ برای تغییر تکنولوژی نیازمند کمک مالی دولت هستند در حالی که دولت هیچ گاه  نمی تواند این هزینه ها را بپذیرد، اما بنگاه های کوچک و متوسط بدون اینکه به دولت فشار مالی وارد کنند، با تکنولوژی روز دنیا پیش می روند، در بازار رقابت کرده و سهم خود را کسب می کنند و رضایت مشتری را نیز حاصل می کنند، دولت باید برای سایر صنایع نیز این کار را انجام دهد و این تنها راه نجات است و راهی بوده که کشورهای توسعه یافته آن را طی کرده اند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط