سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نمایندگان مجلس مطرح کردند:

حماس در مسیر سازش و خیانت به فلسطین

سرویس سیاسی
نمایندگان ملت در تحلیل و بررسی تغییر موضع حماس از «رخنه جریان سازش در حماس» سخن گفتند که «نباید توسط تحلیل گران ایرانی توجیه شود». مساله اساسی اینجاست که حماس همانند تشکیلات خودگردان نمی تواند آرمان های فلسطینی را محقق کند و رژیم صهیونیستی جسورتر خواهد شد.
یکشنبه 7 خرداد 1396 ساعت 11:42
حماس در مسیر سازش و خیانت به فلسطین نمایندگان ملت در تحلیل و بررسی تغییر موضع حماس از «رخنه جریان سازش در حماس» سخن گفتند که «نباید توسط تحلیل گران ایرانی توجیه شود». مساله اساسی اینجاست که حماس همانند تشکیلات خودگردان نمی تواند آرمان های فلسطینی را محقق کند و رژیم صهیونیستی جسورتر خواهد شد. http://cdn.icana.ir/d/019/201705107187010948.jpg حماس,در,مسیر,سازش,و,خیانت,به,فلسطین Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه سیاسی: حماس در حال فاصله گرفتن از آرمان های فلسطینی و نزدیک شدن به جریان سازش است. چند هفته پیش بود که منشور سیاسی جدید جنبش حماس موسوم به « سند اصول و سیاست های عمومی »  در قطر توسط خالد مشعل رونمایی شد. بلافاصله پس از این اقدام بود که اسماعیل هنیه جانشین وی شد.

سند سیاسی  42 ماده ای حماس که نسخه اصلاح شده منشور جنبش از سال 1988 تاکنون به شمار می رود حامل دو محور مورد توجه است. نخست ،پذیرش تأسیس دولت مستقل فلسطینی بر پایه مرزهای سال 1967 و دیگری جدایی تشکیلاتی و ساختاری از جنبش جهانی اخوان المسلمین است. به نظر می‌رسد حماس در این سند از مواضع مبارزاتی خود عقب نشینی کرده و به‌سمت راهکارهای سازشکارانه حرکت کرده است.

حماس از زمان اخراج از سوریه به دلیل حمایت از ارتش آزاد و سرنگونی دولت اخوانی محمدمرسی در مصر و تروریستی قلمداد شدن اخوان المسلمین توسط قاهره و برخی دیگر از کشورها، متحمل فشارهای بی شماری شده است. همسویی حماس با اخوان و حرکت این جنبش در ساختار تشکیلاتی اخوان باعث شده این فشارها بیش از پیش شود، علاوه بر اینکه به قدرت رسیدن دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، نزدیکی قاهره – واشنگتن و فرش قرمز حاکمیت های عربی برای ترامپ، عملا شرایط سیاسی حماس را سخت کرده است.

گفته می شود که حماس به تشکیلات خودگردان نزدیک خواهد شد و در آینده، اتفاقاتی در تشکیلات خودگردان روی خواهد داد. این شایعه وجود دارد که البرغوثی که اکنون در زندان است، از زندان آزاد شود و ریاست تشکیلات خودگردان را به عهده بگیرد و باتوجه‌به نزدیکی حماس و البرغوثی، در آینده نوعی همکاری تنگاتنگ میان تشکیلات خودگردان و حماس افزایش خواهد یافت و یک توافق جامع بین تشکیلات خودگردان و حماس برای احقاق حقوق به‌ظاهر فلسطینیان و تشکیل دولت مستقل در اراضی‌۱۹۶۷ صورت خواهد گرفت. هدف دیگر، این است که جهاد اسلامی و جبهۀ خلق برای آزادی فلسطین که به ایران هم نزدیک هستند، در انزوا قرار بگیرند و از محور مقاومت خارج شوند.

به نظر می‌رسد که اینک حماس همان راهی را طی می‌کند که جنبش فتح در سال۱۹۹۳ پیمود و قرارداد اسلو را با رژیم صهیونیستی امضا کرد، اما بعد‌از حدود۲۵سال، جنبش فتح و تشکیلات خودگردان به بن‌بست رسیده‌اند و درحقیقت همین تشکیلات خودگردان، توپ را به زمین حماس انداخته است.نکته حائز اهمیت اینجاست که رفت و آمدهای سران حماس به ریاض قطعا روی تغییر منش آنها تاثیر گذاشته است

خالدمشعل حنیفه 3406755/28/2017 10:27:33 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/05/201705103950569420_Thum.jpg
خالدمشعل حنیفه

سخنان روزگذشته خالد مشعل در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل نشان می دهد که حماس سازش‌کاری‌های خود را آغاز کرده است و به‌سمت رژیم صهیونیستی و شناسایی اسرائیل حرکت می‌کند.

صحنۀ مبارزاتی در فلسطین اشغالی به صحنۀ سیاسی تبدیل شده است؛ نسل‌هایی که در پی مبارزۀ مسلحانه بوده‌اند، به‌تدریج از چرخۀ حماس خارج خواهند شد و حماس هم به سرنوشت جنبش فتح دچار خواهد شد. همان‌طور‌که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان نتوانست به توافقی برای آزادی اراضی اشغالی دست پیدا کند و ممکن است در آینده از قدرت کناره‌گیری کند، در آینده هم اسماعیل هنیه بعداز مدت‌ها و احتمال مذاکرۀ مستقیم با رژیم صهیونیستی، از چرخۀ قدرت خارج خواهد شد.

نمایندگان ملت در تحلیل و بررسی تغییر موضع حماس از «رخنه جریان سازش در حماس» سخن گفتند که «نباید توسط تحلیل گران ایرانی توجیه شود». مساله اساسی اینجاست که حماس همانند تشکیلات خودگردان نمی تواند آرمان های فلسطینی را محقق کند و رژیم صهیونیستی جسورتر خواهد شد.

فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 2:01:51 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611103839686142_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
فلاحت پیشه در بازدید از خبرگزاری خانه ملت

رخنه جریان سازش در حماس

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: شکل گیری فضای سازشکارانه در حماس و عقب نشینی برخی از رهبران آنها از مبارزه با اشغالگران سرزمین فلسطینی به یک اتفاق غیر قابل انکار تبدیل شده است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: حماس جا پای فتح و صاف گذاشته است به گونه ای که سخنان امروز خالد مشعل شباهت زیادی به مواضع یاسرعرفات و محمود عباس پیدا کرده است.

وی در ادامه افزود: عوامل مختلفی در شکل گیری جریان سازشکار در رهبری حماس دخیل بوده است که از جمله آن سیاسی کاری برخی مبارزان تحت تاثیر کمک های مالی سعودی محسوب می شود.

روند رخنه در صفوف فلسطینی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: رخنه فضای سازشکاری جهان عرب در مقابل رژیم صهیونیستی تحت هدایت ریاض اتفاقی است که نمود خود را در تغییر اساسنامه حماس نشان داد.

وی تصریح کرد: در طول 4 دهه اخیر شاهد بودیم که هر 15 سال جریانی سازشکار در صفوف مبارزان فلسطینی شکل می گیرد و بخشی از رهبران مقاومت را جداکرده و در کنار خائنین به آرمان های مقاومت قرار می دهد.

فلاحت پیشه با تاکید بر این که نخبگان سیاسی ایران نباید سعی کنند که گرایش برخی از سران حماس یا دیگر گروه های فلسطینی را برای سازش توجیه کنند ، گفت:  در زورآزمایی تاریخی فلسطینی با جذابیت های سیاسی کاری و پولی ، این مقاومت است که توسط برخی از رهبران مقاومت قربانی شده است.

راز ناکامی جریان سازش

وی خاطرنشان کرد: جریان سازش در صورتی که به موفقیت دست پیدا می کرد، این توانایی را داشت که به جریان غالب تبدیل شود اما شکست آنها در مهار زیاده خواهی صهیونیستی و مشکلات درونی جریانات سیاسی فلسطینی مانع راه آنها شده است.

این نماینده مجلس دهم گفت: یکی از دلایلی که جریان سازش کاری نتوانسته به جریان اصلی تبدیل شود این است که حقانیت فلسطینی در حاکمیت تاریخی آنها مانع واگذاری سرزمین های فلسطینی شده است.

تاریخ پرفراز و نشیب اشغال خاک فلسطینی

وی با بیان این که امروز صهیونیست ها مرزهای 1967 را نمی پذیرند ،گفت:  اشغالگران قدس با مجموعه اقداماتی که در سال 1948 اغاز شد ، صهیونیست ها بخشی از سرزمین فلسطینی را گرفتند و علی رقم قطعنامه های شورای امنیت 52 درصد سرزمین ها به فلسطینی ها بازگردانده شده بود ، به جنگ ادامه دادند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: در 1956 میلادی هم جنگ های دیگری شکل گرفت که برای نخستین بار زمین های بیشتری در اختیار صهیونیست ها قرار گرفت اما اعراب و فلسطینیان این مساله را قبول نکردند تا جنگ در سال 1967 ادامه پیدا کرد و جنگ شش روزه شکل گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مرزهایی که بعد از سال 1967 شکل گرفت در حقیقت تنها 20 تا 25درصد سرزمین فلسطینی است که بازهم فلسطینی ها نپذیرفتند. جنگ ها تا 1973 سال و جنگ رمضان که منجر به شکست اعراب شد ، ادامه پیدا کرد. جریان سازش در سال 1978 قرار کمپ دیوید را به امضاء رساند.

وی با اشاره به جنگ تحمیلی گفت: افول جریانات مقاومت با نفوذ جریان سازش و انحراف تحولات خاورمیانه به حمله عراق علیه ایران بهانه برای شکاف در جریانات فلسطینی به خط سازش و خط مقاومت فراهم کرد.

توسعه طلبی صهیونیستی و هویت اسرائیلی

فلاحت پیشه گفت: واقعیت اساسی و غیرقابل کتمان این است که رژیم صهیونیست هر روز در حال پیشروی در سرزمین فلسطینی است و  جریان سازش به دنبال کتمان این اتفاق است.امروز فلسطینی ها به سختی در 9 درصد سرزمین خود ساکن هستند و با ولع تل آویو برای توسعه شهرک های صهیونیستی دست به گریبان هستند.

وی تاکید کرد: شهرک سازی صهیونستی اصلی ترین آرمان راست افراطی اسرائیل است و برهمین اساس تل آویو معتقد است که باقی مانده سرزمین های فلسطینی باید ضمیمه سرزمین اشغالی شود. نکته حائز اهمیت اینجاست که بازگشت آوارگان فلسطینی به هیچ عنوان برای صهیونیست ها قابل پذیرش نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: نکته حائز اهمیت برای صهیونیست ها و دلیل اصلی عقیم ماندن مذاکرات سازش اینجاست که هویت اسرائیلی در وجود دشمن معنی پیدا می کند و آنها تحت همین عنوان حمایت های مالی و سیاسی برای تل آویو کسب می کنند.

وی گفت: جمهوری اسلامی برای حل مساله فلسطینی پیشنهاد رفراندومی فلسطینی با حضور همه مردم و آوارگان این کشور برگزار شود تا تعیین سرنوشت شود.

القای توهم سازش  و لزوم هوشیاری تحلیلگران ایرانی

فلاحت پیشه گفت: برخی مبارزان فلسطینی توهم دارند که سازش می توانند مانع توسعه طلبی صهیونیستی شوند و همواره اسیر این فکر القایی توسط اعراب مرتجع شده اند اما صهیونیست ها همان سرزمین موهوم از بحر تا نهر را دنبال می کنند.

وی با بیان این که مسئله دولت مستقل فلسطینی به موضوع اصلی هویت آنها تبدیل شده است ، گفت: اسرائیلی ها هرگز راهبرد آمریکایی دوکشوری را قبول نخواهند کرد و در این راه تا رویارویی با واشنگتن هم پیش خواهند رفت. هویت اسرائیلی در وجود دشمن بزرگی به نام فلسطینی معنا و مفهوم پیدا می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: جریان مقاومت علی رغم تمام فریب ها و نیرنگ های جریان سازش به راه خود ادامه داده است و تحلیل گران ایرانی نباید درباره تغییر رویکرد برخی رهبران حماس دچار اشتباه شوند.

وی با بیان این که ملاک حال فعلی افراد است ، گفت: کسانی که جز رهبران مقاومت و جنگ با رژیم اشغالگران قدس بوده اند ، ممکن است فریفته جریان سازش شوند.

گفتنی است که خالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی حماس که به تازگی این مقام را واگذار کرده، در یک مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل روی خط مشی و رویکرد عمل‌گرایانه جدید این جنبش تاکید کرد.

مشعل گفت حماس آمادگی پذیرش کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ را دارد.‌

وی اعلام کرد که« اگر حماس احساس کند اسرائیل اراده‌ای جدی برای صلح دارد، متقابلا آماده سازش است.»

اردشیر نوریان 3406755/31/2016 8:05:10 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605103298981195_Thum.jpg
اردشیر نوریان

انحراف حماس نتیجه رخنه صهیونیستی با سرمایه سعودی

اردشیرنوریان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران ، خط مقاومت به موازات خط سازش در میان جریانات فلسطینی همواره حضور داشته است.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که امروز در تغییر رویکرد حماس مشاهده می کنیم ادامه انحراف تشکیلات خودگردان و ارائه مشوّق های مالی سعودی است.

وی در ادامه افزود: ریشه تحرکات سازش را باید در کشورهای مرتجع عرب و مهندسی رژیم صهیونیستی در جهت تقابل با گفتمان مقاومت باید جست و جو کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: انحراف حماس اتفاقی است که با مذاکرات اوسلو آغاز شد که برخی اعضای اتحادیه عرب به دنبال اجرای برنامه صلح دوکشوری هستند.

وی تصریح کرد: اعمال فشار و ارائه مشوق مالی به گروه های فلسطینی که با روی کار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید همراه شد ، رژیم سعودی را به این نتیجه رساند که از دل جریانات مقاومت به  دنبال حامی جریان سازش باشند و در این راستا در حماس رخنه کردند.

نوریان گفت: هدف اصلی جریان سازش این است که چهره های مبارز صف نخست جنگ با اشغالگران قدس از آرمان های مقاومت عقب نشینی کنند تا برنامه های آنها عملیاتی شود.

وی تاکید کرد: حرکات زیگزاگی حماس با تغییر اساسنامه این گروه نشان دهنده نفوذ جریانات سازش به عمق استخوان این گروه هستیم.

این نماینده مجلس دهم گفت: جریانات تکفیری به عنوان چتر پوششی برای جریانات سازش ظرف چند سال اخیر ایفای نقش کرده اند که قابل تامل است و باید با ظرافت خاصی آنها را تحلیل و بررسی کرد.

وی تاکید کرد: آنچه که امروز در تسلیم حماس مقابل توطئه دوکشوری در سرزمین فلسطینی هستیم نتیجه رخنه صهیونیستی با سرمایه سعودی ها است.

نوریان با پیش کشیدن سخنان خالدمشعل در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل گفت: اعلام آمادگی و فرش قرمز برای مذاکرات از سوی حماس رفتاری است که ظرف ماه آینده تشدید خواهد شد.

اصغر سلیمی 34067511/4/2016 2:51:12 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611104442930067_Thum.jpgاصغر سلیمی
اصغر سلیمی

رویکرد سازشکارانه حماس نتیجه بده و بستان ریاض با تل آویو

اصغر سلیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: پذیرش مرزهای 1967 توسط حماس و زمزمه مذاکرات سازش اتفاقی ناخوشایند برای آرمان های فلسطینی است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره گسترش ارتباطات ریاض با تل آویو گفت: آنچه که امروز در انحراف حماس مشاهده می کنیم نتیجه بده بستان سرّی رژیم صهیونیستی با رژیم سعودی است.

وی در ادامه گفت: روی کار آمدن دونالد ترامپ در کاخ سفید اتفاقی است که مثلث شوم صهیونیستی – سعودی – آمریکایی را در جهت تامین هرچه سریع تر منافع نامشروع رژیم صهیونیستی به پایتختی قدس اشغالی به حرکت درآورده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس گفت: مساله اساسی در تغییر اساسنامه حماس اینجاست که رژیم سعودی و قطر نقش مستقیم داشته اند.

وی تصریح کرد: مذاکرات سازش هرگز منجر به تامین منافع مردم فلسطینی نشده است و تنها باعث از دست رفتن قسمت دیگری از خاک این کشور شده است.

سلیمی گفت: تل آویو برای توسعه شهرک های صهیونیستی مرزی نمی شناسد و مذاکرات سازش آنها را برای گسترش سرزمین های اشغالی تشویق می کند.

وی تاکید کرد: نگرانی اساسی جمهوری اسلامی این است که تغییر اساسنامه و رویکرد حماس موجب شکاف و اختلاف در میان مبارزان فلسطینی شود.

این نماینده مجلس دهم گفت: ایران همواره مدافع آرمان های سرزمین فلسطینی بوده و در این راه اقدامات متنوعی انجام داده است و امروز خواهان واقع بینی حماس در مورد جریان مقاومت است.

علیرضا سلیمی نماینده دلیجان و محلات3406753/13/2016 5:08:14 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/03/201603103557263556_Thum.jpgعلیرضا سلیمی
علیرضا سلیمی

صهیونیست ها با لبخند حماس جسورتر می شوند

علیرضا سلیمی در گفت و گوبا خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ضمن نکوهش تغییر موضع حماس درباره مذاکرات سازش گفت: تجربه تاریخی نشان می دهد که عقب نشینی در مقابل رژیم صهیونیستی نمی تواند به آرامش و امنیت مردم فلسطین کمک کند.

نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنوشت یاسرعرفات به عنوان اصلی ترین مدافع جریانات سازش که در نهایت با اورانیوم مسموم و کشته شد را به عنوان عبرت می توان یاد کرد.

وی در ادامه افزود: لبخند به رژیم صهیونیستی ، اشغالگران را در توسعه طلبی در سرزمین فلسطینی جسورتر می کند.

سلیمی با بیان این که حماس با تغییر اساسنامه دچار بحران هویتی خواهد شد ، گفت: مشروعیت و حمایت مردمی سازمان های فلسطینی موضوعی است که در آزادی سرزمین فلسطینی و جنگ با اشغالگران قدس دارای معنی و مفهوم است.

وی تصریح کرد: یک  وجب از خاک فلسطینی قابل واگذاری به رژیم صهیونیستی نیست و پذیرش مرزهای 1967 خیانت علنی به خون شهدای فلسطینی است.

این نماینده مجلس دهم گفت: در موضوع فلسطین ، مردم این کشور در یک رفراندوم باید تعیین تکلیف کنند و گروه های فلسطینی مجوز مذاکره درباره آینده این کشور را ندارند.

وی  تاکید کرد: برخی طیف های مقاومت فلسطینی تحت تاثیر ریخت و پاش های سعودی از مسیر مقاومت منحرف شده اند تا جایی که بعضا شاهد رفتار آنها در حمایت از تروریست های تکفیری یا حمایت از جریان سازش بوده ایم.

سلیمی گفت: رویکرد سازش که اخیرا خالدمشعل مطرح کرده همان راهی است که یاسرعرفات رفته بود و محمود عباس آن را دنبال می کند./

پایان پیام

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000