هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
یاداشتی از غلامرضا کرمی

اصلاح الگوی مصرف باید در قالب برنامه‌ای مدون تنظیم و اجرایی شود

سرویس اقتصادی
**درطلیعه دهه چهارم پیروزی انقلاب اسلامی نامگذاری سال 1388 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری اقدامی بسیار شایسته، بجا و مناسب است.
سه‌شنبه 26 خرداد 1388 ساعت 18:20

باید حرکت اصلاح الگوی مصرف به عنوان یک برنامه مدون نه تنها برای سال 1388 بلکه برای دهه انقلاب به عنوان یک حرکت دقیق و حساب شده تنظیم و به اجرا درآید. اگر اصلاح الگوی مصرف به عنوان برنامه مشخص شود همه اشخاص، ارگان‌ها باید تلاش و همتشان را در جهت نهادینه کردن این حرکت قرار دهند.

درصورتی که آحاد جامعه به ضرورت موضوع اصلاح الگوی مصرف باور داشته باشند می‌توان انتظار داشت که این بحث به موفقیت نزدیک شود. در عین حال دولت به عنوان قوه مجریه باید بحث اصلاح الگوی مصرف را در تمامی زیر مجموعه‌ها و کارخانه‌های خود به اجرا درآورد.

فرهنگ مصرف گرایی باید در میان ما ایرانیان  تغییر کند؛ اگر در شیوه مصرف زیاد از حد برق، گاز و آب از زندگی روزمره گرفته تا مسایل اداری و حتی در جامعه بازنگری شود  نه تنها اشکالی و اخلالی پیش نمی‌آید بلکه سازندگی و شکوفایی را در پی خواهد داشت.

لذا لازم است هم در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و هم  در برنامه  سالانه و بودجه به طور مشخص به موضوع فرهنگ مصرف توجه ویژه شود.

بحث اصلاح الگوی مصرف نباید تنها به صورت دستور العملی برای یک مدت کوتاه و محدود در نظر گرفته شود. کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی باید در حوزه‌های مربوطه برنامه‌های مشترکی را در بودجه و در برنامه‌های توسعه تهیه و برای اجرایی شدن ارائه دهند.

لازم است در هر حوزه‌ای تمامی صاحب‌نظران و صاحبان اندیشه گردهم آیند و برنامه‌هایی را برای دهه چهارم انقلاب تهیه کنند. مثلا در حوزه کشاورزی لازم است اقداماتی در خصوص استفاده بهینه از آب شیرین در قالب آبیاری تحت فشار ، قطره‌ای و بارانی در نظر گرفته شود. برای این منظور به طور حتم باید هم دولت و هم کشاورزان در این راستا  حرکت کنند. چرا که بحث آب در بخش کشاورزی، آب و منابع طبیعی موضوع بسیار مهم به شمار می‌آید.

غلامرضا کرمی عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

نماینده مردم کرمان و راور

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000