خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1395/11/24 12:36:22
سرویس اجتماعی
نمایندگان مجلس انتقاد کردند:

گره کور حاشیه نشینی

نمایندگان مردم در خانه ملت با انتقاد از بی توجهی دولت وشهرداری‌ها به مدیریت معضل حاشیه نشینی، بر لزوم تامین اعتبار لازم برای تحقق کاهش سالانه ۱۰ درصدی جمعیت حاشیه‌نشین در لایحه برنامه ششم تاکید کردند.
گره کور حاشیه نشینی نمایندگان مردم در خانه ملت با انتقاد از بی توجهی دولت وشهرداری‌ها به مدیریت معضل حاشیه نشینی، بر لزوم تامین اعتبار لازم برای تحقق کاهش سالانه 10 درصدی جمعیت حاشیه‌نشین در لایحه برنامه ششم تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/201702101839233593.jpg گره,کور,حاشیه,نشینی Icana

خبرگزاری خانه ملت_گروه اجتماعی_گل زری فرخنده‌بخش؛  بحران حاشیه نشینی امروز به معضلی جدی برای کشور و به ویژه کلانشهرها تبدیل شده به طوریکه به عقیده مسئولان و کارشناسان زنگ خطر آن به صدا درآمده است.

به عقیده کارشناسان عواملی مانند خشکسالی، بیکاری، بی رونقی کشاورزی و دامداری در روستاها موجبات مهاجرت روستاییان را به سمت کلانشهرهای کشور فراهم کرده و به دلیل آنکه اغلب این افراد به دلیل فقر قادر به سکونت در محلات توسعه یافته شهر نیستند بنابراین به اجبار حاشیه شهرها را برای زندگی و اسکان انتخاب می کنند.

در همین راستا دولت در برنامه ششم مکلف به برنامه ریزی برای ساماندهی و کاهش سالانه 10 درصدی جمعیت حاشیه نشین شهرها شد با این حال نمایندگان بر این باورند صرف برنامه نوشتن گره‌ای از مشکل حاشیه نشینی باز نمی‌کند و رفع معضل حاشیه نشینی را مستلزم عزم و اراده جدی دولت، تامین اعتبار لازم و همچنین فراهم نمودن زیرساخت ها و رفع نابرابری های اجتماعی می دانند.

طبق اظهارات اخیر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور حدود 19 میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت های ناکارآمد یعنی حاشیه شهرهای بزرگ اعم از تهران مشهد، اصفهان و حتی شهرهای مرزی چون زاهدان و چابهار زندگی می‌کنند که در این رابطه نمایندگان از بی توجهی نسبت به اجرای طرح های توانمندسازی ساکنان سکونتگاه های غیررسمی انتقاد و یادآور می شوند هر چند این طرح ها از سوی دستگاه های ذی ربط تهیه و تدوین می شود اما به مرحله اجرایی در نمی آیند و فقط در حد مطالعه باقی می مانند این در حالی است که مادامی که چنین طرح هایی اجرایی نشود نمی توان به توانمندسازی ساکنان این مناطق امیدی داشت.

نمایندگان رفع حاشیه نشینی را مستلزم برقراری عدالت اقتصادی در تمامی نقاط کشور می دانند و بر این باورند اگر عدالت اقتصادی در تمامی نقاط کشور برقرار نشود نه تنها گره ای از مشکل حاشیه نشینی باز نخواهد شد بلکه روز به روز به تعداد حاشیه نشینان هم افزوده خواهد شد.

 

سیاوشی: رفع حاشیه نشینی به تنهایی از عهده شهرداری خارج است/تاکید برنامه ششم بر بهسازی بافت های فرسوده

طیبه سیاوشی شاه عنایتی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه افراد به دلیل فقر مالی و مشکلات اقتصادی حاشیه‌های کلانشهر تهران را برای زندگی انتخاب کردند، گفت: این افراد سکونتگاه‌های غیررسمی را تشکیل می دهند و به عنوان حاشیه‌نشین شناخته می شوند.

طیبه سیاوشی 3406756/26/2016 12:39:20 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606103195927234_Thum.jpgطیبه سیاوشی
طیبه سیاوشی

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه در بطن حاشیه نشینی پایتخت عوارض و آسیب های اجتماعی زیادی نهفته است، ادامه داد: عمده افراد ساکن در این سکونتگاه های غیررسمی از مناطق محروم و  روستایی هستند که به دلیل کمبود امکانات و محرومیت به شهرها مهاجرت کرده و مناطق حاشیه ای را برای زندگی انتخاب کردند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با هشدار نسبت به رواج یک سری از جرائم در مناطق حاشیه نشین پایتخت، تصریح کرد: برخی از افراد ساکن در این منطقه دست به انجام بزه هایی می زنند که در گذشته برای آنها تعریف نشده بود.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینان پایتخت بامشکلات بهداشتی و درمانی دست و پنجه نرم می کنند، گفت: این افراد دسترسی مناسبی به آب آشامیدنی و همچنین برق نداشته و به همین دلیل به ناچار از آب کشاورزی برای آب شرب و همچنین به طور غیرقانونی از انشعاب برق استفاده می کنند.

سیاوشی با یادآوری اینکه حل مساله حاشیه‌نشینی پایتخت به تنهایی از عهده شهرداری خارج است، افزود: دستگاه‌های مختلفی متولی این پدیده هستند که همگی باید اهتمام لازم را در رفع و مدیریت آن داشته باشند؛ متاسفانه در کشور ما یک دستگاه متولی برای موضوعی درنظر گرفته می‌شود در حالی که این دستگاه واحد از عهده رفع آن مشکل برنمی‌آید و مستلزم تلاش جدی تمامی دستگاه‌ها است.

عضو کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم، بر لزوم توجه ویژه به تامین اقتصاد پایدار روستاییان و مناطق محروم برای جلوگیری از مهاجرت آنها به پایتخت تاکید کرد و گفت: اگر به مشاغل خانگی و صنایع دستی قشر روستایی توجه داشته باشیم شاهد کاهش حاشیه نشینی درکشور خواهیم بود زیرا این افراد با میل و رغبت به مهاجرت روی نمی آورند بلکه از روی ناچاری و برای تامین معیشت خود اقدام به مهاجرت و انتخاب حاشیه ها برای زندگی می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مساله حاشیه نشینی در پایتخت باید به صورت ریشه ای و از سرچشمه رفع شود، تصریح کرد: اکثر حاشیه نشینان پایتخت در بافت های فرسوده اقدام به ساخت و ساز کرده و هیچ سند ومدرکی ندارند بنابراین فرزندان آنها از حداقل امکانات رفاهی و آموزشی محروم بوده و آسیب های اجتماعی زیادی آنها را تهدید می‌کند.

سیاوشی با هشدار نسبت به اینکه معضل حاشیه نشینی بطن و ظاهر پایتخت را دچار آسیب کرده است، ادامه داد: این مساله دغدغه جدی مجمع نمایندگان استان تهران است و بارها در نشست های مختلف در رابطه با آن بحث و گفت و گو کرده و تذکرهایی را هم به مسئولان داده ایم زیرا شکل سکونتی این مناطق در شان و کرامتی انسانی که در قانون اساسی به آن اشاره شده نیست؛ به صورت جدی نیاز است تمامی دستگاه ها این تذکرها را جدی گرفته و با اقدام عملی مناسب در جهت رفع مشکلات مناطق حاشیه نشین و همچنین مدیریت حاشیه نشینی پایتخت اقدام کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، با بیان اینکه در لایحه برنامه ششم توسعه بر بهسازی بافت‌های فرسوده تاکید شده است، افزود: با توجه به این موضوع می‌توان نسبت به بهسازی سکونتگاه‌های غیررسمی اقدام کرد، باید موضوع فقر زدایی در ابعاد مختلف به ویژه زنان سرپرست خانوار، بدسرپرست و بی سرپرست را در سیاست های کلان مورد توجه قرار داد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری تاکید لایحه برنامه ششم توسعه به تقویت مسائل اقتصادی جامعه روستایی به ویژه مناطق مرزی، تصریح کرد: تقویت مسائل اقتصادی جامعه روستایی و مناطق مرزی در کاهش حاشیه نشینی و مدیریت این معضل بسیار موثر است.

 

گودرزی: حاشیه‌نشینی بسترساز آسیب‌های اجتماعی/تحقق کاهش سالانه ۱۰ درصد حاشیه نشینی نیازمند عزم جدی دولت

عباس گودرزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با تکلیف دولت برای ساماندهی و کاهش سالانه 10 درصد جمعیت حاشیه‌نشین در طول سال‌های برنامه ششم، گفت: در واقع تحقق این موضوع به عزم و اراده دولت، تامین اعتبار لازم، ساز وکارهای موجود و همچنین پیگیری مجلس شورای اسلامی مربوط است.

 

عباس گودرزی 3406757/3/2016 6:04:05 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607102479531562_Thum.jpgعباس گودرزی
عباس گودرزی


 

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم نظارت مجلس بر پیگیری اجرای مواد لایحه برنامه ششم، افزود: مجلس باید با پیگیری مناسب در جهت اجرا و علمیاتی شدن تمامی مواد لایحه برنامه ششم گام بردارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه دولت باید نسبت به تامین اعتبار لازم برای تحقق مواد مربوط به کاهش آسیب‌های اجتماعی در لایحه برنامه ششم مانند کاهش سالانه 10 درصدی جمعیت حاشیه نشین اقدام کند، تصریح کرد: مجلس در لایحه برنامه ششم نگاهی جدی به کاهش آسیب های اجتماعی مانند حاشیه نشینی، حمایت از زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، طلاق، بیکاری و ... داشته؛ انتظار می رود دولت و مجلس با همکاری در جهت تحقق اهداف این لایحه گام بردارند.

گودرزی با یادآوری اینکه حاشیه نشینی بسترساز و مولد آسیب‌های اجتماعی است، کاهش حاشیه نشینی را مستلزم رفع نابرابری های اجتماعی دانست و ادامه داد: حاشیه نشینی نتیجه فقر، بیکاری و نبود اشتغال پایدار در روستاها است که روستاییان برای تامین معیشت خود به اجبار به مهاجرت روی آورده و حاشیه شهرها را برای زندگی انتخاب می‌کنند که در این رابطه لازم است با توسعه اقتصاد روستایی مانع از گسترش حاشیه‌نشینی شد.

نماینده مردم بروجرود در مجلس دهم، با بیان اینکه مهاجرت روستاییان شیوع حاشیه نشینی را به دنبال داشته و در واقع پدیده مهاجرت عمده عامل گسترش حاشیه نشینی در کشور است، تصریح کرد: برای کاهش حاشیه نشینی و همچنین تثبیت جمعیت روستایی باید بسترها و زیرساخت های لازم برای ماندگاری افراد در روستاها فراهم شود تا مهاجرت ها معکوس و ماندگاری روستاییان در روستاها افزایش یابد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صرف برنامه نوشتن گره‌ای از مشکل حاشیه نشینی باز نمی‌کند رفع معضل حاشیه نشینی را مستلزم عزم و اراده جدی دولت و تامین اعتبار لازم دانست و افزود: در این رابطه لازم است دولت با اراده ای جدی در جهت فراهم نمودن زیرساخت ها و تامین اعتبارات لازم برای کاهش 10 درصدی جمعیت حاشیه نشین کشور گام بردارد.

 

حسین زاده: مشارکت حلقه مفقوده در ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی/هیچ تلاشی از سوی دستگاه‌ها مشاهده نمی‌شود

عبدالکریم حسین زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تایید اظهارات معاون اول رئیس جمهور مبنی بر سکونت 19 میلیون نفر در بافت های ناکارآمد شهری، با بیان اینکه حاشیه نشینی معضل تمامی کلانشهرهای کشور و نوعی اجبار اقتصادی است، تصریح کرد: حاشیه نشینان به لحاظ اقتصادی در حاشیه های جامعه قرار می گیرند و به دلیل آنکه امکان ساخت و ساز در حاشیه شهرها راحت است از این رو در حاشیه شهرها اقدام به ساخت سکونتگاه های غیررسمی می کنند که این موضوع در مواقع بحران حادثه ساز خواهد بود.

عبدالکریم حسین زاده 3406757/4/2016 3:53:54 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607104477410620_Thum.jpgعبدالکریم حسین زاده
عبدالکریم حسین زاده

 

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی، از بی توجهی نسبت به اجرای طرح های توانمندسازی ساکنان سکونتگاه های غیررسمی انتقاد کرد و گفت: هر چند این طرح ها از سوی دستگاه های ذی ربط تهیه و تدوین می شود اما به مرحله اجرایی در نمی آیند و فقط در حد مطالعه باقی می مانند این در حالی است که مادامی که چنین طرح هایی اجرایی نشود نمی توان به توانمندسازی ساکنان این مناطق امیدی داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، توجه به اقدامات اجتماعی و همچنین توانمندسازی حاشیه نشینان را راهکار ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی دانست و افزود: در رابطه با توانمندسازی سکونتگاه‌های غیررسمی تنها بحث کالبدی و فیزیکی مطرح نیست بلکه مباحث اقتصادی، اجتماعی، معیشتی و فرهنگی ساکنان این سکونتگاه ها باید مورد توجه قرار گیرد و پیرامون این مباحث باید سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام شود.

حسین زاده با یادآوری اینکه مداخله در سکونتگاه های غیررسمی شامل بهسازی، نوسازی، بازسازی و مرمت است، تصریح کرد: به نسبت نوع پروژه هر کدام از این مداخلات و اقدامات انجام می شود بنابراین در رابطه با سکونتگاه های غیررسمی باید طرح هایی تهیه و تدوین شود که علاوه بر نوسازی کالبدی مناطق، خیابان ها و بحث ایمنی، به اشتغال و توانمندسازی اقتصادی ساکنان سکونتگاه های غیررسمی نیز توجه شود زیرا مادامی که آنها از لحاظ اقتصادی توانمند نشوند نمی توانند به بدنه اصلی جامعه شهری متصل شوند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بی توجهی مسئولان نسبت به امر مشارکت پذیری در ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه در این رابطه شاهد هیچ گونه تلاشی از سوی دستگاه ها برای بهبود وضعیت حاشیه نشینان نیستیم در این رابطه لازم است دستگاه هایی مانند وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها، وزارت اقتصاد و دارایی و همچنین وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به نسبت نوع اشتغال ساکنان و تمامی بخش‌های خصوصی و سمن ها باید همکاری لازم را جهت به سرانجام رساندن توانمندسازی ساکنان سکونتگاه های غیررسمی داشته باشند.

 

علیرضا بیگی: تبریز دومین شهر حاشیه نشین کشور/ بی‌توجهی دولت به حاشیه نشینی در برنامه ششم توسعه

احمد علیرضا بیگی در گفت وگو با  خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه تبریز از لحاظ حاشیه نشینی دومین کلانشهر کشور است، گفت: تبریز بعد از کلانشهر تهران دومین کلانشهر از لحاظ حاشیه نشینی به شمار رفته به گونه ای که معضل حاشیه نشینی در حال حاضر مهمترین آسیب این کلانشهر است.

علیرضا بیگی 3406755/30/2016 11:31:01 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605105547664833_Thum.jpg
علیرضا بیگی

 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خطرات احتمالی ناشی از وقوع زلزله سکونتگاه های غیررسمی تبریز را تهدید می‌کند، افزود: این نگرانی همیشه وجود دارد که وقوع زلزله‌ای با ریشتر پایین موجبات تخریب بناهای سست و غیراستاندارد را فراهم آورده و جان ساکنان آنها را در معرض خطر قرار دهد.  

وی تلاش دولت برای برقراری عدالت درتمامی مناطق را در کاهش حاشیه نشینی موثر دانست و یادآور شد: با این اقدام انگیزه مهاجرت در روستاییان و مناطق محروم کاهش می یابد؛ بی شک اگر مردم مناطق محروم و روستاییان احساس کنند منافع، آینده فرزندان، رفاه، اشتغال و معیشت آنها مورد توجه واقع می شود ماندن در مناطق خود و روستاها را به حاشیه نشینی ترجیح می دهند.

این نماینده مردم درمجلس دهم با بیان اینکه دولت باید توجهی جدی به رفع مشکلات اقتصادی مناطق محروم و روستاها برای جلوگیری از مهاجرت آنها به کلانشهرها داشته باشد، تصریح کرد: در صورتی که دولت به تامین اقتصاد پایدار در این مناطق توجه نداشته باشد به طور قطع روز به روز به تعداد حاشیه نشین افزوده خواهد شد و با شیوع معضل حاشیه نشینی و افزایش مهاجرت به کلان شهرها مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس دهم، بر لزوم تامین مسکن برای تمامی آحاد مردم در جهت کاهش انگیزه حاشیه‌نشینان در استفاده از سکونتگاه های غیررسمی تاکید کرد و گفت: این موضوع از جمله موضوعات مهمی است که دولت بایدبه آن توجه داشته باشد و چنانچه با این موضوع به صورت سوداگرانه برخورد کرده و به گونه ای منافع خود را بر منافع مردم ترجیح دهد هیچ توفیقی در کاهش استفاده حاشیه نشینان از سکونت گاه های غیررسمی به دست نمی آورد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه دولت باید به گونه ای عمل کند که افراد به هیچ عنوان به سمت زندگی در سکونتگاه های غیررسمی گرایش پیدا نکنند، تصریح کرد: انگیزه لازم برای تغییر شرایط موجود در ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی از سوی دولت باید به وجود آید و اگر این اتفاق صورت نگیرد از طرف مردم هم هیچ اقدامی انجام نشده و روز به روز بر تعداد ساکنان مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی افزوده می شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم، با بیان اینکه معضل حاشیه‌نشینی باید با انجام اقدامات عملی موثر از سوی دولت به تدریج رفع شود، افزود: متاسفانه دولت و شهرداری به رفع مشکلات حاشیه نشینان و همچنین مدیریت معضل حاشیه نشینی توجهی نداشته و اقدامات صورت گرفته از جانب آنها بیشتر مقطعی بوده که این اقدامات  به هیچ عنوان پاسخگوی نیازهای حاشیه نشینان نبوده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از اینکه دولت در لایحه برنامه ششم توسعه برنامه مشخصی برای حاشیه نشینی ارائه نکرده است، گفت: لایحه برنامه ششم توسعه به یک سری احکام مورد نیاز دولت محدود شده تا از این طریق بتواند مشکلات خود را برای اداره کشور برطرف کند بنابراین در این لایحه شاهد برنامه مشخصی برای رفع و مدیریت معضل حاشیه نشینی و سکونت گاه های غیررسمی نیستیم.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه زمانی می توان به کاهش حاشیه نشینی در کشور امیدوار بود که عدالت اقتصادی در تمامی نقاط کشور برقرار شود، ادامه داد: اگر عدالت اقتصادی در تمامی نقاط کشور برقرار نشود نه تنها گره ای از مشکل حاشیه نشینی باز نخواهد شد بلکه روز به روز به تعداد حاشیه نشینان هم افزوده خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet