هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
صادقی در تشریح آخرین وضعیت تحقیق وتفحص از شهرداری تهران؛

هولوگرام فروشی جدیدترین تخلف شهرداری تهران/ سیستم تهاتری شهرداری فسادزا است

سرویس اجتماعی
امضاکننده طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از بروز پدیده ای به نام هولوگرام فروشی در شهرداری تهران انتقادکرد.
جمعه 22 بهمن 1395 ساعت 09:10
هولوگرام فروشی جدیدترین تخلف شهرداری تهران/ سیستم تهاتری شهرداری فسادزا است امضاکننده طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران از بروز پدیده ای به نام هولوگرام فروشی در شهرداری تهران انتقادکرد. http://cdn.icana.ir/d/019/201611108892517206.jpg هولوگرام,فروشی,جدیدترین,تخلف,شهرداری,تهران/,سیستم,تهاتری,شهرداری,فسادزا,است Icana

محمود صادقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از شهرداری تهران، افزود: سه شنبه هفته گذشته ( 12 بهمن) جلسه کمیسیون عمران با حضور شهردار تهران و معاونان وی و جمعی از نمایندگان درخواست کننده تحقیق و تفحص برگزار شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بر اساس اعلام نظر رییس کمیسیون عمران، سه کمیته در حوزه واگذاری املاک، پروژه ها و تغییر کاربری ها که هر سه محور این تحقیق وتفحص هستند تشکیل شده تا موضوعات به صورت تخصصی پیش برود.

 

ضرر 2 هزار و 200 میلیارد تومانی به اموال عمومی بابت واگذاری املاک در شهرداری

این نماینده مردم در مجلس دهم، درباره چگونگی بررسی واگذاری املاک در شهرداری، تصریح کرد: در این زمینه قرار است سازو کارهای ارزیابی قیمت املاک و تخفیف های اعمال شده مورد بررسی قرار گیرد چراکه ما معتقد به عدم شفافیت این موضوع هستیم به ویژه در مواردی که قوه قضاییه، سازمان بازرسی و دادستانی نیز بر آن تاکید داشته اند، شواهد نشان می دهد که قیمت ها بسیار پایین تر از حد کارشناسی ارزیابی شده و تخفیف های زیادی نیز در این واگذاری ها تعلق گرفته است.

وی با تاکید بر مناسبات غیر شفاف در واگذاری املاک، افزود: در نامه سازمان بازرسی و گزارش های اولیه این سازمان، حدود 200 پلاک مطرح شده و پیش بینی کردند رقمی حدود 2 هزار و 200 میلیارد تومان ضرر و زیان به اموال عمومی بابت این واگذاری ها وارد شده است که این اعداد و ارقام بر اساس متراژ ها و تخفیف های اعمال شده به دست آمده است.

صادقی افزود: نمایندگان درخواست کننده تحقیق و تفحص، در نشست مذکور موارد نحوه واگذاری ها و تخفیف اعمال شده به املاک را مطرح کردند که طبق روال همیشه شهردار تهران در پاسخ عنوان کردند که در همه موارد بر اساس قیمت های کارشناسی، تخفیف ها اعمال شده است.

 

املاک نجومی مطرح شده حداکثر 10 درصد واگذاری ها را به خود اختصاص می دهد /واگذاری املاک در سطح گسترده و بدون طی روال قانونی

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: طبق اطلاعات اولیه در بحث املاک، آنچه که تحت عنوان املاک نجومی مطرح شده شاید حداکثر 10 درصد واگذاری ها را به خود اختصاص دهد چراکه طبق همین اطلاعات، مسایل عدیده دیگری مبنی بر واگذاری املاک در سطح گسترده بدون طی روال قانونی نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه مکانیزمی که در ارزیابی و واگذاری املاک وجود دارد ضعف ها و ایرادات قانونی زیادی دارد، تصریح کرد: از جمله آنکه آیین نامه مالی و معاملاتی سازمان املاک و مستغلات، برخلاف قوانین بالا دستی و برخلاف روند قانونی تصویب شده که بر اساس آن به رییس سازمان و رییس شورایی که در آنجا مستقر است اختیاراتی مبنی بر اعمال تخفیف ها داده شده درحالی که این آیین نامه باید به تصویب شورای شهر و وزیر کشور می رسید درحالی که این روال را طی نکرده است.

 

سیستم تهاتری فسادزا در شهرداری/ فروش هولوگرام و مجوز تراکم به طلبکاران شهرداری

صادقی با انتقاد از سیستم تهاتری در شهرداری، افزود: این سیستم تهاتری که در شهرداری وجود دارد بسیار فساد زا است و منجر به بروز پدیده ای به نام فروش هولوگرام شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هولوگرام اوراق بهادری است که موضوع آن تراکم است و به طلبکار اجازه هزار متر مربع تراکم می دهد که این تراکم نیز بر دو نوع است نخست تراکم بر پلاک مشخص و دوم هولوگرام سیار .

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، در تشریح چگونگی فروش هولوگرام از سوی شهرداری، ادامه داد: شهرداری تهران برخلاف همه مقررات موضوعی را ابداع کرده که از نظر حقوقی جزو اوراق بهادار است به عنوان مثال پیمانکاری پروژه ای را اجرا کرده و حال از شهرداری طلب دارد، شهرداری به جای آنکه این بدهی را نقدی پرداخت کند در ازای این بدهی به فرد هولوگرام می فروشد.

وی افزود: ایراد فروش هولوگرام در آن است که فرد با در دست داشتن آن می تواند در هر نقطه از تهران، با استفاده از آن جهت تراکم سازی اقدام کند و مجوز ساخت به فرد خواهد داد از سویی دیگر این هولوگرام نیز قابل واگذاری است که یک حلقه گسترده ای از فساد در شهرداری تحت این عنوان وجود دارد.

صادقی گفت: نمایندگان سوالات خود را نیز در مورد فروش هولوگرام از شهردار تهران پرسیدند که به نوعی این مهم هم با مقوله املاک و هم در حوزه تغییر کاربری ها و پروژه ها در ارتباط است اما شهردار تهران در توضیحات خود نیز مغلطه کرد و به آن ورود پیدا نکرد.

 

فاجعه در تهران در پی تغییر کاربری ها

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، به موضوع تغییر کاربری ها در شهرداری اشاره کرد  ادامه داد: در حوزه تغییر کاربری ها فاجعه در تهران اتفاق افتاده و بسیاری از آسیب هایی که امروزه در شهر تهران شاهد هستیم نمونه ای از این ناهنجاری و اقدامات غیرکارشناسی و غیرمبتنی بر مصالح شهر و شهروندان است که نقض آشکار طرح جامع مصوب سال 86 شهر تهران است.

وی یادآور شد: برج سازی ها و تغییر کاربری های فضای سبز و فضای آموزشی جای سوال دارد چراکه همه این موارد می تواند آینده تهران را با فاجعه عظیمی روبرو کند که نمونه کوچک آن حادثه پلاسکو بود که همه کشور را در این بحران درگیر کرد و هشدار رخ دادن فاجعه ای بزرگ در تهران را داد، به نظر می رسد در این حادثه با پرداختن به موضوع آوار برداری در حال پاک کردن صورت مساله هستیم.

صادقی تاکیدکرد: از سویی دیگر بحث های مربوط به بافت های فرسوده نادیده گرفته شده و کم کاری در این زمینه صورت گرفته است ضمن آنکه امروزه شاهد توسعه بی رویه در شهر تهران هستیم و متاسفانه سه میلیون نفر بیش از استاندارد جمعیت پذیری شهر تهران، با این تغییر کاربری ها جای داده شده اند و متاسفانه این روند در حال گسترش است، این موارد مهمترین بخش تحقیق و تفحص از شهرداری تهران است.

عضو هیات تحقیق و تفحص از شهرداری تهران، گفت: حال این موارد در کمیته های کمیسیون عمران در حال بررسی است تا جمع بندی دراین زمینه انجام دهد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر