ولادت امام موسی کاظم (ع)
1388/03/30 09:16:00
سرویس اقتصادی
یاداشتی از موسی الرضا ثروتی

اصلاح الگوی مصرف؛ اولویت برنامه پنجم توسعه

**مقام معظم رهبری تاکید فرمودند در سال ۱۳۸۸ اصلاح الگوی مصرف به سازماندهی و برنامه‌ریزی بلند مدت نیازمند است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در آغاز هر سال توجه کارگزاران نظام و مردم را به موضوعی که بسیار مهم و حائز اهمیت جلب می‌کنند و تاکید می‌فرمایند مردم و مسئولان اهتمام ویژه‌ای نسبت به شعارهای هر سال داشته باشند.

مجلس شورای اسلامی، مردم و قوه مجریه هم باید توجه جدی نسبت به موضوع اصلاح الگوی مصرف داشته باشند. نمایندگان مجلس باید تلاش کنند که قوانین دائمی، محکم و استواری را در همه حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در راستای اصلاح الگوی مصرف تدوین کنند.

دولت نیز باید در چار چوب قانون حرکت کند و بتواند این الگوهای اصلاح مصرف را به نحو درست تدوین و به عنوان طرح به مجلس پیشنهاد دهد. پس از اینکه این موضوع در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید قوه مجریه لازم است این قوانین را اجرایی کند. مردم هم همگام با دولت و مجلس شورای اسلامی باید  تلاش کنند الگوهای اسلامی و ملی را در ارتباط با مصرف مورد توجه و عمل قرار دهند.

در  راستای اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح الگوی مصرف، یکسری قوانین جدید در مجلس شورای اسلامی توسط کارگروه‌های تخصصی کمیسیون‌ها در دست تدوین است که انشاءالله تبدیل به قانون می‌شود.

باید از ظرفیت‌ها به نحوی استفاده کرد که در قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موضوع مصرف به عنوان یکی از اولویت‌های مهم درآید. در قانون برنامه پنجم توسعه بایستی سیاست‌های الگوی مصرف در طی یک برنامه جمع‌بندی و در طول این برنامه به اجرا درآید. در کنار این موارد فرهنگ سازی به عنوان یک اولویت باید مد نظر قرار گیرد. در زندگی روز مره در همه موارد لباس ،خوراک، بهداشت، دارو، انرژی، نان، آب و... نیازمند تدوین الگوی مصرف است و در نهایت رعایت آن هم نیازمند قانونمندسازی است.

موسی الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet