سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
دهقانی فیروزآبادی مطرح کرد:

استقبال تهران از مذاکره قطر با عربستان / پایان ظرفیت جنگ در خاورمیانه و خلیج فارس

سرویس سیاسی
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: خاورمیانه دیگر ظرفیت وقوع یک جنگ جدید را ندارد و قطر با عربستان باید با میانجیگیری کشورهای منطقه مشکلات خود را حل کنند.
شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 11:51
استقبال تهران از مذاکره قطر با عربستان / پایان ظرفیت جنگ در خاورمیانه و خلیج فارس نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: خاورمیانه دیگر ظرفیت وقوع یک جنگ جدید را ندارد و قطر با عربستان باید با میانجیگیری کشورهای منطقه مشکلات خود را حل کنند. http://cdn.icana.ir/d/019/201606104997317484.jpg استقبال,تهران,از,مذاکره,قطر,با,عربستان,/,پایان,ظرفیت,جنگ,در,خاورمیانه,و,خلیج,فارس Icana

کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تنش های اخیر میان قطر و عربستان سعودی منجر به شکل گیری یک بحران جدید در خاورمیانه و خلیج فارس شده است.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی گفت: شرایط شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس به گونه ای است که احتمال وقوع یک جنگ با نتایج نامعلوم خیلی جدی به نظر می رسد.

وی در ادامه افزود: وقوع یک درگیری در شرایطی که خاورمیانه به صحنه جنگ های نیابتی با حضور تروریست های تکفیری تبدیل شده است گریبان همه را خواهد گرفت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در معادلات جهانی با وقوع یک تنش در خاورمیانه، کشورهای منطقه از بحران متضرر می شوند اما کشورها فرامنطقه ای به دنبال کسب فرصت و منفعت هستند.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها تلاش می کنند از بحران میان کشورهای حاشیه خلیج فارس نهایت بهره را کسب کرده و از تهدیدات آن خود را دور نگه دارند تا کارخانجات اسلحه سازی ایالات متحده سودهای سرشار کسب کنند.

شورای همکاری های خلیج فارس در خدمت ریاض و صدام

دهقانی فیروزآبادی با پیش کشیدن تاریخچه شورای همکاری های خلیج فارس گفت: در میانه های جنگ تحمیلی ، ریاض برای ایجاد کانال جدید حمایت از رژیم صدام اقدام به ایجاد شورای همکاری های خلیج فارس کرد اما در عین حال سعودی ها تلاش کردند سیطره خود را بر کشورهای در جایگاه یک پدرخوانده تثبیت کند.

وی تاکید کرد: پس از پایان جنگ تحمیلی و جنگ خلیج فارس در حمله صدام به کویت عملا راهبردهای سعودی با شکست مواجه شد اما عربستان با ایران هراسی تلاش کرد به رویه خود ادامه دهد.

این نماینده مجلس دهم گفت: قطر ، عمان و کویت کشورهایی هستند که حاضر نشدند ظرف یک دهه گذشته مطیع محض ریاض باشند و بعضا شاهد تنش هایی میان آنها با امارات ، بحرین و عربستان بوده ایم.

دوراهی جنگ یا مذاکره ریاض با دوحه

وی با بیان این که درگیری امروز عربستان و قطر به ماجرای ساقط شدن دولت محمد مرسی و اخوان المسلمین بازمی گردد ، گفت: امروز دوحه و ریاض در دوراهی جنگ یا مذاکره ایستاده اند.

دهقانی فیروزآبادی ضمن اشاره به وقوع جنگ های خانمان سوز در عراق ، سوریه ، لیبی ، افغانستان و حتی پاکستان گفت: خاورمیانه دیگر ظرفیت وقوع یک جنگ جدید را ندارد و قطر با عربستان باید با میانجیگیری کشورهای منطقه مشکلات خود را حل کنند.

وی در ادامه افزود: بازیگران فرامنطقه ای به دنبال ایجاد جنگ و تشدید منازعات خلیج فارس هستند اما کشورهای منطقه ای به دلیل لمس تهدیدات امنیتی خواهان برقراری آرامش هستند.

رویکرد ثبات ساز تهران

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سیاست جمهوری اسلامی این است که براساس حسن همجواری به مردم قطر از طریق مرزهوایی کمک کند . ایران در جریان حمله صدام به کویت علی رقم حمایت های این کشور در چارچوب شورای همکاری های خلیج فارس از متجاوزان ، از مردم کویت حمایت کرد.

وی تاکید کرد: تهران همانند آمریکا یا برخی کشورهای دیگر دنبال ماهیگیری از آب گل آلود نیست و خواهان حل بحران قطر با عربستان از طریق مذاکره بدون حضور بازیگران فرامنطقه ای است./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر