سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان مجلس بررسی کردند؛

تمدید وضعیت ملی اضطراری علیه ایران؛ پروژه‌ای فراتر از تصمیمات کاخ سفید

سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس معتقدند ترامپ نیز همچون سایر رؤسای جمهوری آمریکا طبق ساختار این کشور نسبت به تمدید وضعیت ملی اضطراری علیه ایران که اخیرا ازسوی اوباما به امضا رسیده است، عمل می کند.
چهارشنبه 6 بهمن 1395 ساعت 10:35
تمدید وضعیت ملی اضطراری علیه ایران؛ پروژه‌ای فراتر از تصمیمات کاخ سفید نمایندگان مجلس معتقدند ترامپ نیز همچون سایر رؤسای جمهوری آمریکا طبق ساختار این کشور نسبت به تمدید وضعیت ملی اضطراری علیه ایران که اخیرا ازسوی اوباما به امضا رسیده است، عمل می کند. http://cdn.icana.ir/d/019/201701106407871244.jpg تمدید,وضعیت,ملی,اضطراری,علیه,ایران؛,پروژه‌ای,فراتر,از,تصمیمات,کاخ,سفید Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ هفته گذشته و پیش از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ ریاست جمهوری جدید ایالات متحده بود که باراک اوباما که هنوز بر مسند ریاست جمهوری در کاخ سفید تکیه زده بود فرمان های اجرایی ناظر بر وضعیت اضطراری ملی علی ایران، کوبا، ونزوئلا، لیبی، زیمباوه و روسیه را تمدید کرد.

بیانیه کاخ سفید درباره درباره تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران می گوید وضعیت اضطراری ملی اعلام شده در قبال ایران در ۱۵ مارس سال ۱۹۹۵ باید تا بعد از ۱۵ مارس سال ۲۰۱۷ ادامه یابد؛ ضمن اینکه در این بیانیه با اشاره ای به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ و پایبندی ایران به تعهدات مندرج در برجام، «شماری از رفتارها و سیاست‌های این کشور» به مثابه عملکردهای «غیرعادی» قلمداد شده که «امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده آمریکا را به خطر می‌اندازند.

همچنین رئیس جمهوری سابق آمریکا گفته است که با وجود لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های «غیرهسته‌ای» علیه این کشور کماکان به قوت خود باقی هستند.

در حالی که اوباما بیستم ژانویه کاخ سفید را ترک کرد بسیاری از جمهوریخواهان و کشورهای رقیب جمهوری اسلامی در منطقه سیاست وی در قبال تهران را به شدت نقد می‌کنند. از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور فعلی آمریکا از سرسخت‌ترین منتقدان برجام است و بارها در زمان کارزارهای انتخاباتی از سیاست‌های منطقه‌ای ایران انتقاد کرده بود. با این حال این نکته قابل بررسی است که آیا ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا می تواند وضعیت ملی اضطرار علیه ایران و برخی کشورها و همچنین تحریم های غیرهسته ای علیه جمهوری اسلامی را لغو کند یا خیر.

نمایندگان مجلس نیز در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند بر این نکته تأکید کردند که سیاست های کلی ایالات متحده همواره علیه جمهوری اسلامی بوده و با تغییر رؤسای جمهور نمی توانند این سیاست ها را تغییر دهند هرچند که به لحاظ اجرایی اجازه لغو برخی قوانین را داشته باشند. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

فلاحت پیشه: اقدام ترامپ درباره تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران طبق قوانین سنواتی آمریکا خواهد بود

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تمدید وضعیت اضطرار ملی علیه ایران و تمدید تحریم های غیرهسته‌ای ازسوی اوباما پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری وی، گفت: واقعیت این است که ترامپ طبق روالی که در ساختار آمریکا وجود دارد و طبق قوانینی که نیازمند امضای سنواتی است اقدام می کند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حتی اگر ترامپ به وضعیت اضطرار ملی علیه ایران توجه نکند به معنای بهبود شرایط کار نیست، عنوان کرد: با این حال ترامپ شعارهایی علیه اجرای برجام داشت که باز هم باید گفت دست وی در قبال تغییرات در برجام بسته است که عدم توجه به آن منجر به گسترش چندجانبه گرایی دربرابر جمهوری اسلامی ایران می شود.

فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 2:01:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103839686142_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت

وی در ادامه با اشاره به عزم جدی رئیس جمهور جدید آمریکا برای تغییر سیاست خارجی و دیپلماسی ایالات متحده، بیان داشت: معتقدیم قوانینی که در شرایط کنونی در حال شکل گیری در کنگره آمریکا است، مقدمه چینی برای اجرای سیاست ایالات متحده علیه ایران در دوران ترامپ است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مقامات آمریکایی علیه ایران، سیاست سخت تر کردن شرایط اجرای توافق هسته ای را دنبال خواهند کرد، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر مقدمه چینی این موضوع در کنگره در حال طرح ریزی است و آمریکایی ها در این رابطه تلاش می کنند که اگر نتوانستند زمینه اعمال تحریم هایی مانند داماتو و تحریم های فرامرزی را فراهم کنند، اقداماتی را برای سخت تر کردن و بستن فضا علیه ایران صورت دهند.

رحیمی جهان آبادی: ساختار سیاسی آمریکا اجازه اثرگذاری به اظهارات ضدبرجامی ترامپ نمی‌دهد

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اظهارات مکرر ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا درخصوص برجام و احمقانه دانستن آن، گفت: همانطور که می دانید زمانی که دیپلمات ها اظهارنظر می کنند هر جمله آنها کد و بار معنایی خاصی دارد و این در حالی است که صحبت های ترامپ به علت عدم سیاستمدار بودن هیچ کدی ندارد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اغلب خود ترامپ هم متوجه سخنانش نیست، افزود: وقتی ترامپ قرارداد برجام را احمقانه می خواند یعنی رئیس جمهور آمریکا نیز به عنوان امضا کننده آن، احمق است و این توهین به خود آمریکاست.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406751/8/2017 10:44:38 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/01/201701100128176159_Thum.jpg
جلیل رحیمی جهان آبادی

وی در ادامه به ساختار قدرتمند ایالات متحده اشاره و بیان کرد: سیستم سیاسی قدر آمریکا می تواند هر رئیس جمهور ناشی و هر کارگزار هنجارشکن را وادار به تبعیت از ساختار کند لذا هرچقدر که ترامپ سیاست های آمریکا را زیر سوال برده و به چالش بکشاند، در نهایت مجموعه ای از نهادها هستند که تصمیم می گیرند و به ترامپ اجازه اثرگذاری نمی دهند.

رحیمی جهان آبادی ادامه داد: در این بین ما نباید منافع و امنیت خود را به اظهارات مسئولان غربی گره بزنیم و بدانیم مسیری که انتخاب کردیم بسیار درست و موفق بوده است حتی اگر طرف مذاکره کننده نسبت به آن بدعهد بماند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: برجام قراردادی بین المللی بود که آمریکا نیز آن را امضا کرد لذا نمی توان اظهارات غیردیپلماتیک ترامپ را ملاک سیاست های آمریکا قرار داد.

جمالی نوبندگانی: تمدید وضعیت اضطرار ملی علیه ایران سیاست تمامی رؤسای جمهور آمریکاست

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تمدید وضعیت اضطرار ملی علیه ایران و تمدید تحریم های غیرهسته‌ای ازسوی اوباما پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری وی، گفت: تصور بر این نیست که دستور اوباما پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری اش مبنی بر تمدید وضعیت اضطرار ملی علیه ایران و برخی کشورهای دیگر ازسوی ترامپ ملغی شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: سیاست خارجی آمریکا به این شکل است که هر ساله فضای تحریم های غیرهسته ای و وضعیت اضطرار ملی علیه ایران تمدید شده و این ارتباطی به ریاست جمهوری و طیف حزبی حامی وی ندارد.

محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت 34067511/6/2016 3:18:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100349916187_Thum.jpg
محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت

وی در ادامه با بیان اینکه نمی توان از ترامپ انتظار داشت برای مخالفت با اوباما که از حزب مخالف وی است، به ایران فشار نیاورد، عنوان کرد: ترامپ در دوران تبلیغات ریاست جمهوری، اظهارات بسیاری علیه برجام داشت اما مشاوران وی نیز همان موقع نیز مخالف این گونه صحبت ها بودند.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: نظر ترامپ این است که باعث بازنگری در برجام شود و این همان کاری است که جمهوری اسلامی در برابر آن کوتاه نمی آید مخصوصا در زمینه موشک های دوربرد کشورمان که بیش از هر چیز مد نظر ایالات متحد است، هیچ گاه مذاکره نمی کنیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ترامپ به دنبال گرفتن امتیازات بیشتر از برجام است و می خواهد با پیش کشیدن بحث بازنگری و عدم پذیرفتن آن ازسوی جمهوری اسلامی، آن را به نفع خود رقم بزند در حالی که سایر اعضای 1+5 به خوبی می دانند با این حربه نمی توان ناقض برجام را ایران معرفی کرد.

برزگر کلشانی: امکان لغو وضع اضطرار ملی اوباما علیه ایران ازسوی ترامپ وجود دارد

شهروز برزگر کلشانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ارسال نامه ای ازسوی اوباما که پیش از اتمام دوران ریاست جمهوری وی برای رئیس مجلس نمایندگان آمریکا صورت گرفت، گفت: طی این نامه اوباما وضعیت اضطراری ملی را برای کشورهای ایران، کوبا، لیبی، زیمبابوه، ونزوئلا، اوکراین و به اصطلاح تروریست‌هایی که جریان صلح در خاورمیانه را تهدید می کنند، برای یک سال دیگر تمدید کرد.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: علیرغم اقدام اوباما این امکان وجود دارد که دونالد ترامپ اکنون که به مقام ریاست جمهوری رسیده است بخواهد کاری مخالف آن را انجام داده و با وضعیت اضطرار و تحریم های غیرهسته ای علیه این چند کشور مخالفت کند.

شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/9/2016 4:44:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107115209487_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

وی در ادامه با بیان اینکه باید منتظر ماند تا سیاست خارجی ترامپ به صورت کامل مشخص شود، عنوان کرد: هنوز سیاست خارجی ترامپ به صورت شفاف مشاهده نشده و صرفا شعارهای تبلیغاتی بوده است لذا باید صبر کرد تا برنامه سیاست خارجی واقعی وی تنظیم شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه در نهایت سیاست های خارجی اوباما و ترامپ چندان تفاوتی نخواهد کرد، خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی با دنیا مشکلی ندارد و این برخی دولت ها هستند که سیاست های خصمانه علیه ایران اعمال می کنند لذا در نهایت به آمریکا خوشبین نبوده و انتظاری از سیاستمداران آن نداریم چرا که سیاست خارجی جمهوری اسلامی و مبانی آن مشخص و مبین است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000