خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1388/03/11 09:19:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از "غفار اسماعیلی"

اصلاح الگوی مصرف در بلند مدت محقق می‌شود

**نباید به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اصلاح الگوی مصرف به صورت موضعی و مقطعی نگریسته شود.

باید دقت داشت بحث ارائه شده توسط مقام معظم رهبری ماحصل نتیجه کارشناسی چندین ساله است. مطلبی که ایشان اشاره فرمودند نتیجه یک کار کارشناسی جامع است به نحویکه تمامی  کارشناسان نخبه بر این موضوع (اصلاح الگوی مصرف) اذعان دارند. بنابراین اجرای فرمایش و منویات  رهبر انقلاب باید  به عنوان یک ضرورت بسیار مهم در سرلوحه امور قرار گیرد.

بررسی‌ها بیانگر این است که مصرف بیش از حد در جامعه به عنوان یک بیماری و درد کهنه خود را نشان داده لذا لازم است که نسخه‌ای برای این بیماری پیچیده می‌شد. به طور طبیعی بحث ارائه شده (اصلاح الگوی مصرف) باید به عنوان یک درمان دیده شود. با توجه به وجود بحران اقتصادی جهانی، کاهش قیمت نفت و از طرف دیگر بحث انرژی که امروزه به یکی از چالش‌های اساسی ما تبدیل شده، لازم بود تا هرچه سریع‌تراقدام اساسی صورت می‌گرفت.

چرا که هنگامی که 32 درصد انرژی مربوط به مصرف کننده مردمی است و 68 درصد هم به دلیل دولتی بودن در کشور مصرف می‌شود باید برای برون رفت از این موضوع چاره‌ای اندیشیده می شد. هنگامی که متوسط مصرف سوخت خودروی داخلی ما 11 لیتر در 100کیلومتر است و مصرف دنیا 5/2تا 5/6 لیتر در 100 کیلومتر است باید در این زمینه صنایع ما اصلاح شوند؛ به عبارت دیگر اگر ما به جای اصلاح صنعت به مردم فشار بیاوریم حاصلش چه خواهد بود؟ به طور قطع این موضوع موجب می شود تا ما نتوانیم به صورت اساسی به نتیجه دلخواه و مورد نظرمان دست یابیم. وقتی 33 درصد از نان تولیدی ما به علت عدم کیفیت و مرغوبیت هدر می‌رود یا وقتی 26 درصد آب شرب از شبکه خطوط انتقال هدر می‌رود، آیا راهی جز اصلاح باقی می‌ماند؟

با توجه به کمبود منابع موجود در کشور که نه در درازمدت بلکه در کوتاه مدت هم پاسخگوی نیازهای ما نخواهد بود، باید هرچه سریع‌تر از وابستگی اقتصاد به نفت به عنوان یک عارضه جدا شد.

بنابراین از نظر زمانی امروز، مناسب‌ترین زمان برای اصلاح الگوی مصرف ارزیابی می‌شود که خوشبختانه رهبر فرزانه با دید عمیق خویش به این موضوع توجه فرموده‌اند.حال ما وظیفه داریم این موضوع را از راه‌های مناسب ساماندهی و اجرایی کنیم. لازم است در کوتاه مدت از این گردنه صعب عبور کنیم.

هر چند کشور ما نسبت به کشورهای دیگر کمترین آسیب را از بحران اقتصاد جهانی دیده اما می‌توان با اجرایی شدن اصلاح الگوی مصرف در کوتاه مدت این تهدید را به فرصت تبدیل کرد. ضمن آنکه باید در در دراز مدت زمینه و بستر را فراهم کرد تا راه‌های مناسب برای توسعه پایدار در کشور عزیزمان ایران اسلامی فراهم شود. در عین حال باید برنامه‌ریزی در تمامی مقاطع کوتاه مدت‌، میان مدت و بلند مدت صورت گیرد.

خوشبختانه مجلس شورای اسلامی و دولت گام‌های لازم را برای اجرایی شدن فرامین مقام معظم رهبری برداشته‌اند به نحویکه کمیته‌هایی در دولت و کمیسیون ویژه‌ای در مجلس در حال برگزاری است و شخص ریاست محترم رییس مجلس شورای اسلامی در حال پی گیری موضوع است.

بنابرای یک عزم ملی می‌طلبد تا هم مصرف کننده میزان مصرف را کاهش دهد و هم تولید کننده راههای کاهش مصرف را در نظر گیرد. چه در مسایل سوخت چه در ساخت و طراحی ساختمان، باید با صرفه جویی در برق، آب، گاز و در تمام بخش‌های مسکن، انرژی، آوزشی، کشاورزی و... باید دستورالعمل جامع داشته باشیم.

خوشبختانه با توجه به نگاه دینی که در اسلام وجود دارد ما می‌توانیم از این راه شرایط مناسب برای عزم ملی را در جامعه فراهم کنیم. البته به طور طبیعی نباید انتظار داشته باشیم در کوتاه مدت به ما جواب دهد. فرصت مناسبی است تا هم در هدفمند کردن یارانه ها، هم در اجرای اصل 44 قانون اساسی و هم در برنامه پنجم توسعه بحث اصلاح الگوی مصرف به عنوان یک ضرورت لحاظ شود.                  

غفار اسماعیلی نماینده مردم هشترود در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet