سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رضایی کوچی خبرداد:

تشکیل کارگروهی ازکمیسیون عمران مجلس برای موشکافی حادثه پلاسکو

سرویس اجتماعی
رئیس کمیسیون عمران مجلس، از بررسی جزییات حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در کمیسیون متبوعش خبر داد.
پنج‌شنبه 30 دی 1395 ساعت 15:33
تشکیل کارگروهی ازکمیسیون عمران مجلس برای موشکافی حادثه پلاسکو رئیس کمیسیون عمران مجلس، از بررسی جزییات حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در کمیسیون متبوعش خبر داد. http://cdn.icana.ir/d/019/201610105018433911.jpg تشکیل,کارگروهی,ازکمیسیون,عمران,مجلس,برای,موشکافی,حادثه,پلاسکو Icana

محمدرضا رضایی کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در تهران، گفت: آتش‌سوزی در طبقه 9 ساختمان پلاسکو و گسترش به دیگر طبقات عامل اولیه بوده که احتمالاً با تخریب طبقات مورد حریق وعدم تحمل سازه فلزی تقدیمی (بیش از ٥٠ ساله) زیر بار طبقات تخریب‌شده است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه تأثیرپذیری سازه فلزی از دمای حریق عامل تخریب این ساختمان است، افزود: وقوع چنین حوادثی زنگ هشداری  برای  بررسی دقیق و آسیب‌شناسی لازم اعم از مقاومت سازه‌های شهری و نحوه کاربری، امکانات امداد و نجات و آتش‌نشانی و مدیریت بحران و مسائل کالبدی شهری آسیب‌شناسی شده و خلأهای موجود با نظارت یا تأمین ضوابط لازم مورد پیگیری قرار گیرد.

وی از تشکیل کارگروهی از کمیسیون عمران مجلس برای موشکافی حادثه اخیر خبر داد و تصریح کرد: بررسی و پیگیری علل و عوامل این حادثه به جد در دستور کار کمیسیون عمران بوده و در صورت لزوم اعمال ماده 49 ،236 آیین‌نامه صورت خواهد  گرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: به‌محض پایان تعطیلات مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه مسئولان امر اعم از شهرداری، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، اداره گاز و برق و اصناف و... را به کمیسیون فراخواهیم خواند.

وی گفت: در این سانحه آمارهای اولیه‌ای اعلام‌شده ولی با توجه به تخریب کامل و یک‌باره ساختمان آمار قابل قبولی برای ما نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم، بابیان اینکه این ساختمان بیش از 50 سال عمر داشته، افزود: باید مشخص شود که امکانات و تمهیدات موردنیاز در مواقع بحرانی در این ساختمان‌ها پیش‌بینی‌شده و همچنین اینکه آیا مراجع مسئول در کنترل فنی ، میزان و نحوه بهره‌برداری ساختمان‌های با خدمات و تأثیرات عمومی ، وظایف خود را به‌درستی انجام داده‌اند و آیا چنین ساختمان‌هایی خود را با استانداردهای موردنیاز تطبیق داده‌اند.

رضایی کوچی با اشاره به دغدغه‌های بسیاری که در خصوص تکرار چنین حوادث وجود دارد، گفت: اینکه برای اطفای حریق امکانات لازم راداریم یا خیر ازجمله دغدغه‌های اساسی است.

وی ادامه داد: باید مشخص شود که آیا امکانات لازم برای اطفا حریق وامداد به برج‌ها راداریم و آیا توانسته به‌موقع و باکار آمدی  خدمات ارائه دهد به‌طور مثال جرثقیل‌های بلند برای کنترل حوادث برج‌ها از امکانات استراتژیک و بسیار گران و با فنّاوری بالایی است که به نظر می‌رسد در این زمینه با مشکل مواجه باشیم.

وی افزود: در این رابطه چندین سؤال ازجمله اینکه آیا مدیران مسئول در مدیریت بحران به‌موقع وارد عمل شده‌اند، آیا دستگاه‌های دخیل مانند آب برق گاز اورژانس هلال‌احمر سریع وارد عمل شده‌اند و آیا هماهنگی مناسبی باهم داشته‌اند مطرح در این موضوع است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید با بررسی‌های محکم و دقیق مشخص شود که آیا ساختمانی که محل مراجعه جمعیت‌های انبوه است ازنظر فنی ، استحکام، ایمنی کاربری امکانات و ... تحت کنترل بوده یا خیر و اینکه آیا مقررات فنی ما ایراد دارد یا در اجرا و کنترل و مقاوم‌سازی کمبود داریم؟

وی ادامه داد: این واقعه بررسی و آسیب‌شناسی خواهد شد و از این محل نواقص و حفره‌های موجود در ایمنی سازه‌ها و کالبد شهری بررسی خواهد شد.

رضایی کوچی بابیان اینکه کمیسیون یک جایگاه حاکمیتی است که در امر نظارت و قانون گداری واجد صلاحیت تصمیم‌گیری است ، گفت: کمیسیون عمران مجلس تصمیم‌های خود را بر اساس یافته‌هایی می‌گیرد که حلقه‌های تصمیم‌ساز مانند مشاوران،نخبگان، محققان پژوهشگران ،صاحب‌نظران و مؤسسات تحقیقاتی آموزشی و پژوهشی تکمیل می‌کنند لذا انتظار داریم در چنین حوادثی که عوامل فنی و مدیریتی غلبه دارد بی‌تفاوت نباشند به‌ویژه دانشگاه‌های مطرح باید به‌عنوان یک وظیفه در مقابل جامعه ، اظهارنظر فنی و تخصصی کنند و این باید تبدیل به یک مطالبه عمومی از آن‌ها شود.

وی افزود: به‌طور حتم کمیسیون عمران از نظرات نخبگان و کارشناسان استفاده و از آن‌ها قویاً حمایت خواهد کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از همه دستگاه‌ها و مسئولان و اشخاص حقیقی و حقوقی که به نحوی در امداد و نجات مؤثر هستند می‌خواهم اکنون بر امداد و نجات و ایمن‌سازی تمرکز کنند و تمام امکان و توان خود را بکار گیرند و قطعاً ما در بررسی‌های بعدی به این مهم به‌صورت جدی خواهیم پرداخت و هیچ‌گونه ناهماهنگی یا عدم اقدام به‌موقع و عدم به‌کارگیری توان حداکثری در مدیریت سوانح را پذیرا نخواهیم شد.

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000