هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

سخنگوی کمیسیون حقوقی: شورای نگهبان صرفا می‌تواند در چهارچوب قانون آراء را باطل کند

سرویس سیاسی
**سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: شورای نگهبان صرفا می‌تواند در چهارچوب مواردی که در قانون آمده است، آراء را باطل کندو تخریب در قانون جزء این موارد نیست.
شنبه 16 خرداد 1388 ساعت 14:04

امین حسین رحیمی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان مبنی براین که اگر تخریب‌های احتمالی کاندیداها و طرفداران آنها سرنوشت انتخابات را تحت تاثیر قرار دهد، شورای نگهبان تصمیماتی برای ابطال آراء حوزه‌های انتخابیه اتخاذ می‌کند، تصریح کرد: شورای نگهبان براساس قانون باید بر صحت برگزاری انتخابات نظارت کند یعنی آرایی که توسط مردم به صندوق‌ها ریخته‌ شده است مطابق قانون باشد.

وی افزود: مواردی که شورای نگهبان می‌تواند آراء را ابطال کند در قانون تصریح شده و آن عبارت است از خرید و فروش آراء و تهدید و تطمیع برای بدعت آوردن رای، اما در قانون بحث تخریب جزء مواردی نیست که شورا می‌تواند با استناد به آن، آراء اخذ شده را باطل کند.

رحیمی یادآور شد: اگر پس از رای‌گیری در مواردی برای شورای محترم نگهبان اثبات شد که در حوزه‌ای خرید و فروش رای یا تطمیع و تهدیدی صورت گرفته، این شورا می‌تواند براساس قانون اقدام به ابطال آراء آن حوزه کند.

نماینده ملایر خاطر نشان کرد: این موضوع که قبل از رای‌گیری، عده‌ای در جهت تخریب یک کاندیدا فعالیت کنند براساس قانون تحت عناوین توهین و افترا قابل تعقیب جزایی است.

وی با بیان این که باید جلوی تخریب را قبل از رای‌گیریها گرفت، افزود: تاکنون سابقه نداشته است که شورای نگهبان آراء ماخوذه را به دلیل تخریب باطل کند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000