سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
کمالی پور:

لزوم فعال سازی شورای راهبردی دادرسی الکترونیک در دستگاه قضا/خدمات الکترونیک روند رسیدگی به دعاوی را سرعت می بخشد

سرویس اجتماعی
نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه با گسترش دولت الکترونیک روند رسیدگی به دعاوی در دستگاه قضا سرعت می گیرد، گفت: ارایه خدمات الکترونیکی در دستگاه قضا می تواند مشکلات سد راه رسیدگی به پرونده ها و صدور آرا را رفع نماید.
جمعه 1 بهمن 1395 ساعت 11:03
لزوم فعال سازی شورای راهبردی دادرسی الکترونیک در دستگاه قضا/خدمات الکترونیک روند رسیدگی به دعاوی را سرعت می بخشد نایب رئیس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه با گسترش دولت الکترونیک روند رسیدگی به دعاوی در دستگاه قضا سرعت می گیرد، گفت: ارایه خدمات الکترونیکی در دستگاه قضا می تواند مشکلات سد راه رسیدگی به پرونده ها و صدور آرا را رفع نماید. http://cdn.icana.ir/d/019/201607103082445198.jpg لزوم,فعال,سازی,شورای,راهبردی,دادرسی,الکترونیک,در,دستگاه,قضا/خدمات,الکترونیک,روند,رسیدگی,به,دعاوی,را,سرعت,می,بخشد Icana

یحیی کمالی پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره مصوبه مجلس در رابطه با موظف کردن دستگاه ها نسبت به الکترونیکی کردن کلیه فرآیندها و خدمات با قابلیت الکترونیکی و تکمیل بانکهای اطلاعاتی مربوط، تا پایان سال سوم برنامه ششم، گفت: دستورالعمل و بخشنامه های مختلفی  از سوی دستگاه قضا برای ارائه خدمات الکترونیک در محاکم، دادسرا و دادگاه ها صادر شده اما متاسفانه این دستورالعمل ها به صورت ناقص اجرا شده و مطلوب و ایده آل نبوده و نیاز است  افزایش یابد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دستگاه قضا می تواند در حوزه دادرسی الکترونیک و الکترونیکی کردن امور قضایی پیش گام از دولت باشد؛ ادامه داد: انتظار می رود دستگاه قضا زیرساخت های لازم را برای تحقق این مهم تا پایان سال سوم برنامه فراهم نماید و این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

 

دستگاه قضا باید در جهت تحقق الکترونیکی کردن  امور قضایی گام های جدی بردارد

کمالی پور با بیان اینکه دستگاه قضا باید در جهت تحقق الکترونیکی کردن  امور قضایی گام های جدی بردارد، ادامه داد: بهتر است قوه قضائیه به تبعیت از این مصوبه مجلس تمهیدات موثری در جهت الکترونیکی کردن دادرسی، روند رسیدگی به پرونده ها و همچنین سایر اقدامات اتخاذ نماید.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه قضا به عنوان یک نهاد مستقل در حاکمیت می تواند روند الکترونیکی شدن کارها را با سهولت پیگیری کند، تصریح کرد: با توجه به طولانی بودن فرآیند ابلاغ اوراق قضایی، بوروکراسی اداری و همچنین مصرف بالای کاغذ می طلبد با الکترونیکی‌شدن چنین فرآیندی در جهت کاهش هزینه های قضایی و تکریم ارباب رجوع اقدام شود.

کمالی پور با بیان اینکه ارایه خدمات الکترونیک در دستگاه قضا باید مانند دیگر دستگاه ها مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: به طور قطع با گسترش دولت الکترونیک روند رسیدگی به دعاوی سرعت بیشتری می یابد؛ در واقع ضبط سیستم محاکمه در دادرسی ها در روند رسیدگی به پرونده ها، بهبود دفاع وکیل از متهم و سوالات قاضی از متهم تاثیر گذار خواهد بود و قضات با توجه به این مسائل می توانند رای خود را در سیستم به صورت الکترونیک ثبت نمایند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه ارایه خدمات الکترونیکی در دستگاه قضا می تواند مشکلات سد راه رسیدگی به پرونده ها و صدور آرا را رفع نماید، افزود: هر چند در دستگاه قضا شورای راهبردی دادرسی الکترونیک داریم اما متاسفانه این شورا تاکنون تشکیل جلسه نداده است.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم، با بیان اینکه ارایه خدمات الکترونیک در دستور کار دستگاه ها قرار دارد، یادآور شد: برخی دستگاه ها به این سیستم تجهیز شده اند؛ واقعیت آن است که با توجه به پیشرفت جامعه از حیث سیستم فناوری و شرایط علمی حاکم بر جهان می طلبد هر چه سریع تر تمامی دستگاه ها نسبت به گسترش خدمات الکترونیک اقدام کنند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه استفاده کارآمد از سیستم الکترونیک مدیریت منابع انسانی و کاهش خطا در دیتاها را به دنبال دارد، تصریح کرد: با گسترش دولت الکترونیک در کوتاه مدت می توان به مشکلاتی که مردم در رابطه با بوروکراسی منحرف یا فساد اداری دارند پایان داد زیرا امروزه یکی از فسادهای موجود بوروکراسی حاکم بر ادارات است.

 

با گسترش دولت الکترونیک حقوق و دستمزدها شفاف می شود

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی،  با بیان اینکه با گسترش دولت الکترونیک حقوق و دستمزدها و همچنین تمامی عملکرد دستگاه ها شفاف تر می شود، تصریح کرد: واقعیت آن است ارایه خدمات الکترونیک در کشور نیازی جدی و یک ضرورت است که برای جلوگیری از تخلفات و فساد باید در جهت گسترش آن گام برداشت./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر