آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

تصویب کلیات لایحه نظارت بر ساخت و فروش اشیاء مشابه و بدل آثار تاریخی

سرویس صحن
**کلیات لایحه نظارت بر ساخت و فروش اشیاء مشابه و بدل آثار فرهنگی تاریخی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
یکشنبه 24 خرداد 1388 ساعت 11:57

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در صورت تصویب نهایی، متن زیر به عنوان ماده (566) مکرر به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 الحاق می‌گردد.

در ماده (566) مکرر آمده است، هر کس نمونه تقلبی آثار فرهنگی، تاریخی ائم از ایرانی و خارجی را به جای اثر اصلی بسازد یا آن را به قصد عرضه، قاچاق یا فروش معرفی، حمل یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن اثر خریداری کند به حبس از 91 روز تا شش ماه و جزای نقدی معادل لطف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناس از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محکوم می‌شود.

براساس تبصره‌(1) نمونه تقلبی به اشیائی اطلاق می‌گردد که در دوره معاصر شناخته شده و از حیث نقوش، خطوط، شکل، جنس، اندازه،‌ حجم و وزن شبیه آثار فرهنگی، تاریخی اصیل بوده یا بدون آن که نمونه‌ اصلی وجود داشته باشد به عنوان اثر فرهنگی ، تاریخی اصیل معرفی شود و علامتی از سوی سازنده یا سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای تشخیص از اصل بر روی آن حک نشده باشد.

تبصره (2) نیز تاکید می‌کند، چنانچه شی تقلبی نمونه اصلی نداشته‌ باشد ارزش آن به فرض وجود توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعیین می‌گردد.

تبصره (3) نیز تصریح می‌کند، اشیاء مکشوفه موضوع این ماده به نفع سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضبط می‌گردد. حکم این تبصره شامل اشیائی که از قبل از لازم الاجرا شدن این قانون ضبط شده نیز می‌گردد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار