هدر اصلی
1388/04/06 17:08:00
سرویس فرهنگی

پیشنهادات مرکز پژوهش‌ها برای رفع ایرادات لایحه عضویت ایران در مرکز آموزش و تحقیقات کشورهای اسلامی

**مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نظر کارشناسی خود را درباره ایرادات شورای نگهبان به لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مرکز آموزش و تحقیقات اقتصادی، اجتماعی و آماری کشورهای اسلامی اعلام کرد.

لایحــه یادشــده در تـاریـخ هجـدهم فـروردین مـاه سـال 1386 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است که شورای محترم نگهبان در جلسه مورخ 26/1/1388، اطلاق ماده (28) لایحه مذکور را به‌شرح زیر مخالف اصل هفتادوهفتم قانون اساسی اعلام کرده است.

در ماده (28) این لایحه (مورد ایراد شورای نگهبان) مقرر شده است «اصلاحات اساسنامه کنونی باید توسط کنفرانس تصویب گردد. مجمع عمومی مشترک می‌تواند در این ‌خصوص توصیه‌هایی را ارائه نماید».

مطابق اصل هفتادوهفتم «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، قراردادها و موافقتنامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد».

شورای محترم نگهبان پس از تطبیق ماده (28) لایحه با اصل هفتادوهفتم، اطلاق آن را به‌ترتیب مقرر، مخالف قانون اساسی تشخیص داده است.

کمیسیون محترم امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن بررسی مجدد لایحه مذکور و با لحاظ ایراد شورای نگهبان تبصره‌ای به ماده واحده یادشده اضافه کرده است که طی آن مقرر داشته:

«اجرای ماده (28) منوط به رعایت اصل هفتادوهفتم (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد».

به‌نظر می‌رسد اظهارنظر شورای محترم نگهبان با عنایت به اطلاق و عموم اصل هفتادوهفتم، صحیح و وارد می‌باشد. درواقع مقصود قانون‌گذار اساسی نظارت بر اقدامات قوه مجریه در حوزه‌های مقرر شده در اصل هفتادوهفتم به‌منظور حفظ منافع کشور است. بدیهی است حق نظارت مجلس در این خصوص محدود به مرحله تصویب عضویت در «مرکز آموزش و تحقیقات اقتصادی، اجتماعی و آماری کشورهای اسلامی» نیست و هر نوع اصلاح یا تغییر در مفاد اساسنامه نیز بر همین مبنا نیازمند اطلاع و اعمال نظارت استصوابی مجلس شورای اسلامی است. هرچند این حق مجلس حتی بدون ذکر در لایحه یادشده هم محفوظ و باقی است؛ اما قید صریح این مطلب از بروز هرگونه ابهام و تردید جلوگیری می‌کند و مفید به‌نظر می‌رسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet