سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

رقص شمشیر سعودی روی کوه یخی آمریکا در صحرا

سرویس سیاسی
نمایندگان مجلس که با تعبیرز «دوشیدن عربستان برای منافع اقتصادی ترامپ و غول های اسلحه سازی آمریکا» یاد می کنند ضمن هشدا علیه ادامه اقدامات خصمانه ریاض علیه تهران از خرید هنگفت آنها تفسیر به «ذخیره کوه یخ در بیابان های عربستان» کردند.
سه‌شنبه 2 خرداد 1396 ساعت 11:38
رقص شمشیر سعودی روی کوه یخی آمریکا در صحرا نمایندگان مجلس که با تعبیرز «دوشیدن عربستان برای منافع اقتصادی ترامپ و غول های اسلحه سازی آمریکا» یاد می کنند ضمن هشدا علیه ادامه اقدامات خصمانه ریاض علیه تهران از خرید هنگفت آنها تفسیر به «ذخیره کوه یخ در بیابان های عربستان» کردند. http://cdn.icana.ir/d/019/201705109807900872.jpg رقص,شمشیر,سعودی,روی,کوه,یخی,آمریکا,در,صحرا Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: قرارداد هنگفت و بی سابقه آمریکا با رژیم سعودی اتفاقی غیرعادی در بازار سیاه تجارت مرگ و اسلحه به شمار می رود. شایدهیچ کس باور نمی کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که در جریان تبلیغات انتخاباتی خود به انتقاد بی سابقه از حمایت های آمریکا از عربستان اقدام می کرد و می گفت که عربستان باید هزینه حمایت‌های آمریکا از این کشور را بپردازد، اولین سفر خارجی خود را به این کشور اختصاص دهد.

گفته می شود که «جارد کوشنر»، داماد یهودی الاصل رئیس‌جمهوری آمریکا بعدازظهر روز اول مه از یک هیات عالی‌رتبه از مقامات سعودی استقبال کرد و توانست وعده فروش بیش از 100 میلیارد دلار سلاح به عربستان را بگیرد؛ مساله‌ای که ظرف روزهای اخیر در صدر دستورکار سفر ترامپ به ریاض قرار گرفت. برهمین اساس  کاخ سفید اعلام کرد که در جریان سفر کنونی دونالد ترامپ به عربستان سعودی قراردادی به ارزش حدوداً ۱۱۰ میلیارد دلار با این کشور به امضاء رسانده است.

این توافق  که بخشی از آن به ارزش ۳۵۰ میلیارد دلار است برای مدت ۱۰ سال بوده و بخش ۱۱۰ میلیارد دلاری آن به صورت آنی و در جریان همین سفر عملیاتی شد.

نکته حائز اهمیت اینجاست که هر دو طرف درباره لیست خریدی مذاکره کردند که شامل هواپیما،‌ کشتی و بمب‌های هدایت شونده است اما در این نشست یکی از مقامات آمریکایی مساله خرید یک سیستم راداری پیشرفته طراحی شده برای ساقط کردن موشک‌های بالستیک توسط عربستان سعودی را نیز مطرح کرد.

چندین تن از مقامات دولت واشنگتن گفتند: از آنجایی که هزینه بالای این سیستم یک مشکل به حساب می‌آمد، جارد کوشنر در همان نشست با ماریلین هیوسن، مدیر اجرایی غول اسلحه سازی لاکهیدمارتین تماس گرفت و از او خواست بررسی کند که آیا می‌توان قیمت را پایین بیاورد یا خیر.

طبق یک بیانیۀ رسمی، این بستۀ تسلیحاتی شامل یک قرارداد 6 میلیارد دلاری برای مونتاژ 150 فروند بالگرد بلک هاوک متعلق به شرکت لاکهید مارتین در عربستان سعودی است.

رسانه‌ها به نقل از یک مقام امریکایی که به نامش اشاره نشد، گزارش دادند این توافق همچنین فروش یک سامانۀ موشکی تاد به ارزش 1 میلیارد دلار و قرارداد فروش 4 فروند رزمناو چند مأموریتی به ارزش 11.5 میلیارد دلار را به عربستان سعودی دربردارد.

گفتنی است که شرکت جنرال الکتریک نیز در جریان سفر ترامپ به عربستان قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایی به ارزش 15 میلیارد دلار با ریاض امضا کرد.جنرال الکتریک همچنین اعلام کرد با غول نفتی عربستان (آرامکو) تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده تا «عملیات این شرکت نفتی را به‌صورت دیجیتال درآورد».

این توافق برای ترامپ که به علت آنچه ارتباط ستاد انتخاباتی وی با روسیه خوانده می‌شود و همچنین برکناری ناگهانی جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، در امریکا تحت فشار سیاسی شدید قرار دارد، یک پیروزی به شمار می‌رود.

نمایندگان مجلس که با تعبیرز «دوشیدن عربستان برای منافع اقتصادی ترامپ و غول های اسلحه سازی آمریکا» یاد می کنند ضمن هشدا علیه ادامه اقدامات خصمانه ریاض علیه تهران از خرید هنگفت آنها تفسیر به «ذخیره کوه یخ در بیابان های عربستان» کردند.

ابوالفضل حسن بیکی 3406756/25/2016 1:17:16 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100689874533_Thum.jpg
ابوالفضل حسن بیکی

دوشیدن سعودی برای نجات اقتصاد آمریکا

ابوالفضل حسن بیکی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: رئیس جمهوری آمریکا پس از شکست هیلاری کلینتون برای پیشبرد اهداف جمهوری خواهان 2 تاکتیک اساسی در جهت حمایت از غول های اسلحه سازی ایالات متحده و افزایش سطح درآمدها پیش گرفت.

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت: دونالد ترامپ در جریان رقابت های الکترال 2016 برای تحریک جامعه آمریکا به ویژه بیکاران این کشور وعده هایی را مطرح کرده بود اما نکته جالب اینجاست که عده ای هم به شدت با این کاندیدای جنگ طلب مخالفت کردند که منجر به شکل گیری دوگانگی در ایالات متحده شد.

وی در ادامه افزود: مستاجران جدید کاخ سفید برای انحراف افکارعمومی آمریکا بحث های جنجالی نظیر دیوار مکزیک ، تنش با مکزیک و مقابله با تروریسم و عربستان را به کنار گذاشت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مساله اساسی در رفتار امروز آمریکا اینجاست که جمهوری خواهان قدرت را در چنگ گرفته اند و غلظت جنگ طلبی واشنگتن افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: وضعیت بیکاری و اشتغال در آمریکا آنچنان وخیم شده است که نگرانی درباره فروپاشی ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری در کاخ سفید و کنگره احساس می شود.

حسن بیکی گفت: انتخاب عربستان به عنوان اولین مقصد سفر ترامپ اقدامی در جهت دوشیدن سعودی ها به مبلغ 370میلیارد دلار بوده است تا صنایع آمریکایی از مرگ نجات پیدا کنند.

قمار بزرگ سعودی ها

وی با پیش کشیدن شکست های سریالی عربستان در خاورمیانه و تقابل نیابتی که با ایران دنبال می کند ، گفت: رژیم سعودی برای فرار از باتلاقی که گرفتار شده نیازمند حمایت بی سابقه آمریکا شده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: عادل الجبیر،وزیرخارجه سعودی پس از روی کار آمدن ترامپ در حدود 3هفته در محوطه کاخ سفید خیمه زده بود تا دولت جدید آمریکا را مجاب به حمایت کند.

وی تاکید کرد: سعودی ها بزرگ ترین قمار زندگی خود را روی میز ترامپ انجام دادند و تمام هست و نیست خود را پیش کش کسی کردند که پیش از ریاست جمهوری امریکا ، یک کازینودار بوده است.

چندپارگی حکومت عربستان

حسن بیکی با بیان این که رژیم سعودی از چند طیف و دسته بندی تشکیل شده است که دارای اختلافاتی عمیق هستند ، گفت: ملک سلمان با علم به چندپارگی خاندان سعودی پس از مرگ ملک عبدالله تلاش می کند محمد بن سلمان را به پادشاهی برساند و در این راه نیازمند مداخله مستقیم واشنگتن است.

وی تصریح کرد: سفر دونالد ترامپ و مجمعی که از چند کشور مسلمان در ریاض تشکیل شد اقدامی در جهت مشروعیت زایی برای ملک سلمان در داخل عربستان نیز بوده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ملک سلمان امیدوار است در جریان جنگ قدرتی که در خاندان سعودی شکل گرفته است ، ترامپ از نایب ولیعهد درمقابل ولیعهد (محمد بن نایف) حمایت کند.

احتمال فروپاشی ریاض

حسن بیکی گفت: گاف همیشگی سعودی ها این بوده است که گمان می کنند با در اختیار داشتن زرادخانه های لوکس آمریکایی می توانند با ایران مقابله کنند اما آنها در جنگ با دستان خالی مردم یمن تا امروز تحقیر شده اند.

وی با تاکید بر این که سعودی ها از فقدان قدرت نرم و حمایت مردمی در رنج هستند ، گفت: حجم انبوده تسلیحات در شرایطی که نیروی انسانی برای بهره گیری وجود ندارد ، زرادخانه های این کشور را به بمب زمانی تبدیل می کند.

این نماینده مجلس دهم گفت: شورش و درگیری قبیله ای در عربستان اتفاقی است که دیر یا زود به وقوع خواهد پیوست و در آن روز تسلیحات آمریکایی به باروت درگیری های این کشور تبدیل می شود.

وی در انتها گفت: بزرگ ترین تهدید برای خاورمیانه این است که سعودی ها با تسلیحاتی که به چنگ آورده اند ، حجم حمایت ها از تروریست های تکفیری را افزایش دهند و دامنه جنگ منطقه گسترش پیدا کند.

سید حسین نقوی حسینی 34067511/9/2016 12:31:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107362863994_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
سید حسین نقوی حسینی

جنگ، سوغاتی سفر ترامپ برای خاورمیانه

سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: سفر دونالد ترامپ به خاورمیانه اقدامی در جهت منافع نامشروع رژیم صهیونیستی و نجات غول های اسلحه سازی آمریکا از رکود باید تفسیر کرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس جمهوری آمریکا پیام آور جنگ و گسترش درگیری های خاورمیانه است که مردم منطقه خون بهای آن را می پردازند.

وی در ادامه افزود: رئیس جمهوری آمریکا پیام آور حمایت از گروه های تروریستی احرارالشام، داعش، بوکوحرام و ده ها گروه تروریستی دیگر است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ترامپ در عربستان پیام آور تفرقه افکنی ، ایجاد اختلاف و مناقشه میان کشورهای مسلمان است.

وی تصریح کرد: نتیجه سفر ترامپ چیزی جز جنگ تسلیحاتی و گسترش جنگ های نیابتی مزدوران سعودی نیست که با سلاح های آمریکایی و هزینه عربستان وارد تنش در خاورمیانه شوند.

نقوی حسینی گفت: ترامپ با پیشنهاد 350 میلیارددلاری فروش اسلحه به شیوخ عربستان و شورای همکاری های خلیج فارس در طول 10 و فروش نقد 110 میلیارددلاری ، نشان داد که با پول نفت جهان اسلام و مردم منطقه دیکتاتورهای عرب را تسلیح کند.

وی تشریح کرد: رئیس جمهوری آمریکا با روحیه سلطه گری، تنها به منافع نظام سرمایه داری غرب و کارخانجات اسلحه سازی ایالات متحده می اندیشد.

این نماینده مجلس دهم گفت: واشنگتن دنبال جنگ درون دنیای اسلام است تا کشورهای خاورمیانه با یکدیگر تامین شود و منافع نامشروع رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی تامین گردد.

وی تاکید کرد: جنگ های خانمان سوز در افغانستان ، عراق ،سوریه ، یمن و حتی لیبی همگی در نتیجه رویکرد سلطه گری آمریکا ایجاد شده است تا پول نفت و سرمایه جهان اسلام به جیب صنایع تسلیحاتی آمریکا برود.

توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به سخنان رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا درباره احتمال مذاکره موشکی با دولت دوازدهم ، گفت: ایران همواره اعلام کرده است که حمایت از توان نظامی و تدافعی جمهوری اسلامی به عنوان یکی از اصلی ترین استراتژی های کلان جمهوی اسلامی در دستور کار است و تغییر دولت ها هرگز تغییری در نوع نگاه به صنایع دفاعی ایجاد نمی کند.

وی با تمسخر رویکرد رکس تیلرسون گفت: آنچه که وزیرخارجه آمریکا بر زبان آورده نشانه حماقت و نادانی اوست که در امور داخلی ایران دخالت می کند.

نقوی حسینی گفت: جمهوری اسلامی در حوزه تقویت توان دفاعی به ویژه حوزه موشکی با هیچ احدی مذاکره نکرده و چشم انتظار نظر آمریکا یا هیچ کشور دیگری باقی نمی ماند.

وی تاکید کرد: قطعا دولت دوازدهم همت و تلاش خود را بیش از دولت یازدهم در جهت حمایت از توان موشکی کشورمان به کار خواهد بست.

این نماینده مجلس دهم گفت: دشمنان جمهوری اسلامی چشم دیدن توان موشکی ایران به عنوان یکی از اهرم های بازدارندگی کشورمان را ندارند و به دنبال حمله پس از خلع سلاح کشورمان هستند.

وی ضمن اشاره به نوع رفتار خصمانه غرب در حمایت از رژیم صدام در جریان جنگ تحمیلی ، گفت: ایران اسلامی که به طور مستمر از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد تهدید حمله نظامی قرار می گیرد قطعا توجه به صنایع دفاعی و توان موشکی را در دستور کار قرار می دهد و هرگونه چانه زنی درباره توان دفاعی کشورمان به دور از عقلانیت است.

نقوی حسینی در انتها گفت: جمهوری اسلامی هرگز تهدیدی علیه کشورهای دیگر نبوده است اما هر تهدیدی علیه ایران را در نطفه خفه می کند و قطعا توان موشکی بیش از گذشته در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 2:01:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103839686142_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت

قراردادهای تسلیحاتی تحقیرآمیز آمریکا با ریاض

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل ابعاد مختلف سفر ترامپ به عربستان و قرارداد 110میلیارد دلاری تسلیحاتی ریاض با پنتاگون، گفت: رئیس جمهوری آمریکا در سفر به خاورمیانه تلاش می کند جانی تازه به کارخانجات اسلحه سازی آمریکا ببخشد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که عربستان و برخی کشورهای عربی فاقد مولفه های قدرت نرم هستند و نمی توانند با تکیه بر حمایت مردمی در عرصه های بین المللی ایفای نقش کنند.

وی در ادامه افزود: ریاض برای جبران فقدان قدرت نرم به هزینه های تسلیحاتی گزاف روی آورده است،البته این مسئله محدود به عربستان نیست و اعضای شورای همکاری های خلیج فارس نیز همین رویکرد را دنبال کردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: قراردادهای هنگفت نظامی ترامپ را باید در نگاه تحقیرآمیز رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با تاراج پول و نفت عربستان و شورای همکاری های خلیج فارس باید تفسیر کرد.

وی تصریح کرد: در جریان نخستین سفر ترامپ به خاورمیانه شاهد محقق شدن وعده رئیس جمهوری آمریکا به نومحافظه کاران و مالکان غول های اسلحه سازی ایالات متحده هستیم.

فلاحت پیشه گفت: براساس آمار موجود،رقمی در حدود 300میلیارد دلار قرارداد نظامی از سوی کاخ سفید به کشورهای عرب خاورمیانه تحمیل شده است تا صنایع آمریکایی از رکود نجات پیدا کنند.

تشدید بحران خاورمیانه

وی با ابراز نگرانی نسبت به چشم انداز آینده خاورمیانه گفت: فروش کلان تسلیحات مدرن آمریکایی موجب ایجاد ناامنی و برهم خوردن توازن در منطقه خواهد شد.

این نماینده مجلس دهم گفت:  معضل اساسی اینجاست که سعودی ها رفتار ناخوشایندی در ایجاد بی ثباتی و جنگ طلبی دارند که با فروش تسلیحات آمریکایی تشدید خواهد شد.

وی تاکید کرد: راهبردنظامی عربستان باتوجه به ضعف فاحش مولفه های قدرت درونی آنها موجب شکل گیری بحران نظامی ده ساله در آینده منطقه خواهد شد.

فلاحت پیشه گفت: واقعیت میدانی قرارداد نظامی آمریکا اینجاست که یکی از تهدید آمیزترین روابط خاورمیانه در حال شکل گیری است که نقطه انفجار زرادخانه های تسلیحاتی مشخص نیست.

وی تصریح کرد: نجات غول های اسلحه سازی ایالات متحده به بهای تشدید التهاب خاورمیانه در کنار هزینه های گزاف سرمایه های عربستان و شورای همکاری های خلیج فارس تمام خواهد شد.

هزینه های گزاف و بی بازگشت سعودی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عربستان که در جریان جنگ طلبی های نیابتی در عراق و سوریه هزینه های سنگینی متحمل شده است و امروز عملا در یمن علی رغم استفاده از تمام توان نظامی به هیچ نتیجه مشخصی دست نیافته است.

وی در ادامه گفت: رشدتصاعدی هزینه های نظامی عربستان در کنار افول کشنده درآمدهای نفتی ریاض تهدیدی است که خزانه داری سعودی ها را بیش از گذشته در مضیقه گرفتار می کند.

فلاحت پیشه گفت: عربستان باتوجه به ساختار حکومتی سعودی تنها و تنها به تجدید مولفه های ساختار سخت می اندیشد و همین رویکرد نوع رفتارهای تهاجمی ریاض را تشدید می کند.

اذعان آمریکا به اقتدار ایران در ریاض

این نماینده مجلس دهم با پیش کشیدن سخنان «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه سفر ترامپ به ریاض گفت: تحلیل رفتاری تیم ترامپ نشان می دهد که آنها نتوانسته اند قدرت ایران را نادیده بگیرند.

وی در ادامه گفت: همزمانی سفر ترامپ با حماسه دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران اسلامی اتفاقی است که قدرت نرم ایران را به رخ مقامات آمریکایی کشید.

فلاحت پیشه گفت: نکته دردناک برای اعضای شورای همکاری های خلیج فارس به ویژه عربستان این است که آنها هرگز پشتوانه حمایت های مردمی را در کنار خود احساس نکرده اند.

وی تصریح کرد: ریاض برای ایجاد قدرت درونی حاضر به هزینه میلیاردهادلار بیش از این قراردادهنگفت و تحقیرآمیز است اما موضوع اینجاست که آنها فاقد کم ترین فاکتورهای قدرت نرم مردمی هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: ترامپ علی رغم وعده هایی که علیه تفاهم برجام داده بود و تحت تاثیر اقتدار جمهوری اسلامی ناچار به امضای تعویق تحریم های ایران شد.

وی با بیان این که موضوع فعالیت های پدافندی ایران به هیچ عنوان قابل مذاکره نیست ، گفت: تیلرسون با علم به قدرت ایران خواهان مذاکره با تهران است .

اصغر سلیمی 3406756/6/2016 1:05:05 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100430977849_Thum.jpgاصغر سلیمی
اصغر سلیمی

عبرتی که ریاض از صدام نگرفت

اصغرسلیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: اوضاع اقتصادی ایالات متحده هیچ سنخیتی با تصویری که رسانه های غرب نمایش می دهد ندارد و عملا ورشکستگی دولت آمریکا غیرقابل کتمان است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی گفت: دونالد ترامپ که تا پیش از رسیدن به کاخ سفید از سعودی ها و هزینه گزاف آمریکا در حمایت از شرکای واشنگتن در خاورمیانه انتقاد کرده بود ، امروز به دنبال دوشیدن ریاض و شورای همکاری های خلیج فارس است.

وی در ادامه افزود: دونالد ترامپ از جهالت ریاض در تقابل با تهران نهایت بهره را کسب کرده و مبلغی در حدود 370میلیارد دلار به خزانه داری آمریکا واریز می کند.

سرنوشت صدام در انتظار سعودی ها

عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها و امورداخلی شوراهای مجلس گفت: نکته مضحک اینجاست که سعودی ها گمان می کنند با در اختیار داشتن زرادخانه های لوکس آمریکایی توانایی توسعه طلبی را به دست خواهند آورد اما از سرنوشت صدام در جنگ تحمیلی و ماجرای تهاجم علیه بغداد درس عبرت نگرفته اند.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها روزی که تاریخ انقضای سعودی ها فرابرسد همان بلایی که برسر صدام آوردند در مورد ریاض عملیاتی خواهند کرد.

سلیمی گفت: سیل تسلیحاتی که به سمت عربستان در راه است ممکن است به چنگ تروریست های تکفیری بر علیه مردم خاورمیانه و مردم اروپا مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این که جمهوری اسلامی در زمان شکل گیری جنگ سوریه درباره بازگشت تروریست های تکفیری به اروپا هشدار داده بود ، گفت: تسلیحات آمریکایی خیلی زودتر از آنچه که اروپایی ها گمان می کنند توسط داعش علیه مردم کشورهای غربی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رشوه یازده سپتامبر

این نماینده مجلس دهم گفت: سعودی ها منهای احساس نیاز به اسلحه برای تقابل به ایران در حقیقت رشوه عدم پیگیری جرم ریاض در ماجرای یازدهم سپتامبر را می پردازند.

وی تاکید کرد: حضور اتباع سعودی در جریان حمله تروریستی یازدهم سپتامبر موضوعی است که در گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا و کنگره مشاهده می شود که نقش ریاض را در کشتار مردم نیویورک قطعی می کند.

سلیمی گفت: قطعا پدرخوانده های داعش در عربستان از تسلیحات آمریکایی برای خلق فاجعه ای جدید استفاده خواهند کرد و آن روز بهانه ای جدید برای جنگی جدید توسط پنتاگون فراهم خواهد شد.

جهانبخش محبی نیا 3406756/18/2016 11:44:48 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606100402142188_Thum.jpg
جهانبخش محبی نیا

خرید و انبار کوه یخی در بیابان های عربستان

جهانبخش محبی نیا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تمسخر رقم هنگفت قرارداد سعودی ها با دونالد ترامپ گفت: رئیس جمهوری آمریکا برای نجات اقتصاد ایالات متحده خزانه ریاض را همانند چنگیزخان مغول غارت کرد اما با این تفاوت که سعودی ها برای استثمار عربستان فرش قرمز پهن کرده اند.

نماینده شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی گفت: بررسی نوسانات بورس وال استریت ظرف یک دهه اخیر در کنار رقم نجومی بدهی های آمریکا و نرخ بی کاری در این کشور نشان دهنده ورشکستگی ایالات متحده است.

وی در ادامه افزود: پیش کشی سعودی ها به دونالد ترامپ جانی تازه به کارخانه های اسلحه سازی آمریکا و صنایع نفتی ایالات متحده می بخشد.

نایب رئیس کمیسیون بودجه و محاسبات مجلس گفت: سعودی های که گرفتار توهم ایران هراسی هستند در یمن تحقیر شده اند اما همچنان روی تقابل پافشاری با تهران پافشاری می کنند.

وی ضمن هشدار به ریاض گفت: خویشتنداری جمهوری اسلامی در مقابل اقدامات خصمانه سعودی حد و اندازه ای دارد و توصیه ما این است که ریاض بیش از این صبر ایران را آزمایش نکند.

این نماینده مجلس دهم گفت: رقم نجومی قراردادهای نظامی ترامپ با سعودی ها قطعا شامل انتقال بمب اتمی از آمریکا یا یکی از کشورهای خاورمیانه به عربستان نیز می شود تا ریاض در آینده نه چندان دور از آن رونمایی کند.

وی در تشریح فقدان مشروعیت داخلی رژیم سعودی ، گفت: معضل اساسی سعودی ها این است که آنها در قرون وسطی گیرکرده اند و فهمی از قدرت نرم حمایت مردمی ندارند.

محبی نیا گفت: هشت سال جنگ تحمیلی نشان داد که هیچ قدرتی ولو حمایت کل نظام سلطه را همراه داشته باشد ، توانایی رویارویی با ملت ایران را ندارد مضافا این که جمهوری اسلامی به قدرت پدافندی غیرقابل محاسبه ای دست یافته است.

وی در انتها گفت: سعودی ها در حقیقت 480میلیارد دلار یخ از آمریکا خریداری کردند تا صحرای عربستان ذخیره کنند اما سرمایه گذاری آنها برای توسعه طلبی در خاورمیانه راه به جایی نخواهد برد.

نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی 669100012/25/2016 5:41:15 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/12/201612104570756204_Thum.jpgنشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی
نشست خبری کمال دهقانی فیروزآبادی

خاطره حمایت عربستان و شورای همکاری خلیج فارس از صدام

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن اعتراض شدیدالحن به بیانیه ریاض و مواضع ضد ایرانی ترامپ در همراهی با رژیم سعودی علیه تهران گفت: سود اقتصادی دولت ترامپ این است که اعراب مرتجع منطقه دلارهای نفتی خود را به جیب کارخانه های اسلحه سازی آمریکا سرازیر کنند.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با تشکیل یک جبهه ضد ایرانی تلاش می کند منافع رژیم صهیونیستی را تامین کند.

وی در ادامه افزود: فقدان مشروعیت شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس و برخی کشورهای خاورمیانه موضوعی است که آمریکا در جهت فروش اسلحه نهایت بهره را کسب می کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بزرگ ترین خوف سعودی ها این است که موج دموکراسی خواهی اسلامی بنیان های دیکتاتوری ریاض را منهدم کند و برهمین اساس عربستان به ایران به عنوان یک دشمن نگاه می کند.

وی تصریح کرد: ترویج و تبلیغ وهابی گری که نتیجه آن را در بروز و ظهور القاعده ، طالبان ، داعش ، بوکوحرام ، احرار الشام ، جیش العدل و ده ها عنوان دیگر مشاهده می کنیم ، در دستور کار ریاض بوده است.

دهقانی فیروزآبادی گفت: سعودی ها در جهت ایجاد فضای امن برای عربستان تلاش کرده است که در قامت پدرخوانده دیکتاتورهای عرب خاورمیانه ایفای نقش کند.

وی با پیش کشیدن قراردادهای 1.5میلیارددلاری سعودی با مصر گفت: عربستان از هر ابزاری برای تطمیع کشورهای عرب استفاده می کند و در همین رابطه قاهره را در مدار سعودی گرفتار کردند.

این نماینده مجلس دهم گفت: وضعیت آشوب زده خاورمیانه مسئله ای است که در نتیجه برنامه های تروریسم پروری ریاض ایجاد شده است.

وی تصریح کرد: حمله تروریستی یازدهم سپتامبر اتفاقی است که در سال 2001 در ریاض طراحی شد و اتباع سعودی در آن نقش مستقیم داشتند.

دهقانی فیروزآبادی گفت: اعضای حاضر در نشست ریاض نگران وجود آتش زیرخاکستر دموکراسی خواهی خاورمیانه بودند با تشکیل یک لشگر نظامی  تلاش می کنند به شکلی منسجم با موضوع برخورد کنند.

وی با پیش کشیدن نحوه تشکیل شورای همکاری های خلیج فارس در جریان جنگ تحمیلی در جهت حمایت از صدام ، گفت: نشست ریاض در حضور ترامپ یادآور حمایت سعودی ها از صدام است که این بار به دنبال حمایت از داعش هستند.

این نماینده مجلس دهم در انتها گفت: سعودی ها سابقه ایجاد ائتلاف در تهاجم به یمن را در کارنامه دارند اما آنها که عملا تحقیر شده اند ، این بار نیز به نتیجه نخواهند رسید.

بخش هایی از بیانیه پایانی نشست «اسلامی-آمریکایی» ریاض با حضور ترامپ و سران کشورهای عرب به شرح زیر است:

- بر خطرناک بودن مسئله موشک‌های بالستیک ایران تأکید می‌کنیم.

- نقض قواعد بین‌المللی روابط دیپلماتیک از سوی ایران را محکوم می‌کنیم.

- اقدامات ثبات‌زدای ایران و حمایت این کشور از تروریسم و افراط‌گرایی را رد می‌کنیم.

- تصمیم خود برای ایجاد «ائتلاف راهبردی خاورمیانه» را اعلام می‌کنیم.

- آماده‌ایم تا برای مبارزه با تروریسم، نیروی نظامی‌ای به استعداد ۳۴۰۰۰ نفر تشکیل دهیم./

پایان پیام

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار