هدر اصلی
1388/03/26 09:50:00
سرویس صحن

مجازات ساخت و فروش اشیاء مشابه و بدل آثار فرهنگی - تاریخی تعیین شد

**با تصویب مجلس شورای اسلامی، سازندگان و فروشندگان اشیاء مشابه و بدل آثار فرهنگی - تاریخی به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و جزای نقدی معادل نصف اثر اصلی محکوم می‌شوند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه به بررسی و تصویب جزییات لایحه نظارت بر ساخت و فروش اشیای مشابه و بدل آثار فرهنگی - تاریخی پرداختند.

براساس این مصوبه هر کس نمونه تقلبی آثار فرهنگی - تاریخی اعم از ایرانی و خارجی را به جای اثر اصلی بسازد یا آن را به قصد عرضه، قاچاق یا فروش، معرفی، حمل و یا نگهداری کند یا با آگاهی از تقلبی بودن اثر خریداری کند به حبس از 91 روز تا 6 ماه و جزای نقدی معادل نصف ارزش اثر اصلی با اخذ نظر کارشناس از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری محکوم می‌شود.

با تصویب نمایندگان نمونه تقلبی به اشیایی اطلاق می‌گردد که در دوره معاصر ساخته شده و از حیث نقوش، خطوط، شکل، جنس، اندازه، حجم و وزن شبیه آثار فرهنگی - تاریخی اصیل بوده یا بدون آنکه نمونه اصلی وجود داشته باشد به عنوان اثر فرهنگی - تاریخی اصیل معرفی شود و علامتی از سوی سازنده یا سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برای تشخیص از اصل، بر روی آن حک نشده باشد.

براساس این مصوبه چنانچه شی، تقلبی نمونه اصلی نداشته باشد، ارزش آن به فرض وجود توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعیین می‌شود.

کلیات این لایحه در جلسه علنی روز یکشنبه هفته جاری به تصویب نمایندگان رسیده بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet