سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانه ملت گزارش می دهد؛

وقتی هفت‌خوان مشاوران‌املاک با سوادحداقلی طی می شود/جای خالی کارشناسی مسکن میان مشاوران

سرویس اقتصادی
هرچند مشاوران املاک از عناوینی چون کارشناس مسکن برای خود بهره می گیرند،اما جای خالی نیروی کارشناسی تحصیلکرده در قیمت‌گذاری و مشاوره مسکن حس می شود .
شنبه 27 خرداد 1396 ساعت 13:05
وقتی هفت‌خوان مشاوران‌املاک با سوادحداقلی طی می شود/جای خالی کارشناسی مسکن میان مشاوران هرچند مشاوران املاک از عناوینی چون کارشناس مسکن برای خود بهره می گیرند،اما جای خالی نیروی کارشناسی تحصیلکرده در قیمت‌گذاری و مشاوره مسکن حس می شود . http://cdn.icana.ir/d/019/201705103097323007.jpg وقتی,هفت‌خوان,مشاوران‌املاک,با,سوادحداقلی,طی,می,شود/جای,خالی,کارشناسی,مسکن,میان,مشاوران Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی: بر اساس قانون نظام صنفی ارایه مجوز برای ایجاد مشاوران املاک با پیمودن مراحلی ممکن می شود که هر چند طی این مراحل آسان چندان نیست، اما گویا در شرایط فعلی هر کسی می تواند متقاضی دریافت این مجوز باشد.بر اساس این قانون که در سال 82 مصوب شده و در سال 92 نیز مورد بازنگری قرارگرفته، شرط دریافت مجوز تاسیس مشاور املاک داشتن حداقل سواد نوشتن و خواندن است که این از جمله نقایصی است که در حین بازنگری قانون باز هم اصلاح نشده است.

متقاضی دریافت مجوز ایجاد مشاور املاک با ارائه مدارکی منتظر تایید صلاحیت از سوی اتحادیه و اداره اماکن نیروی انتظامی می ماند و پس از تایید نیروی انتظامی براساس اعلام سازمان امور مالیاتی که تمام واحدهای صنفی باید با امضای دیجیتال و کد رهگیری معاملات را ثبت کنند، به اداره مالیات مراجعه و کد رهگیری دریافت می‌کند.

در نهایت هم براساس مقررات رسمی اتحادیه مشاوران املاک، واحدهای صنفی باید به نیروهای خود آموزش دهند. اتحادیه تنها پس از ارائه گواهی گذراندن دوره آموزش (حداقل 10 ساعت) از موسسه آموزشی معتبر (مورد تایید کمیسیون نظارت شهرستان مربوط) به متقاضی جواز کسب می‌دهد.

همان‌طور که اشاره شد راه‌اندازی یک دفتر مشاور املاک کار چندان پرهزینه‌ و سختی نیست اما نقش واحدهای مشاور املاک در بازار مسکن غیر قابل انکار بوده و حتی برخی از قیمت گذاری ها می تواند آینده این بازار را درگیر تحول کند .

در همین رابطه حسام عقبایی به گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت پرداخته است. رئیس مشاوران املاک کشور، با بیان اینکه هر فردی صلاحیت گرفتن پروانه کسب مشاوران املاک را ندارد معتقد است متقاضی دریافت مجوز ایجاد مشاور املاک باید تخصص و تبحر لازم در مسائل حقوقی، جامعه شناسی، روانشناسی و تاحدودی با مسائل سازه و ساختمان داشته باشد تا بتواند به عنوان یک مشاور املاک شناخته شود.

عقبایی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/10/2016 3:37:29 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611101943707630_Thum.jpgبیست و دومین دوره نمایشگاه مطبوعات
عقبایی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

هر فردی واجد شرایط اخذ مجوز مشاور املاک نیست

وی با تاکید بر اینکه باید یک نگاه ویژه ای به شغل مشاور املاک وجود داشته باشد، می افزاید: شرایط اعطای مجوز ایجاد مشاور املاک باید به گونه ای باشد که هر فردی نتواند وارد این حوزه شده و پروانه بگیرد.

عقبایی با بیان اینکه باید حدود صنفی و سقف مشخص از حیث تعداد برای ارایه مجوز ایجاد مشاور املاک در نظر گرفته شود، ادامه می دهد: متاسفانه مجلس در حین تصویب قانون نظام صنفی به برخی مسائل اساسی در خصوص ایجاد مشاوران املاک توجه نکرده است که این موضوع مشکلات بسیاری را رقم زده است.

وی به داشتن سواد خواندن و نوشتن به عنوان یکی از شروط دریافت مجوز ایجاد مشاور املاک انتقاد کرده و می گوید: در قانون ملاک دریافت پروانه کسب سواد خواندن و نوشتن است یعنی حتی سواد پنجم ابتدایی یا دیپلم هم مدنظر قرار نگرفته پس اگر فردی مراجعه کرده و مدعی شد که سواد خواندن و نوشتن دارد ما موظف به ارایه مجوز به وی هستیم.

عقبایی ادامه می دهد: متاسفانه قانون نظام صنفی در سال 92 باز هم مورد بازنگری قرار گرفت اما نمایندگان مجلس باز هم به سواد خواندن و نوشتن به عنوان ملاک صدور جواز کسب مشاور املاک رای مثبت دادند.

وی خواستار بازنگری نمایندگان در قانون نظام صنفی شده و می گوید: ادامه روند فعلی ایجاد قارچ گونه و بدون تخصص مشاوران املاک را رقم می زند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به شرط دیگر مندرج در قانون نظام صنفی برای ارایه مجوز مشاوران املاک، می گوید: در قانون دیده شده که افراد با گذراندن 10 ساعت آموزش می توانند نسبت به کسب جواز مشاور املاک اقدام کنند اما اتحادیه مشاوران املاک در طی مذاکرات و تعاملی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته قید گذراندن 354 ساعت کلاس آموزشی برای ارایه مجوز را لحاظ کرده است.

وی ادامه می دهد: هر فردی قبل از اینکه پروانه کسب بگیرد باید این دوره ها مانند حقوق مدنی، حقوق ثبت، قانون نظام امور صنفی، قانون آیین مسئولیت مدنی، قانون مجازات اسلامی، قانون فنون مذاکره، مدیریت، حسابداری صنفی را سپری کرده و پس از گذراندن آزمون به شرط موفقیت گواهی مهارت دریافت کند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، از نامه نگاری های انجام شده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین روسای قوا خبر داده و می گوید: تا زمانی که قانون نظام صنفی اصلاح نشود ایجاد واحدهای مشاوران املاک بدون هیچ محدودیتی برای همه ممکن خواهد بود.

خبرگزاری خانه ملت؛ اینکه ساختار مشاوره های املاک ، از نظام استاد و شاگردی به نظامی مبتنی بر دانش املاک به صورت یکباره تبدیل شود ،نه شدنی است و نه امری معقول . چرا که عملاً سامانه فروش املاک در ایران به هر دو گروه نیاز دارد .

اما با توجه به علمی شدن بسیاری از فنون فروش در بازار (چه در بحث املاک و چه در مباحث دیگر اقتصادی) لزوم تربیت نیروی متخصص و تحصیلکرده در امر فروش املاک نیز بیش از گذشته حس میشود . البته که این علمی شدن الزاماً به معنی فروش اینترنتی املاک، سایت های فروش و امثال آن نیست و می بایست اتحادیه های صنفی و نهادهای نظارتی دولتی ساز و کاری تشویقی برای ورود نیروی کارشناسی به بدنه ی مشاوران املاک ایجاد کنند تا هم مشاوران املاک با حفظ شیوه خود پذیرای نوشدن و شیوه های جدید و علمی فروش باشند و هم نیروهای تحصیلکرده راغب به ورود به این رشته کاری باشند ./

پایان پیام

کلید واژه ها

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000