fa, شورای نگهبان, انتخابات, مجلس, ریاست جمهوری, سیاسترجل سیاسی واژه ای که باید تفسیر دقیق شود/مشخص شدن معیارهای رجل سیاسی برای جلوگیری از سوءاستفاده هابه نظرمی رسد در شرایط جاری کشور و کاندیداهایی که می خواهند برمبنای احساس تکلیف اعلام کاندیداتوری ‌کنند،‌باید موضوع رجل سیاسی و معیارهای آن تعریف شود تا جلوی هرگونه سوء استفاده گرفته شود.2/17/2017 12:19:57 PM2/15/2017 7:26:39 PMIcanahttp://media.icana.ir//Image/2016/01/201601106839532777_Orig.jpghttp://media.icana.ir//Image/2016/01/201601106839532777_Thum.jpgIcana
Icana.ir
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
خانه ملت گزارش می دهد؛

رجل سیاسی واژه ای که باید تفسیر دقیق شود/مشخص شدن معیارهای رجل سیاسی برای جلوگیری از سوءاستفاده ها

سرویس سیاسی
به نظرمی رسد در شرایط جاری کشور و کاندیداهایی که می خواهند برمبنای احساس تکلیف اعلام کاندیداتوری ‌کنند،‌باید موضوع رجل سیاسی و معیارهای آن تعریف شود تا جلوی هرگونه سوء استفاده گرفته شود.
جمعه 29 بهمن 1395 ساعت 12:19
رجل سیاسی واژه ای که باید تفسیر دقیق شود/مشخص شدن معیارهای رجل سیاسی برای جلوگیری از سوءاستفاده ها

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خانه ملت؛در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده است که رئیس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب شود: ایرانی‌الاصل،‌ تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن نیت و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی یاران و مذهب رسمی کشور.

اما خبر ورود شورای نگهبان به بررسی و تعریف روشن اصل رجل سیاسی بار دیگر اظهارات پیرامون این اصل را داغ کرده است؛ چرا که چندی پیش کدخدایی سخنگو و عضو حقوقدان شورای نگهبان از بررسی نظرات کارشناسی تعیین معیارها برای تشخیص مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در جلسه این شورا خبر داد.

اما چندی پیش بود که ابلاغیه مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های کلی انتخابات بار دیگر اذهان را به خود معطوف ساخت،‌چرا که ایشان در 18 بند ابلاغیه خود  موارد متعددی همچون افزایش سلامت انتخابات و منتخبین، افزایش آگاهی رای دهندگان، شفاف سازی مالی و ... را مدنظر قرار داده است.

در این میان اما بخشی از بند دهم این ابلاغیه به «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان» تأکید دارد، یک موضوع پرحاشیه در ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری.

این بند از ابلاغیه رهبری به اصل 115 قانون اساسی اشاره دارد، همان ماده پر از ابهام که می‌گوید که «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که ایرانی ‏الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشد انتخاب گردد.

اما همین عبارت کوتاه رجل سیاسی و مذهبی و تعریفی که برای آن آمده است، منشا و علت العلل داستان های پرحاشیه زیادی طی سالهای گذشته بوده است. چه آنکه رجل مذهبی و سیاسی در ادوار مختلف به دلیل نداشتن تعریف مشخص زمینه را برای رد صلاحیت ها و خط خوردن چهره های مختلف از میدان انتخابات ریاست جمهوری فراهم ساخته است. و در سوی دیگر میدان نیز رجل سیاسی و مذهبی شناخته شدن برخی از افراد از سوی شورای نگهبان، با انتقاداتی همراه شده است.

این مسائل نشان می دهد که تبیین اصل ۱۱۵ بخوبی صورت نپذیرفته و علی‌الاصول باید موضوع نظرات تفسیری شورای نگهبان قرار گیرد و یا در اصلاحات احتمالی قانون اساسی در آینده مدنظر باشد تا شرایط رئیس جمهور به نحو دقیق‌تری بیان شود.

به نظر می رسد در شرایط جاری کشور و کاندیداهایی که بر مبنای احساس تکلیف اعلام کاندیداتوری می‌کنند بد نیست موضوع رجل سیاسی را از این منظر بار دیگر ملاحظه کنیم, این که به راستی آیا می‌توان به صرف یک سابقه اجرایی ولو در حد وزارت بر خیلی از آنها اطلاق رجل سیاسی داشت؟ شان و جایگاه ریاست جمهوری در نظام ما باید والاتر از آن باشد و بهتر است افرادی که در خود احساس تکلیف می‌کنند یک بار دیگر خود را بر اصل ۱۱۵ عرضه کرده و آنگاه ببینند آیا واقعا شان آن‌ها تصدی مقام رئیس جمهوری اسلامی ایران است؟

 

خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با کارشناسان سیاسی و نمایندگان مجلس به بررسی تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن، پرداخته است

 

حجت الاسلام وحید احمدی:

 جلوگیری از ثبت نام افرادی که رجل سیاسی و مذهبی نیستند/ باید جلوی سوء استفاده از خلاء نامشخص بودن رجل سیاسی و مذهبی گرفته شود

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم ،‌با تاکید بر اینکه شورای نگهبان باید تعریف دقیق، حقوقی، جامع و کاملی از رجل سیاسی و مذهبی داشته باشد و رسما آن را اعلام کند،‌افزود: وزارت کشور نیز فقط این افراد را ثبت نام کند تا بیش از این معاندان و دشمنان از این خلاء سوء استفاده نکنند.

حجت الاسلام وحید احمدی نماینده مردم کنگاور در مجلس نهم شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن،‌ اظهار داشت: آنچه که مسلم است در کشور ما برخی بدون حتی داشتن کوچک ترین معیارهای اولیه یک کاندیدا وارد عرصه ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری می شوند، افرادی که ویژگی فرد مورد نظر برای حضور در کارزار انتخابات و نشان یک رجل سیاسی و مذهبی را ندارد.

وی با بیان اینکه برخی ویژگی های ابتدایی رجل سیاسی و مذهبی در قانون تعریف و مشخص شده است، تصریح کرد: اما برخی افراد که واقعا هیچ کدام از این موارد را نداشته و تناسبی برای حضور در هیبت یک رئیس جمهور را ندارند با در دست داشتن چند صفحه کپی و چند قطعه عکس ثبت نام می کنند.

احمدی با تاکید بر اینکه قانون باید به طور کامل معیارها و مشخصه های یک رجل سیاسی و مذهبی را معرفی و تعیین نماید تا هر کسی نتواند این اجازه را به خود بدهد که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند، گفت:متاسفانه به دلیل اینکه حجم انبوهی از افراد ثبت نام کننده برای انتخابات ریاست جمهوری هیچ یک از معیارهای رجل سیاسی و مذهبی را ندارند،‌رد صلاحیت می شوند، این مسئله مستمسکی برای سوء استفاده برخی معاندان و مخالفان نظام و البته رسانه های همسو با آنها می شود.

وی با بیان اینکه حضور اشخاصی که کمترین معیار را برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری دارند،‌ به نوعی زیر سئوال بردن سیستم انتخابات کشور و البته شخص اول اجرایی در نظام می باشد،‌ بیان داشت: به هیچ عنوان ادامه این روند مناسب نیست و باعث خدشه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می شود.

نماینده مردم کنگاور در مجلس نهم ،‌با تاکید بر اینکه شورای نگهبان باید تعریف دقیق، حقوقی، جامع و کاملی از رجل سیاسی و مذهبی داشته باشد و رسما آن را اعلام کند،‌افزود: وزارت کشور نیز فقط این افراد را ثبت نام کند تا بیش از این معاندان و دشمنان از این خلاء سوء استفاده نکنند.

وی ادامه داد: در هیچ کشوری برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری اینهمه به آسانی افراد غیر مسئول و غیر توانمند اجازه ثبت نام ندارند، چرا که در همه کشورها قانونی و معیار مشخصی برای ثبت نام افراد دارای صلاحیت لازم این مسئولیت سنگین وجود دارد .

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با بیان اینکه متاسفانه اینکه تعریف و معیار مشخصی برای بحث رجل سیاسی و مذهبی وجود ندارد و هر فردی اجازه ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را دارد، نقص قانونی است،‌گفت: در دوره های گذشته بارها به آن اعتراف و تاکید شده است، ولی متاسفانه هنوز برای رفع آن اقدامی صورت نگرفته که البته امیدواریم برای ثبت نام انتخابات دوره دوازدهم ریاست جمهوری این مشکل برطرف شود.

 

موسوی لارگانی تاکیدکرد:

جلوگیری از هجمه ها و سوء استفاده دشمنان با مشخص شدن معیارهای رجل سیاسی و مذهبی

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه قطعا باید شورای نگهبان در زمان باقی مانده تا انتخابات معیارها و ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی را تعریف نماید، گفت: با تعیین معیارهای این موضوع جلوی هجمه ها و سوء استفاده دشمنان گرفته شود.

سید ناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن ،با بیان اینکه از نظر قانون در خصوص ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مشکل وحود دارد ، ‌اظهار کرد: نبود تعریف و معیار دقیق و مشخصی برای رجل سیاسی و مذهبی باعث شده که در زمان ثبت نام ها شاهد حضور افرادی که کمترین ویژگی ها را ندارند باشیم.

وی تاکید کرد: به طور قطع قانون در این خصوص باید به درستی و دقیق تعریف شود و مشخص شود که چه افرادی با چه معیارها و شرایطی برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری واجد الشرایط هستند.

نماینده مردم فلاورجان در مجاس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد زیادی هر دوره برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند که باعث بروز مشکلاتی برای هیات های اجرایی و نظارت می شود،‌تصریح کرد: از طرفی با رد صلاحیت انبوهی از این افراد که هیچ صلاحیت و توانایی برای مدیریت کشور را ندارند، هزینه های سیاسی به نظام تحمیل می شود.

وی افزود: در برخی موارد این ثبت نام های و رد صلاحیت ها باعث تمسخر و اسباب سوء استفاده دشمنان و معاندان نظام نیز می گردد.

موسوی لارگانی با تاکید بر اینکه قطعا باید شورای نگهبان در زمان باقی مانده تا انتخابات معیارها و ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی را باز تعریف کرده و حتی به افرادی که این شرایط را ندارند ، اجازه ثبت نام داده نشود،گفت: واقعا افرادی که بدون داشتن کمترین و ناچیز ترین شرایط با پر کردن یک فرم و چند کپی وارد ستاد انتخابات میشود، هزینه های سنگین سیاسی به کشور و نظام تحمیل می کند و باعث می شود که روند ثبت نام و احراز صلاحیت ها با مشکل مواجه شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان بیان داشت: مطمئنا این افراد صلاحیت و توانایی حضور در این عرصه را ندارند و باید از ابتدا ثبت نام از آنها صورت نگیرد تا مقداری کار سبک تر گردد و البته جلوی هجمه ها و تبلیغات نادرست و سوء استفاده دشمنان گرفته شود.

 

اسماعیل کوثری :

نامشخص بودن معیارهای رجل سیاسی و مذهبی باعث تحمیل هزینه به نظام در انتخابات می شود

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم با بیان اینکه ثبت نام حجم انبوهی از افرادی که به هیچ عنوان ویژگی ها و شرایط یک رجل سیاسی و مذهبی را ندارند، باعث تحمیل هزینه به نظام می شود،تاکید کرد: این یک نقص بزرگ قانونی  باید تا پیش از انتخابات سال آینده برطرف شود.

اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن،‌ بیان داشت: باید معیارها و شاخص های را که تا حدی تعریف رجل سیاسی و مذهبی را مشخص می کند، استخراج شود ، تا در زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ، شاهد آن نباشیم که افرادی که حتی کمترین و ابتدایی ترین شرایط را ندارند به راحتی ثبت نام شوند.

وی بیان داشت: مطمئنا تعیین معیارها و ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی می تواند کمک شایانی هم به وزارت کشور و هم به شورای نگهبان برای مراحل ثبت نام و بررسی صلاحیت ها انجام دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه متاسفانه چون برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری،‌ملاک های ابتدایی مشخص نشده، برخی افراد با داشتن چند قطعه عکس و کپی شناسنامه این کار را انجام می دهند،‌گفت: بار مسئولیت و هزینه های دستگاه های اجرایی و نظارتی به دلیل عدم تعریف دقیق و نا مشخص بودن معیارها و شرایط لازم برای ثبت نام کاندیداها در هر دوره از ثبت نام ها افزایش میابد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم تصریح کرد: ثبت نام حجم انبوهی از افرادی که به هیچ عنوان ویژگی ها و شرایط یک رجل سیاسی و مذهبی و مدیریت کشور را ندارند، باعث می شود که هزینه های نظام در خصوص رد صلاحیت قانونی آنها افزایش یابد و این یک نقص بزرگ قانونی است که باید تا پیش از انتخابات سال آینده برطرف شود.

وی در پایان افزود: مطمئنا با تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی کمک فراوان و تاثیرگذاری به روند برگزاری انتخابات در کشور خواهد کرد و دولت و شورای نگهبان هم می توانند بهتر و دقیق تر به وظایف قانونی خود عمل کنند.

 

کاظمی تاکید کرد:

بهبود شرایط برگزاری انتخابات با تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی تاکید کرد: باید باتعریف دقیق و روشن رجل سیاسی و مذهبی مشخص شود که چه افرادی توانایی و معیارهای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را دارند،‌چرا که این امر می تواند به بهبود روند برگزاری انتخابات کمک شایانی نماید.

محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن،‌اظهار کرد:طبق قانون اساسی افرادی که بخواهند وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شوند باید ویژگی و معیار رجل سیاسی و مذهبی را داشته باشند که این امر باعث می شود که هر فردی که این معیار را نداشته باشد نتواند وارد عرصه شود.

وی بیان داشت: متاسفانه چون تعریف دقیق و کاملی از بحث رجل سیاسی و مذهبی وجود ندارد، افرادی که کمترین و ناچیزترین شرایط حضور در انتخابات را ندارند، برای مدیریت بزرگ کشور ثبت نام می کنند که این امر باعث بروز مشکلاتی در روند ثبت نام کاندیداها و حتی بررسی صلاحیت ها نیز می شود.

کاظمی با اشاره به اینکه افرادی که برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند باید دارای ویژگی ها و شرایط لازم برای احراز این پست سنگین اجرایی در کشور باشند، تصریح کرد: فردی که در این منصب قرار می گیرد باید قدرت تصمیم گیری و مدیریت بالای داشته باشد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید باتعریف دقیق و روشن رجل سیاسی و مذهبی مشخص شود که چه افرادی توانایی و معیارهای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را دارند.

کاظمی با بیان اینکه ریاست جمهوری محل آزمون و خطا نیست و باید فردی سکان اجرایی کشور را به دست بگیرد که از تجربیات و عمل کافی برخوردار باشد،‌افزود: فردی که صرفا یک جایگاه اجرایی را در طول دوران خدمتش حضور داشته نمی تواند در رجل سیاسی تعریف شود، رجل سیاسی باید در تمام ابعاد اجرایی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی با تجربه باشد.

 

 آصفری تاکید کرد:

بهبود روند برگزاری انتخابات با تعیین معیارهای رجل سیاسی و مذهبی

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم ، تاکید کرد: روشن شدن معیارها و ویژگی های قانونی و مورد قبول رجل سیاسی و مذهبی مطمئنا به روند برگذاری انتخابات ریاست جمهوری به هیات های اجرایی و نظارتی کمک شایانی خواهد کرد.

محمد حسین آصفری نماینده مردم اراک در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن، بیان داشت: روشن شدن معیارها و ویژگی های قانونی و مورد قبول رجل سیاسی و مذهبی مطمئنا به روند برگذاری انتخابات ریاست جمهوری به هیات های اجرایی و نظارتی کمک شایانی خواهد کرد،‌چرا که عدم تعریف دقیق و مشخص این مسئله باعث شده که هر دوره در زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری شاهد ثبت نام افرادی باشیم که تعجب آور است.

وی با ابراز تاسف از اینکه طی سالهای گذشته اقدامی برای تعریف واحد و دقیقی از بحث رجل سیاسی و مذهبی در زمان انتخابات ها وجود نداشته است،‌اظهار کرد: عدم تعریف دقیق و نامشخص بودن شرایط رجل سیاسی و مذهبی هزینه های زیادی به دولت و شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تحمیل کرده است.

نماینده مردم اراک در مجلس نهم افزود: در این بین بسیاری از دشمنان و مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران نیز از شرایط پیش آمده نهایت سوء استفاده را کرده و به تخریب چهره نظام و کشورمان می پردازند که باید هرچه سریعتر برای آن چاره اندیشی کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه صدها نفر با داشتن کمترین و کوچکترین معیارها و حتی بدون سواد لازم و سابقه کاری،‌ برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری اقدام می کنند،گفت: این اقدام باعث افزایش هزینه های سیاسی و تبلیغات منفی معاندان علیه کشورمان می شود که باید جلوی این اقدامات خصمانه گرفته شود.

آصفری با تاکید بر اینکه باید هر چه سریعتر و پیش از فرا رسیدن زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان معیارها و مشخصه های رجل سیاسی و مذهبی را به صورت رسمی اعلام کند،افزود باید روند ثبت نام کاندیداها با توجه به معیارها و تعریف دقیق قانونی منظم تر شود،‌تا شاهد جلوگیری از سوء استفاده دشمنان کشور و بهبود فرایند ثبت نام و احراز صلاحیت های نامزدهای واقعی باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی دوره نهم مجلس با بیان اینکه مطمئنا مشخص شدن ویژگی های رجل سیاسی و مذهبی و افرادی که شایستگی و لیاقت حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری را دارند، کمک شایانی به دولت و شورای نگهبان خواهد کرد، تصریح کرد: بدون شک همه احزاب،‌گروه ها و افراد دلسوز به نظام و انقلاب اسلامی برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده دشمنان و معاندان خواستار مشخص شدن این مسئله هستند،‌چرا که متاسفانه برخی مواقع حضور افرادی که شرایط اولیه حضور در عرصه انتخابات را ندارند، اسباب تمسخر دشمنان کشورمان می شود.

 

جمالی نوبندگانی عنوان کرد:

کمک به هیات های اجرایی و نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری با تعیین دقیق مصادیق رجل سیاسی و مذهبی

 

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه تعریف دقیق و مشخص شدن بحث رجل سیاسی و مذهبی و اعلام رسمی آن مطمئنا می تواند به هیات های اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری کمک فراوانی بکند و جلوی بسیاری از حاشیه سازی ها را بگیرد،‌اظهار کرد: متاسفانه برخی بدون داشتن حتی کمترین معیار لازم در این خصوص ، براحتی در این زمینه ثبت نام می کنند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی نماینده مردم فسا مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص تاثیر گذاری تعریف دقیق رجل سیاسی و مذهبی و اعلام معیارهای آن ،گفت: فردی که می خواهد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند باید یکسری خصوصیات و ویژگی های ابتدایی را برای حضور در این عرصه داشته و از توانایی مدیریت و دانش مناسب برخورد باشد،‌ولی به دلیل عدم تعریف دقیق این موضوع شاهد هستیم که هر دوره افرادی که ملاک های لازم یک کاندیدا را ندارد، اقدام به ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری می کنند.

وی با بیان اینکه تعریف دقیق و مشخص شدن بحث رجل سیاسی و مذهبی و اعلام رسمی آن مطمئنا می تواند به هیات های اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری کمک فراوانی بکند و جلوی بسیاری از حاشیه سازی ها را بگیرد،‌اظهار کرد: متاسفانه برخی بدون داشتن حتی کمترین معیار لازم در این خصوص ، براحتی در این زمینه ثبت نام می کنند.

جمالی نوبندگانی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از افراد ثبت نام کننده در انتخابات ریاست جمهوری هیچ یک از معیارها یک رجل سیاسی و مذهبی را نداشته رد صلاحیت می شوند و این امر هزینه های فراوان سیاسی و بین المللی برای کشور و نظام در پی دارد.

وی با بیان اینکه باید شورای نگهیان در این خصوص پیش از آغاز فرایند ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری،‌ بحث رجل سیاسی و مذهبی را تعیین تکلیف کرده و با اعلام رسمی و قانونی آن ،‌اجازه ندهند که هر فردی فقط با داشتن چند مدرک ناچیز ثبت نام نماید،‌تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا به راحتی افراد نمی توانند برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند و باعث خدشه وارد شدن به کشور و نظام شان شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه  باید هر چه سریعتر این مسئله که گاها باعث بروز چالش و مشکل می شود،‌مرتفع گردد و جلوی هرگونه سوء استفاده از ثبت نام های متفرقه و غیر ضروری افراد فاقد صلاحیت گرفت شود، گفت: مطمئنا بعد از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی می توان رجل سیاسی و مذهبی را تعریف کرد و مردم و گروه های سیاسی به آن پایبند خواهند بود ، چرا که آبروی کشور در میان است./

پایان پیام

 

ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

fa Icana

استفاده از این مطالب فقط با ذکر منبع "خانه ملت" مجاز است

Icana.ir ۲۰۱۷ ©

Powerd By : Tasvirnet
PC