سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان موافق و مخالف اصلاح ساختار بنیاد شهید مطرح کردند؛

اصلاح روند انتخاب رییس بنیاد شهید؛ دخالت در عزل و نصب یا افزایش پاسخگویی به ایثارگران

سرویس اجتماعی
نمایندگان موافق اصلاح ساختار بنیادشهید این اقدام را جهت افزایش پاسخگویی به ایثارگران و نمایندگان ضروری دانسته در حالیکه مخالفان، این طرح را به نوعی دخالت در روند عزل و نصب رئیس بنیاد قلمداد می‌کنند.
یکشنبه 10 اردیبهشت 1396 ساعت 13:33
اصلاح روند انتخاب رییس بنیاد شهید؛ دخالت در عزل و نصب یا افزایش پاسخگویی به ایثارگران نمایندگان موافق اصلاح ساختار بنیادشهید این اقدام را جهت افزایش پاسخگویی به ایثارگران و نمایندگان ضروری دانسته در حالیکه مخالفان، این طرح را به نوعی دخالت در روند عزل و نصب رئیس بنیاد قلمداد می‌کنند. http://cdn.icana.ir/d/019/201704107146309976.jpg اصلاح,روند,انتخاب,رییس,بنیاد,شهید؛,دخالت,در,عزل,و,نصب,یا,افزایش,پاسخگویی,به,ایثارگران Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه اجتماعی؛ اصلاح ساختار بنیاد شهید و امور ایثارگران از مجلس نهم و به دنبال طرح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران مطرح و در نهایت طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجلس دهم تهیه و در کمیسیون اجتماعی مجلس بررسی شد.

طرح مذکور به جهت ایجاد شبهه‌های بسیار و طرح موضوعات مختلف موافقان و مخالفان به کمیته تخصصی ارجاع شده تا ضمن بررسی کارشناسی، موضوع اذن از مقام معظم رهبری به جهت اصلاح اساسنامه پیگیری شود.

ابوالفضل ابوترابی به عنوان نماینده موافق و البته یکی از طراحان این طرح تجمع‌‌های اخیر برخی ایثارگران، عزل و نصب‌های قابل تامل را یادآور می‌شود و تاکید دارد که این موارد ضرورت اصلاح اساسنامه و ساختار سازمانی این مجموعه را ایجاب کرده است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو فراکسیون ایثارگران مجلس اما با انتقاد از طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید، می‌گوید: دخالت شورای عالی ایثارگران در عزل و نصب روسای بنیاد شهید مغایر قوانین بوده و سبب چشم پوشی از نقش مهم مقام معظم رهبری در این امر می‌شود.

سهیلا جلودارزاده نایب رئیس کمیسیون اجتماعی نیز در تشریح وضعیت طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، می‌گوید: این طرح در کمیته تخصصی در حال بررسی است اما می‌توان اصلاح ساختار بنیاد شهید را با اخذ نظرخواهی از جامعه ایثارگران دنبال کرد تا ضمن تسهیل شرایط کاری این مجموعه با دولت، رئیس منتخب پاسخگوی ایثارگران باشد.

 

جعفرزاده: انتقاد از دخالت شورای عالی ایثارگران در عزل و نصب رئیس بنیاد شهید

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو فراکسیون ایثارگران مجلس در گفت‌ وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت درباره طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: طبق اساسنامه، بنیاد شهید نهاد عمومی غیردولتی و دارای استقلال مالی و اداری بوده و زیرنظر رئیس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می‌شود بنابراین بنیاد دستگاهی اجرایی است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی3406758/15/2013 1:27:25 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/08/44166_Thum.jpg
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، افزود: بر اساس اصل 124 قانون اساسی رئیس جمهور می‌تواند برای انجام وظایف قانونی خود معاونانی داشته باشد، از این رو حق دارد برای انجام وظایف قانونی خود در این دستگاه اجرایی معاونی را تعیین نماید از این جهت و بنا به دلایلی طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران با اصل 24 مغایراتی دارد.

وی با یادآوری اینکه صد درصد بودجه بنیاد شهید وامور ایثارگران از محل منابع دولتی تامین می‌شود، تصریح کرد: در طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید وامور ایثارگران، رئیس‌جمهور به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی و مسئول بودجه کشور که اعتبارات بنیاد را پیش‌بینی می‌کند، از ترکیب هیات امنای بنیاد حذف شده به عبارتی رئیس‌جمهور در دستگاه زیرمجموعه خود که باید سالانه هزاران میلیارد تومان اعتبار در آنجا هزینه شود، هیچ اختیاری ندارد و در پی آن پاسخگویی رئیس جمهور در برابر عملکرد بنیاد مخدوش خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران در جزئیات نیز دارای ایراداتی است، یادآور شد: در بند (الف) ماده واحده طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید که پیرامون جایگزینی شورای عالی ایثارگران به جای هیات امنا است، ذکری از والدین شهدا نیامده در حالی که هم‌اکنون 115 هزار والدین شهید در قید حیات،  تعداد 42 هزار آزاده، 52 هزار همسر شهید، 29 هزار همسر غیر مزدوج شهید، 560 هزار جانباز و حدود چهار میلیون رزمنده در کشور داریم.

جعفرزاده افزود: به دلیل بی اعتنایی به والدین و همسران شهدا و جانبازان کشور در تعیین سهم شهرستانی، استانی و عالی رقابت‌های ناسالمی رخ خواهد داد. همچنین طبق تعریف ایثارگر در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ایثارگران شامل شهدا، مفقود‌الاثرها، اسرا، آزادگان، جانبازان و رزمندگان هستند و همسر، فرزند و والدین شهدا جزو خانواده‌های ایثارگران محسوب می‌شوند نه ایثارگر. از سوی دیگر معادل همسران شهدا و جانبازان متوفی و معادل فرزندان شهدا و جانبازان متوفی داریم که این افراد هم در طرح پیشنهادی دیده نشده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون رزمندگان مشمول خدمات بنیاد شهید نیستند، گفت: با اصلاحات صورت گرفته در طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رزمندگان هم جزو جامعه هدف بنیاد محسوب خواهند شد و این موضوع با اصلاحات اخیر قانون برنامه ششم توسعه که تولیت امور رزمندگان را به عهده ستاد کل قرار داده مغایر است.

نماینده مردم رشت در مجلس دهم ادامه داد: طرح پیشنهادی راجع به اصلاحات اساسنامه بنیاد شهید است بنابراین انتخاب شورای عالی ایثارگران به عنوان جایگزین هیات امنا انتخاب نامناسبی است و قاعدتا باید عنوان شورا، به شورای عالی بنیاد اصلاح شود، از آنجا که در بند (الف) ماده واحده این طرح ترکیب اعضای حقیقی شورای شهرستان مشخص شده باید تکلیف اعضای حقیقی شورا هم مشخص شود در حالیکه که برای اعضای حقوقی نقشی در شوراها پیش‌بینی نشده است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه پیشنهاد حذف ماده 9 از اساسنامه منجر به ایجاد ابهام در تکلیف ترکیب اعضای شورای عالی و رئیس شورا می‌شود، تصریح کرد: در بند (ج) ماده واحده طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید عنوان شده که شورای عالی ایثارگران در ازای هر هزار نفر به انتخاب شورای ایثارگران هر استان تعیین شود این در حالی است که مجمع ایثارگران پنج میلیون نفر بوده و این پیش‌بینی به درستی انجام نگرفته در واقع با فرمول مذکور در طرح، تعداد اعضای شورای عالی 500 نفر خواهد بود.

وی با انتقاد از دیگر مفاد این طرح یادآور شد: ملاک انتخاب دو نفر توسط شورای عالی برای معرفی به رئیس جمهور جایگاه مقام معظم رهبری جهت انتصاب رئیس بنیاد را (بند ج ماده 4 اساسنامه) زیر سوال می‌رود، در واقع این موضوعات در انتخاب افراد مبهم است. البته تبصره (3) این طرح که عضویت در شورا را افتخاری عنوان کرده محل تامل است چراکه مشخص نیست افتخاری بودن به معنی شغل محسوب نشدن است یا خیر.

جعفرزاده یادآور شد: در بند (ج) این طرح عنوان شده شورای عالی می‌تواند دو نفر را به رئیس جمهور معرفی نماید و رئیس جمهور این دو نفر را برای انتصاب رئیس بنیاد به مقام معظم رهبری پیشنهاد نمایند این در حالی است که قبل از این حکم، عزل و استیضاح رئیس بنیاد راسا به عهده شورای عالی گذاشته شده به این معنا که مقام منصوب توسط مقام معظم رهبری بدون اذن معظم له راسا توسط شورای عالی عزل خواهد شد و این مساله قابل تامل است.

عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران با اصل 75 قانون اساسی نیز مغایرت دارد.

 

ابوترابی: آزردگی جامعه ایثارگری از مدیریت خانوادگی بنیاد شهید / تشریح جزییات اذن از رهبری درباره تغییر روش انتخاب ریاست بنیاد

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در توضیح طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: متاسفانه بین جامعه هدف (ایثارگران) و بنیاد شهید فاصله‌ای ایجاد شده که موجب نارضایتی ایثارگران شده است، در حقیقت معاون رئیس‌جمهور که ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران را بر عهده دارد پاسخگویی هیچ کدام از اقدامات انجام گرفته در این مجموعه نیست.

ابوالفضل ابوترابی ابوالفضل ابوترابی3406755/5/2014 12:45:40 PMhttp://media.icana.ir/Image/2014/05/68214_Thum.jpg
ابوالفضل ابوترابی

نماینده مردم نجف‌آباد و تیران در مجلس شورای اسلامی با یادآوری تجمع‌‌های اخیر برخی ایثارگران و خودسوزی همسر یکی از ایثارگران، تصریح کرد: این اقدامات و عزل و نصب‌های قابل تامل مانند گماردن خواهرزاده رئیس بنیاد شهید با وجود داشتن سابقه کیفری در هیات مدیره بانک دی و انتصاب اقوام نسبی رئیس بنیاد شهید در برخی پست‌های سازمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران ضرورت اصلاح اساسنامه و ساختار سازمانی این مجموعه را ایجاب کرده است.

وی با بیان اختلاس صورت گرفته در بانک دی، ادامه داد: سو مدیریت ریاست بیناد شهید سبب شده تا به موضوع تدوین و ارائه طرح اصلاح اساسنامه بیناد شهید و امور ایثارگران مطرح شود، متاسفانه هم‌اکنون مجلس امکان نظارت بر عملکرد رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران را به دلیل اینکه یکی از معاونت‌های رئیس‌جمهوری است، ندارد.

ابوترابی ادامه داد: ایثارگران نیز در شرایط فعلی امکان سوال یا درخواست توضیح از رئیس بیناد شهید و امور ایثارگران را ندارند، از این رو در این طرح به دنبال تغییراتی هستیم که در صورت تحقق، رئیس بنیاد شهید به نمایندگان و ایثارگران پاسخگو باشد، همچنین پیشنهاد ایجاد تغییراتی در انتخاب رئیس بنیاد شهید داده شده تا بتوان وی را از میان جامعه هدف (ایثارگران) انتخاب کرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی دلایل مخالفت برخی نمایندگان با این طرح درباره نحوه انتخاب رئیس بنیاد شهید را یادآور شد و گفت: در این طرح به دنبال انتخاب رئیس بنیاد شهید همانند انتخاب رئیس جمعیت هلال احمر هستیم، از این رو برای حل مشکلات مطرح و رفع موانع قانونی قرار شد از مقام معظم رهبری اذنی گرفته شود تا تداخلی در وظایف ایشان برای انتخاب رئیس بنیاد شهید صورت نگیرد.

ابوترابی با بیان اینکه اصلاح اساسنامه و ساختار بنیاد شهید موضوعی است که با اجازه مقام معظم رهبری پیگیری خواهد شد، تصریح کرد: وضعیت بنیاد شهید و امور ایثارگران بسیار نگران کننده است به نوعی که ایثارگران به این مجموعه بدبین شده‌اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران را نمی‌توان به وزارتخانه تبدیل کرد، زیرا در تشکیل وزارتخانه محدودیت هایی وجود دارد بنابراین بهتر است رئیس بیناد شهید از میان جامعه ایثارگران و بر اساس اجماع نظر گروه‌های مختلف ایثارگر انتخاب شود.

 

جلودارزاده: پاسخگویی به جامعه ایثارگران، هدف اصلی اصلاح اساسنامه بنیاد‌شهید

سهیلا جلودارزاده نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ ملت، در خصوص طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، گفت: اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس معتقدند که امکان اصلاح ساختار بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود ندارد زیرا بر این باورند که انتخابی بودن رئیس بنیاد شهید به دلیل اینکه یکی از مجموعه های تحت نظر دولت است، امکان‌پذیر نیست.

سهیلا جلودارزاده 3406755/30/2016 4:46:53 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605107504889140_Thum.jpg
سهیلا جلودارزاده

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نظر موافقان اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران، تصریح کرد: موافقان اصلاح ساختار بنیاد شهید اذعان دارند که روسای بنیاد شهید و امور ایثارگران به جامعه مخاطبان و هدف خود اعتنایی ندارند از این رو بر تشکیل شورای عالی بنیاد شهید تاکید دارند تا این شورا در انتخاب رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نقش داشته باشد.

وی افزود: مخالفان طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران اما تاکید دارند که اصلاح ساختار بنیاد شهید سبب بروز اختلاف بین جامعه ایثارگران در استان‌های مختلف خواهد شد، در حقیقت رئیس بنیاد شهید باید طی سلسله مراتب قانونی انتخاب شود، از همین رو شبهه‌های مطرح در کمیسیون اجتماعی سبب ارجاع طرح اصلاح اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران به کمیته‌ تخصصی جهت بررسی کارشناسی شد.

جلودارزاده با بیان اینکه ساختار فعلی بنیاد شهید باید سنجیده شود، تصریح کرد: به نظر می‌رسد برای جلوگیری از اختلافات از همه گرو‌ه‌های جامعه ایثارگران نظر خواهی شود تا نظر گروه‌های مختلف برای تغییر یا عدم تغییر ساختار و نحوه انتخاب رئیس بنیاد شهید مشخص شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیین‌نامه و اساسنامه بنیاد شهید و امور ایثارگران باید به شیوه‌ای تنظیم شود که ضمن تسهیل شرایط کاری این مجموعه با دولت، رئیس منتخب بنیاد شهید بتواند پاسخگوی گروه‌های مختلف ایثارگران باشد، البته می‌توان به وسیله گزینش‌های اخلاقی، مدیریتی و علمی رئیس بنیاد شهید را از میان جامعه هدف انتخاب کرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اصلاح ساختار بنیاد شهید و امور ایثارگران و نحوه انتخاب رئیس این مجموعه پس از بررسی کار کارشناسی کمیته تخصصی مشخص خواهد شد، اما در هر حال نمایندگان بر انتخاب فرد با تجربه و پاسخگو به جامعه هدف به عنوان رئیس بنیاد شهید تاکید دارند./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار