سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
مقدسی:

واردات قطعات خودروهای ساخت داخل در راستای منافع ملی نیست/ بررسی فروش قطعات چینی با لِیبل ایرانی در مجلس

سرویس اقتصادی
دبیرفراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی گفت:برای محدودکردن واردات قطعات خودرو، قطعه سازان داخلی باید کیفیت تولید را افزایش و قیمت تمام شده آن را کاهش دهند.
جمعه 1 بهمن 1395 ساعت 11:35
واردات قطعات خودروهای ساخت داخل در راستای منافع ملی نیست/ بررسی فروش قطعات چینی با لِیبل ایرانی در مجلس دبیرفراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی گفت:برای محدودکردن واردات قطعات خودرو، قطعه سازان داخلی باید کیفیت تولید را افزایش و قیمت تمام شده آن را کاهش دهند. http://cdn.icana.ir/d/019/201606108591258853.jpg واردات,قطعات,خودروهای,ساخت,داخل,در,راستای,منافع,ملی,نیست/,بررسی,فروش,قطعات,چینی,با,لِیبل,ایرانی,در,مجلس Icana

سیدمهدی مقدسی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت با اشاره به واردات قطعات خودرو برای خودروهای ساخت کشور گفت: یکی از بندهای 24 گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است، توجه به ساخت و تولید داخلی است.

نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضرتعداد زیادی قطعه ساز داخلی در شرکت های خودروسازی داریم که در بسیاری از موارد قابلیت های آن ها به اثبات رسیده و حرکت رو به رشدی نیز داشته اند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: خرید  خارجی قطعاتی که امکان ساخت آن ها در کشور وجود دارد، در راستای منافع ملی نیست، مگر قطعه ای که هنوز امکان ساخت آن در ایران وجود نداشته باشد.

قطعه سازان به افزایش کیفیت و کاهش قیمت توجه کنند

وی با بیان اینکه برای محدود کردن واردات قطعات خودرو ، قطعه سازان داخلی باید برای ایمنی سرنشینان خودرو کیفیت تولید قطعه را افزایش داده و قیمت تمام شده قطعه ساخت شده را نیز کاهش دهند.

مقدسی تاکید کرد:از سوی دیگر،خودروسازان نیز باید بدانند تا مادامی که امکان ساخت قطعه در کشور وجود دارد، خرید خارجی آن باعث بیکاری و نابودی واحدهای تولیدی قطعه ساز می شود.

دبیر فراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی خطاب به خودروسازان گفت: اگر حمایت مجلس را می خواهید باید بخش تحقیق و توسعه را هم در خودروسازی به طور کلان و هم در قطعه سازی لحاظ کرده و روز به روز همراه با نوآوری به کیفیت قطعات تولیدی خود بیفزایند.

با قطعه استاندرد می شود خودروی باکیفیت و ایمن داشت

نماینده مردم اراک،کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: با قطعه استاندرد می شود خودروی باکیفیت و ایمن داشت.

وی ادامه داد: خودروسازها باید برای نظارت بر قطعه سازان تیم نظارتی قوی تشکیل داده و با نظارت دقیق و تشویق همزمان قطعه سازها را مجاب به تولید قطعات باکیفیت و استاندارد کنند تا برای خرید قطعه خارجی بهانه دست کسی ندهند.

وی تصریح کرد: در مجلس آن چه مطرح شده و می شود این است که هر کالایی که در داخل کشور امکان ساخت آن وجود دارد، نباید از خارج وارد کرد مگر اینکه مازاد نیازوجود داشته و میزان تولید ما کمتر از نیاز واقعی باشد.

مقدسی خاطرنشان کرد: در قراردادهایی که با سه شرکت خارجی سیتروئن، پژو و رنو منعقد شده ؛ ایران ۵۰ درصد شراکت دارد به طوری که سهم داخل در تولید قطعات مرتبط با این سه شرکت خودروسازی ی بزرگ در سال اول ۴۰ درصد و در سال سوم ۷۰ درصد خواهد بود.

سهم 30 درصدی برای صادرات خودروهای ملی

وی در ادامه با بیان اینکه این روند باعث افزایش روز به روز سهم داخلی و انتقال تکنولوژی و دانش فنی می شود افزود: چون در اهدافی که برای قراردادهای خودروسازی آمده حداقل 30 درصد صادرات است، بنابراین اگر می خواهیم مدعی صادرات خودرو باشیم، باید خودروی استاندارد، ایمن با کیفیت بالا بسازیم که ساخت خودروی باکیفیت نیازمند قطعات استاندارد است

در پاسخ به سئوالی درباره عرضه قطعات چینی با لیبل و مارک ایرانی از سوی برخی شرکت های خودروسازی داخلی گفت: وظیفه نظارتی ما در مجلس ایجاب می کند کهبا در دست داشتن مستنداتی در این زمینه  قطعا این موضوع را در کمیسیون صنایع پیگیری کنیم.

ورود کالای چینی با مارک ایرانی مصداق قاچاق است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر کالای چینی با مارک ایرانی وارد کشور شود، مصداق واردات قانونی ندارد و قاچاق محسوب می شود بنابراین اگر در این زمینه مستنداتی وجود داشته باشد حتما آن را بررسی کرده و از طریق ابزارهایی که در اختیار داریم، برخورد قانونی نیز با آن صورت خواهد گرفت./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط