سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
صاحبنظران حوزه گردشگری مطرح کردند:

تیغ مراکز اقامتی غیرمجاز بر شاهرگ صنعت گردشگری کشور

سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس و صاحبنظران حوزه گردشگری اعتقاد دارند باید با مراکز اقامتی غیرمجاز گردشگری برخورد شود و از طرفی برای رفع کمبود ظرفیت اقامتی کشور، تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد مراکز متنوع اقامتی به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران ارائه شود.
جمعه 1 بهمن 1395 ساعت 12:44
تیغ مراکز اقامتی غیرمجاز بر شاهرگ صنعت گردشگری کشور نمایندگان مجلس و صاحبنظران حوزه گردشگری اعتقاد دارند باید با مراکز اقامتی غیرمجاز گردشگری برخورد شود و از طرفی برای رفع کمبود ظرفیت اقامتی کشور، تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد مراکز متنوع اقامتی به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران ارائه شود. http://cdn.icana.ir/d/019/201701102442489854.jpg تیغ,مراکز,اقامتی,غیرمجاز,بر,شاهرگ,صنعت,گردشگری,کشور Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه فرهنگی،محمّدجواد یافتیان : امروزه حدود دو هزار هتل و هتل آپارتمان در کشور فعال بوده که هرساله میزبان میلیون ها گردشگر در سراسر کشور هستند؛ در این میان خراسان رضوی ۵۳ درصد ظرفیت اقامتی کشور را به خود اختصاص داده است، به‌طوری که ۲۱۰ هتل فعال در این استان میزبان گردشگران است.

اما در جمع این فعالان عرصه گردشگری برخی افراد هستند که زمینه بروز مشکلات و خلل در عرصه هتلداری و اقامت گردشگران را بوجود آورده اند. باید گفت که فعالیت مراکز اقامتی غیر معتبر از جمله مشکلات عمده هتلداران برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است. این موضوع طوری شیوع یافته که حتی امروزه گردشگران چینی نیز بدون مراجعه به هتل‌های کشورمان، اقدام به اسکان و استقرار در مراکز اقامتی غیر مجاز می‌کنند که جای تامل و تعجب دارد.

موضوعی که مانند دولبه یک تیغ است؛ از یک سو با توجه به کمبود مراکز اقامتی در کشور و نرخ بالای برخی هتل‌ها شرایطی را فراهم کرده تا افراد با درآمد کم نیز بتوانند به سفر بپردازند و از سوی دیگر موجب شده تا برخی افراد اقدام به فرار مالیاتی و زمینه ساز بروز مشکلات امنیتی برای گردشگران و مشکلات فرهنگی- اخلاقی شوند.

در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی و صاحبنظران حوزه گردشگری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت بیان کردند که باید با چنین مراکز اقامتی غیر مجاز برخورد شود و از طرفی برای رفع کمبود ظرفیت اقامتی کشور، به بخش خصوصی و سرمایه گذاران تسهیلات ارزان قیمت و خدمات ارائه شود تا بتوانند مراکزی با تنوع خدماتی و قیمتی مختلف برای گردشگران به سطوح درآمدی مختلف ایجاد کنند.

ضرورت برخورد قانونی با مراکز اقامتی غیر مجاز/تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت هتل ارائه شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد باید با مراکز اقامتی غیر مجاز برخورد قانونی شود و در این بین برای رونق صنعت گردشگری، اقدام به ارائه تسهیلات ارزان قیمت به منظور ساخت هتل انجام شود.

اصغر مسعودی 3406756/29/2016 2:32:00 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606107717715921_Thum.jpgاصغر مسعودی
اصغر مسعودی

اصغر مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه وجود خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای موجب بروز آسیب در صنعت هتلداری کشور است، گفت: باید بر اساس قانون با چنین مراکز اقامتی غیر مجاز برخورد شود و در این میان باید به ایجاد مراکز اقامتی استاندارد مطابق با نیاز صنعت گردشگری اقدام شود.

نماینده مردم نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رونق صنعت گردشگری نیازمند تامین زیرساخت‌های مناسب بوده و ساخت هتل و مراکز اقامتی استاندارد نیز از جمله موارد مورد نیاز در این عرصه است، اظهار کرد: البته نباید فراموش کرد که امروزه بوم گردی نیز مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی است از این رو ساخت و بهره برداری از هتل ها باید متناسب با توجه به این بخش بومی مراکز اقامتی باشد.

وی ضمن تاکید بر اینکه تناسبی میان ظرفیت هتل‌های کشور و گردشگران وجود ندارد لذا در برخی از استان‌ها کمبود هتل وجود دارد، ادامه داد: باید برای ساخت هتل، تسهیلات ارزان قیمت ارائه شود و در این میان از توان بخش خصوصی نیز بهره مناسبی برده شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید نسبت به ساماندهی مراکز اقامتی اقدام جدی انجام داده و با همکاری دستگاه‌های متولی اقدام به شناسنامه‌دار کردن این مراکز کند.

عضو کمیته تخصصی «ارشاد، تبلیغات اسلامی و گردشگری» کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در برخی هتل‌های کشور ظرفیت خالی وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید تناسب قیمت در ارائه خدمات هتل‌ها نیز بوجود بیاید و در ساخت هتل‌ها به سطح درآمد گردشگران داخلی و خارجی نیز توجه شود، از این رو باید انواع هتل‌ها با درجه بندی 3 ، 4 و 5 ستاره ساخته شود؛ این موضوع زمینه عدم استقبال از خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای با قیمت کم را بوجود می آورد.

خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای زمینه‌ساز بروز اختلال در امنیت گردشگران

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد باید برای نظام‌مند شدن خدمات رسانی به گردشگران و متولیان این عرصه، با خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای برخورد شود زیرا چنین اماکنی می‌توانند سبب اختلال در امنیت شوند و حتی زمینه بروز مشکلات فرهنگی-اخلاقی را بوجود بیاورند.

نصرالله پژمانفر 34067510/30/2016 3:37:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/10/201610101279218664_Thum.jpg
نصرالله پژمانفر

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن انتقاد از اینکه وجود خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای زمینه بروز آسیب در صنعت هتلداری کشور را ایجاد کرده است، گفت: باید برای نظام‌مند شدن خدمات رسانی به گردشگران و متولیان این عرصه، با خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای برخورد شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی افراد برای گریز از پرداخت مالیات و غیره اقدام به ارائه خدمات در قالب خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای می‌کنند، اظهار کرد: نباید فراموش کرد که موضوع امنیت یکی از مقوله های مهم برای جذب گردشگر بحساب می‌آید و چنین اماکنی می‌توانند سبب اختلال در عرصه شوند و حتی زمینه بروز مشکلات فرهنگی-اخلاقی را بوجود بیاورند.

وی با اشاره به اینکه باید برای گردشگران با اهداف زیارت، سیاحت و غیره زیرساخت‌های مناسبی فراهم کرد که موضوع مراکز اقامتی از جمله این موارد بحساب می‌آید، تصریح کرد: در این میان باید توجه داشت که گردشگران دارای توان اقتصادی متفاوت بوده و باید مراکز اقامتی با ارائه خدمات و سطح قیمتی مختلف ایجاد کرد تا بتوان سطح پذیرش گردشگران را افزایش داد.

پژمان‌فر ضمن تاکید بر اینکه سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی متولی اصلی برخورد با خانه‌های غیرمجاز اجاره‌ای است، ادامه داد: در این میان دستگاه های نظارتی نیز باید به این سازمان کمک کنند؛ البته در 3 استان زیارتی خراسان رضوی، قم و فارس "معاونت زیارت" در استانداری‌ها ایجاد شده که باید نسبت به ساماندهی این عرصه تلاش بیشتری کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حاکمیت باید به بخش خصوصی و سرمایه گذاران کمک کند تا بتوان مراکز اقامتی استاندارد و مناسب در سطح کشور ایجاد کرد، خاطرنشان کرد: ارائه تسهیلات مالی، تسهیل قوانین و غیره از جمله مواردی است که در این عرصه می‌تواند کمک شایانی به بخش خصوصی و سرمایه گذاران کند.

اسکان غیرمجاز گردشگران خارجی در آپارتمان‌ها، مشکل نوظهور صنعت گردشگری و هتلداری

رییس فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با اشاره به اینکه اسکان غیرمجاز گردشگران خارجی در آپارتمان‌ها، حوزه هتلداری کشورمان را دچار ضرر و آسیب می‌کند، خواستار برخورد با متخلفان این حوزه شد.

جبار کوچکی نژاد 3406756/28/2016 12:37:30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109516981969_Thum.jpgجبار کوچکی نژاد
جبار کوچکی نژاد

جبار کوچکی‌نژاد در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه برای ایجاد رونق صنعت گردشگری کشورمان باید تسهیلات متعددی برای حضور و جذب گردشگران خارجی ارائه کرد، گفت: ارائه ویزای فرودگاهی، لغو روادید دوجانبه، ارائه یارانه به هتل‌ها و غیره از جمله مواردی است که می‌تواند در این زمینه تاثیر بسزایی بگذارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارائه تسهیلات و حضور آسان گردشگران خارجی مانند چینی‌ها نباید زمینه اقامت در آپارتمان‌های غیرمجاز را فراهم کند، اظهار کرد: وزارت امور خارجه و دستگاه متولی حوزه گردشگری باید با دیپلماسی قوی‌ مشکلات بوجود آمده را حل کنند.

وی با اشاره به اینکه وقتی گردشگری خارجی در کشوری حضور می‌یابد باید به قوانین داخلی کشور مقصدشان احترام بگذارند، تصریح کرد: اگر زمانی که این گردشگران در آپارتمان‌های غیرمجاز اسکان یافته‌اند مشکلی بوجود بیاید، مجموعه‌های متولی باید پاسخگو باشند لذا برای گردشگرانی که به کشورمان سفر می‌کنند باید برنامه‌ریزی کرد تا روند اسکان، حمل و نقل، بازدید از اماکن تاریخی و غیره مشخص شود.

کوچکی‌نژاد ضمن بیان اینکه باید با متخلفانی که گردشگران خارجی را به سوی آپارتمان‌های غیرمجاز هدایت می‌کنند برخورد شود، ادامه داد: نباید اجازه داد افراد و فعالان غیرمجاز در این عرصه فعالیت کنند زیرا اقدام آنها موجب بروز مشکلات در آینده می‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: با اسکان غیر مجاز گردشگران خارجی، حوزه هتلداری کشورمان نیز دچار ضرر شده و آسیب می‌بینند.

رییس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی و مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید نظارت بیشتری بر روند فعالیت آژانس‌های گردشگری صورت بگیرد تا زمینه سوء استفاده بوجود نیاید و صنعت گردشگری به طور همه جانبه رشد کند نه اینکه صرفا برخی سود کرده و برخی دیگر ضرر کنند.

اختصاص ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری طی ۲سال

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی کشور از اختصاص ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط صندوق توسعه ملی طی ۲سال برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت گردشگری خبر داد.

سعید شیرکوند 3406751/17/2017 9:07:41 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701108407759993_Thum.jpg
سعید شیرکوند

سعید شیرکوند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه هم اکنون توجه خاصی به بخش خصوصی به منظور سرمایه‌گذاری در عرصه‌های مختلف صنعت گردشگری می‌شود، گفت: بخش خصوصی برای ساخت هتل‌ها، مجتمع‌های بین راهی، بازسازی برخی اماکن تاریخی و قدیمی که از طریق صندوق احیاء و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی واگذار می‌شود بعد از دریافت مجوز می‌تواند از صندوق توسعه ملی تسهیلات دریافت کند.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه رویکرد حمایت از بخش خصوصی داخلی و خارجی برای سرمای‌گذاری در عرصه گردشگری در دستور کار سازمان متبوعش است، اظهار کرد: به عنوان مثال طی تفاهمی که با صندوق توسعه ملی صورت گرفته، مقرر شده حداقل 500 میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری و ارائه تسهیلات تا پایان سال ارائه شود.

وی با یادآوری این نکته که در سال گذشته نیز از صندوق توسعه ملی حدود 600 میلیارد تومان تسهیلات برای سرمایه‌گذاری ارائه شده است، ادامه داد: خوشبختانه بانک‌ها نیز از منابع داخلی نسبت به ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران استفاده کرده‌اند.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه روند بهره‌برداری و در نظر گرفتن ساخت هتل‌های چهار و پنج ستاره در دولت یازدهم 30 درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: در سال جاری 15 الی 20 هتل‌ چهار و پنج ستاره به بهره برداری می رسد؛ این مهم در حالیست که در دولت گذشته بهره برداری از 130 هتل در دستور کار بود و تا اول سال جاری نیز 30 هتل دیگر به این عدد اضافه شد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000