هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان درگفت‌وگو با خانه ملت:

مذاکرات آستانه تایید راه‌کار ایران برای حلِ سیاسی مسئله سوریه/ چالش ایران و روسیه در دعوت از آمریکا

سرویس سیاسی
نمایندگان مردم در خانه ملت، معتقدند که راهکار جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله سوریه به صورت مذاکرات سیاسی به نتیجه رسیده و نشان داده شد که آمریکا جایگاهی در این مسیر ندارد، اما دعوت روسیه از آمریکا برای حضور در این مذاکرات چالش هایی را به همراه دارد.
شنبه 2 بهمن 1395 ساعت 10:02
مذاکرات آستانه تایید راه‌کار ایران برای حلِ سیاسی مسئله سوریه/ چالش ایران و روسیه در دعوت از آمریکا نمایندگان مردم در خانه ملت، معتقدند که راهکار جمهوری اسلامی ایران برای حل مسئله سوریه به صورت مذاکرات سیاسی به نتیجه رسیده و نشان داده شد که آمریکا جایگاهی در این مسیر ندارد، اما دعوت روسیه از آمریکا برای حضور در این مذاکرات چالش هایی را به همراه دارد. http://cdn.icana.ir/d/019/201701104941586358.jpg مذاکرات,آستانه,تایید,راه‌کار,ایران,برای,حلِ,سیاسی,مسئله,سوریه/,چالش,ایران,و,روسیه,در,دعوت,از,آمریکا Icana

خبرگزاری خانه ملت، سرویس سیاسی؛ جمهوری اسلامی ایران از ابتدا موضع واحدی در خصوص موضوع سوریه داشت و تنها راه حل خروج از این بحران را راه حل سیاسی می دانست، اما بازیگران فرامنطقه ای مانند آمریکا حتی اجازه حضور ایران را در مذاکرات پیرامون سوریه نمی‌داند ولی پس از تحولات میدانی و نقش مستشاری ایران و ورود روسیه، همگان دریافتند که جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد که کشورهای دیگر در حق تعیین سرنوشت مردم سوریه دخالت کنند.

گفت‌وگوها و ائتلاف‌های ظاهری آمریکا و متحدانش در قبال سوریه به نتیجه ای نرسید و این اطمینان خاطر در بین مردم سوریه به وجود آمد که نسخه آمریکایی راه حل بحران سوریه نخواهد بود، در نهایت راه حل جمهوری اسلامی ایران که بر روند مسیر سیاسی تاکید داشت، حتی معارضان و مخالفان دولت قانونی بشار اسد را مجاب کرد تا پای میز مذاکرات بنشینند، مذاکرات آستانه از جمله مذاکراتی است که بین طرف های سوری-سوری انجام می شود که جمهوری اسلامی ایران، روسیه، ترکیه و عربستان در آن حضور دارند در حالیکه خبری از ایالات متحده آمریکا در مذاکرات آستانه نبود.

دولت اوباما زمام امور را در آمریکا به ترامپ واگذار کرده و در همین راستا زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر اینکه روسیه به دنبال دعوت از آمریکا به این مذاکرات است، حال باید دید که آیا ترامپِ غیر قابل پیش بینی در قبال مذاکرات آستانه چه می‌کند، البته نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.  

 

ایران مخالف حضور آمریکا در مذاکرات آستانه/ خاورمیانه بی‌ثبات؛ هدف آمریکا

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات آستانه پیرامون سوریه، اظهار داشت: مشارکت آمریکا در مذاکرات آستانه به نظرم یک مسیر ناصحیح و انحرافی است و کشوری که تا ثانیه‌های آخر در مسیر براندازی حکومت سوریه و تجزیه این کشور حرکت کرد، حال بخواهد این مشکلات را در مسیر صلح و آشتی قرار دهد باور کردنی نیست.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آمریکا در هیچ مسیری قابل اعتماد نیست، روسیه نیز اگر بخواهد آمریکا را دعوت کند، دچار اشتباه شده زیرا وارد یک چالش سیاسی و اساسی می‌‍شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلاکی با بیان اینکه آمریکا، روسیه قدرتمند را قبول ندارد و برای تضعیف آن مهره های خود را عوض می کند؛ آمریکا از اوباما به سمت انتخاب ترامپ می‌رود تا روسیه بپذیرد که یک خانه تکانی اساسی در آمریکا صورت گرفته، در حالی که این اشتباه استراتژیکی برای روسیه محسوب می‌شود.

اکبر رنجبرزاده 3406755/29/2016 4:08:18 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605106499265199_Thum.jpg
اکبر رنجبرزاده

رنجبرزاده با بیان اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست و نزدیک شدن به این کشور برای تمام دولت های جهان هزینه به دنبال دارد، حتی اگر آن دولت روسیه باشد، متذکر شد: کشور ما مسیر مشخصی دارد، روند حرکت کشور ما بر این است که در راستای مقابله با آمریکا هیچ گاه کوتاهی نکنیم و همچنان بر مسیر مقاومت و استقلال کشور حرکت کنیم.

وی افزود: نزدیک شدن به آمریکا به معنای خطرآفرینی برای استقلال و عزت کشور است، این واقعیتی انکار ناپذیر است و مردم نیز بر این باور هستند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: بهتر است که مشارکت آمریکا را در این نشست شاهد نباشیم، در صورتی که آمریکا حضور داشته باشد، مناسب است که ایران شرکت نکند، زیرا آمریکا قطعا به دنبال یک خاور در هم آمیخته و ناآرام است، ثبات منطقه خاورمیانه برای آمریکا منفعتی را به دنبال ندارد و به عنوان مانعی برای این کشور تلقی می‌شود.

رنجبرزاده اظهار داشت: حضور آمریکا در مذاکرات به معنای آماده کردن زمین برای شروع یک بازی خطرناک از سوی واشنگتن است و منجر به تضعیف ثبات و امنیت خاورمیانه خواهد شد.

 

حضور آمریکا در مذاکرات آستانه روند صلح در سوریه را فلج می کند

اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص امکان حضور آمریکا در مذاکرات صلح سوریه و مخالفت ایران، اظهار داشت: در موضوع سوریه باید توجه داشت که علت مخالفت ایران برای حضور در مذاکرات ریشه در سیاست های خصمانه آمریکا دارد، در سال های ابتدایی درگیری های داخلی سوریه، نشست هایی در پاریس و‌ ژنو برگزار می‌شد که گروه های مخالف اسد را دعوت می‌کردند.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نشست هایی که در آن زمان برگزار می‌کردند به شکست انجامید و به بن بست رسید و اقدامات مسلحانه ادامه یافت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حتی در حلب هر زمانی که گروه های تروریستی تکفیری در حال شکست خوردن بودند، آمریکا حمایت هایی را انجام داد تا آن‌ها از شکست بگریزند.

اسدالله عباسی 3406756/28/2016 9:11:43 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101023557032_Thum.jpgاسدالله عباسی
اسدالله عباسی

عباسی با بیان اینکه آمریکا همواره با طرح های آتش بس به دنبال تقویت تروریست ها بود، متذکر شد: باتوجه به این رویکرد آمریکا ، این کشور از طریق رژیم صهیونیستی، ترکیه، عربستان و قطر اهداف خود را پیگیری می‌کند.

وی افزود: آمریکا با حضور در مذاکرات صلح سوریه در آستانه به دنبال این نیست که سوریه را نجات دهد بلکه آمریکا قصد دارد دولت قانونی بشار اسد را ساقط کند و با حضور آمریکا این مذاکرات نیز شکست می‌خورد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا بایستی در این موضوع مواضع خود را اصلاح کند، زیرا با این رویکرد به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید و مخالفت مقامات ایرانی با حضور آمریکا در این مذاکرات درست است.

 

مانع ایجاد ثبات در سوریه، حق شرکت در مذاکرات آستانه را ندارد

عزت‌الله یوسفیان ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص امکان حضور آمریکا در مذاکرات صلح سوریه در آستانه و مخالفت ایران، اظهار داشت: آمریکا در تشکیل و حمایت از گروه های تروریستی و تکفیری مانند داعش و النصره نقش داشته و این گروه‌های مورد حمایت آمریکا آتش بس را نپذیرفته‌اند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا هیچ گاه در سوریه سیاست صحیحی را دنبال نکرده است، بیان کرد: آمریکا در ایجاد صلح در سوریه نقشی نداشته که حال بخواهد در مذاکرات صلح سوریه در آستانه شرکت کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هربار که مسیر به سمت صلح در سوریه می‌رفت، آمریکا مانعی را به وجود می آورد ، ادامه داد: کشورهای تحت حمایت آمریکا مانند ترکیه و ناتو به شدت از آمریکایی‌ها گله‌مند هستند در موضوع سوریه، به همین جهت آمریکا جایگاهی در مذاکرات آستانه ندارد.

عزت الله یوسفیان ملا 34067511/22/2016 12:34:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107794791476_Thum.jpg
عزت الله یوسفیان ملا

یوسفیان ملا متذکر شد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا مذاکره با تروریست‌ها را هدف خود قرار داد و تا پایان بر این هدف خود استوار ماند، روسیه نیز در کنار سوریه و ایران علیه تکفیری‌ها مبارزه کرد، ترکیه نیز از ابتدا اشتباهات زیادی داشت زیرا مرزهای خود را بر روی داعش باز کرده بود ولی پس از تحمل ضربات شدید به دنبال این است که در کنار ایران و سوریه کار مثبتی را انجام دهد.

وی افزود: با وجود کشورهایی مانند ایران، روسیه، سوریه و ترکیه نیازی به حضور آمریکا نیست، آمریکا از ابتدا شعار سرنگونی دولت قانونی سوریه را سر می‌داد، به همین جهت روسیه نیز باید بداند که آمریکا جایگاهی برای حضور در مذاکرات آستانه را ندارد.

رئیس کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا همواره مشکلات سوریه را افزایش داده و هدفش نیر این بود که امنیت رژیم صهیونیستی تامین شود، متحدان آمریکایی نیز در این مذاکرات سهمی را برای آمریکا قائل نیستند و ممکن است حضور آمریکا کار را در مذاکرات صلح سوریه خراب تر کند.

 

اما و اگر های دعوت روسیه از آمریکا برای مذاکرات آستانه/ آمریکا در موضع ضعف قرار دارد

حسن بهرام‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص امکان حضور آمریکا در مذاکرات صلح سوریه و مخالفت ایران، اظهار داشت: قطعا تا پیش از آزادسازی حلب قضیه به گونه‌ای دیگر بود، اما پس از پیروزی نیروهای مقاومت قضیه طور دیگری شد و‌همگان متوجه شدند گروه های تکفیری با حمایت های آمریکا نمی‌توانند در مقابل نیروهای مقاومت ایستادگی کنند.

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا باید بداند که جایگاهی در منطقه ندارد، بیان کرد: تمایل آمریکا به حضور در مذاکرات صلح سوریه در آستانه نشان از ضعف آمریکا دارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان می آمریکا در ابتدا مخالف حضور ایران در مذاکرات پیرامون سوریه بود، ادامه داد: در حال حاضر ایران به عنوان کشوری موثر و‌محوری در منطقه در موضوع سوریه نقش تعیین کننده ای دارد و اجاره نمی‌دهد نسخه آمریکایی ها در سوریه اجرائی شود.

حسن بهرام نیا 3406756/25/2016 10:15:35 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104519980831_Thum.jpg
حسن بهرام نیا

بهرام نیا متذکر شد: با توجه به واقعیت های موجود آمریکا دچار ضعف شده و همه دنیا نیز این ضعف را در موضوع حلب دیدند و آمریکا برای حفظ جایگاه خود در منطقه به دنبال حضور در عرصه های مربوط به سوریه هستند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص احتمال دعوت آمریکا از سوی روسیه به مذاکرات آستانه ، افزود: علیرغم تاثیرگذاری مثبت روسیه در عرصه های میدانی سوریه، اما خیلی به روسیه خوشبین نیستیم، زیرا روسیه نیز منافع خود را در نظر دارد.

 

تشریح و تفکیک سه طیف اصلی درگیر در مساله سوریه/ تاثیر نزدیکی ترامپ به روس ها در همکاری آمریکا برای حل بحران سوریه

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مذاکرات آستانه پیرامون سوریه، اظهار داشت: هنوز کشورهای حاضر در مذاکرات آستانه در خصوص سوریه، به طور کامل مشخص نیستند ولی بازیگران فرامنطقه‌ای این موضوع آمریکا و روسیه هستند و بازیگران اصلی منطقه‌ای نیز ایران، عربستان و ترکیه هستند.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تصور من این است که همه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید حضور داشته باشند تا مشکلات سوریه حل شود.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پشتیبان ارتش آزاد و برخی گروه های دیگر، ترکیه است و ایران نیز از محور مقاومت و نظام سیاسی حاکم در سوریه حمایت می کند، ادامه داد: از طرف دیگر نیروهای سلفی و داعش، بخش عمده‌ای از تامین مالی، تجهیزاتی و اطلاعاتی آن ها توسط عربستان انجام می شود و آمریکا و روسیه نیز صحنه گردانان فرامنطقه ای این ماجرا هستند.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406757/3/2016 3:46:13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607109222943098_Thum.jpgجلیل رحیمی جهان آبادی
جلیل رحیمی جهان آبادی

رحیمی جهان آبادی متذکر شد: برای حل این موضوع باید 3 طیف را مورد توجه قرار داد، طیف اول ارتش آزاد و نیروهای نزدیک به اخوان المسلمین است که ترکیه و قطر از آن ها حمایت لجستیکی می‌کنند.

وی افزود: طیف دیگر طیف‌های سلفی و رادیکال هستند که شامل داعش، جبهه النصره و احرار الشام هستند که تحت حمایت عربستان هستند، اما نظام سیاسی سوریه و محور مقاومت تحت حمایت ایران هستند، طبیعتا اگر نمایندگان همه این طیف‌ها به جز داعش و بعضی گروه‌های سلفی در مذاکرات حضور داشته باشند، می توان این مشکلات را حل کرد.

عضو کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: امکان دارد ایران سیاست خود را این گونه پایه ریزی کند که نقش روسیه و آمریکا را کمرنگ کند، البته فکر می کنم امکان پذیر نباشد و نمی توان به این روش بتوان مذاکرات را به نتیجه رساند.

رحیمی جهان آبادی اظهار داشت: تیم ترامپ به روسیه نزدیک است و این موضوع سبب می شود که توافق کردن در سوریه امکان پذیر باشد، دستگاه دیپلماسی ما باید تلاش کند که نزیکی روابط ترامپ و پوتین منجر به کنار گذاشتن ایران نشود، زیرا ترامپ با تاثیرگذاری ایران و عربستان در سوریه موافق نیست و بیشتر به دنبال تاثیرگذاری ترکیه است، طبیعتا در این موضوع  پذیرفته نیست که قوانین این موضوع را آمریکا، روسیه و ترکیه تعیین کنند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط