سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
نمایندگان مجلس مطرح کردند؛

دندان طمع عربستان در خاک بحرین

سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس معتقدند ورود مجدد نیروهای نظامی عربستان به بحرین حکایت از قطعیت صدور حکم آیت الله شیخ عیسی قاسم و به دنبال آن الحاق بحرین به عربستان دارد.
یکشنبه 17 اردیبهشت 1396 ساعت 15:25
دندان طمع عربستان در خاک بحرین نمایندگان مجلس معتقدند ورود مجدد نیروهای نظامی عربستان به بحرین حکایت از قطعیت صدور حکم آیت الله شیخ عیسی قاسم و به دنبال آن الحاق بحرین به عربستان دارد. http://cdn.icana.ir/d/019/201705100115469734.jpg دندان,طمع,عربستان,در,خاک,بحرین Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ دو روز گذشته بود که برخی منابع بحرینی خبر از ورود نیروها و تجهیزات نظامی سعودی به این کشور خبر دادند.

ورود نیروهای سعودی به بحرین در حالی صورت می گیرد که قرار بود امروز (17 اردیبهشت ماه) حکم آیت الله شیخ عیسی قاسم به اتهام واهی پولشویی صادر شود. دادگاه بحرین این اتهام را به خاطر جمع آوری خمس از سوی دفتر رهبر شیعیان بحرین مدعی شده است.

پیش از این نیز تاریخ های دیگری برای محاکمه شیخ عیسی قاسم تعیین شده بود که به خاطر تظاهرات و اعتراضات مردمی به تعویق افتاده و به امروز موکول شده بود.

نمایندگان مجلس در گفت و گوهای جداگانه ای که با خانه ملت داشتند این اقدام عربستان را به خاطر حمایت از رژیم آل خلیفه بعد از محاکمه شیخ عیسی قاسم دانسته و افزودند آل خلیفه نمی تواند با حمایت های نظامی عربستان علیه مردم بحرین، زمان زیادی دوام بیاورد. متن این گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

فلاحت پیشه: ورود نظامیان سعودی به بحرین حاکی از حکم سنگین آل‌خلیفه برای شیخ عیسی قاسم است

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از ورود نیروهای سعودی به بحرین گفت: عربستانی ها سعی دارند خود را ژاندارم منطقه نشان دهند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه به سفری که ترامپ برای حضور در عربستان در پیش دارد اشاره و عنوان کرد: افرادی مثل ترامپ نگاهی اقتدارطلبانه در منطقه دارند و عربستان قصد دارد با ورود نیروهای سعودی به بحرین، مردم این کشور را بیش از پیش سرکوب کرده و پیش روی رئیس جمهور آمریکا خودی نشان دهد.

فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 2:01:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103839686142_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت

وی در ادامه با بیان اینکه در شرایطی که عربستان قصد فرافکنی در منطقه دارد، خود ملت این کشور نیز تشنه دموکراسی هستند اظهار داشت: عربستان از ابزار سختی برای سرکوب قیام ها و نهضت های مردمی بحرین و یمن استفاده می کند که صرفا در کوتاه مدت جواب می گیرد اما در بلندمدت عربستانی ها گرفتار اتفاقات سخت می شوند.

فلاحت پیشه در ادامه با یادآوری این مطلب که عربستانی ها با ورود نیروهای سعودی به بحرین یک چتر صیانتی برای مقامات بحرینی ایجاد کرده اند، ابراز داشت: قطعا رژیم آل خلیفه حکم سنگینی برای شیخ عیسی قاسم در نظر گرفته است که سعودی ها وارد بحرین شده اند لذا در این شرایط باید برای بحرینی ها نگران بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه حتی پارلمان اروپایی سیاست های عربستان در بحرین را محکوم می کند، خاطرنشان ساخت: با این حال عربستان وزنه آمریکا را در نظر دارد و مطابق میل آناه عمل می کند که در این شرایط جمهوری اسلامی باید دیپلماسی خود را در حوزه عربستان فعال کرده و به جای اعزام حجاج به عربستان، سیاست قهرآمیزتری نسبت به این کشور اتخاذ کند.

گودرزی: قطعیت صدور حکم شیخ عیسی قاسم با ورود سعودی‌ها به بحرین

مسعود گودرزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ورود نیروهای سعودی به بحرین را مداخله آشکار عربستان در امور داخلی کشور دیگر دانست و گفت: شیخ عیسی قاسم از افراد مبارزی بود که به نمایندگی از مردم مبارز بحرین نسبت به حکومت مستقر اعتراضاتی داشت که کشورهای دیگر نباید در امور داخلی به خصوص امور مربوط به اعتراضات داخلی، دخالت کنند.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به علت مداخله عربستان در امور بحرین اذعان داشت: سرسپردگی آل خلیفه به دولت آل سعود و تبدیل شدن این کشور به جولانگاه عربستان از مهم ترین عواملی است که باعث می شود سعودی ها حمایت خود را از رژیم این کشور ادامه داده تا یکی از مهره های خود در منطقه را از دست ندهند.

مسعود گودرزی 3406756/28/2016 12:51:49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606109588362300_Thum.jpgمسعود گودرزی
مسعود گودرزی

وی افزود: عربستان برای مبارزه به گروه های شیعی به رژیم بحرین احتیاج دارد از این رو حمایت ویژه ای از این کشور دارد و بحرین نیز در میان سایر کشورهای عربی ارادت خاص تری نسبت به عربستان داشته و تمام سیاست های این کشور را اعمال می کند.

گودرزی در ادامه ضمن محکومیت ورود نیروهای سعودی به بحرین بیان داشت: این اقدام با زمان صدور حکم شیخ عیسی قاسم همزمان شده و این نشان دهنده تصمیم جدی بحرینی ها به صدور حکم قطعی این رهبر شیعی بحرین را دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه هزینه نهایی جنگ داخلی بحرین را عربستان باید بپردازد خاطرنشان کرد: زمانی که حکم شیخ نمر نیز صادر و اجرا شد، عربستان متحمل هزینه های زیادی در رابطه با این اقدام که شد که مجددا سعودی ها به همراه رژیم آل خلیفه با صدور حکم شیخ عیسی قاسم دچار آن می شوند.

رحیمی جهان آبادی: آل‌خلیفه تصمیم به الحاق بحرین به عربستان دارد

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به ورود نیروهای سعودی به بحرین گفت: امروز دولت بحرین با مشکلاتی مواجه است که قصد دارد آنها را از طریق حضور و نقش عربستان سعودی حل کند.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: حاکمیت بحرین به این نتیجه رسیده که ملحق شدن به خاک عربستان بسیار بهتر از تحمل فشار نیروهای معارض و مخالف در داخل کشور است.

جلیل رحیمی جهان آبادی 3406752/6/2017 3:32:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/02/201702104905833377_Thum.jpgجلیل رحیمی جهان آبادی
جلیل رحیمی جهان آبادی

وی افزود: اقدام اخیر عربستان مبنی بر ورود نیروهای سعودی به بحرین بر اساس همین نگاه شکل گرفته که زمانی این کشور جزء خاک عربستان شود لذا در چشم انداز نهایی اگر آل خلیفه مجبور شود حاضر است تسلیم مردم کشور خود نشده اما به جزئی از خاک عربستان تبدیل شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در پایان با اشاره به اینکه قطع یقین قرار است حکم شیخ عیسی قاسم بعد از چند بار به تعویق افتادن صدور آن، صادر شود که نیروهای عربستان وارد بحرین شده اند، خاطرنشان کرد: امنیت زمانی پایدار می شود که رضایت مردم آن کشور جلب باشد لذا با اقدامات نظامی عربستان در بحرین تنها امنیتی غیرپایدار در کوتاه مدت رخ داده و در بلندمدت تبعات ناخوشایندی برای آل خلیفه خواهد داشت.

جمالی نوبندگانی: هماهنگی عربستان با سازمان ملل برای ورود نظامی به بحرین/ صدور حکم شیخ عیسی قاسم آل خلیفه را ساقط می‌کند

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به ورود نیروهای سعودی به بحرین گفت: نیروهای رژیم آل خلیفه تا جایی که توانستند اقداماتی را با همکاری نیروهای ائتلاف شورای همکاری خلیج فارس علیه شیعیان انقلابی بحرین صورت دادند اما خود آنها نیز به اقلیت بودن خود نسبت به اکثریت واقف بودند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: از سوی دیگر ورود نیروهای سعودی به بحرین برای تقویت روانی و نظامی نظامیان رژیم آل خلیفه بوده و قصد دارند قدرت خود را به رخ انقلابیونی بکشند که نسبت به حبس، سلب تابعیت یا دادگاهی شدن رهبر شیعی خود اعتراض دارند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت 34067511/6/2016 3:18:08 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100349916187_Thum.jpg
محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت

وی ادامه داد: اقدام اخیر عربستان مبنی بر ورود نیروهای سعودی به بحرین در حالی صورت می پذیرد که سعودی ها حاکمیت سوریه را نسبت به دعوت از کشوری برای کمک به آنها مُحق نمی دانند اما خود آنها برای دخالت در امور داخلی بحرین، حضور نظامی پیدا می کنند.

جمالی نوبندگانی در ادامه با بیان اینکه عربستان سیاست دوگانه خود را از آمریکایی ها به ارث برده است، عنوان کرد: عربستان با حضور نظامی در یمن نتوانست موفقیتی کسب کند لذا با حضور نظامی در بحرین نیز صرفا روح و روان مردم سرکوب شده را به لحاظ تاریخی زخمی می کند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان ورود نیروهای سعودی به بحرین را مقدمه ای برای محکوم کردن شیخ عیسی قاسم دانست و خاطرنشان کرد: عربستان پیش از ورود نظامی به بحرین با سازمان های حقوق بشری و سازمان ملل هماهنگ شده است که این سازمان ها هیچ گونه انتقادی نسبت به این اقدام ندارند اما بحرین باید بداند صدور حکم شیخ عیسی قاسم تنها باعث سقوط رژیم فعلی می شود./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار