سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
نمایندگان ملت تحلیل و بررسی کردند:

نگاه مکرون به تهران و امید به ارتقاء روابط ایران و فرانسه

سرویس سیاسی
انتخاب امانوئل مکرون به ریاست جمهوری فرانسه اتفاقی است که تحولات این کشور و اتحادیه اروپا را تحت الشعاع قرار خواهد داد و احتمالا روابط پاریس با تهران را ارتقا خواهد بخشید.
دوشنبه 18 اردیبهشت 1396 ساعت 14:35
نگاه مکرون به تهران و امید به ارتقاء روابط ایران و فرانسه انتخاب امانوئل مکرون به ریاست جمهوری فرانسه اتفاقی است که تحولات این کشور و اتحادیه اروپا را تحت الشعاع قرار خواهد داد و احتمالا روابط پاریس با تهران را ارتقا خواهد بخشید. http://cdn.icana.ir/d/019/201705107091781667.jpg نگاه,مکرون,به,تهران,و,امید,به,ارتقاء,روابط,ایران,و,فرانسه Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی – علی ودایع : بالاخره کمر پوپولیسم و عوام فریبی نئوناسیونالیست ها در فرانسه شکست. «امانوئل ژان میشل فردریک مَکْرون» 39 ساله معروف به امانوئل مکرون، بانکدار، وزیر اقتصاد، صنعت و امور دیجیتال کابینه «فرانسوا اولاند»، بیست و پنجمین رئیس جمهوری فرانسه شد. وی در جدالی کشنده با «مارین لوپن» توانست 66درصد آراء را به خود اختصاص دهد.

کارشناسان سیاسی، با توجه به مسائلی چون بحران مهاجرت، تشدید تروریسم و افزایش تمایلات ملی‌گرایانه در بین شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای خروج از این اتحادیه، انتخابات ریاست جمهوری امسال فرانسه را مهمترین انتخابات این کشور طی دهه‌های اخیر می‌ دانستند.

اخیرا در فرانسه کتابی با عنوان «امانوئل مکرون، جوانی به این کاملی« درباره زندگی و کار این سیاستمدار ۳۹ ساله منتشر شده است. شاید کارنامه تحصیلی و حرفه ای آقای مکرون، به خوبی نشانگر آن باشد که چرا بسیاری از رسانه ها و تحلیلگران فرانسه وی را نمونه موفق یک شهروند و برون داد کامل نظام آموزشی، شغلی و سیاسی این کشور به شمار می برند.

در دور اول انتخابات و در حالی که جامعه فرانسه بیش از همیشه چند قطبی شده بود، مکرون با کسب ۲۴/۰۱ درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت. اختلاف مکرون با مارین لوپن کاندیدای راست افراطی فرانسه از جبهه ملی کمتر از یک میلیون رای بود. پس از حمایت گسترده احزاب و جریان های سیاسی گوناگون از مکرون، حالا کم و بیش سناریوی سال ۲۰۰۲ در در دور دوم انتخابات فرانسه محقق شده است: «اتحاد اکثریت فرانسه علیه راست افراطی.»

در حالی که جامعه چندپاره فرانسه در دور نخست دست رد به سینه احزاب سنتی و از جمله حزب سوسیالست زد، امانوئل مکرون برای تشکیل دولت و کسب رای اعتماد مجلس نیاز به یک اکثریت پارلمانی دارد.

رئیس جمهوری جدید فرانسه پیشتر حمایت جریان میانه رو و سنتی مودم (جنبش دموکراتیک) به رهبری «فرانسوا بایرو» را به دست آورده است. به نظر می رسد جوان ترین رئیس جمهوری پنجم فرانسه برای کسب اکثریت پارلمانی می تواند با جناح راست حزب سوسیالیست و جمهوریخواهان میانه رو ائتلاف کند.

انتخابات پارلمانی ماه ژوئیه، نخستین سنگ محک برای امانوئل مکرون در کسوت ریاست جمهوری بدون هراس از مارین لوپن خواهد بود.

امانوئل مکرون در دوران کارزا انتخاباتی و هنگامی که بسیاری از رقبا کمر به نقد بی رحمانه نظام موجود بسته بودند و حمله به «سیستم» کلید واژه سخنرانی ها شده بود، به وضوح از کارکرد نهادهای موجود در فرانسه و اتحادیه اروپا دفاع کرد.کاندیدای جنبش موسوم به «به پیش (En Marche)  »گفته بود  که «در کمتر از یک سال فضای سیاسی فرانسه را متحول کردیم.»

زلزله سیاسی مکرون در فضای داخلی فرانسه این احتمال را پررنگ کرده است که سیاست خارجی پاریس نیز تحت تاثیر قرار گیرد. در روزی که رهبران اروپایی از شکست لوپن در پوست خود نمی گنجیدند ، تهران نیز از این نتیجه استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با استقبال از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در فرانسه، این رویداد را به دولت و ملت آن کشور تبریک گفت.

بهرام قاسمی ابراز امیدواری کرد که روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه در دوره جدید پس از برگزاری این انتخابات، براساس بسترسازی های صورت گرفته طی سالهای اخیر و متناسب با ظرفیت های موجود بین دو کشور، در راستای منافع و مصالح دو ملت ایران و فرانسه، گسترش پیدا کند.

سید حسین نقوی حسینی 34067511/9/2016 12:31:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107362863994_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
سید حسین نقوی حسینی

امضای مکرون پای قراردادهای اقتصادی تهران و پاریس

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت:فرانسه از کشورهایی است که از حدود 3 قرن پیش تا امروز با ایران روابط تجاری و اقتصادی گسترده ای داشته است اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحت تاثیر لابی های صهیونیستی و اعراب مرتجع دارای افت و خیزهایی شده است.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: پیروزی امانوئل مکرون اتفاقی است که سایه نئوناسیونالیسم مارین لوپن را از فرانسه دور کرد.

وی در ادامه افزود: رویکرد مستقل مکرون در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اتفاقی امیدوار کننده است که بر توسعه روابط  پاریس با تهران تاثیرگذار خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: امضای مکرون پای قراردادهای اقتصادی فرانسه با ایران موضوعی است که به اشراف رئیس جمهوری فرانسه درباره جایگاه جمهوری اسلامی منجر شده است.

وی تصریح کرد: توسعه روابط فرانسه با ایران اتفاقی مثبت است که قطعا برای هردو کشور حائز اهمیت طلقی می شود که سود سرشاری را برای طرفین به ارمغان می آورد.

نقوی حسینی گفت: صنایع خودروسازی فرانسه و صنایع هوایی این کشور به شدت نیازمند دسترسی به کارخانجات و بازار ایران است که از این موضوع می توان در بهبود روابط سیاسی دو کشور در جهت منافع ملی کشورمان بهره گرفت.

این نماینده مجلس دهم گفت: قطعا ترامپ از نتیجه انتخابات فرانسه راضی نیست و همین موضوع مجادلات اتحادیه اروپایی با آمریکا را تشدید خواهد کرد.

وی تاکید کرد: شکاف اروپا با آمریکا فرصتی است که تهران از آن نهایت بهره را در شراکت با بروکسل در به چالش کشیدن یکجانبه گرایی واشنگتن کسب خواهد کرد.

مسعود گودرزی 3406755/31/2016 4:24:05 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605108560443600_Thum.jpg
مسعود گودرزی

ادامه رفتار احتیاطی پاریس در تعامل با ایران

مسعود گودرزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه میان امانوئل مکرون و مارین لوپن انتخاب مرگ و زندگی پاریس بود.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی گفت: ریشه ناسیونالیسم افراطی مارین لوپن را باید در زلزله سیاسی لوپن پدر جست و جو کرد که به عنوان چالش بزرگ اروپا محسوب می شد.

وی در ادامه افزود: مواضع تند مارین لوپن علیه مهاجران و پروژه فرگزیت که توسط جبهه ملی فرانسه مطرح شده بود به عنوان دردسر کشنده اتحادیه اروپایی محسوب می شد که از امانوئل مکرون شکست خورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رئیس جمهوری جدید فرانسه دارای رویکردی معتدل و واقع گرایانه به مسائل داخلی فرانسه و موضوعات بین المللی دارد تا جایی که شورای اتحادیه اروپایی و تمام احزاب سیاسی این کشور از این سیاستمدار جوان حمایت کرده بودند.

وی با بیان این که روابط فرانسه با ایران در سایه تفاهم برجام بهبود یافته است ، گفت: در جریان سفر سال گذشته رئیس جمهوری کشورمان به فرانسه ، امانوئل مکرون به عنوان وزیر اقتصاد فرانسه قراردادهای فی مابین را تهیه ، تنظیم و امضا کرده بود.

گودرزی گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که رئیس جمهوری فرانسه همان گونه که در رقابت های انتخاباتی موضع گیری کرده بود در عمل نیز با هماهنگی شرکای اتحادیه اروپایی موضع گیری خواهد کرد و رفتار پاریس با تهران برهمین اساس تنظیم خواهد شد.

وی تصریح کرد: انقلابی در روابط فرانسه با ایران رخ نخواهد داد و پاریس با رعایت جانب احتیاط به نوع رفتار خود ادامه می دهد.

این نماینده مجلس دهم گفت: اجرای تعهدات امانوئل مکرون اتفاقی است که قطعا در آینده روابط سیاست خارجی فرانسه در تعامل با ایران در میان مدت تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 2:01:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103839686142_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت

ایفای نقش مکرون در چارچوب مواضع اتحادیه اروپایی

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اگرچه به به لحاظ سیاسی روی روابط پاریس با تهران تاثیر خواهد گذاشت اما نکته حائز اهمیت اینجاست که تغییر راهبردی صورت نخواهد گرفت.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: مناسبات سیاسی فرانسه در غالب تصمیمات اتحادیه اروپایی باید مورد تحلیل و ارزیابی قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: پیروزی مارین لوپن اتفاقی بود که در سایه فرگزیت می توانست رفتار سیاست خارجی فرانسه را تاحدودی تغییر دهد اما با روی کار آمدن امانوئل مکرون همگرایی پاریس با بروکسل تشدید خواهد شد که این موضوع به روابط پاریس با تهران نیز تعمیم خواهد یافت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نکته حائز اهمیت اینجاست که روی کارآمدن نئوناسیونالیست ها در پاریس روابط فرانسه با ایران را دچار اخلال جدی می کرد.

وی تصریح کرد: مکرون باتوجه به حضور در جریان مذاکرات اقتصادی ایران و فرانسه  پس از اجرای تفاهم برجام،به خوبی می تواند نقشه سیاسی همکاری های مشترک را دنبال کند.

فلاحت پیشه گفت: جمهوری اسلامی در تعامل با کشورهای دیگر و تدوین راهبردهای سیاست خارجی ایران هرگز روی یک چهره یا روند انتخابات کشورهای غربی حساب باز نکرده است و این موضوع شامل فرانسه و مکرون نیز می شود.

وی تاکید کرد: تهران در واکنش به انتخابات الکترال آمریکا ، هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ را در یک ردیف دید و دکترین خود را بدون در نظر گرفتن تغییرات سیاسی تنظیم کرد.

این نماینده مجلس دهم گفت: جمهوری اسلامی نباید به گونه ای رفتار کند که بازی دیگر برای ایران سرنوشت ساز باشد.

وی در انتها تصریح کرد: امانوئل مکرون در روابط پاریس با تهران این توانایی را دارد که باتوجه به استقلال طلبی اتحادیه اروپایی نقش موثرتری نسبت به فرانسوااولاند ایفا کند.

کمال دهقانی فیروزآبادی 3406755/31/2016 10:14:26 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605108226537844_Thum.jpgکمال دهقانی فیروزآبادی
کمال دهقانی فیروزآبادی

تحول روابط ایران و فرانسه با پیروزی مکرون و دیپلماسی ظریف

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: مردم فرانسه با انتخاب مانوئل مکرون به ریاست جمهوری این کشور از دومینوی پوپولیسم عبور کردند.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس جمهوری آمریکا با مداخله مستقیم در انتخابات فرانسه و حمایت از امانوئل مکرون تلاش می کرد با اجرای فرگزیت عملا اتحادیه اروپایی را نابود کند اما به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرد.

وی در ادامه افزود: دونالدترامپ برای تثبیت یکجانبه گرایی آمریکا با استفاده از ابزار برگزیت بریتانیا و فرگزیت فرانسه به دنبال فروپاشی اتحادیه اروپایی بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: با پیروزی مکرون اتحادیه اروپایی انسجام خود را منهای بریتانیا تثبیت خواهد کرد و این اتفاق چالش های اروپا با آمریکا را تشدید خواهد کرد.

وی تصریح کرد: فرانسه در چارچوب اتحادیه اروپایی میزان تعاملات خود را با ایران تنظیم خواهد کرد که باتوجه به شرایط جامعه جهانی به نفع ایران است زیرا اروپا برای وزن کشی در معادلات جهانی نیازمند تجارت و تعامل با ایران است.

دهقانی فیروزآبادی گفت: دیپلماسی هوشمندانه ظریف که موجب موفقیت ایران در مذاکرات ایران با گروه1+5 شده بود قطعا در بستر ایجاد شده با روی کارآمدن مکرون موجب تعمیق روابط دوکشور خواهد شد علاوه بر همه اینها نباید فراموش کنیم که رئیس جمهوری جدید فرانسه در زمان عقد قراردادهای اقتصادی با ایران نقش مستقیم داشته است.

اشتراک ایران و فرانسه در تهدیدات داعش

وی با پیش کشیدن نقش مستقیم ایران در جنگ با تروریسم تکفیری گفت: فرانسه در همراهی با آمریکا از تروریست ها در جنگ سوریه حمایت کرد که همین موضوع پای داعش را به خاک این کشور گشود و ما نتیجه آن را در حملات تروریستی و کشتار مردم این کشور مشاهده کردیم.

این نماینده مجلس دهم گفت: همکاری های ایران و فرانسه می تواند به موضوع جنگ با تروریسم نیز گسترش پیدا کند مضافا این که مکرون وعده داده بود نقش قطر و عربستان را در حمایت از تروریسم مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی اگرچه معتقد است سیستم حکومتی فرانسه رفتار رئیس جمهوری این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد ، گفت: انتقادهای مکرون از ریاض و دوحه نشان دهنده شکل گیری نوعی تنش در روابط فرانسه با عربستان و قطر است .

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اعضای شورای همکاری خلیج فارس ضمن عقد قراردادهای سنگین نظامی و حراج منابع نفتی تلاش خواهند کرد مکرون را همانند فرانسوااولاند تطمیع کنند اما دیپلماسی ظریف و گسترش تعاملات با اتحادیه اروپایی می تواند مانع این توطئه شود./

پایان پیام

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار