انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/22 15:21:00
سرویس سیاسی

باهنر:هیچ انحرافی در فعالیت های هسته ای ایران مشاهده نشده است

نایب رئیس مجلس گفت: اگر کسی در پرونده هسته ای کشورمان تردید دارد بیاید و نظارت کند اما بیخودی یک پرونده حقوقی را سیاسی نکند.

محمدرضا باهنر در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی در ارتباط با سفر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و تاثیر آن بر مساله هسته ای جمهوری اسلامی ایران گفت: بحث مذاکرات هسته ای و حرف های ما کاملا روشن است بارها و بارها تکرار کردیم و حداقل قضیه اینکه جناب پوتین چندین دفعه که اظهارنظر کرده اند صراحتا اعلام کردند که همان نظری که آژانس هم بعضا اعلام می کند که هیچ انحرافی در فعالیت های هسته ای ایران مشاهده نکرده اند و ما ادعایمان این است که اگر کسی انحرافی را مشاهده کرده و یا می بیند و یا فکر می کند ما می خواهیم منحرف شویم در باز است، تشریف بیاورند نظارت کنند. اما اینها هیچ کدامشان نباید مانع این شود که ما به حق مسلم خودمان دسترسی پیدا نکنیم . ما فناوری هسته ای را دنبال و ادامه می دهیم و ادعایمان این است که می خواهیم صلح آمیز از این توانمندی استفاده کنیم. تمام رفتار و حرکاتمان همینجور بوده است. اگر کسی در آن تردید دارد بیاید و نظارت کند، اما بیخودی یک پرونده حقوقی را سیاسی نکند.

محمدرضا باهنر در ارتباط با انتخابات مجلس هشتم گفت: ما اصولا حضور پررنگ مردم در انتخابات را نتیجه رقابت ها می دانیم اما در رقابت ها اخلاق و اصول و محکمات را باید رعایت کرد.

وی گفت: قطعا اگر کسی تصور کند که برای حفظ وحدت رقابت نباید باشد اشتباه می کند. رقابت باید باشد اما در چارچوب برنامه ها و در حمایت از اصول و محکمات نظام.

نایب رئیس مجلس افزود: بداخلاقی از چیزهایی است که انتخابات را خراب می کند. روحیه شاداب را از بین می برد. یکی از نکته هایی که ما همیشه باید به خودمان و رقبای خودمان تذکر بدهیم این است که باید تمرین کنیم اخلاق پیروزی و هم اخلاق شکست را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: بدین معنا که اگر شکست خوردیم فکر نکنیم دنیا به آخر رسیده و اگر هم پیروز شدیم فکر نکنیم که این صندلی ها و پست ها و مسئولیت ها مادام العمر است، باید ما برنامه هایمان را بتوانیم خوب ارائه نماییم و بعد از انتخاب شدن به برنامه هایمان وفادار باشیم. مردم را قانع کنیم که ما دنبال برنامه هایمان بوده ایم.

نایب رئیس مجلس در ارتباط با معرفی وزرای جدید نفت و صنایع گفت: چون هنوز پیام رسمی نرسیده از اظهار نظر خودداری می کنم. هر کس را که معرفی کردند ما بررسی می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقاد از غیرکارشناسی بودن شورای 27 نفره ای که رئیس جمهور معرفی کرده اند گفت: من در ارتباط با ترکیب کامل این شورا در جریان نیستم، آقای دکتر داوودی معاون اول رئیس جمهور هستند و هم اینکه متخصص اقتصاد هستند. برخی دیگر از چهره ها مانند آقای رهبر، آقای برقعی و دوستان دیگر که کار اقتصادی دارند برنامه ریزی می کنند. من فکر می کنم ترکیب، ترکیب خوبی است شاید جامع نباشد اما ترکیب مانعی هم نیست. می شود جامع تر برنامه ریزی کرد.

وی در ادامه گفت: در هر صورت دولت دنبال یک تحول اساسی است و دنبال این است که سیستم برنامه ریزی کشور را متحول کند. با سازمان مدیریت و برنامه ریزی شروع کردند، باید یک مقدار جلوتر برود تا ببنم با دقت روی آن بحث کرد.

نایب رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که انتقاداتی مبنی بر اینکه چرا از اعضای کمیسیون های مجلس، قوه قضاییه در این شورا استفاده نشده است گفت: برخی از این مسئولیت ها و پست ها که ذاتی نیست و بنده نماینده ممکن است که 6 ماه دیگر نماینده نباشم و یا 8 ماه دیگر نماینده نباشم. یعنی اگر من منهای نمایندگیم که یک عارضه است و موقت است اگر لیاقت ها و نظراتی داشته باشم طبیعی است که آنها استفاده می کنند، اما صرفا به حکم نماینده بودن. با توجه به اینکه برنامه پنجم قاعدتا باید تقدیم مجلس هشتم شود و از نظر زمان تقدیم مجلس هفتم نمی شود، چون آغاز برنامه پنجم سال 89 می شود و بنابراین به مجلس هشتم می رسد و اگر قرار باشد از نمایندگان انتخاب کنند قاعدتا صبر می کنند که نمایندگان مجلس هشتم انتخاب شوند.

وی در ارتباط با رژیم دریای خزر و با اشاره به اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر گفت: منافع ما مشخص است. ما نیمی از دریای خزر را همسایه هستیم و ساحل داریم، بخشی از آن هم کشورهای مجاور هستند رژیم حقوقی دریای خزر هم یک رژیم حقوقی منحصر به فرد است که ما اینگونه رژیم را در هیچ نقطه دنیا نداریم، یا آبهای بین المللی است که یک رژیم حقوق تعریف شده و مصوبی است را در دنیا داریم و یا اینکه بین یک کشور و دو کشور محدود است و آنها خودشان با هم تقسیم می کنند.

باهنر افزود: باید یک رژیم حقوقی جدیدی طراحی و تصویب شود. طبیعی است که در این رژیم حقوقی همه شرکاء باید به منافع ملی خودشان برسند و کسی هم زیاده خواهی بیش از حقش نکند و طبیعی است که نیاز به مذاکرات طولانی دارد. هر حکومتی دنبال این است که منافع بیشتری را برای مردم خودش جمع آوری کند. ما همینجور که خود حق داریم به همسایگان خود نیز حق می دهیم که از منافع ملی خودشان دفاع کنند.

باهنر در ادامه تصریح کرد: باید براساس یکسری عرف های حقوقی تعریف شده انشاالله این موضوع را دنبال کنیم. امیدوار هستیم که این اجلاس بتواند نقطه عطف خوبی باشد برای اینکه ما بتوانیم این رژیم حقوقی دریای خزر را به جایی برسانیم.

نایب رئیس مجلس ضمن مثبت ارزیابی کردن سفر پوتین به کشورمان گفت: ما برعکس اینکه دشمن استراتژیکمان در دنیا آمریکا بوده و در حال حاضر هم هست اما روسیه را هیچگاه مردم ایران به عنوان دشمن استراتژیک قلمداد نمی کنند و ما فکر می کنیم با روسیه خیلی خوب می توانیم کار کنیم. روسیه هم به این درک رسیده است و اذهان به هم نزدیک می شود. امیدواریم که برای هر دو ملت مفید باشد.

نایب رئیس مجلس در ارتباط با میزبانی جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس گفت: میزبان یکسری امتیازاتی را دارد، البته حقوق طبیعی ایران را اضافه نمی کند اما بالاخره یک بحث صاحبخانه ای و مهمان را داریم. این بحث ها در تعریف حقوقی تاثیرات جزیی می تواند داشته باشد.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet