هدر اصلی
1388/03/27 15:39:00
سرویس صحن
در ارتباط با حوادت اخیر:

کوهکن: نتایج بررسی‌ها به طور طبیعی در اختیار مردم قرار می گیرد

**محسن کوهکن اظهار داشت: روال مجلس این است که نتایج این بررسی‌ها را به طور طبیعی در اختیار مردم قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پایان دومین جلسه غیر علنی غیر رسمی امروز مجلس که در ادامه جلسه صبح تشکیل شده بود گفت: مجلس به منظور بررسی گزارشات حوادث اخیر در کوی دانشگاه، کمیته‌ای را برای بررسی این حوادث در کشور تشکیل داد .

وی افزود: مجلس بنا بر رسالت و وظیفه قانونی‌ که دارد طبیعی است که باید در جریان امور قرار گیرد تا بتواند به نوعی نقش قانونی و نقش نظارتی خود را در ارتباط با نظارت بر حسن اجرای امور ایفا کند.

نماینده لنجان گفت: هر گونه بررسی و اظهار نظر در مجلس مستلزم این است که اطلاعات صحیح و درستی را به دست آورد و با افراد و دستگاه‌های مختلف تماس حاصل شود تا بتواند آن گزارش برای همکاران ما مرجع قضاوت و یا تصمیم‌گیری باشد.

عضو هیات رییسه مجلس ادامه داد: ریاست مجلس در ابتدا بحث انتخابات و در پی وقوع اتفاقات اخیر کمیته‌ای را مشخص کرد و این کمیته با افراد مختلف و کاندیداها و همچنین مکان‌ها و جاهای مختلف برای بررسی این مسائل تماس گرفته است.

وی گفت: بخشی از گزارش اولیه این کمیته از سوی نایب رییس مجلس در ابتدای جلسه غیر علنی صبح امروز و ادامه آن از سوی سه نفر دیگر اعضای این کمیته در پایان جلسه علنی که باز هم به صورت غیر علنی برگزار شد، مطرح شد.

کوهکن تصریح کرد: استنباط من از عکس‌العمل همکاران این بود که کلیت کار و تلاش این کمیته برای بررسی ابعاد مختلف قضیه را مورد تایید قرار دادند و طبیعتا در پایان کار نتیجه بررسی آن‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به اطلاع مردم می‌رسد.

وی درمورد ادامه کار این کمیته اظهار کرد: طبیعی است این کمیته مسائل را جدا می‌کند و اولین مطلب نگاه کمیته است که آن هم برگزاری باشکوه انتخابات است و این پیروزی هم برای تمامی مردم ایران خواهد بود.

سخنگوی هیات رئیسه با اشاره به اینکه کمیته تشکیل شده اعتراضات در چارچوب قانون را دنبال کرده و نظارت و پیگیری می‌کند گفت: مطلب دومی که این کمیته مد نظر دارد و اساسا در دیدگاه‌های مردم نیز این مطلب بیان شده است، جدا کردن حساب تعدادی افراد قلیل است که این افراد در تجمعات وارد می‌شوند و اهداف دیگری را دنبال می‌کنند که این امر دستاویزی برای رسانه‌های بیگانه می‌شود.

وی ادامه داد: اهمیت خاص این کمیته آن است که به طور دقیق در محاسبات و بررسی‌های خود حساب مردم، طرفداران کاندیداها، صحبت‌ها و فرمایشات آنان را با یک نگاه و طیف مشاهده می‌کند و بررسی‌ها مسیر قانونی خود را دارد.

کوهکن خاطرنشان کرد: کمیته تشکیل شده حساب آن قلیل افرادی را که در حاشیه و متن قرار گرفتند و باعث ضرر و زیان به مردم و اموال عمومی شده‌اند را از آن جهت که مسوولین مربوطه وظایف خود را در قبال برخورد قانونی با آنان به طور دقیق انجام دهند، جدا می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدامات از سوی افراد خاصی صورت گرفته است، گفت: اقداماتی که انجام شده است از ناحیه مردم نبوده و از سوی افراد خاصی بوده است که گزارش دقیق آن به اطلاع مردم می‌رسد.

کوهکن همچنین در پاسخ به این سوال که نتیجه دیدار اعضای این کمیته با نامزدها چه بود اظهار کرد: این دیدار با تمامی نامزدها برگزار شد و کاملا از نوع نگاه نامزدها نشان می‌داد که راضی بودند و تاکید بر این داشتند که حساب کسانی را که قصد سوء استفاده دارند، باید از مردم جدا کرد و در مجموع کاندیداها نیز حرف‌های خوبی را بیان کردند.

وی در مورد حواشی جلسه غیر علنی غیر رسمی امروز مجلس نیز که درگیری‌هایی را به دنبال داشت اظهار کرد: در مجلس دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد و همه نمایندگان در عرض هم هستند و با ارائه گزارش در جلسه غیر علنی امروز صبح بعضی از دوستان مقداری عجله کردند و شاید اگر گزارش به پایان می‌رسید آنان نیز برداشت دیگری داشتند. چرا که آنان در ابتدای جلسه عنوان می‌کردند ما اطلاعات دیگری داریم و حتی عنوان شد مانعی ندارد و اگر دوستان اطلاعات دیگری در مورد اتفاقات اخیر دارند، قطعا در هیات رییسه و حتی خود رییس مجلس نیز این فضا را فراهم می‌کند که بقیه همکاران نیز در جریان قرار گیرند.

نماینده لنجان در مورد این که معیار انتخاب اعضای این کمیته چه بوده است، گفت: به دلیل وظیفه‌ای که هیات رییسه دارد، این کمیته چند نفره را رییس مجلس انتخاب کرده است و مسوولیت این کمیته نیز بر عهده نایب رییس اول مجلس است. بنابراین به خاطر وظیفه‌ای که این هیات دارند، چند نفر از نمایندگان انتخاب شده‌اند و آنان نیز رییس کمیسیون و یا افراد دانشگاهی هستند، این افراد عموما نمایندگانی هستند که اگر نظر به جمع نمایندگان بدهند، مورد عنایت و قبول آنان واقع می‌شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet