fa , شورای همکاری خلیج فارس, احمدعلی کیخا, محمدجواد جمالی نوبندگانی, سیدقاسم جاسمی تلاش شورای همکاری خلیج فارس برای جلب نظر جمهوری اسلامی نمایندگان مجلس معتقدند جمهوری اسلامی به عنوان مهم‌ترین کشور در حوزه خلیج فارس به لحاظ ژئوپلتیکی مورد توجه اعضای شورای همکاری خلیج فارس بوده که علیرغم کارشکنی‌های فراوان آنها را وادار به برقراری روابط مجدد با ایران کرده است. 4/21/2017 3:10:16 PM 4/19/2017 6:00:20 PM Icana http://media.icana.ir//Image/2017/04/201704100460407294_Orig.jpg http://media.icana.ir//Image/2017/04/201704100460407294_Thum.jpg Icana
Icana.ir
پنج‌شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۹
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
خانه ملت گزارش می‌دهد؛

تلاش شورای همکاری خلیج فارس برای جلب نظر جمهوری اسلامی

سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس معتقدند جمهوری اسلامی به عنوان مهم‌ترین کشور در حوزه خلیج فارس به لحاظ ژئوپلتیکی مورد توجه اعضای شورای همکاری خلیج فارس بوده که علیرغم کارشکنی‌های فراوان آنها را وادار به برقراری روابط مجدد با ایران کرده است.
جمعه 1 اردیبهشت 1396 ساعت 15:10
تلاش شورای همکاری خلیج فارس برای جلب نظر جمهوری اسلامی

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ بالاخره شورای همکاری خلیج فارس در بهمن سال گذشته بعد از کارشکنی ها و اقدامات بسیاری که علیه جمهوری اسلامی ایران در انواع مختلف انجام داد، نامه ای به واسطه گری کشور کویت به رئیس جمهور ایران ارسال کرده و خواستار تقویت روابط میان جمهوری اسلامی و این شورا شد که رئیس جمهور کشورمان نیز از این اقدام استقبال کرد.

از طرفی یکی از سیاست های جمهوری اسلامی ایران حسن همجواری با 15 کشور همسایه است و از طرفی 6 کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس تا کنون هیچ حسن نیتی از خود برای برقراری روابط مسالمت آمیز نشان نداده اند. علت این اقدام شورا نیز در رأس قرار گرفتن کشور عربستان سعودی است که همواره سیاست هایی ضد ایرانی با حمایت پشت پرده آمریکایی ها داشته است.

شورای همکاری خلیج فارس شورای همکاری خلیج فارس3406754/12/2015 10:57:40 AMhttp://media.icana.ir/Image/2015/04/100466_Thum.jpg
شورای همکاری خلیج فارس

در این بین کویت و عمان همواره تلاش کرده اند تا با واسطه گری مسائل بین ایران و شورا را مطرح و با حسن نیت آنها را برطرف کنند. با این حال تصور می شود از آنجایی که نقش بی بدیل جمهوری اسلامی در معادلات منطقه واضح است، عربستان نیز در قالب این شورا قصد دارد تا روابطی با ایران برقرار کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند تقویت روابط ایران و شورای همکاری خلیج فارس را مثبت ارزیابی کردند اما این هشدار را ضروری دانستند که این همکاری باید بدون هرگونه دخالت خارجی باشد و نباید گذشته این شورا را که همواره علیه ایران اقدام کرده است، فراموش کرد. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

کیخا: ضرورت تقویت روابط با شورای همکاری خلیج فارس بدون دخالت خارجی/گام های موثر عمان و کویت برای تقویت روابط شورای همکاری با ایران

احمدعلی کیخا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه سیاست رئیس جمهور و نظام جمهوری اسلامی در سال های گذشته حسن همجواری با همسایگان بوده است، گفت: بارها این مطلب در طول تاریخ تکرار شده که ایرانیان هیچ گاه به فکر حمله یا جسارت به همسایگان خود نبوده اند و بر اساس فرهنگ غنی خود برای آنها احترام قائل هستند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در ادامه با یادآوری این مطلب که جمهوری اسلامی همواره در مصیبت هایی که گریبان گیر کشورهای دوست و همسایه شده، یاور آنها بوده است، عنوان کرد: این موضوع در قبال افغانستان و عراق که حتی در زمان رژیم بعث به ایران حمله کرده بود صدق می کند و اگر کمک های مستشاری جمهوری اسلامی نبود، داعش عراق را با خاک یکسان می کرد.

احمدعلی کیخا 3406756/5/2016 1:31:27 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606104092397368_Thum.jpg
احمدعلی کیخا

وی افزود: البته متقابلا انتظار جمهوری اسلامی ایران این است که کشورهای مسلمان منطقه و شورای همکاری خلیج فارس نیز از این اصول تبعیت کرده و در راستای منافع کشورهای همسایه خود گام بردارند.

کیخا ادامه داد: از این رو توصیه این است که مسئولان دستگاه دیپلماسی با حفظ کرامت و عزت گفت و گوها با شورای همکاری خلیج فارس را ادامه داده و همسایگان نیز به دنبال منافع مشترک ملت ها باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر ارتقای روابط بدون دخالت خارجی خاطرنشان کرد: عمان در طول تاریخ همراهی خوبی با جمهوری اسلامی داشته و سلطان قابوس همواره در مسیر همراهی با ایران گام برداشته است همچنین کویت گام های موثری در این راستا برداشته است که می توان از ظرفیت این دو کشور برای تقویت روابط استفاده کرد.

جمالی نوبندگانی: برقراری روابط با شورای همکاری خلیج فارس در کوتاه‌مدت منفعتی ندارد

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص تمایل شورای همکاری خلیج فارس به تقویت روابط با جمهوری اسلامی گفت: جمهوری اسلامی همواره سیاست حسن همجواری و مشترکات را پیگیری کرده است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در بین کشورهای حوزه خلیج فارس با عمان و کویت از ارتباط بهتری برخورداریم، عنوان کرد: در این میان نکته مهم حضور عربستان در شورای همکاری خلیج فارس است که به عنوان عامل گرداننده این شورا همواره مواضع تند و سختی علیه جمهوری اسلامی داشته و دارد.

محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت 34067511/6/2016 3:18:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100349916187_Thum.jpg
محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت

وی در ادامه با بیان اینکه عادل الجبیر، پادشاه و سایر مقامات سعودی همچنان دست بردار نبوده و اظهاراتی علیه جمهوری اسلامی دارند، اظهار داشت: سعودی ها ایران را عامل عدم تحقق خواسته های خود در منطقه می دانند و از طرفی نسبت به توافقات برجام ناراضی هستند و در همین راستا نیز به دنبال انعقاد پیمان های چندجانبه با رژیم صهیونیستی برای مقابله با جمهوری اسلامی هستند.

جمالی نوبندگانی اضافه کرد: با توجه به سیاست های فعلی عربستان و برخی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که بعضا از استقلال کردستان نیز حمایت می کنند که تمامیت ارضی کشورهای منطقه را خدشه دار می کند، برقراری روابط ایران با این شورا در کوتاه مدت به نفع ما نیست.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی بارها حسن نیت خود را در قبال کشورهای حاشیه خلیج فارس ثابت کرده و اینک نوبت آنهاست، خاطرنشان کرد: آنچه از سابقه اقدامات شورای همکاری خلیج فارس برمی‌آید، سوءاستفاده از شرایط است لذا جمهوری اسلامی باید عزت خود را در تصمیم برای برقراری ارتباط حفظ کند.

سالک: تشریح ابعاد تصمیم شورای همکاری خلیج فارس برای ارتقاء روابط باجمهوری اسلامی / ایران صاحب بیشترین خط ساحلی خلیج فارس

احمد سالک در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از هرگونه همکاری و هماهنگی در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی با 15 کشور همسایه خود استقبال می کند، گفت: قطعا این استقبال در چارچوب تبیین سیاست هایی است که مقام معظم رهبری از قانون اساسی تعریف کرده اند که خارج از آن حرکت نمی کنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه تفکیک بین کشورهای خلیج فارس را صحیح نمی دانیم، عنوان کرد: در این میان وقتی صحبت از خلیج فارس به میان می آید، کل این کشورها که بیشترین ساحل آن را نیز جمهوری اسلامی دارد، باید با یکدیگر در ارتباطات باشند.

احمد سالک احمد سالک3406756/20/2015 12:45:31 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/06/109811_Thum.jpg
احمد سالک

وی افزود: ما باید از قدرت حقوقی و قانونی خود در همسایگی با کشورهای خلیج فارس کمال استفاده و بهره برداری را کنیم که این امر مبتنی بر اقتدار جمهوری اسلامی ایران است.

سالک همچنین با بیان اینکه تصمیم شورای همکاری خلیج فارس به این سادگی صورت نگرفته، گفت: آنها تدبیر و اقتدار جمهوری اسلامی را که از ناحیه مقام معظم رهبری ایجاد می شود، شناخته و به این نکته آگاه هستند که اگر با ما ارتباط نداشته باشند دچار خسارات زیادی می شوند که حتی اخیرا این استقبال را در زمینه ازسرگیری اعزام حجاج ایرانی را نیز از سوی عربستان شاهد بودیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان وساطت کشورهایی همچون عمان را با توجه به سابقه روابط با ایران، مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: استکبار جهانی و قدرت های منطقه نمی توانند جمهوری اسلامی را از معادلات منطقه حذف کنند چنانچه قدرت ایران در حوزه حل مسائل سوریه و عراق مطرح است.

جاسمی: تعاملات ایران و شورای همکاری خلیج فارس براساس اصل برد-برد باشد

سیدقاسم جاسمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص نحوه روابط جمهوری اسلامی با شورای همکاری خلیج فارس بعد از تصمیم این شورا به تقویت روابط با کشورمان گفت: تصمیم شورای همکاری خلیج فارس به ارتباط با جمهوری اسلامی از سر نیاز آنها به این همکاری بود که در نهایت به نفع منطقه خواهد بود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: ارتباط با شورای همکاری خلیج فارس باید بر اساس اصل عزت، حکمت و مصلحت باشد و مسیر این شورا نباید از مسیر چارچوب ها دیپلماتیک خارج شود که در این صورت نظر جمهوری اسلامی تغییر خواهد کرد.

قاسم جاسمی 3406758/17/2016 1:15:39 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608103892036884_Thum.jpgقاسم جاسمی
قاسم جاسمی

وی در ادامه با تأکید بر اینکه برنامه ها و استراتژی های شورای همکاری خلیج فارس باید بر اساس مذاکراتی با هدف برد-برد و به نفع منطقه باشد، عنوان کرد: مردم منطقه برای ما حائز اهمیت هستند لذا جمهوری اسلامی از پیشنهاد دولتمردان کشورهای حوزه خلیج فارس استقبال می کند به شرط آن که شیطنتی در این کار صورت نگیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه کشورهای عمان و کویت تا کنون نسبت به کشور های دیگر با صداقت بیشتری به رابطه با ایران ورود کرده اند، خاطرنشان ساخت: این دو کشور همواره شرایط را برای تنش زدایی ایجاد کرده اند./

پایان پیام

ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

fa Icana

استفاده از این مطالب فقط با ذکر منبع "خانه ملت" مجاز است

Icana.ir ۲۰۱۷ ©

Powerd By : Tasvirnet
PC