هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

روایت مصباحی‌مقدم از مخالفت روحانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت با لزوم تدوین برنامه‌های توسعه برای کشور / قانون هدفمندی یارانه‌ها ذبح شد

سرویس دیگر رسانه‌ها
از اساس آقای روحانی به این معتقد نیست که کشور برنامه لازم دارد و این را در یک جلسه مجمع تشخیص مطرح کردند که همه کشورها مگر برنامه دارند که ما هم به عنوان یک ضرورت این موضوع را دنبال کنیم.
یکشنبه 3 بهمن 1395 ساعت 15:58
روایت مصباحی‌مقدم از مخالفت روحانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت با لزوم تدوین برنامه‌های توسعه برای کشور / قانون هدفمندی یارانه‌ها ذبح شد از اساس آقای روحانی به این معتقد نیست که کشور برنامه لازم دارد و این را در یک جلسه مجمع تشخیص مطرح کردند که همه کشورها مگر برنامه دارند که ما هم به عنوان یک ضرورت این موضوع را دنبال کنیم. http://cdn.icana.ir/d/019/201605108230461288.jpg روایت,مصباحی‌مقدم,از,مخالفت,روحانی,در,جلسه,مجمع,تشخیص,مصلحت,با,لزوم,تدوین,برنامه‌های,توسعه,برای,کشور,/,قانون,هدفمندی,یارانه‌ها,ذبح,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از جمهوریت؛ غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در مجلس نهم در گفت وگو با خبرنگار جمهوریت در باره بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس دهم گفت : به حق مجلس دهم زحمات زیادی را در کمیسیون تلفیق برنامه ششم کشید و در نبود یک برنامه و پیشنهاد نشدن آن از سوی دولت سطح نارضایتی فعلی از برنامه طبیعی است.

مصباحی مقدم در ادامه این مطلب افزود: زمانی که دولت برنامه نمی دهد و بنا ندارد برنامه به تصویب برسد و بدون وجود برنامه هم نمی توان چشم اندازی برای آینده داشت باید بر کاری که مجلس انجام داده ارج نهاد .

نگاه مخالف دولت روحانی با تدوین برنامه توسعه برای کشور

وی با انتقاد از نگاه سست دولت یازدهم به مقوله برنامه های توسعه تصریح کرد: از اساس آقای روحانی به این معتقد نیست که کشور برنامه لازم دارد و این را در یک جلسه مجمع تشخیص مطرح کردند که همه کشورها مگر برنامه دارند که ما هم به عنوان یک ضرورت این موضوع را دنبال کنیم ؟

مصباحی مقدم با اشاره به این موضوع تاکید کرد: من نیز در همان جلسه پاسخ دادم کشورهای توسعه یافته نیاز به برنامه ندارند و ما کشوری به سمت توسعه هستیم و حرکت به سمت توسعه نیازمند هدف گذاری و دست یابی به اهداف است بنابراین شرایط کشور وجود برنامه را اقتضا می کند.

وی با اشاره به اینکه عدم اراده دولت برای داشتن برنامه غیرقابل کتمان است، گفت: همین نگاه آقای رییس جمهور اقتضا کرد که دست به تدوین برنامه نزند ، البته سازمان برنامه اسناد پشتیبان برنامه را برای خودشان تهیه کردند اما کار در این حد و سطح به معنای دادن برنامه از جانب دولت به مجلس و تعیین چهارچوب برای حرکت کشورهای بعدی بین دولت و مجلس نیست.

قانون هدفمندی یارانه ها ذبح شد

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم در خصوص اجرای هدفمندی یارانه ها نیز گفت: دولت قبل در اجرای هدفمندی یارانه ها مسیری را شروع کرد که انحرافی بود، البته گام اول نتایج خوبی داشت و مقدار مصرف انرژی را کاهش و رفتار تولید کننده و مصرف کننده را تحت تاثیر قرا داد و موجب شد یک گام خوبی را بردارند،  اما در ادامه در همان دوره دولت قبل مسیری طی شد که امکان عملیاتی شدن مراحل بعدی هدفمندی از بین رفت.

انتقاد از روحیه محافظه کاری دولت یازدهم در اجرای هدفمندی یارانه ها

مصباحی مقدم با بیان اینکه ادامه مسیر هدفمندی در دولت یازد هم نیز سرنوشت خوبی نداشت، تصریح کرد: دولت آقای روحانی نیز با روحیه محافظه کاری که در خصوص اجرای هدفمندی از خود نشان داد، نه در اصلاح قیمت ها گامهاى بعدى را برداشت و نه در پرداخت یارانه ها اصلاحی انجام داد و در نتیجه قانون هدفمندی ذبح شد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی آلودگی هوای تهران و کلان شهرها به شدت مردم را آزار می دهد در حالی که در شرایطی که اصل قانون هدفمندی را دنبال و مدیریت مصرف انرژی را اعمال می کردیم، چنین سرنوشتی در انتظارمان نبود.

گاز مصرفی خانوارهای ایرانی از مصر ف کل اروپا بیشتر است

مصباحی مقدم همچنین خاطر نشان کرد : در شرایط فعلی انقدر مصرف گاز خانوارها بالا است که با تولید روزانه ٧٣٠میلیون متر مکعب گاز باز هم کم میاریم و به خاطر توقف واردات گاز از ترکمنستان تزریق گاز به  نیروگاه ها را متوقف می کنند تا گاز خانوار را تامین کنند ، چنین اقداماتی غلط است.البته تامین گاز خانه ها ضرورى است ، اما شیوه مصرف غلط است که این همه گاز مصرف مى شود.

وی ادامه داد : گاز مصرفی خانوارها در کشور ما بر میزان مصرف گاز کل اروپا غلبه دارد، طبیعتا مصرف این حجم گاز در شهرها و روستاها شیوه غلطی است که آلودگی را تشدید می کند، در حالی که اگر مقدار مصرف با اصلاح روشها به یک چهارم تقلیل داده می شد ، هم هوای بهتر داشتیم هم از این صرفه جویی می توانستیم صادرات گسترده تری داشته باشیم.

مصباحى مقدم  خاطر نشان کرد: نتیجه این که همچنان دچار شدت مصرف انرژی هستیم بدون این که بهره وری لازم را داشته باشیم و از درآمد حاصل از صادرات منتفع شویم .

کسب درآمد 100 میلیارد دلاری در صورت بهینه سازی مصرف انرژی

مصباحی مقدم با تاکید بر لزوم مدیریت بهینه مصرف گفت : پیش‌بینی وزارت نفت این بود که اگر بهینه سازی مصرف انرژی را داشته باشیم می توانستیم سالانه 100 میلیارد دلار درآمد کسب کنیم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس نهم تاکید کرد : متاسفانه مدیریت بهینه‌سازی انرژی ما تعطیل است ، حاصل هم اینکه هم چوب را می خوریم و هم پیاز را یعنی که درآمد دولت افزایش نیافته است و در کنار آن  ،  اصلاح ساختارهای تولیدی نیز صورت نگرفته است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000