شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان مجلس بررسی کردند:

اسباب بازی خارجی؛ اسباب انتقال فرهنگ غربی

سرویس فرهنگی
نمایندگان مجلس از حجم بالای واردات اسباب‌بازی خارجی انتقاد کرده و تاکید داشتند عدم نظارت بر این حوزه سبب دور شدن از فرهنگ ایرانی- اسلامی و حاکم شدن فرهنگ غربی در کودکان خواهد شد.
یکشنبه 24 بهمن 1395 ساعت 14:48
اسباب بازی خارجی؛ اسباب انتقال فرهنگ غربی نمایندگان مجلس از حجم بالای واردات اسباب‌بازی خارجی انتقاد کرده و تاکید داشتند عدم نظارت بر این حوزه سبب دور شدن از فرهنگ ایرانی- اسلامی و حاکم شدن فرهنگ غربی در کودکان خواهد شد. http://cdn.icana.ir/d/019/201702101965918231.jpg اسباب,بازی,خارجی؛,اسباب,انتقال,فرهنگ,غربی Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت_ مریم ابوفاضلی؛ چندی پیش دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی گفته بود رشته‌ای با عنوان طراحی اسباب بازی در دانشگاه‌ها وجود ندارد و حتی یک طراح در این زمینه تربیت نکرده‌ایم چراکه صنعت اسباب بازی در کشور نداریم و نمی‌توان اسباب‌بازی‌های پیچیده تولید کرد.

با توجه به اهمیت ساخت و تولید اسباب بازی در داخل کشور منطبق با فرهنگ بومی و ایرانی اسلامی، نبود صنعت اسباب بازی در ایران باعث شده فرزندان این مرز و بوم با فرهنگ کشور خود بیگانه باشند و ناخواسته در معرض آسیب قرار بگیرند.

گرایش بچه‌ها به شخصیت‌های کارتونی خارجی که با فرهنگ ایران بیگانه باشد، در مواردی نیز بسیار مخرب است و این درحالی است که سرمایه‌گذار علاقمند و ایده‌پرداز بسیاری در کشور هستند که اسباب بازی تولید کنند اما به دلیل حمایت نشدن این قضیه مغفول مانده است.

 با وجود اینکه گزارش اسباب بازی‌های ممنوعه در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار گرفته و قانون مکتوب نیز وجود دارد و نباید مشکلی در برخورد با اسباب‌بازی‌های ممنوعه وجود داشته باشد اما به دلیل اینکه نیروی انسانی کافی و امکانات برای برخورد با قاچاق نداریم، در همه فروشگاه‌های بزرگ در ایران، اسباب بازی ممنوعه عرضه می‌شود.

بر اساس این گزارش، خانواده‌ها، مربیان و متولیان فرهنگی نسبت به اسباب بازی حساس شده‌اند و این نشان‌دهنده آن است که اسباب بازی تاثیر زیادی در انتقال فرهنگ در کشور دارد و اروپایی‌ها نمی‌توانند اسباب بازی‌هایی تولید کنند که معرف فرهنگ کشور ایران باشد، پس باید ساخت محصولاتی هماهنگ با فرهنگ خود را داشته باشیم.

لازم به ذکر است در چند سال اخیر، اسباب بازی‌های ایرانی- اسلامی ساخته شده اما میزان آن، در حد قابل قبول نبوده است و این وظیفه متولیان فرهنگی است که با حمایت‌های خود تولیدکنندگان را به ساخت محصولاتی این چنین تشویق کنند. در حال حاضر تولیدکننده‌گان اسباب بازی کشور با تیراژ بسیار پایین به ارائه اسباب بازی ها و محصولات فرهنگی خود می پردازد و قدرت ریسک ندارد در صورتی که اگر از او حمایت شود، اتفاقات بهتری می‌افتد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از حجم بالای واردات اسباب‌بازی خارجی انتقاد کرده و بر لزوم حمایت از رشته طراحی‌های داخلی اسباب بازی تاکید کردند که در ادامه می‌خوانید.

وکیلی: طراحی اسباب‌بازی‌ها باید منطبق بر داشته‌های فرهنگی و تمدن ایران باشد

محمدعلی وکیلی 3406758/3/2016 2:29:19 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608105399021117_Thum.jpgمحمدعلی وکیلی
محمدعلی وکیلی

محمدعلی وکیلی در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت و حساسیت بالای اسباب بازی در انتقال فرهنگ و انتقاد از نبود شرایط برای تولید داخلی، گفت: اسباب بازی در کشور مانند بسیاری از اسباب موردنیاز و تاثیرگذار در فرهنگ، به دلیل انتقال فرهنگ بومی و تاثیر آن در فرزندان، از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تاثیرگذاری اسباب‌بازی‌ در انتقال فرهنگ  به کودکان، افزود: علاوه بر شخصیت‌سازی در تولید اسباب بازی‌ها که به نوعی انتقال دهنده فرهنگ هستند، کیفیت موادی که در تولید اسباب بازی ها به کار می رود از درجه اهمیت زیادی برخوردار است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طراحی داخلی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: باید طراحی‌ها منطبق بر داشته‌های فرهنگی و تمدنی کشور ایران انجام شود چراکه این طراحی‌ها می‌تواند پیام فرهنگی را منتقل کند.

وی با بیان اینکه نخستین اشکال و ویژگی واردات اسباب‌بازی به کشور، بی‌هویتی است، خاطر نشان کرد: هیچ نشانه ایرانی در اسباب‌بازی‌های وارداتی وجود ندارد و فرزندان مجبورند با این شیء بی‌هویت بازی کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: اسباب‌بازی‌ها در سلامت جسمی و ذهنی فرزندان تاثیر می‌گذارند؛ همچنین، اینکه چه ماده‌ای برای ساخت اسباب‌بازی‌ها در نظر گرفته شده و ترکیبات آن چگونه است از عوامل مهم در سلامت کودکان و فرزندان است.

وکیلی ادامه داد: مسئولان و طراحان ساخت اسباب بازی در کشور به خصوص در دانشگاه‌ها باید مسئولانه‌تر با این موضوع برخورد کنند؛ اگر در رشته‌های گرافیکی و هنری در زمینه طراحی و تولید اسباب‌بازی‌ها رشته‌ای وجود نداشته باشد فاجعه است و اگر این رشته موجود باشد و خروجی نداشته باشد نیز بسیار فاجعه است.

این نماینده مجلس دهم گفت: ایجاد رشته طراحی اسباب‌بازی داخلی یک مطالبه اجتماعی، مدنی و ملی است که باید به آن پاسخ داده شود؛ در زمینه طراحی اسباب‌بازی‌هایی با هویت ایرانی بایستی باید حمایت صورت گیرد و تسهیلاتی به این بخش داده شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس با تاکید بر اهمیت این موضوع افزود: در کمیسیون فرهنگی حتما باید در این زمینه بحث شود و مسئولان مربوطه فراخوانده شوند و اگر مشکلی در حوزه طراحی اسباب بازی‌های داخلی وجود دارد، باید در  سیستم آموزشی طرح شده و اگر مشکل اجرایی دارد، آن مشکل برطرف شود و بعد از فرصت طراحی باید برای اجرا و تسهیلات و عملیاتی شدن آن اقدامات لازم انجام شود.

عباسی انتقاد کرد: حجم بالای واردات اسباب‌بازی خارجی/ تولید داخلی به عروسک‌های صنایع‌دستی محدود شده است

اسدالله عباسی 3406756/28/2016 9:11:43 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606101023557032_Thum.jpgاسدالله عباسی
اسدالله عباسی

اسدالله عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت و حساسیت بالای اسباب بازی در نهادینه‌سازی فرهنگ در سنین کودکی و انتقاد از نبود شرایط برای تولید داخلی، گفت: کشور ایران در سطح هنری از گذشته تاکنون سابقه درخشانی در حوزه‌های هنری از جمله مجسمه‌سازی و ... داشته اما در ارتباط با بحث اسباب‌بازی و عروسک‌سازی و توجه به این نکته که چنین وسایلی در دوران کودکی بسیار حائز اهمیت هستند و جذابیت بسیاری برای کودکان دارند، به اندازه کافی کاری انجام نشده است.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حجم واردات اسباب‌بازی و تبلیغات آن از کشورهای تولیدکننده خارجی بسیار زیاد است، افزود: واردات بسیار زیاد اسب‌بازی در کشور باعث شده که واردات بر حجم تولید داخل و در بازار و جامعه هدف، غالب شود و به همین دلیل به نظر می‌آید برخی سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی مسئولیت سنگین‌تری در این زمینه داشته باشند.

عباسی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار ایده‌پرداز در تولید اسباب بازی که در کشور بسیار زیاد نیز هستند، گفت: ممکن است بازار هدف تولید اسباب بازی آنطور که باید و شاید وجود نداشته یا تضمین نشده باشد یا آنکه سازمان‌هایی که در این رابطه دارای نقش و متولی این امر هستند به این قضیه کم‌توجهی و غفلت می‌کنند؛ لذا این موضوع باعث شده انگیزه سرمایه‌گذار بسیار پایین آمده یا وجود نداشته باشد.

رئیس کمیته مهارتی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بیشترین حمایتی که در این زمینه وجود دارد، تولید اسباب بازی و عروسک در حد صنایع دستی است که آن نیز از نظر هزینه و تولید مقرون به صرفه نیستند که بتوانند قابل دسترس باشند چراکه مشابه آنها را نیز کشورهای تولید کننده وارد کرده و بسیار ارزان به دست مصرف کننده می‌رسد.

وی با بیان اینکه پیام تولید اسباب بازی‌ها بسیار مهم است، تصریح کرد: باید دید پیام‌ اسباب بازی‌ها چیست و با چه هدفی تولید و دنبال می‌شوند؛ ضمن آنکه دقت به اثرگذاری مثبت این امر بر آینده فکری کودکان نیازمند یک ایده قوی و براساس فرهنگ جامعه و پیشینه فرهنگ کشور ایران است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس خاطر نشان کرد: در بحث تولید اسباب بازی و شخصیت‌سازی کارتونی نیاز به کار بیشتری در صدا و سیما وجود دارد. در صداوسیما، تئاترها، آموزش و پرورش، کودکستان‌، مهدکودک‌ و سازمان بهزیستی و ... نیاز به همفکری  وجود دارد و بایستی ایده واحدی تنظیم و به جامعه عرضه شود.

عباسی در زمینه حمایت مجلس در این حوزه گفت: به دلیل اینکه مجلس بیشتر در بحث قانون‌گذاری عمل می‌کند و کار آن تسهیل و تسریع در قانون است نمی‌توان گفت در این زمینه ارتباط مستقیم می‌تواند داشته باشد، اما می‌تواند به طوری ورود و تاکید کند که به این مقوله نیز دقت شود؛ همانطور که باید به محتوای کتب درسی و تولیدات فرهنگی توجه شود.

این نماینده مجلس دهم افزود: زمانی عروسک‌های سارا و  دارا ساخته می‌شد که جایگزین برخی الگوهای وارداتی بوده است و موارد شبیه این کار شده  اما به نظر می‌آید که می‌توان در این زمینه، تولیدات داخلی را بیشتر تقویت کرد.

رئیس کمیته مهارتی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان گفت: تولیدکنندگان داخلی می‌توانند از افسانه‌های بومی ایران زمین و داستان‌های ایرانی-اسلامی و قدیمی و ... ایده بگیرند؛ همچنین از قهرمانان ملی و کشوری در تولیدات خود استفاده کرده و فرهنگ جامعه را در بین فرزندان گسترش داده و در فرهنگ کشور تاثیرگذار باشند.

سیاوشی مطرح کرد: لزوم پیگیری الگوی ایرانی- اسلامی در تولید اسباب‌بازی/ مجلس با قانون کپی‌رایت مساعدت خواهد کرد

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی 3406758/29/2016 10:55:34 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608103331801702_Thum.jpgطیبه سیاوشی شاه‌عنایتی
طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی

طیبه سیاوشی شاه‌عنایتی در گفت‌‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت و حساسیت بالای اسباب‌بازی در انتقال فرهنگ و انتقاد از نبود شرایط لازم برای تولید داخلی و اینکه به قول دبیر شورای نظارت بر اسباب‌بازی سال‌هاست یک طراح در این حوزه تربیت نشده، گفت: حتی اگر نیروی کافی برای تولید اسباب‌بازی تربیت شده باشد ولی در این صورت نیز راه به جایی نمی‌بریم چراکه تا زمانی که مرزها باز است و به صورت سیل‌آسا اسباب بازی وارد کشور می‌شود، نمی‌توان امیدی به بهبود در این امر داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که کارتون‌های خارجی و ماهواره‌ای که حتی در رسانه ملی نیز به نمایش درمی‌آیند به عنوان منبع فرهنگی کودکان قرار بگیرد، فقط ملاک قرار دادن تربیت طراح اشتباه است.

وی با تاکید بر اینکه باید تلاش‌ شود انیمیشن و کارتون‌های داخلی که از تلویزیون پخش می‌شود در راستای سرگرم کردن و علاقمند کردن فرزندان باشد، افزود: باید کارتونی مانند کلاه قرمزی و امثال آن برای بچه‌ها طراحی شود که در ذهن بچه‌ها حک شده و به عنوان الگوی فرهنگی باقی بماند و بچه‌ها نیز بتوانند بیشترین تأثیر را از این اثر فرهنگی که از تلویزیون پخش می‌شود، بگیرند و بر اساس آن اسباب بازی خود را انتخاب کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: در حال حاضر اگر به خانه‌ای که دارای فرزندی است، وارد شوید مشاهده می‌کنید که متأسفانه بیشترین اسباب‌بازی‌های آنها بر اساس کارتون و بازی رایانه‌ای خارجی است که بچه بر اساس آن تأثیر گرفته است و بر همان اساس خرید آن را انجام داده‌اند، چراکه علایق آنها هدایت شده و در آن مسیر است؛ یعنی کودکان ناخواسته به سمتی که آن اسباب بازی وارداتی را بخرند، هدایت شده‌اند.

رئیس کمیته زن، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از اینکه دستگاه متولی که فرهنگ‌ساز و ایجادکننده فرهنگ بومی برای بچه‌ها باشد وجود ندارد، افزود: به بخش خصوصی اجازه این کار تجاری داده نشده تا در بخش انیمیشن و نیز در بخش اسباب بازی فعال‌تر وارد شود، یعنی دست تولیدکننده داخلی باز نیست؛ از طرف دیگر بخش دولتی نیز به صورت بسیار ناقص در این حوزه وارد شده و حوزه این کار بیشتر آسیب دیده تا اینکه بتواند به این حوزه مساعدت شود.

عضو ناظر مجلس در هیأت امنای کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار علاقمند و جوان ایده‌پرداز در بحث تولید اسباب بازی به وفور در کشور وجود دارد، گفت: به دلیل عدم حمایت این امر مغفول مانده است و  بزرگترین مساعدت مجلس پیش بردن مسئله کپی رایت است که آن نیز مسائل و مشکلات بسیاری در این زمینه دارد؛ اگر بتوان حق کپی رایت را برای مولف، کتاب، اسباب‌بازی، بازی رایانه‌ای و ... را محفوظ نگه داشت، کمک بزرگ، اعتماد و امنیت بخشی بزرگی در این حوزه انجام  می‌شود.

سیاوشی شاه‌عنایتی با بیان اینکه فعال کردن بخش خصوصی نیازمند این است که قوانین مزاحم از سر راه کارآفرینان در بخش اقتصاد فرهنگ برداشته شود، خاطر نشان کرد: نیاز است دولت بتواند تولیدکنندگان داخلی را حمایت کند اما از این بخش بزرگ اقتصاد فرهنگ غافلیم؛ در حالی که چین بازارها را نه تنها با انوع تولیدات و حتی با اسباب بازی‌ها به خوبی تسخیر کرده است، تمام برندهای بزرگ نیز اسباب بازی‌های خود را از چین می‌خرند و متأسفانه کشور ایران نیز تبدیل به یک واردکننده بزرگ شده است.

وی با انتقاد از اینکه حتی عروسکهای دارا و سارا که طراح آن داخلی بوده، بر اساس شنیده‌ها در آخر در چین تولید شده است افزود: این تولید به صورت مقطعی باقی مانده است و تداوم پیدا نکرد درحالیکه اسباب‌بازی یک اثر فکری بزرگ برای بچه‌ها است که باید این اثر تداوم پیدا کند نه اینکه در مقطعی تولید شود و مورد توجه قرار گیرد و زود از بین برود.

رئیس کمیته زن، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس خاطر نشان کرد: باید در تولیدات فرهنگی که در رسانه ملی و نمایش خانگی تولید می‌شود، ارتباطی وجود داشته باشد زیرا بچه به یکباره از یک اسباب بازی خوشش نمی‌آید چراکه تکرار مهمترین نقش را در ذهن بچه‌ها دارد و  در بازارهای جهانی خوبی از این موضوع استفاده کردند.

سیاوشی گفت: به دلیل اینکه نمایش‌ها و سریال‌ها و انیمیشن‌های کودکانه خارجی تکرار می‌شود، اثر آن در ذهن بچه‌ها باقی می ماند و گاهی دیده می‌شود، قسمت 1،2، و3 یک فیلم سینمایی انیمیشن را تولید می‌شود و مناسب با آن اسباب‌بازی‌های آن را وارد بازار می‌کنند که باید متوجه این ارتباطات شویم.

وی با اشاره به ضرورتی که در کشور و توجه به فرهنگ ایرانی_اسلامی در کشور وجود دارد، افزود: در بخش بازی‌های فکری یا رایانه‌ای، کشور باید نقش مهمی را در انتقال فرهنگ اخلاقی جامعه ایرانی و فرهنگ مذهبی اسلامی جامعه ایرانی داشته باشد؛ اگر کارت‌بازی و اسباب‌بازی‌های مختلف تولید ‌شود باید مناسب با زمینه‌های فرهنگی ایرانی اسلامی کشور تولید شود که در این صورت به خوبی می‌توانند اهداف را پیش ببرند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره با اینکه ‌آموزش و پرورش و رسانه ملی بزرگترین نقش را در این زمینه دارند، گفت: لازم است، سرمایه‌گذار و ایده‌پرداز، رسانه‌ملی، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان در ارتباط با هم بتوانند به بهترین نحو در این بخش نیز زمینه فرهنگی کودکان را ارتقاء دهند و بتوانیم الگوی ایرانی_اسلامی را پیش ببریم./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000