هدر اصلی
1388/03/31 12:03:00
سرویس صحن

قربانی توضیحات وزیر جهاد کشاورزی را قانع کننده دانست

**موسی قربانی توضیحات وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال خود درباره تدوین اساسنامه نحوه فعالیت شرکت‌های زراعی را قانع دانست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "محمد رضا اسکندری" که امروز جهت پاسخگویی به سوال نماینده قائنات در خصوص علت کوتاهی این وزارتخانه نسبت به سرنوشت شرکت‌های سهامی زراعی و تدوین اساسنامه آن در جلسه‌علنی حاضر شده بود، گفت: قانون تاسیس شرکت‌های سهامی زراعی پیش از انقلاب اسلامی به تصویب رسیده بود که به دلیل اعتراض کشاورزان و دولتی بودن این شرکت‌ها در پیش از انقلاب با وقوع انقلاب اسلامی این شرکت‌ها که تعدادشان نیز بیش از 90 شرکت بود مدخل شدند و درحال حاضر تنها چهار شرکت از این شرکت‌ها فعال هستند و محدوده فعالیت دو شرکت در استان خراسان جنوبی است.

اسکندری ادامه داد: افزایش سود و سرمایه این شرکت‌ها موجب بروز اختلافاتی در بین سهامداران آن شده بود که عده‌ای در سال 86 به دیوان عدالت اداری در این خصوص شکایت کردند که دیوان نیز به دلیل آن که اساسنامه این شرکت‌ها برمبنای قانونی تهیه شده که پیش از انقلاب به تصویب رسیده است آن را خلاف شرع دانست و حکم به ابطال اساسنامه این شرکت‌ها و تدوین اساسنامه جدید داد.

وی گفت: دولت نهم در طی سفرهای استانی خود با هدف توسعه صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در استان‌های مختلف اقدام به تاسیس شرکت‌های سهامی زراعی کرده است که باتوجه به آغاز فعالیت آنها، لغو اساسنامه تمامی این شرکت‌ها و معطل ماندن فعالیت‌ آنها تا تصویب اساسنامه جدید، زیانهای زیادی را متوجه شرکت‌ها می‌کند.

وزیر کشاورزی خاطر نشان کرد: چون اساسنامه این شرکت‌ها طبق قانونی نوشته شده است که پیش از انقلاب به تصویب رسیده است، تدوین هر اساسنامه دیگری این شرکت‌ها را با مشکل مجدد روبه‌رو می‌کند لذا باید قانون جایگزین برای تاسیس شرکت‌های سهامی زراعی تدوین کرد.

وی گفت: لایحه چگونگی تاسیس شرکت‌های سهامی زراعی مربوط هم اکنون در کمیسیون تخصصی دولت در دست رسیدگی است و به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

اسکندری افزود: در حال حاضر بیش از هزار نفر در این شرکت‌ها مشغول فعالیت هستند و نمی‌توان این شرکت‌ها را منحل و سپس برای تدوین قانون مربوطه اقدم کرد لذا از دیوان عدالت اداری مهلت خواسته شده است که تا زمان تصویب قانون جدید و تدوین اساسنامه به این شرکت‌ها امکان ادامه فعالیت داشته باشند.

موسی‌قربانی نماینده قائنات نیز در پاسخ به اظهارات وزیرجهاد کشاورزی گفت: من خواهان انحلال این شرکت‌ها تا زمان تدوین اساسنامه جدید نیستم بلکه سوال من این است چرا دولت دراین زمینه تعلل کرده است در حالی که می‌توانست طبق قانون برنامه چهارم توسعه راساً و بدون تصویب مجلس نسبت به تدوین اساسنامه جدید اقدام نماید.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی مهرماه سال گذشته در مجلس قول داده بود که اساسنامه جدید این شرکت‌ها ظرف دوهفته تهیه می‌شود در حالی که دولت نیازی به تدوین قانون جدید ندارد بلکه می‌تواند براساس اختیارات خود اساسنامه را نوشته و آنها را از بلاتکلیفی رها کند.

قربانی خاطر نشان کرد: اساسنامه این شرکت‌ها اسفندماه 86از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شده است و از‌آن زمان تاکنون وزارت جهادکشاورزی در رفع مشکل این شرکت‌ها اقدامی صورت نداده است.

نماینده قائنات خطاب به وزیر اظهار داشت: شما با عملکرد خود به دولت  احمدی‌نژاد ضربه می‌زنید و من چون نمی‌خواهم خدشه‌ای به دولت نهم وارد شود و به خاطر مصالح کشور با وجود آن که قانع نشده‌ام، خود را قانع شده تلقی می‌نمایم.

لازم به ذکر است براساس گزارش کمیسیون کشاورزی، وزیرجهاد کشاورزی باید طبق تعهدی که در این کمیسیون به نمایندگان دادند نسبت به تنظیم اساسنامه جدید این شرکت‌ها و تصویب آن در هیات دولت اقدام نماید.

لذا باتوجه به قانع شدن قربانی، رای‌گیری از نمایندگان برای روشن شدن نظر مجلس از توضیحات وزیرجهادکشاورزی انجام نشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet