هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
گزارش خانه‌ملت از وعده طیب‌نیا برای عرضه دستاوردهای اقتصادی در100روزآتی:

از صد روز اول تا صد روز آخر؛ روزهایی که براقتصاد ایران گذشت و قفل هایی که باز نشد

سرویس اقتصادی
حل مشکلات اقتصادی کشور در صد روز؛ شعار انتخاباتی که با گذشت بیش از 1300 روز هنوز به منصه ظهور نرسیده که شاهد وعده ای دیگر از سوی طیب نیا برای رونمایی از دستاوردهای اقتصادی دولت در 100 روزآتی هستیم.
دوشنبه 4 بهمن 1395 ساعت 09:21
از صد روز اول تا صد روز آخر؛ روزهایی که براقتصاد ایران گذشت و قفل هایی که باز نشد حل مشکلات اقتصادی کشور در صد روز؛ شعار انتخاباتی که با گذشت بیش از 1300 روز هنوز به منصه ظهور نرسیده که شاهد وعده ای دیگر از سوی طیب نیا برای رونمایی از دستاوردهای اقتصادی دولت در 100 روزآتی هستیم. http://cdn.icana.ir/d/019/201604101087309351.jpg از,صد,روز,اول,تا,صد,روز,آخر؛,روزهایی,که,براقتصاد,ایران,گذشت,و,قفل,هایی,که,باز,نشد Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه اقتصادی؛ دولت یازدهم ماه های آخر چهارمین سال عمرش را سپری می کند. 44 ماهی که مثل برق و باد گذشت و برای مردم خاطره وعده‌‌های رنگارنگ و پر آب و تاب روزهای انتخابات برجا ماند. دولتمردان هم ظاهرا تمامی داشته‌ها و دانسته‌های خود را به کار گرفته‌اند و خروجی آن همین بوده که هست و بیش از آن نباید انتظار داشت.

نتیجه کار هر چه هست، پیش چشم مردم است. هر وعده و ادعایی که می‌شود، بهترین ملاک آن خود مردم و زندگی آنهاست. اگر ادعا می‌شود تورم 10 درصد شده، حرف رئیس جمهور در ذهنمان زنده می‌شود که «ملاک تورم، جیب مردم است نه آمار مرکز آمار و بانک مرکزی» حال باید ادعای تورم ده درصدی را با جیب مردم سنجید. با قیمت کالاهای اساسی مثل گوشت، برنج، میوه و سبزیجات که بلندپروازی می‌کند،‌حال بماند اندر رکود و بیکاری فزاینده و تعطیلی پی در پی کارخانه ها و مراکز تولید.

دولتی که روز اول با نشان دادن کلید به مردم قرار بود قفل مشکلات کشور را باز کند و با ایجاد تنفس به واحد های تولیدی و کارخانه ها مشکلات اقتصادی را بهبود بدهد ، حالا نه تنها مشکلات اقتصادی کشور را نتوانستند حل کنند بلکه عملکرد نامناسب برخی جوری دامن واحد های تولیدی و کارخانجات را گرفت که تعطیلی بهترین گزینه انتخابی شان شد. این مساله نشان می دهد که بیشترین ضربه بی خیالی دولت به وضعیت اقتصادی کشور و رکود حاکم بر بازار را تولید کنندگان و مردم خواهند خورد که علت آن نیز نبود برنامه جامع تحول اقتصاد کشور است .

رها کردن اقتصاد کشور و پرداختن به مسائل سیاسی  کار را به آنجا کشیده که مردم در سایه آمارهای دولتی نرخ تورم ، آنقدر قدرت خریدشان کاهش یافته که جهت رفع امورات اقتصادی خود در یک ماه ناچارا برخی اقلام مصرفی را از سبد خرید خانوار حذف کنند.

با این اوضاع و احوال یادآوری شعار انتخاباتی حل مشکل کشور در 100 روز ابتدای آغاز بکار دولت یازدهم،‌کمی روز آدم را تلخ میکند که از وزیر اقتصاد بشنود که در 100 روز آینده یک صد دستاورد دولت در شفافیت مالی،‌تامین منابع مالی پایدار و بهبود کسب و کار معرفی و رونمایی می شود!!

حال صد روزها یکی پس از دیگری به پایان رسید و نه راهی برای رفع بیکاری پیدا شد و نه دولت توانست با بسته‌هایش از رکود خارج شود و چرخ اقتصاد را بچرخاند.

 

وعده های انتخاباتی که فراموش شد

دکتر روحانی رئیس جمهور در اولین نشست خبری خود پس از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با مورد توجه قرار دادن وعده های انتخاباتی گفت: "وعده های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد." با این وجود سخنانی که اخیر ایراد کرده اند، همخوانی کاملی با وعده های انتخاباتی ایشان ندارد یا میتوان گفت حل مشکلات اقتصادی در اولویت کاری وی قرار ندارد.

اما با اینکه حل مشکلات اقتصادی کشور در کوتاه مدت (دوره یک ماهه و صد روزه) تاکید شده بود با گذشت نزدیک به 4 سال از فعالیت دولت قیمت کالاهای اساسی کمتر که نشده ، بلکه بیشتر هم شده است.

نگاهی به سخنان رئیس جمهور و نمایندگان وی در گرمای رقابت انتخابات ریاست جمهوری به وضوح تاکید بر حل مشکلات اقتصادی در 100 روز را نشان میدهد.

گزارش الهیاری 10777171/23/2017 10:59:17 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701104514183129_Thum.jpg
گزارش الهیاری

 
در شرایط کنونی عاقلانه‌ترین کار این است که دولت کاستی‌ها و نقصان‌های خود را بپذیرد و تلاش کند برای این کمبودها راه حل مناسب ارائه دهد. دولت باید نگاه خود را از بنگاه‌های بزرگ به سمت بنگاه‌های کاربر که اشتغال بیشتری تولید می‌کند تغییر دهد و تلاش کند به صورت همزمان هم تولید داخلی و هم اشتغال را تقویت کند. بدون شک در انتخابات آینده شعارهایی مانند اینکه طی 100 روز مشکلات اقتصادی کشور رامی‌توان حل کرد مورد پذیرش مردم قرار نخواهد گرفت.

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع خبر وزیر اقتصاد برای رونمایی از 100 دستاورد دولت طی یک صد روز آینده پرداخته است.

یوسفی:وضعیت اقتصادی کشور مایوس کننده است/ طیب نیا شرایط بد اقتصادی را توجیه نکند

محمدقلی یوسفی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت ، در خصوص اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده،‌ با بیان اینکه واقعیت این است، کسی که آگاه به وضعیت و سیاستهای اقتصاد باشد، به راحتی متوجه می شود که وضعیت اصلا مطلوب نیست، اظهار کرد: فکر نمی کنم که دولت بخواهد چنین ریسکی کند و عملکرد خود را در این حوزه مثبت ارزیابی نماید، چرا که در این صورت یا عاشق هستند و یا دیوانه!

وی با ابراز تاسف از اینکه نتیجه ارزیابی ها در زمینه های اقتصادی اصلا مثبت نیست و نتایج بدست امده بسیار مایوس کننده است، گفت: این مشکلات و معضلات را از ریشه های غلط سیاست های اقتصادی و نامناسب که تشدید کنند وضع موجود هستند، باید دید.

یوسفی با بیان اینکه از نظر علمی و عملی هیچ چیزی را از بهبود وضعیت اقتصادی طی سالهای اخیر نمی توانیم ببینیم،تصریح کرد: نه بر اساس نظریات اقتصادی و نه بر اساس احساس بهبود وضعیت از سوی مردم هیچ دستاورد مناسب و مثبتی را نمی تواند از اوضاع اقتصادی بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه نابسامانی و لجام گسیختگی اقتصاد آنچنان عیان است که نیاز به بیان از سوی کارشناسان ندارد، گفت: دولت در وضعیت رکود تورمی، تیم اقتصادی را تشکیل داد که تعریف درستی از این وضعیت نداشته و مشکلات را درک نکردند، چرا که در اقتصاد باید هم رکود و هم تورم با هم دیده شود و برای حل هر دو نسخه پیچید.

استاد اقتصاد دانشگاه علامه با اشاره به اینکه تاکنون دولت هیچ وقت بحث عرضه را مطرح نکرده و همواره بر روی تقاضا متمرکز شده است و به نظر می رسد نوعی عوام فریبی انجام می دهد و به بخش صنعت و کشاورزی توجه ای نمی کند، افزود: به وزیر اقتصاد توصیه می کنم که واقعیت های اقتصادی را در نظر بگیرد و سعی نکند که با مواضع سیاسی ، شرایط نامناسب اقتصادی را توجیه کند.

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی :اعلام دستاوردهای اقتصادی با توجه به نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری/ در حوزه اقتصادی عملکرد قابل لمسی مشاهده نمی شود

سید حسن حسینی شاهرودی عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده ، با اعلام تعجب از این گفته، اظهار داشت: ما نیز منتظر اعلام این خبرها و دستاوردها هستیم تا مایه خوشحالی مردم قرار بگیرد،‌که البته کمی غیر ممکن به نظر می رسد.

وی با اشاره به اینکه دولت طی یک سال اخیر اقداماتی را در جهت بهبود وضعیت اقتصادی شروع کرده است که قابل تقدیر می باشد، بیان داشت: ولی به نظر نمی رسدکه این کارها و برنامه ها خروجی با این سرعت داشته باشد. شاید باید منتظر بود و در سالهای آینده شاهد این خبرها باشیم.

سیدحسن حسینی شاهرودی 34067512/14/2016 6:42:09 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612102409978402_Thum.jpgسیدحسن حسینی شاهرودی
سیدحسن حسینی شاهرودی

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه در حوزه اقتصادی و رفع رکود، راه اندازی صنایع، ایجاد اشتغال و بهبود تولید هیچ چیز قابل لمس و مناسبی را مشاهده نمی کنیم، گفت: همه مشکلات و مسائل به راحتی در نزد مردم روشن و شفاف است.

وی افزود: بی صبرانه منتظر ارائه گزارش وزیر اقتصاد هستیم که شاید اتفاق جدیدی افتاده که ما از آن بی خبر هستیم.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی نزدیک بودن به ماه های پایانی دوره یازدهم ریاست جمهوری و فصل انتخابات را یادآور شد و تصریح کرد: طبیعی است که با توجه به نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دولت سعی دارد، گزارش ها و دستاوردهای را به عنوان عمکلرد منتشر نماید، ولی امیدواریم که آنها واقعیت های جامعه و مردم را در گزارش ها لحاظ کنند نه آنچیزی که خودشان دوست دارند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی:

اقدامات دولت انتظارات مردم در حوزه اقتصادی را برآورده نکرد/وعده های 100 روزه حاصلی برای مردم نداشت

عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، پیرامون اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده ، با بیان اینکه اگر عنوان کنیم که دولت کاری برای اقتصاد انجام نداده ، حرف مناسبی نزده ایم، اظهار کرد: ولی کاری در حوزه اقتصادی که تناسبی با توقع و انتظار و خواست مردم باشد صورت نگرفته شده است.

عزت الله یوسفیان ملا 34067511/22/2016 12:34:58 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107794791476_Thum.jpg
عزت الله یوسفیان ملا

 

وی با تاکید بر اینکه دولت در ابتدای شروع به کار قول تحقق شعارها  و وعده های انتخاباتی را در 100 روز اول را داده بود که نتایج مناسبی و حاصلی برای مردم نداشت،‌گفت: حال با نزدیک شدن به آخر دوره 4 ساله طرح اعلام 100 دستاورد در 100 روز باعث ایجاد دلسردی در مردم می شود و مردم احساس می کنند که دولت فقط به دنبال شعار دادن است.

یوسفیان با بیان اینکه دولت به دنبال حل مشکلات اقتصادی مردم است ولی عزم و توانایی مناسب برای این امر را ندارد، تصریح کرد: وعده های اقتصادی که دولت داده بود کمتر محقق شد و مردم وقتی می بینند که این مشکلات حل نشده و گره ای از مسائل آنها باز نشده نا امید می شوند.

وی با اشاره به اینکه دولت در تبلیغ دستاوردهای خود با ضعف مواجه است و عملا توانایی طرح اقدامات را ندارد، افزود: عزم جدی و توان مناسب و خوبی برای حل مشکلات اقتصادی در دولت دیده نمی شود.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه برخی مواقع سیاسی کاری دولت بر واقعیت ها اثر می گذارد ، ولی برای حفظ منافع مردم باید همه جانبه نگاه شود،‌بیان داشت: انتظارات مردم در حوزه اقتصاد که چندین صد روز نیز از آن گذشته هنوز محقق نشده و توقع این است که دولت با واقعیت ها به دنبال حل مشکلات باشد.

کمیسیون اقتصادی مجلس نهم:

استراتژی اقتصادی دولت جلوگیری از وخیم شدن اوضاع کشور بود

ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس نهم در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اعلام دستاوردهای اقتصادی دولت در یک صد روز آینده،‌ بیان داشت: دولت یازدهم اقدامات و برنامه های خوبی در حوزه اقتصادی و بهبود اوضاع کشور داشته است و با استراتژی مناسب از اعمال بیشتر خسارات در اقتصاد کشور جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه دولت با برنامه ریزی توانست اوضاع اقتصادی را از نابسامانی خارج کند و از بحران جلوگیری کند، تصریح کرد: استراتژی تیم اقتصادی دولت اقدام برای بهبود بخشیدن به وضعیت اقتصاد و تولید کشور بوده است که تا حدودی موفقیت های خوبی به دست آورده اند.

ابراهیم نکو ابراهیم نکو3406758/11/2013 12:17:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/43234_Thum.jpg
ابراهیم نکو

 

نماینده مردم بهارستان در مجلس نهم اعلام 100 دستاورد دولت در یک صد روز آینده را البته نوعی بازی انتخاباتی دانست و گفت: با توجه به نزدیکی فصل انتخابات ریاست جمهوری ، افکار عمومی اینگونه موضع گیری ها و سخنان را با نگاه انتخاباتی می نگرند.

انتهای پیام/

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر