fa , حسن سلیمانی نوروز در استان کرمانشاه؛ از گرفتن "ته کیسه" از بزرگان تا دادن تخم‌مرغ به‌عنوان عیدی قاشق‌زنی، شال‌اندازی، روشن کردن آتش بربام خانه‌ها، گرفتن پولی از بزرگان به نام "ته کیسه" برای تبرک و عیدی دادن تخم مرغ‌هایی به افراد خانواده های یکدیگر هنوز هم در ایام نوروز در استان کرمانشاه رایج است. 3/19/2017 3:42:37 PM 3/15/2017 10:31:19 AM Icana http://media.icana.ir//Image/2017/01/201701102136392507_Orig.jpg http://media.icana.ir//Image/2017/01/201701102136392507_Thum.jpg Icana
Icana.ir
جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۴
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
/آیین نوروزی در خرده فرهنگ‌ها/

نوروز در استان کرمانشاه؛ از گرفتن "ته کیسه" از بزرگان تا دادن تخم‌مرغ به‌عنوان عیدی

سرویس فرهنگی
قاشق‌زنی، شال‌اندازی، روشن کردن آتش بربام خانه‌ها، گرفتن پولی از بزرگان به نام "ته کیسه" برای تبرک و عیدی دادن تخم مرغ‌هایی به افراد خانواده های یکدیگر هنوز هم در ایام نوروز در استان کرمانشاه رایج است.
یکشنبه 29 اسفند 1395 ساعت 16:30
نوروز در استان کرمانشاه؛ از گرفتن "ته کیسه" از بزرگان تا دادن تخم‌مرغ به‌عنوان عیدی

حسن سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در توصیف آیین‌های نوروزی منطقه خود، گفت: آداب و رسومی از جمله قاشق زنی، شال‌اندازی و روشن کردن آتش بربام خانه‌ها در روستاهای کرمانشاه هنوز هم مرسوم است.

نماینده مردم کنگاور، صحنه، هرسین در مجلس شورای اسلامی همچنین به توصیف این آداب پرداخت و افزود: مراسم شال ‌اندازی سنت و آیینی است که زیبایی بسیار دارد و هنوز هم در بیشتر مناطق روستایی خوی هنوز معمول است و این چنین است که بعد از مراسم آتش افروختن در چهارشنبه، جوانان بر بام خانه خویشان و همسایگان رفته و دستمالی را از بام‌ها به درون خانه آویزان می‌کردند و عیدی می‌خواهند و صاحب خانه دستمال را از آجیل و میوه و سایر هدایا پر کرده و می‌گوید: "بکش؛ خداوند مرادت را بدهد."

وی با بیان اینکه در برخی مناطق روستایی استان کرمانشاه هنوز هم آخرین شب سال در روزهای نوروز در پشت بام‌های خود آتش روشن می‌کنند و باور دارند آتش نماد پاکی و برکت و نور خداوند است، گفت: در شب‌های نوروز شال‌اندازی تا نیمه‌های شب ادامه دارد و افراد خانواده در شب اول سال پلو می‌خورند و برای روز دیگر نگهداری می‌کنند، این کار برای این است که سال جدید برای‌شان پربرکت باشد.

به گفته سلیمانی در مناطق روستایی سفره نوروزی را باشکوه بسیار پهن می کنند و علاوه بر مرسومات، نان برنجی، ماست، گندم و تخم مرغ مهیا می‌کنند و در آن قرار می دهند؛ اهالی خانه با لباس‌های نو در خانه هستند و باور دارند روان نیاکان‌شان در نوروز شاهد رفتار و نوع پوشش آنهاست.

سلیمانی با بیان اینکه مردان با شلیک گلوله در ساعت تحویل سال شادمانی خود را از آغاز سال جدید ابراز می‌کنند، اضافه کرد: پس از تحویل سال مردم برای دید و بازدید به خانه همدیگر می‌روند که خانه سادات در اولویت است؛ همان شب پولی به نام "ته کیسه" به‌عنوان نماد برکت از بزرگان می‌گیرند و در روستاها معمولا تخم مرغ‌هایی برای عیدی به افراد خانواده های یکدیگر می‌دهند.

وی همچنین توضیح داد: گروهی از مردم نیز دو روز پس از نوروز باستانی به منطقه "بابایادگار" در 48 کیلومتری شمال شرقی کرند غرب می‌روند و مراسمی سنتی و باستانی را در بابایادگار اجرا می‌کنند که با نواختن تنبور، ساز باستانی ایران همراه است.

به گفته نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس شورای اسلامی، کوفته و تُرشو غذایی است که اغلب کرمانشاهیان در روز نخست سال جدید و سیزده به در می‌پزند و در طبیعت با صفای استان به همراه خانواده های خود میل می‌کنند./

پایان پیام

کلید واژه ها

ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

fa Icana

استفاده از این مطالب فقط با ذکر منبع "خانه ملت" مجاز است

Icana.ir ۲۰۱۷ ©

Powerd By : Tasvirnet
PC