هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در گفت وگو با نمایندگان مطرح شد؛

بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها؛ موانع و راهکارها

سرویس فرهنگی
اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به معضل بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها معتقدند: دانشگاه‌ها بایستی در قالب نیازهای بازار کار به تربیت دانشجو بپردازند‌.
چهارشنبه 20 بهمن 1395 ساعت 10:39
بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها؛ موانع و راهکارها اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به معضل بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها معتقدند: دانشگاه‌ها بایستی در قالب نیازهای بازار کار به تربیت دانشجو بپردازند‌. http://cdn.icana.ir/d/019/201702103300452126.jpg بیکاری,فارغ‌التحصیلان,دانشگاه‌ها؛,موانع,و,راهکارها Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت_ مریم ابوفاضلی؛ طی روزهای اخیر در نشست تخصصی "موانع و راهکارهای اشتغال دانش‌آموختگان محیط زیست" در دانشگاه تهران مطرح شد، با وجود ۱۴برابر شدن جمعیت دارای تحصیلات عالی بعد از انقلاب اسلامی که باعث افتخار است، اما از حدود 11میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی، حدود نصف آنها نقشی در تولید ندارند؛ یعنی حدود ٥/٥میلیون نفر درس خوانده‌اند تا مدرک بگیرند اما رشته تحصیلی آنها دخالتی در اشتغال این فارغ التحصیلان و اقتصاد کشور نداشته است.

احراز مشاغل بدون تخصص لازم و مدرک دانشگاهی مرتبط، باعث نبود کارآیی لازم در شغل و همچنین ارائه خدمات نامناسب و مشکلات اجتماعی عدیده‌ای می‌شود. از طرفی دیگر،  بسیاری از فارغ‌التحصیلان و حتی نخبه‌های دانشگاه‌های معتبر در مشاغل غیرمرتبط و سطح پایین مشغول به کار شده‌اند که این خط بطلانی بر سالها تحصیل و کسب تخصص توسط این افراد است.

محمدرضا تابش عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس وضعیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را تاسف‌آور خواند و گفت نرخ رسمی 18.5درصدی فارغ‌التحصیلان بیکار مایه تاسف و موجب هدر دادن سرمایه‌های هنگفت انسانی علمی و اقتصادی است.

بنابراین گزارش، بیشترین فارغ‌التحصیلان بیکار از رشته‌های کشاورزی، دامپزشکی، علوم تربیتی، کامپیوتر، صنعت و فناوری، معماری و ساختمان، محیط زیست، جنگلداری و شیلات هستند و دولت باید متناسب با ظرفیت‌های کشور و بازار کار به ایجاد رشته‌های دانشگاهی و پذیرش دانشجو اقدام کند و متقاضیان کار نیز لازم است قبل از انتخاب رشته تحقیق و پایشی از وضعیت کار داشته باشند تا بعد از فارغ‌التحصیلی بیکار نمانند.

داود محمدی نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است، در حال حاضر ایجاد کار، شغل و بیکاری در جامعه ایران به یک معضل تبدیل شده و این در حالی است که سیاست آموزش دانشجو متناسب با بازار کار مغفول مانده است.

همچنین سیدمحمد جواد ابطحی عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش می‌گوید: اصولا دولت برنامه‌ای برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها ندارد و مهمترین و بیشترین فرصت‌سوزی که در دولت فعلی انجام می‌شود نپرداختن به مسئله اشتغال، به خصوص اشتغال فارغ‌التحصیلان است.

بر این اساس محمد قمی عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات در مجلس دهم با اشاره به اینکه دولت کشش جذب همه فارغ‌التحصیلان را ندارد گفت: برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها جذب بازار کار می‌شوند، برخی نیز در دانشگاه‌ها تدریس کرده و در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند اما در کشور به رشته‌های کاربردی نیاز بیشتری وجود دارد.

خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی لزوم توجه به اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

 

ضرورت انطباق رشته های دانشگاهی با نیاز جامعه/برخی از رشته‌ها در دانشگاه‌ها کاربردی نیستند

داوود محمدی 3406756/29/2016 12:00:52 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100098563598_Thum.jpgداوود محمدی
داوود محمدی

داود محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به معضل بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها گفت: در حال حاضر ایجاد کار، شغل و بیکاری در جامعه ایران به یک معضل تبدیل شده، این در حالی است که سیاست آموزش دانشجو متناسب با بازار کار مغفول مانده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد کار، بازار کار و رونق آن مستلزم برنامه اساسی و همه جانبه است، افزود: همه نهادها و تشکیلات مختلف باید روی این موضوع کار کنند به ویژه اینکه طی چند سال اخیر شاهد رکودی بودیم که یکی از آثار آن بیکاری است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود کشور و رکود و بیکاری جوانان تصریح کرد: در برنامه ششم سعی شده تا حدودی این‌گونه مشکلات برطرف شود و برنامه‌ریزی‌های لازم در برنامه ششم پیش‌بینی شده و هزینه لازم در نظر گرفته شده اما این اتفاق، مستلزم گشایش در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی است تا این مشکل حل شود.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر ضرورت آموزش های دانشگاهی متناسب با بازار کار خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها بایستی در قالب نیازهای بازار کار به تربیت دانشجو بپردازند؛ مسئولان باید بررسی کنند که جامعه به چه رشته‌هایی نیاز دارد تا بر اساس آن سیاستگذاری کنند؛ لازمه توسعه دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف این است که نیازها بررسی شوند.

محمدی ادامه داد: نبود تناسب رشته‌های دانشگاهی با بازار کار، باعث شده که فارغ‌التحصیلانی در رشته‌های مختلف وجود داشته باشد اما کاری برای آنها موجود نباشد. اگر مراکز آموزشی کشور به طور جدی تلاش کنند، قطعاً تا حدودی مشکل حل خواهد شد اما معضل بیکاری و رکود در گرو بسیاری از مسائل اقتصادی است و فاکتورهای مختلف در این قضیه موثر است که باید آنها را بررسی و برطرف کنیم.

عضو کمیته فرهنگ و تربیت اسلامی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از اینکه برخی از رشته‌ها  کاربردی نیستند، گفت: بایستی وزارت علوم  کار تحقیقاتی اساسی و بنیادی را علی‌الخصوص در بحث دانشگاه‌ها، انجام دهد و رشته‌های موجود را مورد بررسی قرار داده و نیازهای جامعه را احصاء کند؛ وزارت علوم باید بررسی کند که برای توسعه کشور، در چه زمینه‌ها و به چه رشته‌های جدیدی نیاز داریم و رشته‌های جدید و موجود مورد بررسی قرار گیرد.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رشته‌های جدید و کاربردی که بازار کار خوبی را ایجاد می‌کند، در شرایط موجود و در کنار هم تطبیق داده شود و بایستی بعد از تطبیق به تدریج و به آرامی، رشته‌هایی که کشور به آن نیاز ندارد از دور خارج شود یا کاهش پیدا کند و نیازهایی که در کشور لازم است، در قالب رشته‌های جدیدی که در وزارت علوم مورد بررسی قرار می‌گیرد اضافه شود و این موضوع مستلزم برنامه میان‌مدت و درازمدت است.

 

دولت برنامه‌ای برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها ندارد/زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان در کشورهای منطقه فراهم شود

سیدمحمدجواد ابطحی 3406756/21/2016 11:34:06 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105557690302_Thum.jpgسیدمحمدجواد ابطحی
سیدمحمدجواد ابطحی

 

سید محمدجواد ابطحی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به لزوم و اهمیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گفت: اصولا دولت برنامه‌ای برای اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها ندارد و مهمترین و بیشترین فرصت‌سوزی که در دولت فعلی انجام می‌شود نپرداختن به مسئله اشتغال، مخصوصا اشتغال فارغ‌التحصیلان است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی افزود: رئیس جمهور اعلام کرده که هر سال 200الی 300 دانشجوی مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل می شوند بنابراین ضرورت دارد نسبت به قوانین کار، اشتغال و استخدام بازنگری شود.

وی افزود: زمانی که بازنشسته‌ها به کار گرفته می‌شوند جایی را اشغال می‌کنند و زمانی که بخش‌های تولیدی فعال نباشند مانع اشتغال می‌شوند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به لزوم استراتژی مشخص در ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی تصریح کرد: ابتدا باید نیازسنجی انجام شود که چه میزان ‌فارغ‌التحصیل در چه رشته‌هایی نیاز است و به دلیل اینکه نیازسنجی درستی انجام نشده، در حال حاضر تعداد بسیاری حسابدار، مشاور و روانشناس در کشور وجود دارد این درحالی است که جای کار این فارغ‌التحصیلان به اندازه موجود نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: در بخش‌های مختلف می‌توان فارغ‌التحصیلان را به صورت قراردادی، خرید خدمت و ... به کار گرفت اما مستلزم این است که چرخ های تولید کشور به راه بیفتد و ادارات نیز برای استخدام از وضعیت رانت‌خواری و رفیق‌بازی خودداری کنند.

عضو کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش با تاکید بر اینکه باید سن بازنشستگی پایین آورده شود، افزود: در شرایط بحرانی نه تنها نباید سن بازنشستگی بالا رود بلکه باید پایین نیز باشد و افراد بیشتری بازنشسته شوند تا جایگزین آنها فارغ‌التحصیلان جویای کار شوند وگرنه اگر براساس آنچه که وجود دارد سن بازنشستگی بالا باشد، باید پشت خطی‌های زیادی را انتظار داشت و این موضوع باعث ایجاد بحران می‌شود.

وی ادامه داد: مسئله بعدی این است که می‌توان از ظرفیت فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها همانطور که در گذشته پزشک از فیلیپین و پاکستان وارد می‌شد، فارغ‌التحصیلان کشور ایران نیز در کشورهای دیگر کار کنند و  برای تبادل شغل با کشورهای دیگر تعامل شود، چراکه در کشورهای منطقه به پزشک و مهندس نیاز وجود دارد؛ با توجه به اینکه فرهنگ کشورهای منطقه، تقریبا با فرهنگ کشور ایران همخوانی دارد و باید از ایران به منطقه پزشک اعزام شود.

ابطحی افزود: این موارد جزیی از کارهای دیپلماسی کشور یعنی وزارت امور خارجه است که باید در این حوزه فعالیت و تلاش شود، این راه‌حل‌ها می‌تواند تا حدودی مشکلات را کمتر کند اما مهم این است که استراتژی مناسبی در این زمینه وجود ندارد و تعریف نشده که کجا هستیم و به کجا می‌خواهیم برویم و این مشکل اصلی کشور است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: متولی رسیدگی به اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیست و تنها کاری که این کمیسیون می‌تواند در این زمینه انجام دهد این است که مزیت‌های نسبی را رعایت کرده و کنترل کند که رشته‌های دانشگاهی متناسب با نیازهای واقعی کشور باشد.

 

قمی تاکید کرد: لزوم استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی

محمد قمی 3406755/31/2016 3:44:03 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605103700820704_Thum.jpg
محمد قمی


محمد قمی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اهمیت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی گفت: زمانی که صحبت از اشتغال می‌شود بسیاری از افراد به دنبال شغل دولتی هستند در حالی که همانطور که در همه دولت‌ها گفته شده و طبق قانون پیش‌بینی شده دولت باید کوچک شود بنابراین همه نمی‌توانند جذب دولت شوند.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت می‌تواند در اشتغال فارغ‌التحصیلان کمک‌های زیادی انجام دهد، افزود: دولت می‌تواند به عنوان مثال به فارغ‌التحصیلان کشاورزی که تعاونی فراگیری را تشکیل داده‌اند زمینی داده و تکنولوژی در اختیار آنها قرار دهد یا به این فارغ‌التحصیلان وام داده و به عنوان مثال کشت گلخانه‌ای راه بیندازد.

وی افزود: در شهرها و مناطق مختلف می‌توان بستر مناسبی برای فارغ‌التحصیلان در حوزه‌های مختلف اعم از دامپروری، دامداری، کشاورزی و ... ایجاد کرد؛ همچنین بسیاری از تولیدات بایستی از طریق شرکت‌های دانش بنیان که دانشگاهی است تولید شوند تا همه از آن استفاده کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بیشترین سرمایه‌داران کشور در بخش خصوصی هستند، تصریح کرد: بیشترین بخشی که برای خود و دیگران سودآور هستند و اشتغال ایجاد می‌کنند بخش خصوصی است و بایستی بخش خصوصی، مخصوصا شرکت‌های دانش‌بنیان را گسترش داد.

عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات در مجلس دهم با اشاره به اینکه دولت کشش جذب همه فارغ‌التحصیلان را ندارد گفت: برخی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها جذب بازار کار می‌شوند، برخی نیز در دانشگاه‌ها تدریس کرده و در بخش‌های مختلف فعالیت می‌کنند اما در کشور به رشته‌های کاربردی نیاز بیشتری وجود دارد.

قمی خاطر نشان کرد: در بسیاری از کشورها تکنسینها در حوزه های آب، برق، گاز و ... در بخش خصوصی مشغول به کار هستند و جایگاه و درآمد خوبی نیز دارند؛ در ایران نیز با یک کارشناسی دقیق و مناسب می‌توان اینکار را انجام داد و همچنین رشته‌هایی متناسب با نیاز کشور ایجاد کرد.

وی افزود: دانشگاه‌های علمی- کاربردی و فنی و حرفه‌ای در کشور وجود دارند و همچنین رشته‌هایی که به آن نیاز بیشتری است مثل تکنسین کشاورزی و مهندسان کشاورزی که با توجه به ظرفیت بالای کشاورزی و دامپروری در کشور آنها می‌توانند در این رشته‌ها تربیت شوند.

عضو کمیسیون آموزش ‌و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در بسیاری از دانشگاه‌ها مهندسان بدون تجربه فارغ‌التحصیل می‌شوند، گفت: فارغ‌التحصیلان بسیاری در حوزه مهندسی مکانیک وجود دارد که به اندازه کسی که 10 سال در مکانیکی کار کرده، تجربه ندارند، لازم است آموزش‌های عملی کافی در دانشگاه‌ها داده شود و علم و عمل یا تجربه و علم را توأم کرد تا فارغ‌التحصیلان به خوبی بتوانند جذب بازار کار شوند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000