سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
آیت الله مبلغی:

بی‌توجهی به محتوای اجتماعی شب قدر خسارت‌بار است/ کلیشه‌ای شدن سمّی برای عبادات

سرویس فرهنگی
رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه نیاز به عبادت در صورت عادتی شدن آن نیازی کاذب است، تصریح کرد: کلیشه‌ای شدن برای عبادات، سمّ است؛ همچنانکه نماز کلیشه‌ای باعث تغییر و تحول در انسان نمی‌شود.
جمعه 26 خرداد 1396 ساعت 14:19
بی‌توجهی به محتوای اجتماعی شب قدر خسارت‌بار است/ کلیشه‌ای شدن سمّی برای عبادات رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه نیاز به عبادت در صورت عادتی شدن آن نیازی کاذب است، تصریح کرد: کلیشه‌ای شدن برای عبادات، سمّ است؛ همچنانکه نماز کلیشه‌ای باعث تغییر و تحول در انسان نمی‌شود. http://cdn.icana.ir/d/019/74598.jpg بی‌توجهی,به,محتوای,اجتماعی,شب,قدر,خسارت‌بار,است/,کلیشه‌ای,شدن,سمّی,برای,عبادات Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ آیت الله احمد مبلغی در جمع کارکنان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به مناسب لیالی قدر سخنرانی کرد و گفت: فعال نکردن فرصت های تحول بخش شب قدر، خسارتی وصف ناپذیر است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کلیشه ای شدن عبادت و اعتیادی شدن آن،  فضای مناسب برای رشد و تغییر در انسان نیست، افزود: تعامل بسیاری از ما با شب قدر از سه اشکال اساسی مانند "آماده نشدن برای شب قدر قبل از شب قدر"، "احیاء شب قدر به صورت کلیشه ای" و "بی توجهی به محتوای اجتماعی شب قدر" رنج می برد.

وی یادآورشد: دین اسلام  برای تغییر حساب ویژه ای باز کرده و در  قرآن ادبیاتی ویژه ناظر به تغییر و تحول در انسان، شکل گرفته است.

آیت الله مبلغی گفت: اگر  ابزار و شیوه های تحول پذیری  مطرح در دین، مورد توجه و بررسی قرار گیرد، انسان شناسی دینی عمق می یابد و اگر در شب های قدر تحول پذیری انسانی را به مثابه یک پروژه منسجم در پیش نگیریم، تربیت دینی عمیق شکل نمی گیرد.

  وی یادآورشد: متاسفانه ما شب قدر را از سایر روزها و ماههای سال جدا کرده و به تنهایی به این شب نگاه می کنیم به گونه ای که نوعا حالت کلیشه ای به خود می گیرد.

وی با بیان اینکه حالت کلیشه ای  فضای مناسبی برای رشد و تغییر انسان نیست، اظهار داشت: کلیشه ای شدن برای عبادات، سمّ است. نماز کلیشه ای، باعث تغییر و تحول در انسان نمی شود.

وی ادامه داد: نیاز به عبادت در صورت عادتی شدن آن، نیازی کاذب است که از وضعیتی روحی تحت تاثیر  عادت بر می خیزد و فاقد پویایی برآمده از اراده است.

 وی گفت: در شب قدر باید از خاستگاه اراده جلو برویم و بر دوری از انجام اعمال به صورت بی روح، کلیشه ای و از روی عادت، دوری بورزیم.

آیت الله مبلغی اظهارداشت: گاهی در شب قدر،  غل و زنجیر عادت و کلیشه ای شدن بر لحظات آن  بسته می شود در نتیجه، حرکت نمی کند؛ در حالی که شب قدر را باید درک کنیم و با لحظه لحظه آن انس بگیریم و مناجات و راز و نیازهای ما در  این شب ها، ترجمه دلمان باشد.

وی اظهار داشت: با همه وجود، باید شب قدر را درک و به تغییر و تحول در این شب مهم فکر و تامل کنیم و تغییر اجتماعی نیز داشته باشیم و شب قدر باید درس تحول را به ما بدهد.

وی با اشاره به اینکه در دنیای شتابان به سوی تحولات جدید، باید دیدگاه اسلام را در مورد تغییر انسانی (فردی و اجتماعی) کشف کنیم، گفت: اگر نظریه و دیدگاه اسلام در مورد تغییر را کشف نکنیم بر یک وضعیت عادی، ساده، سنتی و قدیمی باقی بمانیم، قادر به هماهنگ کردن خود با تغییر و تحولات نخواهیم بود و این در نهایت به انزوای دین منجر خواهد شد.

آیت الله مبلغی با اشاره به اهمیت توجه به تغییر در متون دینی به آیه "ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم" اشاره کرد و گفت: این آیه از تغییر اجتماعی سخن می گوید و معلوم می شود از دیدگاه قرآن، ملت ها هم باید تغییر یابند به تعبیر دیگر  تحولی که انسان پیدا می کند باید به گونه ای باشد که رنگ اجتماعی به خود بگیرد یعنی جوامع باید تغییر پیدا کنند.

وی ادامه داد: شب های قدر از دیرباز به عنوان زمان های تغییر و تحول و رقم خوردن سرنوشت انسان در اذهان ما مطرح بوده است، ولی اینکه این تغییر چه سازوکار و شیوه هایی از نظر اجتماعی، تربیتی و خانوادگی باید داشته باشد را مورد توجه قرار نداده ایم.

آیت الله مبلغی گفت: ما آمادگی خویش را از قبل از شب های قدر ایجاد نکرده ایم. ما به پس و پیش تغییر در شب قدر، بی توجه مانده ایم و به محتوای این تعییر توجه نمی کنیم.

آیت الله مبلغی افزود: از سوی دیگر پیوند بین آیه 11 سوره رعد و شب قدر را تحت بررسی قرار نداده ایم واگر به تغییرهایی هم توجه داریم این تغییرها، کوچک، شخصی و فردی است، در حالی که اینگونه نیست در ادبیات دینی تغییرات اساسی و اجتماعی باید رخ دهد.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآورشد: ما که انقلاب اسلامی را با موفقیت به پیروزی رسانده ایم جا دارد به تغییر حاصل در سایه شب های قدر، توجه علمی، علمی و برنامه ای از نظر اجتماعی روی بیاوریم.

آیت الله مبلغی گفت: ما بدون تغییر نمی توانیم مسیر را به جلو برویم و نباید در یک وضع یکسان، ایستا، بدون تکامل و تصاعد انتظار داشته باشیم تحولات بزرگی برای ما رقم بخورد/.

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000